Маркетинг туристичних послуг - Кудла Н. Є. - 5.4. Призначення і цілі підприємства
Підприємство має у суспільстві своє призначення як складова частина народного господарства. Його роль можна визначити, відповідаючи на питання: "Яку роль має намір виконувати підприємство для суспільства й оточення?" або "Які суспільні потреби має намір задовольняти?". Призначення підприємства характеризують:
- позиція на ринку;
- напрям діяльності;
- територіальне охоплення ринку;
- коло актуальних і потенційних споживачів;
- якість продукту;
- ставлення до конкурентів;
- способи реагування па зміни в оточенні.
Однак підприємства не потрібно сприймати як організації, які зацікавлені лише у збільшенні своїх доходів. Більшість туристичних підприємств виконують інші функції суспільного призначення: створюють нові робочі місця, впливають на розвиток місцевої інфраструктури та стиль життя і систему його вартостей, охорону природи, розвиток краєзнавства тощо.
На туристичному ринку функціонує багато неприбуткових організацій, основні засоби яких поповнюються за рахунок одержаних коштів па статутну діяльність від програм місцевого самоврядування, міжнародних фондів, проектів, а також завдяки організаціям, які поєднують ознаки підприємництва та інституту підтримки громадських ініціатив (інформаційні туристичні центри, краєзнавчі товариства тощо). Засоби на їхню діяльність найчастіше походять з двох джерел: спонсорських Дотацій або грантів і доходів від власної діяльності. Такі інституції все більше зацікавлені у відкритій підприємницькій діяльності для покриття основних витрат і збільшення засобів на статутну діяльність (наприклад, розвиток дитячого та молодіжного туризму, туристичну активізацію регіону). Організації неприбуткового характеру пс можуть використовувати ринкові стратегії, але застосовують різні елементи маркетингу послуг, падаючи визначені послуги, і мають своє коло споживачів, від яких залежить їх подальше існування. Отже, неприбуткові організації проводять визначену політику продукту, його популяризацію, дистрибуцію, а також специфічну політику ціп.
Призначення підприємства повинно виходити з потреб споживача і власних можливостей та з урахуванням актуальних і минулих умов діяльності. Це с однією з умов мотивування поточного та майбутнього бізнесу. Чітке формулювання ролі підприємства і послідовна реалізація поставлених завдань ведуть до формування статусу фірми (personality) та її суспільного іміджу (social image).
Статус фірми формується з огляду на виконання взятих па себе зобов'язань, властивих пропорцій між якістю і ціною продукту, достовірності інформації, схильності до спонсорської підтримки громадських інститутів тощо. Образ підприємства з падання послуг формують такі критерії: схильність до швидких змін, принципи організації й управління, система підвищення кваліфікації і можливості кар'єрного зростання, а також форми внутрішньої співпраці. Усі ці обставини створюють громадську думку про фірму, чого від неї фірми можна сподіватися. Нечітка суспільна репутація зменшує ефективність підприємницької діяльності.
Образ підприємства вимальовується із застосуванням інструментів управління і зовнішніх обставин. Особливо важливо використовувати свої переваги відносно конкурентів через популяризаційну політику продукту. Підтвердженням цього е рекламні гасла, на зразок: "Від нас можна сподіватися більше, піж від інших туристичних агенцій", "Club Med - антидот цивілізації", "Teenagers Travel Company - все для молоді", "Thomas Cook - рік заснування 1841". Ці гасла характеризують напрями ринкових інтересів фірм, спрямування на визначені кола споживачів, акцентуючи багаторічний досвід і успіхи тощо.
Рішення про я кий-побудь елемент маркетингу не може бути ефективним, доки не визначена головна мста підприємства. Цілі, яких підприємство прагне досягти, випливають з його орієнтації. Кожна туристична організація може орієнтуватися па продаж випробуваних послуг або шукати нові способи задоволення виявлених потреб ринку. Оскільки туристичний попит піддається різним змінам, то підтримка наявних форм діяльності може спричиняти невикористання ринкових можливостей.
Природно, що цілі, які ставить перед собою підприємство, стосуються його майбутнього. Тому встановлювати цілі легше в організаціях, які щойно з'являються на ринку, формуючи свою діяльність з нуля. Це не означає, що фірми, які працюють па ринку послуг певний час, є більш консервативними. Сам факт, що фірма присутня на ринку і використовує свій досвід і можливості, надає її ресурсам більшої вартості. Правильність формулювання відповіді па питання "Що хочемо осягнути у майбутньому?" залежить від того, наскільки точно справдиться прогноз підприємства, аналіз його можливостей і ризик запланованих заходів.
Загальною метою підприємства з надання послуг повинно бути забезпечення довготривалого успіху. Це не означає, що на ринку не з'являться тимчасові фірми, наміром яких є одержання короткотермінових спекулятивних доходів. Однак стратегічні цілі не можна визначати тільки у категоріях швидкого нагромадження капіталу. Потрібно їх розглядати у контексті постійного функціонування на ринку і зміцнення на ньому власних позицій, щоб у кінцевому результаті отримати позитивний фінансовий результат.
Існує багато критеріїв типології цілей діяльності підприємства, яке надає послуги. Враховуючи чинник часу, можна виділити цілі довго-, середньо - і короткотермінові. Цілі повинні становити чітку й послідовну систему. Довготерміновою ціллю можна вважати, наприклад, збільшення частки в ринку; середньотерміновою - входження у додаткові сегменти ринку або збільшення кількості так званих лояльних клієнтів; короткотерміновою - модифікацію пакетів послуг, зміну форм дистрибуції, застосування нових рекламних інструментів тощо. Небезпечним с легковаження неузгодженими у різних часових вимірах цілями. Наприклад, нестримне прагнення максимальних доходів через підвищення цін і зменшення витрат (зниження якості послуг, деканіталізація основних засобів) може забезпечити вищі поточні доходи, але ставить під сумнів майбутнє фірми.
Послідовність цілей потрібно також розглядати в організаційних категоріях. У великих туристичних корпораціях існує певний дуалізм цілей. Цілі, з одного боку, с синонімами завдань, які ставить підприємець, а з другого - синонімами завдань, які ставлять перед собою окремі виробничі підрозділи. Па цьому фоні доходить до розбіжностей між тими, хто ці цілі встановлює, і тими, хто їх реалізовує. У міру впливу власності та управління у великих корпораціях бачення власників можуть відрізнятися від поглядів менеджерів. Забезпечуючи рівень необхідних доходів для задоволення сподівань власників, керівники приймають рішення, які спрямовані на зміцнення своєї влади і позиції шляхом певних напрямів експансії фірми, виявляють меншу готовність ризикувати, якщо це загрожує втратою посади. Цих розбіжностей нема у менших фірмах, де самі власники визначають цілі. Однак плюралізації цілей не можна цілком уникнути, тому одним із способів її обмеження є конкретизація окремих цілей, які ставляться перед керівниками й організаційними відділами. Окрім загальної мсти, якою є вплив на цільовий ринок і зміцнення на ньому власних позицій, складається структура цілей (завдань) організаційним відділам фірми, які виражаються у конкретних діях чи економічних показниках. Така конкретизація необхідна для того, щоб визначити вклад окремих виконавчих колективів у реалізацію основної мети фірми у зв'язку з поділом праці.
Через мінливість ринкового оточення потрібно еластично формувати цілі підприємства. Ця потреба зростає в результаті їх деталізації і зумовлює зміну організаційних структур. Проявом такого підходу є застосування у великих туристичних корпораціях практики створення організаційно відокремлених підприємств (profit centers) і стратегічних організаційних відділів (business units), які призначені й підтримуються відповідно до циклу життя продукту або у зв'язку з входженням підприємства у нові сегменти ринку.
Деталізація загальної мсти па окремі цілі пояснюється необхідністю поєднання особистих інтересів з інтересами підприємства. Відсутність такої інтеграції, тобто побачення підприємцем різних суб'єктивних цілей, спричиняє спад ефективності управління і призводить до кволої ринкової активності підприємства.
Маркетингову роль і цілі підприємства з надання туристичних послуг, а також встановлення стратегій, які з них випливають, засвідчують:
- зовнішні чинники, па які підприємство практично не має жодного впливу;
- внутрішні чинники, які залишаються під контролем підприємства.
Існує тісний зв'язок між структурою цих чинників та вмінням підприємців і менеджерів їх творчо використовувати.
Схожі статті
-
Маркетинг туристичних послуг - Кудла Н. Є. - 5.2. Аналіз стану підприємства
Мстою аналізу сталу підприємства є виявлення його слабких і сильних сторін порівняно з інтими учасниками ринку. Тут йдеться тільки про оцінку можливостей...
-
Маркетинг туристичних послуг - Кудла Н. Є. - 1.5. Концепція маркетингу послуг
Функції маркетингу туристичних послуг можна розглядати з чотирьох позицій: 1) суспільних; 2) регіональних; 3)локальних; 4) індивідуального споживача....
-
Маркетинг туристичних послуг - Кудла Н. Є. - 5.1. Поняття й етапи маркетингового управління
5.1. Поняття й етапи маркетингового управління 5.2. Аналіз стану підприємства 5.3. Аналіз ринкових можливостей і загроз 5.4. Призначення і цілі...
-
Маркетинг туристичних послуг - Кудла Н. Є. - Розділ 5. МЕНЕДЖМЕНТ ТУРИСТИЧНОГО МАРКЕТИНГУ
5.1. Поняття й етапи маркетингового управління 5.2. Аналіз стану підприємства 5.3. Аналіз ринкових можливостей і загроз 5.4. Призначення і цілі...
-
Маркетинг туристичних послуг - Кудла Н. Є. - 1.4. Функції маркетингу туристичних послуг
Функції маркетингу туристичних послуг можна розглядати з чотирьох позицій: 1) суспільних; 2) регіональних; 3)локальних; 4) індивідуального споживача....
-
Маркетинг туристичних послуг - Кудла Н. Є. - 4.5. Позиціювання продукту у вибраних сегментах ринку
Вибір сегмента ринку нерівнозначний прийняттю остаточних рішень щодо пропонування продукту туристичним підприємством. Потенційні покупці певного сегмента...
-
Маркетинг туристичних послуг - Кудла Н. Є. - 4.2. Критерії сегментації туристичного ринку
У маркетинговій літературі описано достатньо критеріїв поділу туристичного ринку, але немає жодної універсальної методики сегментації, яка б забезпечила...
-
Маркетинг туристичних послуг - Кудла Н. Є. - 1.1. Визначення та принципи маркетингу
1.1. Визначення та принципи маркетингу 1.2. Становлення та розвиток маркетингу туристичних послуг 1.3. Сфера дослідження маркетингу послуг 1.4. Функції...
-
Маркетинг туристичних послуг - Кудла Н. Є. - 3.2. Ознаки туристичного продукту
Згідно зі Законом України про внесення змін до Закону України "Про туризм" № 1282-ІV від 18 листопада 2003 р., туристичний продукт - це попередньо...
-
Маркетинг туристичних послуг - Кудла Н. Є. - 3.1. Поняття туристичного ринку
3.1. Поняття туристичного ринку 3.2. Ознаки туристичного продукту 3.3. Особливості туристичного попиту 3.4. Особливості туристичної пропозиції 3.5. Умови...
-
Маркетинг туристичних послуг - Кудла Н. Є. - Розділ 3. РИНОК ТУРИСТИЧНИХ ПОСЛУГ
3.1. Поняття туристичного ринку 3.2. Ознаки туристичного продукту 3.3. Особливості туристичного попиту 3.4. Особливості туристичної пропозиції 3.5. Умови...
-
Маркетинг туристичних послуг - Кудла Н. Є. - 4.3. Маркетингова оцінка сегментів ринку
Як уже наголошувалося, підприємство по може виробляти продукту, який задовольняв би всі групи споживачів. Уніфіковану пропозицію з надання послуг може...
-
Причиною розвитку туристичного маркетингу був бурхливий розвиток самого туризму, який у багатьох країнах став важливою галуззю народного господарства, а...
-
4.1. Суть і передумови сегментації ринку туристичних послуг 4.2. Критерії сегментації туристичного ринку 4.3. Маркетингова оцінка сегментів ринку 4.4....
-
Маркетинг туристичних послуг - Кудла Н. Є. - Розділ 4. СЕГМЕНТАЦІЯ РИНКУ ТУРИСТИЧНИХ ПОСЛУГ
4.1. Суть і передумови сегментації ринку туристичних послуг 4.2. Критерії сегментації туристичного ринку 4.3. Маркетингова оцінка сегментів ринку 4.4....
-
Маркетинг туристичних послуг - Кудла Н. Є. - 3.5. Умови виходу на туристичний ринок
Можливості виходу па туристичний ринок зумовлені багатьма чинниками. У деяких випадках уже природні особливості держави чи регіону або історичні пам'ятки...
-
Маркетинг туристичних послуг - Кудла Н. Є. - Розділ 1. СУТНІСТЬ І РОЛЬ МАРКЕТИНГУ ПОСЛУГ У ТУРИЗМІ
1.1. Визначення та принципи маркетингу 1.2. Становлення та розвиток маркетингу туристичних послуг 1.3. Сфера дослідження маркетингу послуг 1.4. Функції...
-
Маркетинг туристичних послуг - Кудла Н. Є. - 2.2. Проблематика маркетингових досліджень
Тематика, сфера й охоплення маркетингових досліджень залежать від потреб і можливостей підприємства. Чим більші його експансивність, змінність умов...
-
Маркетинг туристичних послуг - Кудла Н. Є. - 3.4. Особливості туристичної пропозиції
У звичному розумінні пропозиція це кількість благ і послуг, які виробники мають намір продати на ринку за визначеною ціною. В економічній теорії...
-
Маркетинг туристичних послуг - Кудла Н. Є. - 4.4. Вибір цільових ринків
Встановлення груп споживачів, які можуть стати прибутковим ринком збуту, а також рішення про спрямування бізнесової активності на визначений сегмент...
-
Маркетинг туристичних послуг - Кудла Н. Є. - ПЕРЕДМОВА
Частка сектору послуг у внутрішньому валовому продукті у країнах Європейського Союзу становить понад 50 %, а у деяких перевищує 70 %. Розвиток ринку...
-
Маркетинг туристичних послуг - Кудла Н. Є. - 2.3.2. Дослідження вторинної інформації
Вивчення вторинних джерел, незважаючи на їхню класифікацію, є вихідним пунктом для створення будь-яких програм досліджень. Дорогі й трудомісткі польові...
-
Маркетинг туристичних послуг - Кудла Н. Є. - 2.1. Суть і завдання маркетингових досліджень
2.1. Суть і завдання маркетингових досліджень 2.2. Проблематика маркетингових досліджень 2.3. Інформаційні джерела даних маркетингових досліджень 2.4....
-
2.1. Суть і завдання маркетингових досліджень 2.2. Проблематика маркетингових досліджень 2.3. Інформаційні джерела даних маркетингових досліджень 2.4....
-
Маркетинг туристичних послуг - Кудла Н. Є. - 3.3. Особливості туристичного попиту
Туристичний попит можна визначити як сукупність туристичних благ, послуг і товарів, які туристи схильні придбати за визначеного рівня цін. Туристичний...
-
Маркетинг туристичних послуг - Кудла Н. Є. - 5.3. Аналіз ринкових можливостей і загроз
Боротьба за споживача вимагає пізнання можливостей й обмежень, які зумовлюють власні дії та дії конкурентів. На ринку "виграють ті, які зуміють точніше...
-
Маркетинг туристичних послуг - Кудла Н. Є. - 2.4. Побудова програми маркетингових досліджень
Мстою програмування маркетингових досліджень є складання планів, які допоможуть вирішити якусь проблему. Таке програмування грунтується, з одного боку,...
-
Маркетинг туристичних послуг - Кудла Н. Є. - 1.3. Сфера дослідження маркетингу послуг
Зацікавлення маркетинговими проблемами у сфері послуг поклало початок еволюційним змінам в орієнтації та стратегіях діяльності підприємств, які надавали...
-
Маркетинг туристичних послуг - Кудла Н. Є. - 2.3.1. Дослідження первинної інформації
Вибір теми дослідження. Маркетингові дослідження можуть стосуватися загальної сукупності або вибраної. Збір даних, які походять з первинних джерел, як...
-
Маркетинг туристичних послуг - Кудла Н. Є. - Тест кон'юнктури
Кон'юнктура - економічна ситуація на ринку в певний момент часу як результат взаємодії чинників та умов, які визначають співвідношення попиту й...
Маркетинг туристичних послуг - Кудла Н. Є. - 5.4. Призначення і цілі підприємства