Митна справа - Дубініна А. А. - 5.3.4. Митне оформлення алкогольних напоїв та тютюнових виробів

Фітосанітарний контроль товарів рослинного походження полягає у застосуванні системи заходів, спрямованих на охорону території України від проникнення з-за кордону карантинних та інших небезпечних шкідників, хвороб рослин і бур'янів, що можуть завдавати значних збитків народному господарству України. Фітосанітарний контроль в Україні здійснюється відповідно до вимог державних актів, які надають певних повноважень інспекторському складу фітосанітарної служби. Усі імпортні товари рослинного походження діляться на три категорії:

I. Підконтрольні об'єкти - об'єкти, які входять до категорії підкарантинних матеріалів та об'єктів і контролюються спеціалістами Державної служби з карантину рослин. До підконтрольних об'єктів належать: транспортні засоби, що надходять в Україну з інших країн; приміщення, де зберігаються імпортні підконтрольні та підкарантинні матеріали.

II. Підконтрольні матеріали - матеріали, які входять до категорії під-карантинних матеріалів та об'єктів і підлягають карантинному догляду без супроводження фітосанітарними документами. До підконтрольних матеріалів належать: тара, контейнери, промислові товари, вироби з шкіри, вовни, деревини, гофрокартону, пакувальні матеріали, вироби з рослинних матеріалів, що можуть бути носіями карантинних і небезпечних шкідників, хвороб рослин і бур' янів, продукти рослинного походження, які пройшли відповідну промислову переробку, а також цукор, багаж та промислові відправлення.

III. Підкарантинні матеріали - об' єкти та матеріали, які входять до категорії підкарантинних матеріалів та об' єктів, підлягають фітосанітарному контролю на державному кордоні та супроводжуються фітосанітарними документами.

Підкарантинні матеріали утворюють найчисленнішу групу за кількістю товарів до них належить: насіння та садивний матеріал, рослини та їхні частини, овочі, фрукти, бахчеви, продовольче, фуражне та технічне зерно, товари зі вмістом зерна, копра, тютюн, волокна бавовни та льону, лікарські рослини, сировина рослинного походження, крупи, борошно та вироби з них, какао-зерно та какао-боби, прянощі, сушені овочі та фрукти, культури живих грибів, бактерій, вірусів, колекції комах та рослин, деревина та вироби з неї, фураж, живі квіти.

Згідно за наказом Головної державної інспекції з карантину рослин "Про затвердження Правил фітосанітарного контролю на державному кордоні України" вантажі, що належать до категорії підконтрольних, фітосанітарній сертифікації не підлягають, але мусять проходити огляд фахівців фітосанітарної служби в пунктах пропуску через державний кордон України. За відсутності зараження карантинними об' єктами вантажі безперешкодно пропускаються до місця призначення; а усі підконтрольні і підкарантинні товари, що надходять з-за кордону і пройшли фітосанітарний контроль на прикордонно-пропускному пункті, підлягають повторному карантинному огляду, а за необхідності - лабораторній експертизі в місці призначення. Усі перелічені об'єкти та матеріали підлягають обов'язковому знезараженню шляхом фумігації фахівцями державних інспекцій з карантину рослин відповідно до правил спеціальних методик.

Для отримання карантинного дозволу на імпорт (додаток 18), що е підставою для проведення митного оформлення, підприємство-отримувач звертається до Головної державної інспекції з карантину рослин України з заявою, в якій має бути зазначено: назву підприємства-імпортера; його юридична адреса; найменування і кількість товару; місце використання товару; країна походження; назва прикордонного пункту ввезення. До заяви додають контракт, погодження державної комісії по охороні сортів рослин (у разі ввезення насіннєвого та садивного матеріалів) та документ, що засвідчує оплату. Аналогічні дії проводяться в разі оформлення транзиту вантажів, підконтрольних фітосанітарній службі, але звернення до державних органів здійснює уповноважена на це юридична особа.

Головна державна інспекція з карантину рослин має право відмовити в наданні карантинного дозволу на імпорт та на транзит підкарантинних та підконтрольних матеріалів у разі порушення суб' єктом ЗЕД карантинних вимог при здійсненні попередніх ввезень або якщо товари походять з країн, що є карантинними для України.

У разі відсутності зауважень до можливого імпорту товару, Державна інспекція з карантину рослин відповідним чином оформлює дозвільний документ - карантинний сертифікат окремо на кожну товарну партію (додаток 19). На виконання вимог статті 27 МКУ митні органи мають право завершити митне оформлення тільки за наявності позитивного висновку Державної інспекції з карантину рослин.

Підкарантинні матеріали, що вивозяться за межі України, мають відповідати умовам, передбаченим міжнародними договорами, учасником яких є Україна. Вивезення підкарантинних товарів за межі України проводиться на основі фітосанітарного огляду в супроводі фітосанітарного сертифіката на експорт, який завіряється трикутним штампом і видається на кожну транспортну одиницю (додаток 20).

Таким чином, у разі переміщення через митний кордон матеріалів та об' єктів, що підлягають фітосанітарному контролю, їх митне оформлення може бути закінчено лише після проведення фітосанітарного контролю, свідченням чого є відповідні відмітки на товаросупровідних, товаротранспортних та інших документах.

5.3.4. Митне оформлення алкогольних напоїв та тютюнових виробів

Державне регулювання експорту, імпорту алкогольних напоїв та тютюнових виробів запроваджене в Україні низкою законодавчих актів, якими визначено, що експортно-імпортні операції зі спиртом етиловим, коньячним і плодовим може здійснювати лише суб'єкт ЗЕД державної форми власності, що має спеціальні повноваження Кабінету Міністрів. Процедура митного оформлення здійснюється на підставі ліцензії МЗЕЗТ України.

Обмеження щодо зовнішньоторговельних операцій (за формою власності) не стосуються експортно-імпортних операцій алкогольних напоїв та тютюнових виробів, які можуть здійснювати всі суб'єкти ЗЕД, незалежно від форм власності. Митні органи виконують процедуру митного оформлення на підставі ліцензії МЗЕЗТ України. Додаткові державні заходи стосовно регулювання реалізації етилового спирту та алкогольних напоїв полягають у тому, що підприємства-виробники відвантажують на експорт спирт етиловий та алкогольні напої за умови охорони і супроводження товару підрозділами митних органів або за наявності внесеної грошової застави.

Особливості нетарифного регулювання імпорту алкогольних напоїв та тютюнових виробів полягають у попередньому декларуванні партії таких товарів митниці призначення. Суб'єкт ЗЕД - імпортер попередньо сплачує всі платежі, які слід сплатити за ВМД при випуску товарів у вільний обіг на внутрішній споживчий ринок України. Підставою для пропуску через митний кордон України алкогольних напоїв та тютюнових виробів для митного оформлення у митниці призначення є наявність, оформленої відповідним чином попередньої ВМД з позначкою про сплату належних митних платежів.

Вищезазначене свідчить, що державне регулювання зовнішньоторговельних операцій з алкогольними напоями та тютюновими виробами має певні національні особливості, а саме:

O експорт спирту етилового, коньячного і плодового може здійснювати суб'єкт ЗЕД державної форми власності за наявності повноважень Кабінету Міністрів України;

O експортно-імпортні операції з алкогольними напоями підлягають ліцензуванню;

O пропуск через митний кордон України алкогольних напоїв та тютюнових виробів здійснюється на підставі проведення попереднього декларування зі сплатою належних митних платежів, відповідно до режиму імпорту товарів.



Схожі статті




Митна справа - Дубініна А. А. - 5.3.4. Митне оформлення алкогольних напоїв та тютюнових виробів

Предыдущая | Следующая