Облік у зарубіжних країнах - Воронко Р. М. - Оцінка і облік випуску акцій
Акції (прості та привілейовані) можуть бути зі встановленою номінальною вартістю і без неї. Хоча в більшості випадків вони її мають.
Номінальна вартість акцій вказується безпосередньо на їх сертифікаті та її зараховують до статутного капіталу корпорації. У випадку реалізації акцій за вартістю, яка є вищою ніж номінальна, різниця відображається як додатковий капітал корпорації. Якщо ж вартість реалізації акцій є нижчою за номінальну, то різниця списується за рахунок додаткового капіталу, або, у випадку його недостатності, за рахунок нерозподіленого прибутку корпорації. Тобто, у будь-якому разі у статутний капітал зараховується тільки номінальна вартість акцій.
Наприклад, корпорація "Армстронг" реалізувала за номінальною вартістю 50000 простих акцій по $7 кожна. В обліку це буде відображено записом:
Грошові кошти 350,000
Акціонерний капітал (прості акції) 350,000
У випадку, якщо корпорація "Армстронг" реалізує акції вище номінальної вартості (наприклад, по $ 10 за акцію), то запис в обліку буде такий:
Грошові кошти 500,000
Акціонерний капітал (прості акції) 350,000
Додатковий капітал (прості акції) 150,000
Тобто різниця між вартістю продажу $500,000 (50000 акцій х х $10) і номінальною вартістю $350,000 (50000 акцій х $7) у сумі $150,000 відображається як додатковий капітал корпорації.
Якщо ж корпорація "Армстронг" продасть акції нижче номінальної вартості (наприклад, по $5 за акцію), то це буде відображено записом:
Грошові кошти 250,000
Додатковий капітал (або Нерозподілений прибуток) 100,000
Акціонерний капітал (прості акції) 350,000
Тобто різниця між номінальною вартістю $350,000 (50000 акцій х х $7) і вартістю продажу $250,000 (50000 акцій х $5) у сумі $100,000 списується за рахунок додаткового капіталу, якщо він має кредитовий залишок, або за рахунок нерозподіленого прибутку.
Акції можуть також випускатися в обмін на негрошові активи (основні засоби, нематеріальні активи, послуги). В обліку ця операція відображається за ринковою вартістю акцій або негрошових активів, які отримуються залежно від того, яка з оцінок більш очевидна. Якщо ж жодна з ринкових вартостей не може бути встановлена з достатньою вірогідністю, то вартість акцій та відповідних активів (послуг) визначається Радою директорів корпорації. Тобто номінальна вартість акцій не може бути основою для визначення суми такої операції обміну.
Наприклад, корпорація "Армстронг" реалізувала 5000 простих акцій номінальною вартістю $7 кожна в обмін на будівлю. На дату здійснення обміну ринкова вартість даних акцій складає
$40,000. В обліку буде зроблено запис:
Основні засоби (будівлі) 40,000
Акціонерний капітал (прості акції) 35,000
Додатковий капітал (прості акції) 5,000
Облік випуску простих акцій без номінальної вартості
Якщо акції не мають встановленої номінальної вартості, то вони можуть випускатися двох видів:
Безномінальні акції з оголошеною вартістю. Вартість акції оголошується Радою директорів у будь-який час. До статутного капіталу зараховується оголошена вартість акцій, а гроші отримані понад цю вартість становлять додатковий капітал.
Безномінальні акції без оголошеної вартості Вартість реалізації таких акцій повністю зараховується до статутного капіталу.
Відображення в обліку реалізації безномінальних акцій з оголошеною вартістю відображається так само, як і номінальних.
Наприклад, корпорація "Армстронг" випустила 20000 простих акцій без номінальної вартості. Рада директорів оголосила вартість $4 за акцію. Фактично реалізація відбулася по $6 за акцію. Від реалізації акцій отримано $120,000 (20000 х $6). До статутного капіталу буде зарахована оголошена вартість $80,000 (20000 х $4), різниця між вартістю реалізації і оголошеною вартістю в сумі $40,000 ($120,000 - $80,000) - у додатковий капітал.
В обліку це буде відображено записом:
Грошові кошти 120,000
Акціонерний капітал (прості акції) 80,000
Додатковий капітал (прості акції) 40,000
Якщо на прикладі корпорації "Армстронг" Рада директорів не оголосила б вартості акції, то до статутного капіталу повинна бути зарахована вся сума, отримана від реалізації акцій. Запис при цьому буде такий:
Грошові кошти 120,000
Акціонерний капітал (прості акції) 1 20,000
Під час створення корпорації можливий продаж акцій за передплатою (в кредит), оплата за які здійснюється на встановлену дату, визначену у контракті. Такі акції відображаються в обліку, хоча дивіденди по них будуть нараховуватись лише після повної оплати.
Наприклад, 1 березня 20x7 р. корпорація "Сфінкс" уклала контракт із фірмою "Крайз" яка зобов'язується придбати 8000 простих акцій номінальною вартістю $8 кожна і здійснити оплату за них 30 червня 20x7 р. Ринкова вартість однієї акції складає $10, загальна ринкова вартість всіх акцій - $80,000 (8000 х $10) і загальна номінальна вартість всіх акцій - $64,000 (8000 х $8).
1 березня 20x7 р. в обліку буде зроблено запис:
Заборгованість по передплаті на акції 80,000
Акціонерний капітал (прості акції за передплатою) 64,000
Додатковий капітал (прості акції) 16,000
Одержання грошей 30 червня 20x7 р. за передплачені акції буде відображено записом:
Грошові кошти 80,000
Заборгованість по передплаті на акції 80,000
Після отримання оплати корпорація випускає повноцінні акції, що відображається в обліку записом:
Прості акції за передплатою 64,000
Акціонерний капітал (прості акції) 64,000
Заборгованість по передплаті на акції відображається в балансі серед поточних активів, сума простих акцій за передплатою показується окремою статтею у розділі "Акціонерний капітал".
Облік випуску привілейованих акцій не відрізняється від обліку випуску простих акцій. Проте у балансі, завдяки перевагам, які мають привілейовані акції (щодо виплати дивідендів і розподілу майна при ліквідації корпорації), вони показуються у складі акціонерного капіталу першими.
Випуск акцій пов'язаний з певними витратами (на друк, юридичні послуги, на розміщення акцій тощо), які разом з іншими витратами на створення корпорації відносяться до так званих організаційних витрат. Облік організаційних витрат може здійснюватись двома способами: шляхом зменшення вкладеного (додаткового) капіталу або шляхом віднесення їх до нематеріальних активів з подальшим списанням на витрати через нарахування амортизації впродовж кількох років (наприклад, у США податковим регулюванням дозволяється списувати такі витрати на протязі п'яти років).
У випадку використання другого методу, виникнення організаційних витрат відображається записом (наприклад, у корпорації "Армстронг" вони склали $5,000):
Нематеріальні активи (Організаційні витрати) 5,000
Грошові кошти 5,000
Нарахування амортизації нематеріальних активів (організаційних витрат) на протязі кількох років (у корпорації "Армстронг" -5 років) буде відображено записом:
Витрати на амортизацію нематеріальних активів 1,000
Амортизація нематеріальних активів 1,000
Тобто, виходячи з терміну нарахування амортизації нематеріальних активів 5 років, корпорація "Армстронг" буде списувати щорічно на витрати $1,000 ($5,000 : 5 років) організаційних витрат.
Корпорація може проводити оплату організаційних витрат шляхом видачі власних акцій. Наприклад, корпорація "Армстронг" витрати, пов'язані з випуском акцій у сумі $5,000 оплатила шляхом видачі 500 простих акцій номінальною вартістю $7 кожна. В обліку це буде відображено записом:
Нематеріальні активи (Організаційні витрати) 5,000
Акціонерний капітал (прості акції) 3,500
Додатковий капітал (прості акції) 1,500
Схожі статті
-
Облік у зарубіжних країнах - Воронко Р. М. - Фонд погашення облігацій
З метою нагромадження достатніх грошових коштів для погашення основної суми облігацій після закінчення строку їх дії, підприємства можуть створювати...
-
Облік у зарубіжних країнах - Воронко Р. М. - 7.3. Облік довгострокових інвестицій в акції
Облік довгострокових інвестицій в акції інших підприємств передбачає використання відповідних методів обліку, які залежать від взаємовідносин між...
-
Облік у зарубіжних країнах - Воронко Р. М. - Облік обміну облігацій до сплати на акції
З метою нагромадження достатніх грошових коштів для погашення основної суми облігацій після закінчення строку їх дії, підприємства можуть створювати...
-
Облік у зарубіжних країнах - Воронко Р. М. - 6.3. Облік руху основних засобів
Для відображення в обліку операцій, пов'язаних з рухом основних засобів, використовується рахунок '"Основні засоби", який є рахунком першого порядку. До...
-
Найбільшу частку продукції і послуг, а також національного багатства зарубіжних країн виробляють корпорації, у яких сконцентровані також найбільші...
-
Облік у зарубіжних країнах - Воронко Р. М. - 3.6. Облік короткострокових фінансових інвестицій
В окремих випадках підприємство може мати грошових коштів більше, ніж йому необхідно для оплати поточних зобов'язань. Вільні грошові кошти можуть бути...
-
Облік у зарубіжних країнах - Воронко Р. М. - 6.5. Нематеріальні активи, їх характеристика та облік
Основною характеристикою нематеріальних активів є відсутність матеріального втілення та високий ступінь невизначеності щодо майбутніх вигод, які повинні...
-
Облік у зарубіжних країнах - Воронко Р. М. - Облік облігацій, випущених зі знижкою (дисконтом)
У випадку реалізації облігацій зі знижкою (дисконтом) підприємство, яке їх випустило, отримає менше коштів, ніж номінальна вартість облігацій. Такий...
-
Облік у зарубіжних країнах - Воронко Р. М. - Облік облігацій, випущених за номінальною вартістю
Інвестори погоджуються вкладати кошти у підприємство за офіційно встановленою по облігаціях ставкою відсотків за умови, якщо встановлена і ринкова ставка...
-
Облік у зарубіжних країнах - Воронко Р. М. - Облік облігацій, випущених з надбавкою (премією)
У випадку реалізації облігацій зі знижкою (дисконтом) підприємство, яке їх випустило, отримає менше коштів, ніж номінальна вартість облігацій. Такий...
-
Використання методів оцінки вартості запасів при різних системах обліку має свої певні особливості, які пов'язані з порядком віднесення запасів до...
-
6.1. Сутність довгострокових активів, їх класифікація та оцінка Для забезпечення діяльності кожного підприємства поряд з наявністю поточних активів...
-
Якщо одне підприємство володіє понад 50 % простих акцій іншого підприємства, то для обліку інвестицій використовується метод консолідації фінансової...
-
Облік у зарубіжних країнах - Воронко Р. М. - РОЗДІЛ VI. ОБЛІК ДОВГОСТРОКОВИХ АКТИВІВ
6.1. Сутність довгострокових активів, їх класифікація та оцінка Для забезпечення діяльності кожного підприємства поряд з наявністю поточних активів...
-
Облік у зарубіжних країнах - Воронко Р. М. - Перетворення товариства на корпорацію
У випадку зміни складу власників товариства, тобто коли відбувається прийняття нових партнерів, вихід партнерів з товариства чи наступає їх смерть,...
-
Облік у зарубіжних країнах - Воронко Р. М. - Облік змін в капіталі товариства
У випадку зміни складу власників товариства, тобто коли відбувається прийняття нових партнерів, вихід партнерів з товариства чи наступає їх смерть,...
-
Облік у зарубіжних країнах - Воронко Р. М. - 6.6. Облік природних ресурсів та їх виснаження
Особливим видом довгострокових активів є природні ресурси, до яких належать: мінеральні копалини, вугілля, нафта, газ, торф, ліс, щебінь тощо....
-
Облік у зарубіжних країнах - Воронко Р. М. - 5.5. Відображення запасів у фінансовій звітності
Для забезпечення об'єктивної оцінки запасів в умовах цінової нестабільності підприємства зарубіжних країн оцінюють і відображають їх за нижчою з двох...
-
Облік у зарубіжних країнах - Воронко Р. М. - Облік викупу облігацій до сплати
У практиці обігу облігацій можливі випадки викупу корпораціями власних непогашених облігацій. Це відбувається тоді, коли ринкова ставка відсотка...
-
Облік у зарубіжних країнах - Воронко Р. М. - 6.4. Облік витрат на утримання основних засобів
Протягом терміну корисного використання основних засобів виникають витрати, пов'язані з підтримкою їх у робочому стані, технічним обслуговуванням,...
-
Облік у зарубіжних країнах - Воронко Р. М. - 1.1.5. Принципи побудови системи бухгалтерського обліку
Принципи бухгалтерського обліку - це базові концепції, які Покладені в основу відображення в обліку та звітності господарської діяльності підприємства,...
-
Облік у зарубіжних країнах - Воронко Р. М. - 5.2. Відмінності в методах оцінки запасів
5.2.1. Первісна оцінка запасів Важливою умовою організації обліку запасів є їх оцінка, від якої будуть залежати фінансові результати господарської...
-
Для оцінки проектів інвестицій (у боргові зобов'язання, лізинг, пенсійні фонди тощо) застосовуються методи дисконтування грошових потоків, які...
-
Облік у зарубіжних країнах - Воронко Р. М. - 4.4. Оцінка та облік сумнівної заборгованості
Відображення у балансі дебіторської заборгованості за чистою реалізаційною вартістю вимагає визначення тієї її частини, яка не може бути оплачена через...
-
Облік у зарубіжних країнах - Воронко Р. М. - 4.3. Облік податку на додану вартість
Податок на додану вартість (ПДВ) - це непрямий податок, який встановлюється державою у відсотках до ціни реалізації продукції, товарів чи послуг. Ставки...
-
Облік у зарубіжних країнах - Воронко Р. М. - Облік облігацій, придбаних з премією (надбавкою)
Підприємство може здійснювати довгострокові інвестиції в облігації за офіційно встановленою по облігаціях ставкою відсотків за умови, якщо встановлена і...
-
Облік у зарубіжних країнах - Воронко Р. М. - Облік облігацій, придбаних з дисконтом (знижкою)
Підприємство може здійснювати довгострокові інвестиції в облігації за офіційно встановленою по облігаціях ставкою відсотків за умови, якщо встановлена і...
-
Облік у зарубіжних країнах - Воронко Р. М. - Облік облігацій, придбаних за номінальною вартістю
Підприємство може здійснювати довгострокові інвестиції в облігації за офіційно встановленою по облігаціях ставкою відсотків за умови, якщо встановлена і...
-
7.1. Види фінансових інвестицій, їх класифікація та оцінка Під фінансовими інвестиціями розуміють активи, які утримуються підприємством з метою отримання...
-
7.1. Види фінансових інвестицій, їх класифікація та оцінка Під фінансовими інвестиціями розуміють активи, які утримуються підприємством з метою отримання...
Облік у зарубіжних країнах - Воронко Р. М. - Оцінка і облік випуску акцій