Філософія - Щерба С. П. - 4. Соціальна структура суспільства
Сучасна наука досліджує й соціальні групи, що не можуть функціонувати самостійно (сім'я та ін,), а лише в межах більших спільнот (етносу, нації). До них відносять касти (замкнута група людей, пов'язана єдністю спадкової професії), класи, страти, соціальні прошарки, соціальна верства та інші. Всі ці історичні спільності людей, соціальні групи та зв'язки й відношення між ними (йшлося в попередньому параграфі, йдеться в цьому) в своїй сукупності становлять соціальну структуру суспільства.
Вона залежить і визначається в основному способом виробництва матеріальних благ. У первісному суспільстві була докласовою, в антагоністичних формаціях - набула класового змісту.
Одним із головних елементів соціальної структури є класи, які виникли протягом останніх тисячоліть. Щодо цього існують різні концепції походження класів: расова, або біологізаторська (О. Аммон, ЖЛяпужта ін.); розподільча (Е. Берштейн, К. Каутський, О. Адлер та ін.); грабунку і насилля (Є. Дюрінг, Л. Гумплович); марксистська (К. Маркс, Ф. Ентельс, В. Ленін) та інші.
Поява класів (від лат. classis - розряд), класових відмінностей завжди привертала до себе увагу філософів, які прагнули зрозуміти причини їх виникнення, обгрунтувати принципи їх взаємодії, можливість і необхідність ліквідації класової нерівності тощо. Уже в працях Арістотеля закладені основи вчення про класи і класову боротьбу. Розглядається це і в ученнях Т. Мора, Т. Кампанелли, Вольтера, А Сміта, О. Т'єрі, Ф. Міньє, Ф. Гізо та ін.
Проте створення теорії класів і класової боротьби вважається одним із досягнень марксизму. Згідно нього виникнення класів є закономірним історичним результатом розвитку суспільства. Доки люди не могли виробити додаткового продукту, необхідного для підтримання людського життя, доти не було й ні експлуатації чужої праці, й ні соціальної нерівності. Коли ж він з'явився, тоді й з'явилось бажання забрати його у виробника. Приватно-сімейна власність сприяла цьому, що й призвело до майнової нерівності та до виникнення класів.
Класики марксизму стверджували, що класова боротьба між пригнобленими й пригноблювачами є рушійною силою розвитку суспільства і в кінцевому рахунку призведе до встановлення соціалістичного ладу. В нових умовах, вважали вони, буде досягнута висока продуктивність праці, на основі якої зітруться класові відмінності й відбудеться перехід до соціально однорідного безкласового (комуністичного) суспільства.
В кінці XIX ст. марксистська теорія класів і класової боротьби стала предметом гострих дискусій. Йшлося про те, що у ній класи не одержали чіткого визначення, а відтак - не можливо здійснити належний аналіз соціальної структури суспільства.
Найточнішим вважалось ленінське визначення, згідно якого, класи - це великі групи людей, що відрізняються:
- місцем в історично визначеній системі суспільного виробництва, що призводить до того, що одні виробляють матеріальні цінності, інші їх привласнюють (панівні й підлеглі);
- різним відношенням до засобів виробництва. Тому одні класи мають їх у своїй власності (імущі), інші - лише користуються ними в процесі виробництва (не імущі);
- різною роллю в організації суспільної праці. Одні є безпосередніми виробниками, інші - організовують виробництво й управляють ним (управляючі й виконавці);
- різними джерелами, способами одержання й розмірами певної частки суспільного доходу. Одні отримують його за рахунок власної праці, інші - за рахунок експлуатації чужої праці (експлуататори й експлуатовані);
- розмірами одержання суспільного багатства (бідні й багаті). Виходячи з цього, слід уміти виділяти в суспільстві різні класи, і в
Першу чергу - ведучі, хоча й іноді важко визначити до якого класу відноситься той чи інший індивід. В суспільстві існують ще й певні групи, які іноді теж називають класами, але які не входять до будь-якого класу (наприклад, інтелігенція, пенсіонери, військові та ін.). Згідно марксистського підходу, існують ще й певні прошарки, роль яких іноді може бути більшою, аніж роль деяких класів.
У представників різних класів крім класових, можуть бути ще й "позакласові" інтереси, які можуть зближати їх (національні, релігійні та ін.). З іншого боку, національні конфлікти можуть об'єднувати людей і відсувати на задній план суперечності між класами.
Не слід перебільшувати того, що класова боротьба є лише рушійною силою історії, оскільки в ході будь-якої революції завжди існує насилля, масовий терор, руйнування економіки й культури, які можуть гальмувати історичний процес. Останні десятиріччя показали, що соціально-економічне становище народу найкраще може поліпшувати ефективний розвиток економіки та утвердження демократичних начал у політичному житті суспільства.
І все ж марксистську теорію класів не можна проігнорувати, оскільки вона дійсно справила великий вплив на розвиток світової суспільної думки.
Аналіз соціально-класової структури суспільства здійснили соціологи XX ст. (П. Сорокін, М. Вебер, Е. Мейо та ін.), які стали виділяти й досліджувати так звані страти - соціальні прошарки, що мають довільні ознаки з будь-якого соціального критерію. Вони вважають це поняттям ширшим аніж поняття "клас". Навпаки, класами стали називати ті соціальні прошарки, які відрізняються один від одного лише за економічною, політичною чи іншою ознаками.
На їх думку, соціальна стратифікація характеризує неоднорідність суспільства, оскільки страта не може включати в себе людей з різними доходами, важелями влади чи чимось іншим. Так, М. Вебер розглядав три аспекти поділу суспільства на страти:
- в економічному - страти розглядав за розмірами доходів і власності (в марксистському розумінні це класи);
- в соціальному - за статусом (залежно від освіти, професії, репутації тощо);
- в юридичному - за політичною позицією та ін.
Подібних поглядів дотримувався й Т. Парсонс у своїй "теорії соціальної дії".
На думку П. Сорокіна, люди в процесі свого життя можуть переміщуватися із однієї стратив іншу (соціальна мобільність), хоча й остання мало проявляється чи не проявляється в "закритих" групах і системах, що найбільше зустрічається в кастовому ладі. В таких суспільствах люди закріплювалися шляхом юридичних актів чи релігійних норм. Сучасне демократичне суспільство є відкритим і характеризується високим рівнем соціальної мобільності, посиленням диференціації в середині основних класів і виділенням із них різних прошарків та груп.
Відбуваються переміни і в розподілі населення за сферами праці. Число зайнятих у промисловості Й сільському господарстві постійно зменшується, а в сфері обслуговування, освіти, культури - збільшується. Змінюється професійна структура населення. Росте вплив професійної освіти в економічній, політичній, соціальній та духовній сферах, а з нею - й становище інтелігенції, яка є творцем і володарем знань, хранителем і розповсюджувачем духовних цінностей. Це соціальна група людей, зайнятих висококваліфікованою розумовою працею, що вимагає спеціальної освіти. На відміну від минулого, нині існує власність на знання та інформацію, що суттєво змінило статус інтелігенції у суспільстві. Вона перетворюється в клас інтелектуальних власників і її роль зростає, особливо в управлінні суспільними справами. Проте з ростом престижу та доходів елітарних груп інтелігенції існує й тенденція в ряді професій (учителі, інженери та ін.) до падіння їх статусу й рівня оплати праці. Має місце й "перевиробництва" ряду спеціалістів та ріст безробіття серед них.
Існують і інші суперечності, розв'язання яких не обходиться без соціальної боротьби. Проте вона частіше набирає мирних форм. Можна сказати, що епоха жорстокої класової боротьби і революцій залишилась в минулому, а боротьба за соціальну справедливість нині відбувається у більш цивілізованих формах.
Використання найманої праці не обов'язково пов'язане з посиленням "класового гніту", не призводить до збіднення мас. Ріст виробництва й суспільного багатства, боротьба трудящих, політичних партій та профспілок за інтереси народу сприяли підвищенню його життєвого рівня. Виросла й чисельність "середнього класу", до якого належать власники й працівники найманої праці, що мають високий рівень доходів.
Контрольні запитання:
1. Що таке соціальна сфера суспільства?
2. Що ви розумієте під соціальною групою, соціально-етнічною спільністю?
3. Що таке раса, народ, народність, нація?
4. Соціальна структура суспільства: класи, страти, соціальні прошарки.
5. В чому основа єдності суспільства, людства?
Теми рефератів:
1. Соціально-етнічні спільності.
2. Етнос і соціум.
3. Український етнос: історія і перспективи розвитку.
4. Молодіжні об'єднання, їх місце і роль у суспільстві.
5. Україна на шляху до інтеграції.
6. Українська інтелектуальна еліта.
Рекомендована література:
1. Алексеев В. 17. Становление человечества. - М., 1984.
2 Бромлей Ю. В. Очерки теории этноса. - М., 1983.
3. Классы и социальные слои. Исторические судьбы. - М., 1990.
4. Лет Ю. Призначення України. - Львів, 1972.
Схожі статті
-
Філософія - Щерба С. П. - Тема 21. Соціальна сфера суспільства
1. Соціальне, йот природа, сфера і структура Розглядуване питання завжди викликало великий інтерес у вчених і мислителів. Проте було й залишається одним...
-
Філософія - Щерба С. П. - 1. Соціальне, йот природа, сфера і структура
1. Соціальне, йот природа, сфера і структура Розглядуване питання завжди викликало великий інтерес у вчених і мислителів. Проте було й залишається одним...
-
Філософія - Щерба С. П. - 4. Виробничі відносини, їх сутність та структура
В процесі функціонування продуктивних сил між людьми складаються певні зв'язки, які становлять складну структурно-функціональну та ієрархічно-супідрядну...
-
Філософія - Щерба С. П. - 1. Основні концепції дослідження суспільства
Тема 19. Соціальна філософія: предмет та завдання 1. Основні концепції дослідження суспільства Протягом всього існування людства мислителі й вчені...
-
Філософія - Щерба С. П. - Тема 19. Соціальна філософія: предмет та завдання
Тема 19. Соціальна філософія: предмет та завдання 1. Основні концепції дослідження суспільства Протягом всього існування людства мислителі й вчені...
-
Філософія - Щерба С. П. - 2. Суспільство як предмет філософського аналізу
Як витікає із попереднього огляду, суспільство - це складний феномен, соціально-історичний продукт, живий соціальний організм, діяльніша суспільна...
-
Філософія - Щерба С. П. - 3. Продуктивні сили. Техніка й науково-технічний прогрес
Як уже підкреслювалось, для того, щоб жити люди змушені за допомогою праці задовольняти свої матеріальні й духовні потреби. А це можливо лише в процесі...
-
Філософія - Щерба С. П. - 2. Матеріальне виробництво
Як уже зазначалося, суспільство є сукупністю історично обумовлених форм спільної діяльності людей, основою життєдіяльності яких є спосіб виробництва...
-
Філософія - Щерба С. П. - Тема 20. Економічна сфера суспільства
Тема 20. Економічна сфера суспільства 1. Суспільство і природа У процесі розвитку суспільства постійно відбувається його взаємодія з природою. Для того...
-
Філософія - Щерба С. П. - 3. Проблеми розвитку суспільства. Необхідність і свобода
Суспільство, як і природа, розвивається закономірно. Закони суспільного життя, подібно до законів природи, існують і діють, незалежно від свідомості й...
-
Філософія - Щерба С. П. - Частина третя. Проблеми соціальної філософії
Тема 19. Соціальна філософія: предмет та завдання 1. Основні концепції дослідження суспільства Протягом всього існування людства мислителі й вчені...
-
Філософія - Щерба С. П. - 3. Сучасна наука про структуру й властивості матерії
Сучасні наукові уявлення про структуру й властивості матерії кладуть в основу ідею про її складну організацію. Згідно з нею кожен матеріальний об'єкт...
-
Філософія - Щерба С. П. - 8. Ціле й частина. Елемент, структура, система
Завжди вважалося, що для того щоб пізнати, зрозуміти той чи інший предмет, слід дізнатись, з чого він складається. Для здійснення цього у філософії...
-
Філософія - Щерба С. П. - 3. Сутність, особливості й структура свідомості
Як уже говорилось, свідомість - це найвища, властива лише людині, форма відображення дійсності, функція людського мозку. Вона є активним,...
-
Філософія - Щерба С. П. - Тема 17. Сутність і структура пізнання
Тема 17. Сутність і структура пізнання 1. Становлення теорії пізнання У попередніх розділах розглядалася проблема свідомості, її походження та сутність....
-
Філософія - Щерба С. П. - 3. Соціально-політичні проблеми
Філософія Нового часу ні об'єктивно, ні суб'єктивно не могла обійти (ігнорувати) проблеми людини, суспільства, держави тощо. Саме життя ставило ці...
-
Філософія - Щерба С. П. - 2. Основний зміст та особливості філософії марксизму
У початковий період своєї діяльності К. Маркс і Ф. Енгельс були революційними демократами, а в галузі філософії - ідеалістами-діалектиками. В 1842 році у...
-
Філософія - Щерба С. П. - 2. Філософія Відродження
У кінці XIV - на початку XV ст. завершується "темне середньовіччя" і наступає так звана, епоха Відродження. "Підриваються" підвалини панування релігії і...
-
Філософія - Щерба С. П. - 2. Російська філософія XVII-XIX століть
1. Вплив культурних та світоглядних традицій Київської Русі на формування і розвиток російської філософської думки (XI - XVII ст.) Російська філософська...
-
1. Вплив культурних та світоглядних традицій Київської Русі на формування і розвиток російської філософської думки (XI - XVII ст.) Російська філософська...
-
Філософія - Щерба С. П. - 1. Суспільство і природа
Тема 20. Економічна сфера суспільства 1. Суспільство і природа У процесі розвитку суспільства постійно відбувається його взаємодія з природою. Для того...
-
Філософія - Щерба С. П. - 7. Зміст і форма
Названі категорії відображають об'єктивний світ, оскільки всі предмети, процеси і явища природи та суспільства мають свій зміст і свою форму. Зміст - це...
-
Філософія - Щерба С. П. - Розділ V. Суспільство як сукупність основних сфер життєдіяльності
Тема 20. Економічна сфера суспільства 1. Суспільство і природа У процесі розвитку суспільства постійно відбувається його взаємодія з природою. Для того...
-
Філософія - Щерба С. П. - 4. Причина і наслідок
Відомо, що світ, в якому ми живемо, являє собою суцільний взаємозв'язок предметів та явищ. Процес його пізнання здійснюється від абстрактного розуміння...
-
Філософія - Щерба С. П. - 4. Матеріальне й ідеальне
Свідомість є не лише породженням матерії, але й її відносною протилежністю, у певному розумінні навіть її подоланням. Це виражається в тому, що за...
-
Філософія - Щерба С. П. - Тема 8. Російська філософія
1. Вплив культурних та світоглядних традицій Київської Русі на формування і розвиток російської філософської думки (XI - XVII ст.) Російська філософська...
-
Філософія - Щерба С. П. - 4. Життя, смерть і безсмертя
Людина смертна. Ця хоча й і сумна обставина є цілком природною. По-перше, у світі все, що має початок, має й кінець. По-друге, смерть будь-якої живої...
-
Філософія - Щерба С. П. - 2. Класична доба української філософії
Подальший розвиток філософської думки пов'язаний із діяльністю Г. С. Сковороди(1702 - 1794 рр.). Ідейно-теоретичні підвалини його філософії грунтуються...
-
Філософія - Щерба С. П. - 2. Діалектика суб'єкта і об'єкта пізнання
Як бачимо, пізнання є історично акумульованим процесом відображення об'єктивної реальності у свідомості людини в формі відчуттів, сприйняттів, уявлень,...
-
Філософія - Щерба С. П. - 3. Форми буття та їх специфіка
Хоча категорія буття охоплює універсальні зв'язки в світі, все ж форми буття різні. Це пояснюється тим, що Всесвіт включає в себе нескінченну кількість...
Філософія - Щерба С. П. - 4. Соціальна структура суспільства