Контролінг - Давидович І. Є. - 1.2. Виникнення і розвиток контролінгу
Контролінг як самостійна наука виник давно. Його необхідність зумовлена логікою розвитку управління. Першим доказом існування контролінгу стала поява ще у XV ст. при королівських дворах спочатку Англії, а відтак і Франції спеціалістів по контролінгу під назвою "контролер", завданням яких був документальний супровід і контроль використання грошей та товарів. Про не засвідчують історичні відомості.
Проте ідеї контролінгу були реалізовані в управлінні виробництвом пізніше, коли промислове виробництво зросло і ускладнилось настільки, що вимагало нових метолів планування та контролю. Ріст масштабів промислового виробництва наприкінці XIX та на початку XX ст. викликали необхідність поліпшення методів виробничого обліку і удосконалення методів фінансового контролю. На американських підприємствах функції контролінгу Виникли із взаємозв'язку між секретарем (діловодом) і скарбником. Підвищення вимог та ускладнення завдань обліку призвело до того, що специфічні завдання скарбника (фінансового директора) і секретаря (асистента управління) були передані в організаційно оформлену службу контролінгу.
Передумовою створення концепції контролінгу, яка виникла понад 100 років тому, стали:
> причини всесвітньої економічної кризи;
> більш жорстке оподаткування;
> складні форми фінансування.
У першій фазі свого розвитку контролінг повинен би розглядати, перш за все вже, здійснені процеси, а відтак з часом все в більшій мірі зростає необхідність оволодіння планово-обліковими методами. У зв'язку з цим облік і звітність перетворюються із інструментів реєстрації і контролю у допоміжний засіб долання перешкод у майбутньому.
Країною, яка однією з перших застосувала концепцію контролінгу, стали США. За хронологією контролінг у США розвивався таким чином:
У 1778 р. - законодавчо створене відомство "Соntroller. Auditor, Тreasuer and six Commissioner of Accounts", основним завданням якого було управління державним господарством і контроль за використанням коштів;
1880 p. - - запроваджена посада контролера в залізничній компанії "Atchison Topeka and Santa Fe Railway System", де вперше контролінг впроваджено на підприємстві для вирішення фінансово-економічних завдань - управління вкладами і основним капіталом.
1892 р. - - компанія "General Electric" вперше впроваджує контролінг в індустріальному підприємстві.
До початку 30-х pp. XX ст. контролінг майже не використовувався і саме слово було забуте. Економічна криза 1929 - 1932 pp. заставила підприємців подивитися з нових позицій на роль та місце внутрішньофірмового планування та обліку. В цей період згадали про контролінг у зв'язку з труднощами управління в нестабільному середовищі та забезпечення існування в умовах конкуренції.
У 30-х роках XX ст. відбувається одночасно й проведення наукового обгрунтування контролінгу. З'являються перші журнали, книги тощо. У 1931 р. створюється Інститут контролерів Америки - - професійна організація контролерів, який у 1962 р. перейменовується у "Financial Executive Institute",a у 1944 p. створено дослідницький інститут "Conlrollership Foundation)).
У повоєнний період функції обліку і контролю виконує відділ головного контролери, який призначає правління директорів. Він має право вирішального голосу на засіданнях правління директорів. Контролер фактично організовує контролінг на підприємстві, відповідає за систему обліку і звітності, аналізує і дає пояснення з розвитку фінансової діяльності компанії, вивчає та розробляє показники і форми звітності для задоволення запитів керівництва і клієнтів, готує доповіді Раді директорів за оцінкою завдань, які стоять перед компанією та включають рекомендації про зміну діяльності. Відділ контролера є надбудовою над бухгалтерією у вигляді обліково-контрольної та інформаційної служби.
У ряді розвинених європейських країн, Наприклад, Великобританії, Франції та ін. деякі функції управління відокремилися, що привело до утворення окремих систем у сфері управління підприємством. Наприклад, система планування, система внутрішнього контролю, а в ній як складова частина внутрішній аудит (у Франції) або система внутрішнього аудиту на підприємстві (у Великобританії) та ін. Враховуючи важливість внутрішнього контролю і внутрішнього аудиту, створюються спеціальні організації. Так, створено Інститут внутрішніх аудиторів у Великобританії.
З часом у країнах, де зародився і був поширений контролінг, увага до нього дещо зменшилась і він став на один рівень з іншими методами ефективного господарювання.
Функціонування систем внутрішнього контролю і внутрішнього аудиту у більшості розвинених європейських країн задовольняє інтереси і потреби функціонування й управління підприємством, його взаємодії з навколишнім середовищем, і контролінг як такий вже не має першочергового значення. Навпаки, в США і Німеччині значущість його дедалі зростає, що пов'язано з історичними особливостями розвитку облікових систем, а також економічними труднощами і проблемами в оподаткуванні цих країн.
Для Німеччини характерним є свій підхід до формування контролінгу.
Економічна криза повоєнного періоду у ФРН була швидко подолана завдяки ефективним законам щодо стимулювання виробництва і особливої потреби у контролінгу не було. Лише з середини 50-х років спостерігається деякий інтерес до концепції контролінгу. Наприкінці 60-х років основи контролінгу зустрічаються у діяльності дочірніх компаній американських концернів. Відтак відбувається миттєве переосмислення, яке було викликане публікаціями американського досвіду, а також діяльністю американських консалтингових фірм у Німеччині і радикальними змінами зовнішнього середовища підприємства. Згодом ідеї контролінгу були апробовані на підприємствах ФРН і знайшли поширення не лише на німецьких підприємствах, а й у німецькомовних країнах.
Спочатку основні функції контролінгу полягали у складанні попереднього кошторису витрат і калькуляції. У подальшому (в 60-х роках) переважають складання бюджету і зіставлення планових показників з фактичними. У зв'язку зі швидкими змінами у навколишньому середовищі і потребою передбачення майбутнього відбувається посилення орієнтації контролінгу на оперативне, а пізніше і на стратегічне планування, участь його у формуванні цілей діяльності і політики підприємства.
У 70-х роках починає розвиватися теоретична концепція контролінгу, який до цього знали лише з окремих публікацій.
Першим у ФРН був створений Інститут контролерів з питань освіти в галузі планування підприємств і обліку.
З 1971 р. проводяться приватні та громадські семінари Академією контролерів.
З 1989 р. видається спеціальне видання "Controller", яке пропагує ідеї та філософію контролінгу.
Проведені у Німеччині дослідження відмінних особливостей підприємств, які успішно функціонують, від тих, пїо менш ефективно діють, показали, що перші відзначаються, насамперед, структурою координації й інтеграції функціональних сфер (дослідження Лоренса, Лорша), оскільки вирішальною проблемою для великих підприємств є питання, як оптимально налагодити співробітництво різних структурних одиниць.
Було встановлено, що у рамках цього процесу існує три рівні завдань управління:
>загальногосподарський (визначення постановок цілей підприємства, узгоджених з вимогами навколишнього середовища);
> інтеграційний (координація планування випуску продукції, послуг з цілями генерального підрядчика);
> рівень розробки планів.
У зв'язку із зазначеним вище на великих підприємствах Німеччини створюються служби контролінгу, спеціальні робочі місця контролерів.
На невеликих підприємствах (чисельністю до 100 осіб працюючих) впроваджується система контролінгу, проте спеціальної служби і посади контролера немає, а його функції виконує головний бухгалтер підприємства. Такий підхід до вирішення проблеми найбільш прийнятний для підприємств України, оскільки він дуже ефективний і економічний. Функціонування контролінгу на підприємстві потребує перетворення, гнучкості систем Планування, управління, контролю, для яких тепер у Німеччині й Україні часто характерний потужний бюрократичний механізм, ліквідувати який зсередини дасть змогу контролінг, виконуючи функцію координації в рамках управління підприємством.
На підприємствах Німеччини фахівці з контролінгу перетворились у радників і координаторів управління підприємством з питань економіки й організації виробництва. Значення контролінгу зростає не тільки для промислових підприємств, а й інших сфер економічної діяльності (страхування, медицина, банківська діяльність та ін.).
Подальший розвиток контролінгу, як нової галузі економічної науки, обумовлений різними причинами:
> зміною технологій, диференціації, диверсифікації, інтернаціоналізації компаній;
> збільшенням числа змінних, на основі яких приймаються рішення;
> ускладненням середовища, в якому функціонує підприємство;
> ускладненням обсягу та предметного змісту інформації, необхідної для управління;
> ускладненням комунікацій та циклу прийняття рішень, що вимагає високої компетенції кадрів в галузі організації та системотехніки.
Починаючи з першої половини 90-х років XX століття ідеї контролінгу впроваджуються на підприємствах колишньої НДР, Польщі, Чехії.
На сьогоднішні практично у всіх державах Західної Європи у більшій чи меншій мірі мають місце елементи контролінгу як однієї з найбільш ефективної системи господарювання.
Схожі статті
-
Контролінг - Давидович І. Є. - 1.5. Функції служби контролінгу
В умовах становлення і розвитку ринкової економіки в Україні дедалі більшого значення набуває не тільки налагодження ефективного функціонування окремих...
-
Та передумови його запровадження Ринкові умови господарювання вимагають від діяльності підприємств і організацій надзвичайної організованості, віддачі і,...
-
Контролінг - Давидович І. Є. - 1.6. Місце контролінгу в системі управління підприємством
Для того щоб зрозуміти місце контролінгу в системі управління підприємством, нагадаємо, що остання являє собою формування й організацію всього...
-
Контролінг - Давидович І. Є. - 1.4. Мета і завдання контролінгу
Контролінг можна визначити як систему перевірки того, наскільки успішно підприємство просувається до своєї мети. У випадку відхилень від мети приймаються...
-
Контролінг - Давидович І. Є. - 1.3. Предмет і методи контролінгу
Контролінг. на відміну від функціональних дисциплін, є синтетичною дисципліною, яка базується і розвивається на основі даних менеджменту, маркетингу,...
-
Контролінг - Давидович І. Є. - 1.1. Поняття ПРО КОНТРОЛІНГ ТА ЙОГО СУТНІСТЬ
1.1. Поняття ПРО КОНТРОЛІНГ ТА ЙОГО СУТНІСТЬ Контролінг - це один з найновіших напрямів інформаційно-економічного розвитку підприємства. В сучасних...
-
Контролінг - Давидович І. Є. - Розділ 1 ПОНЯТТЯ ПРО КОНТРОЛІНГ, ЙОГО СУТЬ І ЗНАЧЕННЯ
1.1. Поняття ПРО КОНТРОЛІНГ ТА ЙОГО СУТНІСТЬ Контролінг - це один з найновіших напрямів інформаційно-економічного розвитку підприємства. В сучасних...
-
Для контролінгу надзвичайно важливого значення в сьогоднішніх умовах господарювання набуває інформація про витрати не в цілому по підприємству чи...
-
Контролінг - Давидович І. Є. - ВСТУП
Діяльність підприємств і організацій в умовах ринкової економіки вимагає нових підходів до управління: на перший, план висуваються економічні, ринкові...
-
Контролінг - Давидович І. Є. - 1.7. СИСТЕМА КОНТРОЛІНГУ І СУЧАСНИЙ БІЗНЕС
Бізнес - це діяльність, яка направлена на одержання прибутку шляхом створення і реалізації певної продукції чи послуг. Управління бізнесом (business...
-
2.1. Витрати підприємства як основний об'єкт управління в системі контролінгу Витрати - це поняття, яке характерне для діяльності будь-якого підприємства...
-
Контролінг - Давидович І. Є. - Розділ 2 ХАРАКТЕРИСТИКА ОБ'ЄКТІВ КОНТРОЛІНГУ
2.1. Витрати підприємства як основний об'єкт управління в системі контролінгу Витрати - це поняття, яке характерне для діяльності будь-якого підприємства...
-
Контролінг - Давидович І. Є. - 2.2. Класифікація витрат
Одне з найважливіших завдань контролінгу - управління прибутком підприємства, тому в ракурсі уваги контролінгу знаходяться затрати: їх види, місця...
-
Контролінг - Давидович І. Є. - 2.3. Собівартість продукції та її види
Показнику собівартості продукції належить одне з провідних місць в економічному механізмі господарювання. Від рівня собівартості залежить прибуток,...
-
Розглядаються поняття, мета та задачі контролінгу; передумови формування контролінгу; причини появи контролінгу на сучасних українських підприємствах;...
-
Контролінг для менеджерів - Маркіна І. А. - 1.1. Сутнісна характеристика контролінгу
Тема 1. Контролінг як функціонально відокремлений напрям економічної діяльності на підприємстві 1.1. Сутнісна характеристика контролінгу Контролінг - це...
-
Контролінг для менеджерів - Маркіна І. А. - Модуль 1. ТЕОРІЯ КОНТРОЛІНГУ
Тема 1. Контролінг як функціонально відокремлений напрям економічної діяльності на підприємстві 1.1. Сутнісна характеристика контролінгу Контролінг - це...
-
Контролінг процесів господарської діяльності - Ільїна С. Б. - 1.3. Служба контролінгу
На підприємстві задачі контролінгу вирішуються конкретними особами - контролерами (з наголосом на другу о). При цьому доцільність аутсорсінгу контролерів...
-
Контролінг процесів господарської діяльності - Ільїна С. Б. - 1.2. Концепції системи контролінгу
В економічній літературі виділяють дві основні концепції контролінгу: німецьку і американську Згідно з німецькою концепцією, центральні задачі...
-
Аналізуючи сучасні теоретичні дослідження, можна стверджувати, що на сьогодні відсутній універсальний підхід до обгрунтування сутності поняття...
-
Контролінг для менеджерів - Маркіна І. А. - Тема 3. Види контролінгу та їх характеристика
3.1. Порівняльна характеристика стратегічного та оперативного контролінгу Як було сказано вище, контролінг - це система управління досягненням цілей і...
-
Контролінг для менеджерів - Маркіна І. А. - 2.4. Адаптаційна модель контролінгу на підприємстві
Виділяють дві групи принципів організації контролінгу на підприємстві: принципи, що характеризують вимоги до формування системи контролінгу конкретної...
-
Розглядаються поняття, мета та задачі контролінгу; передумови формування контролінгу; причини появи контролінгу на сучасних українських підприємствах;...
-
Контролінг для менеджерів - Маркіна І. А. - 2.3. Принципи організації контролінгу на підприємстві
Виділяють дві групи принципів організації контролінгу на підприємстві: принципи, що характеризують вимоги до формування системи контролінгу конкретної...
-
В умовах становлення ринкових відносин будь-яке підприємство поза залежністю від форми власності стає економічно і юридично самостійним. Таке положення...
-
Тема 1. Контролінг як функціонально відокремлений напрям економічної діяльності на підприємстві 1.1. Сутнісна характеристика контролінгу Контролінг - це...
-
Основи менеджменту - Федоренко В. Г. - Розділ 1. Передумови виникнення і розвиток менеджменту
Структурна трансформація вітчизняної економіки, формування сучасної системи ринкових відносин, процес глобалізації підприємництва вимагають досягнення...
-
2.1. Структура контролінгу на підприємстві Структура контролінгу на підприємстві представлені такими розділами (рис 2.1). Рис. 2.1. Структурно-логічна...
-
Соціологія праці - Лукашевич М. П. - ГЛАВА 2. ВИНИКНЕННЯ І РОЗВИТОК СОЦІОЛОГІЇ ПРАЦІ
1. Донауковий етап зародження соціології праці У навчальній літературі з соціології праці не склався загальний підхід до розуміння ролі історичного...
-
1.5.1. Складові елементи інструментарію контролінгу Задачі контролінгу підприємства зазвичай виконуються за допомогою спеціальних інструментів....
Контролінг - Давидович І. Є. - 1.2. Виникнення і розвиток контролінгу