Контролінг для менеджерів - Маркіна І. А. - 2.4. Адаптаційна модель контролінгу на підприємстві
Виділяють дві групи принципів організації контролінгу на підприємстві: принципи, що характеризують вимоги до формування системи контролінгу конкретної організації, та принципи, що визначають направлення подальшого розвитку цієї системи.
Принципи, що характеризують вимоги до формування системи контролінгу конкретної організації:
1. Принцип відповідності функцій системи контролінгу цілям організації. Функції, що має виконувати система контролінгу мають бути сформовані і в подальшому змінюватися не випадково, а відповідно до потреб та функцій організації.
2. Принцип первинності функцій системи контролінгу. Організаційна структура, вимоги до керівників, їх склад та чисельність мають враховувати зміст, якість та трудомісткості функцій системи контролінгу.
3. Принцип оптимальності співвідношення управлінських орієнтацій. Диктує необхідність переважної орієнтації функції контролінгу на розвиток виробництва, порівняно з функціями, що спрямовані на забезпечення функціонування виробництва.
4. Принцип економічності.
5. Принцип комплексності. При організації системи контролінгу слід враховувати всі фактори, що здійснюють вплив на систему управління організації (зв'язки з органами вищих рівнів, договірні зв'язки, стан суб'єкту управління та т. ін.).
6. Принцип перспективності. При формуванні системи контролінгу слід враховувати перспективи розвитку організації в цілому.
7. Принцип оперативності. Рішення з приводу аналізу та удосконалення системи контролінгу, що попереджують або усувають відхилення в її функціонуванні, мають бути своєчасними.
8. Принцип оптимальності. Вибір найбільш раціонального варіанта для конкретних умов виробництва.
9. Принцип науковості. Розробка заходів щодо організації системи контролінгу має бути заснована на досягненнях науки і враховувати зміни в законах розвитку суспільного виробництва в ринкових умовах.
10. Принцип ієрархічності.
11. Принцип автономності.
12. Принцип узгодженості.
13. Принцип стійкості.
14. Принцип багатоаспектності. Управління системою контролінгу як по вертикалі, так і по горизонталі, може здійснюватися за різними каналами: адміністративно-господарському, економічному, правовому і т. ін.
А також принципи, що визначають напрямки подальшого розвитку системи контролінгу:
1. Принцип спеціалізації. Розподіл праці в системі контролінгу. Формуються окремі підрозділи, що спеціалізуються на виконанні однорідних функцій.
2. Принцип паралельності. Передбачає одночасне виконання окремих управлінських рішень, підвищує оперативність управління системою контролінгу.
3. Принцип адаптивності (гнучкості). Означає пристосованість системи контролінгу до змінних цілей організації в цілому та умов її існування.
4. Принцип безперервності. Відсутність перерв в роботі робітників, задіяних в системі контролінгу, зменшення часу обробки документів.
Усі принципи організації системи контролінгу реалізуються у взаємодії. їх поєднання буде залежати від конкретних умов функціонування моделі мотивації праці.
2.4. Адаптаційна модель контролінгу на підприємстві
Застосування принципів контролінгу, які передбачають: координацію управлінської діяльності, спрямованої на досягнення цілей підприємства; інформаційну і консультативну підтримку прийняття управлінських рішень; створення і забезпечення функціонування загальної інформаційної системи управління підприємством; забезпечення раціональності управлінського процесу; впровадження систем планування, контролю й аналізу діяльності; забезпечення мотивації персоналу в підвищенні ефективності роботи підприємства особливо актуальне для вітчизняних підприємств при нинішньому рівні розвитку національної економіки.
Отже, адаптаційна модель контролінгу, що представлена на рис. 2.3, розповсюджується на аналіз даних щодо виконання всіх його процесів, на прийняття, реалізацію і контроль виконання заходів з управління, в тому числі коригувальних та запобіжних дій, що стосуються підвищенню якості системи управління.
При застосуванні запропонованої моделі на підприємствах необхідно звернути увагу на наступне. Загальна відповідальність за методику проведення процесу контролінгу покладається на керівника підприємства. Відповідальність за реалізацію процесу по напрямкам діяльності в межах своїх повноважень покладена відповідно на його заступників.
Блок дій 1-2-3 - поточний аналіз. У рамках зазначених заходів розглядається:
- результати виміру задоволеності та претензії споживачів та іноземних замовників;
- результати внутрішніх і зовнішніх перевірок якості системи управління;
- показники процесів;
- результати контролю якості сировини, матеріалів і продукції;
- зауваження та скарги іноземних замовників та вітчизняних споживачів;
- протоколи проведення попередніх заходів;
- нормативна, технічна та технологічна документація;
- результати оцінки апарату управління;
- пропозиції працівників підприємств та інше.
Для кожного заходу відповідальний співробітник (секретар) завчасно визначає та сповіщає про місце і час проведення учасників заходу. У програму кожного заходу включається контроль виконання рішень, прийнятих на попередніх заходах.
Блок дій 4-5-6 - аналіз тенденцій вимірювальних показників результативності та ефективності процесів контролінгу. Також їхні фактичні значення порівнюються з установленими вимогами і цілями. Якщо в ході аналізу визначено їх невідповідність, то вивчаються причини їхнього виникнення. Після визначення причин виникнення дійсних і потенційних невідповідностей, учасники заходу приймають рішення про доцільність проведення коригувальних і запобіжних дій.
Рис. 2.3. Адаптаційна модель контролінгу на підприємстві
Блок дій 7 - коригувальні і запобіжні дії. Управління коригувальними діями складається з наступних етапів:
1. Виявлення невідповідностей.
2. Виявлення причин виникнення невідповідностей та їх аналіз.
3. Визначення і реалізація коригувальних дій.
4. Перевірка ефективності коригувальних дій.
Поряд із визначенням коригувальних дій, аналізу піддаються процеси і ситуації, аналогічні тим, у яких виявилась невідповідність на предмет можливого виникнення в них подібних невідповідностей. У цьому випадку плануються запобіжні дії, які складаються з наступних етапів:
1. Виявлення потенційних невідповідностей.
2. Виявлення можливих причин виникнення потенційних невідповідностей та їхній аналіз.
3. Оцінка потреби в запобіжних діях.
4. Визначення і реалізація запобіжних дій.
5. Перевірка ефективності запобіжних дій.
Блок дій 8-9 - оформлення протоколів. Протоколи проведення заходів служать інформацією для аналізу результативності діючих процесів контролінгу.
Блок дій 10-11-12 - підтвердження виконання дій по удосконаленню системи управління, включаючи коригувальні та запобіжні, їх результативність. У ході заходу приймається одне з наступних рішень:
- визнати дії виконаними;
- вжити додаткових заходів для контролю виконання й результативності дій;
- здійснити додаткові дії для досягнення бажаного результату;
- відмовитися від проведення дій.
За результатами виконання коригувальних і запобіжних дій, при необхідності, призначається позапланова внутрішня перевірка певного підрозділу. Рішення про проведення позапланової перевірки приймає голова правління.
Блок дій 13 - подання пропозицій, спрямованих на удосконалення системи управління та діяльності підприємства.
Таким чином, завдання підприємств повинні бути спрямовані, перш за все, на реалізацію принципів контролінгу за вищезазначеною моделлю. Це сприятиме підвищенню конкурентоспроможності підприємства, налагодженню внутрішньо-коопераційних зв'язків, удосконаленню нормативно-правової бази, підвищенню рівня якості управління підприємствами.
Схожі статті
-
Контролінг для менеджерів - Маркіна І. А. - 2.3. Принципи організації контролінгу на підприємстві
Виділяють дві групи принципів організації контролінгу на підприємстві: принципи, що характеризують вимоги до формування системи контролінгу конкретної...
-
Контролінг для менеджерів - Маркіна І. А. - 1.1. Сутнісна характеристика контролінгу
Тема 1. Контролінг як функціонально відокремлений напрям економічної діяльності на підприємстві 1.1. Сутнісна характеристика контролінгу Контролінг - це...
-
Тема 1. Контролінг як функціонально відокремлений напрям економічної діяльності на підприємстві 1.1. Сутнісна характеристика контролінгу Контролінг - це...
-
Контролінг для менеджерів - Маркіна І. А. - Модуль 1. ТЕОРІЯ КОНТРОЛІНГУ
Тема 1. Контролінг як функціонально відокремлений напрям економічної діяльності на підприємстві 1.1. Сутнісна характеристика контролінгу Контролінг - це...
-
2.1. Структура контролінгу на підприємстві Структура контролінгу на підприємстві представлені такими розділами (рис 2.1). Рис. 2.1. Структурно-логічна...
-
Контролінг для менеджерів - Маркіна І. А. - Тема 3. Види контролінгу та їх характеристика
3.1. Порівняльна характеристика стратегічного та оперативного контролінгу Як було сказано вище, контролінг - це система управління досягненням цілей і...
-
В умовах становлення ринкових відносин будь-яке підприємство поза залежністю від форми власності стає економічно і юридично самостійним. Таке положення...
-
2.1. Структура контролінгу на підприємстві Структура контролінгу на підприємстві представлені такими розділами (рис 2.1). Рис. 2.1. Структурно-логічна...
-
Контролінг для менеджерів - Маркіна І. А. - 2.1. Структура контролінгу на підприємстві
2.1. Структура контролінгу на підприємстві Структура контролінгу на підприємстві представлені такими розділами (рис 2.1). Рис. 2.1. Структурно-логічна...
-
Аналізуючи сучасні теоретичні дослідження, можна стверджувати, що на сьогодні відсутній універсальний підхід до обгрунтування сутності поняття...
-
Контролінг для менеджерів - Маркіна І. А. - ВСТУП
С Уттєві зміни зовнішнього середовища вимагають від науковців та практиків пошуку такої моделі управління, яка б відповідала вимогам сьогодення. Одним із...
-
Розглядаються поняття, мета та задачі контролінгу; передумови формування контролінгу; причини появи контролінгу на сучасних українських підприємствах;...
-
Контролінг - Давидович І. Є. - 1.4. Мета і завдання контролінгу
Контролінг можна визначити як систему перевірки того, наскільки успішно підприємство просувається до своєї мети. У випадку відхилень від мети приймаються...
-
Та передумови його запровадження Ринкові умови господарювання вимагають від діяльності підприємств і організацій надзвичайної організованості, віддачі і,...
-
Контролінг - Давидович І. Є. - 1.6. Місце контролінгу в системі управління підприємством
Для того щоб зрозуміти місце контролінгу в системі управління підприємством, нагадаємо, що остання являє собою формування й організацію всього...
-
Контролінг - Давидович І. Є. - 1.5. Функції служби контролінгу
В умовах становлення і розвитку ринкової економіки в Україні дедалі більшого значення набуває не тільки налагодження ефективного функціонування окремих...
-
Контролінг - Давидович І. Є. - 1.3. Предмет і методи контролінгу
Контролінг. на відміну від функціональних дисциплін, є синтетичною дисципліною, яка базується і розвивається на основі даних менеджменту, маркетингу,...
-
Контролінг - Давидович І. Є. - 1.2. Виникнення і розвиток контролінгу
Контролінг як самостійна наука виник давно. Його необхідність зумовлена логікою розвитку управління. Першим доказом існування контролінгу стала поява ще...
-
PR для менеджерів і маркетолога - Примак Т. О. - 2. PR - в системі чи система в PR
Актуальність PR - діяльності пов'язана з тенденціями розвитку як світового, так і вітчизняного споживчого ринку. З насиченням вітчизняного ринку товарами...
-
Розглядаються поняття, мета та задачі контролінгу; передумови формування контролінгу; причини появи контролінгу на сучасних українських підприємствах;...
-
Контролінг - Давидович І. Є. - 1.7. СИСТЕМА КОНТРОЛІНГУ І СУЧАСНИЙ БІЗНЕС
Бізнес - це діяльність, яка направлена на одержання прибутку шляхом створення і реалізації певної продукції чи послуг. Управління бізнесом (business...
-
Згідно з Законом "Про охорону праці" роботодавець зобов'язаний створювати у кожному структурному підрозділі та на робочому місці умови праці відповідно...
-
Мотивація створення та активнішого використання відділів паблік ри-лейшнз у структурі підприємств має низку підстав. По-перше, бізнес сьогодні розглядає...
-
Таке визначення повністю відповідає вимогам по відношенню до контролерів. Згідно з Ельмаром Майер контролером є або стає той, хто: 1) більше, ніж інші,...
-
Контролінг процесів господарської діяльності - Ільїна С. Б. - 1.3. Служба контролінгу
На підприємстві задачі контролінгу вирішуються конкретними особами - контролерами (з наголосом на другу о). При цьому доцільність аутсорсінгу контролерів...
-
Контролінг процесів господарської діяльності - Ільїна С. Б. - 1.2. Концепції системи контролінгу
В економічній літературі виділяють дві основні концепції контролінгу: німецьку і американську Згідно з німецькою концепцією, центральні задачі...
-
Розгорнутий виклад матеріалу, що розкриває сутність цього питання, слід опрацювати за базовими підручниками М. В. Макаренката О. М. Махаліної, [26, с....
-
PR для менеджерів і маркетолога - Примак Т. О. - 1.Що таке PR і навіщо він потрібен?
Сучасний етап розвитку ринку ознаменувався активною заміною традиційних маркетингових підходів (концепція маркетинг-менеджменту) на такі, що...
-
Одне з основних завдань економічної політики будь-якої країни в сучасний період - всебічне підвищення технічного рівня та якості товарів і послуг. Якісні...
-
1.1. Управління як відкрита і закрита система. 1.2. Понятійно-категоріальний, апарат синергетичної парадигми як рефлексивної моделі управління. 1.3....
Контролінг для менеджерів - Маркіна І. А. - 2.4. Адаптаційна модель контролінгу на підприємстві