Облік у зарубіжних країнах - Воронко Р. М. - 3.5. Ваучерна система контролю грошових коштів

Ваучерна система - це система контролю за грошовими платежами, за якою кожна виплата і списання грошей мають бути розглянуті і затверджені раніше, ніж відбудеться сам факт оплати.

Починається цей процес з дозволу на витрати або виплати, а закінчується випискою чека для оплати заборгованості, що виникла, або оплати тих чи інших витрат.

Принципи внутрішнього контролю, які характерні для ваучерної системи передбачають:

Встановлення відповідальних осіб;

Розподіл повноважень;

Процедуру документального оформлення операцій;

Незалежну внутрішню перевірку.

Основою ваучерної системи є заздалегідь підготовлені ваучери, які являють собою форму дозволу для здійснення певних видів грошових витрат. Підготовкою ваучерів займається відділ розрахунків з постачальниками. При цьому на титульній стороні ваучера записується інформація про заборгованість на основі товарних документів (рахунків) постачальника. Надалі перевіряються самі товарні документи (рахунки) постачальника з метою встановлення: відповідності одержаного рахунка постачальника, копії замовлення на закупівлю, надісланого постачальнику, а також копії звіту про отримані цінності (якщо вони вже отримані); правильності цін та підрахунків.

Після завершення перевірки ваучер затверджується відповідальною особою відділу і передається разом з товарними документами (рахунками) в бухгалтерію для обліку. Працівники бухгалтерії на зворотному боці ваучера записують бухгалтерське проведення для відображення операції в обліку, вказують номер і суму чека, якщо оплата була вже проведена.

Затверджений старшим бухгалтером ваучер записується в реєстр ваучерів з відображенням всіх необхідних реквізитів (табл. 3.6).

До того як відбудеться оплата отриманих цінностей чеком, в обліку відображається заборгованість, оформлена ваучером таким записом:

Витрати на закупівлю 3,000

Ваучери до оплати 3,000

Тобто в даному випадку кредитується рахунок "Ваучери до оплати" замість рахунка "Рахунки до оплати". Хоча в балансі загальна сума заборгованості згідно з реєстром ваучерів показується у статті "Рахунки до оплати".

Таблиця 3.6. Фірмовий магазин "Брок". Реєстр ваучерів за вересень 20ххр.

фірмовий магазин

Після запису в реєстрі ваучери зберігаються в папці доплачених ваучерів (пам'ятній папці) або картотеці за датами оплати.

При настанні дати оплати ваучер виймається з картотеки (папки) і затверджується до оплати. Відповідальна особа виписує чек, проставляє на ваучері суму до оплати і передає не підписаний чек разом з ваучером на підпис уповноваженій на це особі.

Підписаний чек передається одержувачу грошей (постачальникові), а на ваучері і прикладених до нього документах проставляється штамп "Оплачено". Після цього погашений ваучер і копія чека повертається в бухгалтерію для обліку, де робиться запис у реєстр чеків про здійснену оплату та довідково у реєстр ваучерів (записується дата і номер чека). Після відмітки на зворотній стороні факту оплати ваучер зберігається на підприємстві в алфавітному порядку у "Файлі оплачених ваучерів".

Оплата ваучерів відображається проведенням:

Ваучери до оплати 3,000

Грошові кошти 3,000

У випадку наявності можливості отримання від постачальника знижки за дострокову оплату, ваучер виписується за чистою сумою, тобто за мінусом знижки. Якщо ж підприємство не погасило суму заборгованості постачальнику у термін, визначений для отримання знижки, то тоді воно зобов'язано сплатити усю суму боргу. При цьому не одержані суми знижки відображаються в обліку як збитки, а у звіті про прибутки і збитки - у складі інших витрат.

Наприклад, підприємство отримало товар від постачальника на суму $10,000 на умовах 2/10. Це означає, що дане підприємство може отримати від постачальника знижку в оплаті в розмірі 2% або $200 ($10,000 х 2% І 100), за умови оплати товару на протязі 10 днів. Чиста сума за ваучером складе $9,800 ($10,000 -- $200) і буде відображена проведенням:

Витрати на закупівлю 9,800

Ваучери до оплати 9,800

У випадку несвоєчасної оплати заборгованості постачальнику підприємство повинно сплатити повну вартість товару без знижки, тобто $10,000. При цьому робиться запис:

Ваучери до оплати 9,800

Збитки від не одержаних знижок 200

Грошові кошти 10,000

Схожі статті




Облік у зарубіжних країнах - Воронко Р. М. - 3.5. Ваучерна система контролю грошових коштів

Предыдущая | Следующая