Контролінг процесів господарської діяльності - Ільїна С. Б. - Розділ 1. СУТНІСТЬ КОНТРОЛІНГУ. ІСТОРИЧНІ АСПЕКТИ ЙОГО СТАНОВЛЕННЯ. МІСЦЕ СЛУЖБИ КОНТРОЛІНГУ В СТРУКТУРІ ПІДПРИЄМСТВА
Розглядаються поняття, мета та задачі контролінгу; передумови формування контролінгу; причини появи контролінгу на сучасних українських підприємствах; визначення контролінгу, його ціль, завдання й функції, специфічні функції контролінгу; види Інформації для управління підприємством, інструментарій контролінгу, місце і роль контролінгу в управлінні підприємством; взаємозв'язок контролінгу з функціями керування; Існуючі види (типи) організаційних структур, їхня характеристика; місце служби контролінгу в організаційній структурі підприємства.
План
1.1. Контролінг: поняття, мета і задачі.
1.2. Концепції системи контролінгу.
1.3. Служба контролінгу.
1.4. Керівники і фахівці служби контролінгу.
1.5. Інструментарій контролінгу.
1.5.1. Складові елементи інструментарію контролінгу.
1.5.2. Аналіз методів збільшення прибутку.
1.5.3. Ефективність методу мозкового штурму як інструмент контролінгу.
1.1. Контролінг: поняття, мета і задачі
Терміну "контролінг" походить від англійського дієслова to control. В перекладі це дієслово має декілька значень, у тому числі в економічному аспекті означає "управління" і "спостереження". Виходячи з цього, можна зробити висновок, що контролінг покликаний вирішувати комплекс задач, пов'язаних із спостереженням, плануванням і управлінням.
В сучасній економічній літературі приводиться достатньо багато різноманітних дефініцій контролінгу.
Контролінг - керівна концепція ефективного управління фірмою і забезпечення її довгострокового існування.
В. Майер
Контролінг - система управління.
Б. Майер, Р. Манн
Контролінг - функція в підтримку менеджменту.
Р. Герсне
Контролінг - управління прибутком. Контролінг - функція, організована в підтримку керівництву.
П. Хорват
Таким чином, контролінг не можна ототожнювати з функцією контролю, оскільки остання виконує лише незначну приватну функцію контролінгу.
Контролінг виконує найважливу функцію підтримки системи менеджменту і займається:
1) плануванням і постановкою мети (глобальних і локальних стратегій);
2) збором, аналізом внутрішньої і зовнішньої інформації;
3) цілеспрямованим управлінням, координацією і контролем.
Контролінг повинен створювати систему ефективного управління фірмою, направлену на поступовий, ефективний, економічний і рентабельний її розвиток.
Останніми роками посилюється акцент на визначенні контролінгу як системи інформаційного забезпечення для системи ефективного менеджменту фірми.
Така різноманітність підходів пояснюється історичними, економічними і національними особливостями розвитку систем контролінгу.
На сьогодні не виникає суперечок і сумнівів, що контролінг - найважливіша функція управління і підтримки управління.
Формування національної концепції контролінгу неможливе без досвіду світової спільноти. Джерела контролінгу закладені в період формування державного управління в середні віки.
Так, при дворі англійського короля вже в XV ст. існувала посада з назвою countollor. До обов'язків цієї відповідальної особи входили документування і контроль грошових і товарних потоків. Зазвичай, це не зовсім відповідає сучасному розумінню контролінгу.
На підприємствах контролінг став зароджуватися в США в кінці XIX ст. В економічній літературі зафіксовано, що з 1880 р. посада контролера введена в компанії Atchison, а в 1892 р. - в компанії General Electric. У зв'язку з цим можна констатувати, що контролінг як система на підприємстві народжений в кінці XIX ст. Проте, перші пагони контролінгу залишалися непоміченими довгий час і отримали свій розвиток тільки з 20-х pp. XX ст. Як констатує сучасна економічна історія, слово "контролінг" і посада "контролер" на підприємствах США залишалися невідомими аж до великої депресії.
Можна відзначати на сьогодні, що головною причиною народження і формування контролінгу як системи є промислове зростання в США в кінці XIX-початку XX ст., яке викликало ускладнення процесів обліку, планування, контролю і управління.
Ускладнення економічної системи управління привело до того, що ряд специфічних функцій (фінансовий контроль, аналіз та ін.) був переданий у ведення спеціалізованих служб контролінгу.
Аналіз економічної історії дозволяє зробити висновок про те, ЩО у вирішальній мірі на розвиток системи контролінгу зробила вплив світова економічна криза.
Саме в цей період - великої депресії - керівництво багатьох компаній прийшло до розуміння необхідності формування системи внутрішнього планування, обліку і контролю.
В перший період розвитку контролінгу контролери виконували функції ведення обліку і ревізії господарських операцій і договорів, що вже відбулися. Надалі розуміння широких можливостей контролінгу, функції цієї служби ускладнювалися і розширювалися, міняючи орієнтацію на сучасні аспекти управління компанією і її майбутній розвиток. У зв'язку з цим функції контролера все більше пов'язували з питаннями планування і контролю. Поступово значення і статус контролера став рівним статусу скарбника.
Особливу роль в розвитку системи контролінгу зіграв Controllers Institute America, створений в 1931 р. (в 1962 p. він був перейменований в Financial Executive Institute (FEI)). Це професійна організація контролерів США, яка проводила і проводить велику роботу по систематизації задач контролінгу, класифікація яких приведена нижче.
Задачі контролера по класифікації Фінансово-адміністративного інституту (1962 р.):
1. Планування
Контролінг став розповсюджуватися в 50-х pp. в багатьох країнах Європи. Особливий підхід сформувався до контролінгу в Німеччині. При цьому цілий ряд функцій і задач, які виконували раніше інші структури, такі як фінансова бухгалтерія, були передані відділу контролінгу. Офіційно народження контролінгу в Німеччині указується німецькими фахівцями в середині 50-х pp. минулого століття.
Ідеї впровадження контролінгу на підприємствах в багатьох країнах Європи прийшли з практики його застосування на дочірніх підприємствах американських компаній. В Німеччині, Австрії і Франції до контролінгу ставились скептично, що було пов'язано з неправильним розумінням задач і функцій контролінгу. З часом прийшло розуміння контролінгу, який був об'єктивно високо оцінений в багатьох країнах, а Німеччина стала поступово ставати центром формування і розвитку контролінгу.
Особливе місце серед теоретиків контролінгу займають Р. Манн, Е. Майер, Дж. Вербер, Х-Дж. Фольмут, П. Хорват, в П. Брамземанн Р. і Д. Хан та ін.
Достатньо чітко показав взаємозв'язок управління і контролінгу в одній із своїх робіт Дітгер Хан, який є автором базового підручника з контролінгу - книги "Планування та контроль: концепція контролінгу"
Метою контролінгу є реалізація глобальної (стратегічної) і локальної (оперативної) мети підприємства. При цьому основною метою підприємства залишається збереження стабільності і успішний розвиток підприємства. З вищесказаного можна зробити висновок, що мета контролінгу - це похідна функція від мети самого підприємства.
Основні задачі контролінгу можна згрупувати таким чином:
- інформаційне забезпечення процесів бухгалтерського обліку, планування і прогнозування;
- координація і контроль виробничих і фінансових аспектів діяльності підприємства;
- інтеграція, системна організація підприємства;
- планування (поточне, середньострокове, довгострокове);
- контроль (порівняння заданих і фактичних показників, аналіз взаємовідносин, аналіз пріоритетів і недоліків);
- управління (проведення заходів щодо підготовки, коректування стратегій і задач);
- мотивація персоналу щодо виконання поставлених перед ними задач в частині фінансового планування, наприклад, через систему преміювання.
Загальна ідея організації контролінгу орієнтована на "вузькі місця".
Вузьке місце - найслабша ланка підприємства. "Вузьким місцем" може бути ринок збуту, виробництво, ліквідність та ін.
"Вузькі місця" на підприємстві є стримуючими чинниками поступального розвитку підприємства в частині неможливості вчасного досягнення поставленої мети. Задача служби контролінгу полягає в розшуку і знищуванні економічними заходами "вузьких місць".
Базу контролінгу складають оперативні показники фінансового аналізу, виробничого і фінансового обліку, які доцільно сформувати в єдину інтегровану базу техніко-економічних даних підприємства в ретроспективі.
На сучасному етапі розвитку контролінгу поміж фахівців по контролінгу немає єдності в думках з питань мети і орієнтації на результат.
Х.-Ю. Кюппер вважає метою контролінгу координацію системи управління підприємства. Контролінг, відповідно до позиції автора, орієнтований на систему мети.
Д. Шнайдер виступає за обмеження функцій контролінгу (розробка і координація окремих планів; внутрішньовиробничий облік і контроль).
Т. Райхман підтримує позицію економістів по орієнтації контролінгу на результат. Відповідно до цієї концепції, виділяє як головною задачею збір, обробку інформації, координацію і контроль за виконанням планів.
Й. Вербер, підтримуючи концепції П. Хорвата і Х.-Ю. Кюппера, вважає, що контролінг повинен виконувати функції підтримки керівництва.
Й. Вербер і Х.-Ю. Кюппер вважають, що контролінг не повинен бути пов'язаний з процесом постановки мети.
Можна зробити висновок, що така велика кількість підходів говорить про те, що контролінг як система має ряд шкіл, що розрізняються за багатьма параметрами концепцій. У зв'язку з цим мають право на існування різні концепції, які враховували б ряд особливостей в обліку, аналізі і управлінні в нашій країні. Таким чином, в нашій книзі ми зробимо спробу побудувати і впровадити систему контролінгу з врахуванням специфіки українських підприємств на прикладі харчової промисловості.
Похожие статьи
-
Контролінг процесів господарської діяльності - Ільїна С. Б. - 1.3. Служба контролінгу
На підприємстві задачі контролінгу вирішуються конкретними особами - контролерами (з наголосом на другу о). При цьому доцільність аутсорсінгу контролерів...
-
Розглядаються поняття, мета та задачі контролінгу; передумови формування контролінгу; причини появи контролінгу на сучасних українських підприємствах;...
-
Контролінг процесів господарської діяльності - Ільїна С. Б. - 1.2. Концепції системи контролінгу
В економічній літературі виділяють дві основні концепції контролінгу: німецьку і американську Згідно з німецькою концепцією, центральні задачі...
-
Таке визначення повністю відповідає вимогам по відношенню до контролерів. Згідно з Ельмаром Майер контролером є або стає той, хто: 1) більше, ніж інші,...
-
Контролінг процесів господарської діяльності - Ільїна С. Б. - ВСТУП
"Особи, покликані вирішувати управлінські задачі, діють на базі індивідуальної функції корисності, володіючи обмеженими пізнаннями". Юрген Вебер...
-
1.5.1. Складові елементи інструментарію контролінгу Задачі контролінгу підприємства зазвичай виконуються за допомогою спеціальних інструментів....
-
Контролінг процесів господарської діяльності - Ільїна С. Б. - 1.5. Інструментарій контролінгу
1.5.1. Складові елементи інструментарію контролінгу Задачі контролінгу підприємства зазвичай виконуються за допомогою спеціальних інструментів....
-
А. Опис функціональних обов'язків Для керівника відділу фінансово-економічних розрахунків як контролера підприємства: Контролер є підзвітним одному з...
-
Контролінг процесів господарської діяльності - Ільїна С. Б. - 1.6. Резюме
В сучасній економічній літературі приводиться достатньо багато різноманітних дефініцій контролінгу. Контролінг виконує найважливішу функцію підтримки...
-
Хоча мозковий штурм часто використовується у світовій практиці вже протягом більш 70 років, його ефективність з погляду генерування нових ідей безумовна....
-
Форма для оцінки можливостей збільшення прибутку, що може застосовуватися для будь-якого бізнесу, може бути розглянута таким чином: Загальні способи...
-
Контролінг процесів господарської діяльності - Ільїна С. Б. - Територіальне розташування
Галузі харчової промисловості розміщувалися нерівномірно, за винятком борошномельної, що була поширена у всіх районах України. Підприємства цукрової та...
-
Контролінг - Давидович І. Є. - 1.5. Функції служби контролінгу
В умовах становлення і розвитку ринкової економіки в Україні дедалі більшого значення набуває не тільки налагодження ефективного функціонування окремих...
-
Контролінг - Давидович І. Є. - 1.6. Місце контролінгу в системі управління підприємством
Для того щоб зрозуміти місце контролінгу в системі управління підприємством, нагадаємо, що остання являє собою формування й організацію всього...
-
Тема 1. Контролінг як функціонально відокремлений напрям економічної діяльності на підприємстві 1.1. Сутнісна характеристика контролінгу Контролінг - це...
-
Контролінг для менеджерів - Маркіна І. А. - Модуль 1. ТЕОРІЯ КОНТРОЛІНГУ
Тема 1. Контролінг як функціонально відокремлений напрям економічної діяльності на підприємстві 1.1. Сутнісна характеристика контролінгу Контролінг - це...
-
Контролінг - Давидович І. Є. - 1.4. Мета і завдання контролінгу
Контролінг можна визначити як систему перевірки того, наскільки успішно підприємство просувається до своєї мети. У випадку відхилень від мети приймаються...
-
Контролінг для менеджерів - Маркіна І. А. - 1.1. Сутнісна характеристика контролінгу
Тема 1. Контролінг як функціонально відокремлений напрям економічної діяльності на підприємстві 1.1. Сутнісна характеристика контролінгу Контролінг - це...
-
Контролінг - Давидович І. Є. - 1.2. Виникнення і розвиток контролінгу
Контролінг як самостійна наука виник давно. Його необхідність зумовлена логікою розвитку управління. Першим доказом існування контролінгу стала поява ще...
-
Контролінг - Давидович І. Є. - 1.1. Поняття ПРО КОНТРОЛІНГ ТА ЙОГО СУТНІСТЬ
1.1. Поняття ПРО КОНТРОЛІНГ ТА ЙОГО СУТНІСТЬ Контролінг - це один з найновіших напрямів інформаційно-економічного розвитку підприємства. В сучасних...
-
Контролінг - Давидович І. Є. - Розділ 1 ПОНЯТТЯ ПРО КОНТРОЛІНГ, ЙОГО СУТЬ І ЗНАЧЕННЯ
1.1. Поняття ПРО КОНТРОЛІНГ ТА ЙОГО СУТНІСТЬ Контролінг - це один з найновіших напрямів інформаційно-економічного розвитку підприємства. В сучасних...
-
Аналізуючи сучасні теоретичні дослідження, можна стверджувати, що на сьогодні відсутній універсальний підхід до обгрунтування сутності поняття...
-
Контролінг - Давидович І. Є. - 1.3. Предмет і методи контролінгу
Контролінг. на відміну від функціональних дисциплін, є синтетичною дисципліною, яка базується і розвивається на основі даних менеджменту, маркетингу,...
-
Туризм є однією з найприбутковіших та найдинамічніших галузей світової економіки. Він, крім того, стимулює розвиток народного господарства країни,...
-
Та передумови його запровадження Ринкові умови господарювання вимагають від діяльності підприємств і організацій надзвичайної організованості, віддачі і,...
-
Тема 1. Аналіз діяльності підприємства в системі управління 1.1. Система управління підприємством: характеристика, склад та взаємозв'язок функцій Згідно...
-
Контролінг для менеджерів - Маркіна І. А. - 2.4. Адаптаційна модель контролінгу на підприємстві
Виділяють дві групи принципів організації контролінгу на підприємстві: принципи, що характеризують вимоги до формування системи контролінгу конкретної...
-
Контролінг для менеджерів - Маркіна І. А. - 2.3. Принципи організації контролінгу на підприємстві
Виділяють дві групи принципів організації контролінгу на підприємстві: принципи, що характеризують вимоги до формування системи контролінгу конкретної...
-
Туризм є однією з найприбутковіших та найдинамічніших галузей світової економіки. Він стимулює розвиток народного господарства країни, дозволяє...
-
Туризм є однією з найприбутковіших та найдинамічніших галузей світової економіки. Він, крім того, стимулює розвиток народного господарства країни,...
Контролінг процесів господарської діяльності - Ільїна С. Б. - Розділ 1. СУТНІСТЬ КОНТРОЛІНГУ. ІСТОРИЧНІ АСПЕКТИ ЙОГО СТАНОВЛЕННЯ. МІСЦЕ СЛУЖБИ КОНТРОЛІНГУ В СТРУКТУРІ ПІДПРИЄМСТВА