Контрольно-ревізійна діяльність - Живко 3.Б. - 4. Завдання, послідовність і джерела ревізії операцій з товарно-матеріальними цінностями
Завдання контролю і ревізії полягають у перевірці забезпечення:
O правильності і своєчасності оформлення операцій, пов'язаних із надходженням і використанням матеріалів;
O збереження матеріальних цінностей за місцями зберігання та на всіх стадіях їх руху;
O правильності встановлення номенклатурних цінників та обгрунтованості визначення собівартості продукції;
O дотримання договірно-розрахункової системи матеріально-технічного постачання, правильності і своєчасності розрахунків з постачальниками;
O витрачання матеріалів у процесі виробництва відповідно до встановлених норм;
O стану аналітичного (складського і бухгалтерського) обліку матеріалів та правильність визначення їх собівартості.
Під час ревізії перевіряючий має керуватись законодавчими та нормативно-правовими актами, які регулюють відносини між покупцями та постачальниками, систему постачання, приймання та відпуску матеріалів. Це дасть можливість перевірити систему нормативно-правового забезпечення, тобто обгрунтувати перевірку дотримання на підприємстві законності операцій з товарно-матеріальними цінностями.
Під час ревізії операцій з товарно-матеріальними цінностями (ТМЦ) основними є два способи - фактичний і документальний, якими перевіряють систему органолептичних, розрахунково-аналітичних, документальних прийомів контролю та процедур узагальнення й реалізації його матеріалів. Тому важливо правильно використати процедури, пов'язані з інвентаризацією товарно-матеріальних цінностей і розрахунків з постачальниками та перевірки документального обгрунтування операцій щодо надходження, використання та іншого вибуття матеріальних цінностей. Джерелами інформації для ревізії операцій з товарно-матеріальними цінностями є:
O законодавчі і нормативні акти про постачання ТМЦ, їх зберігання, надходження, вибуття;
O нормативно-правові акти з ведення обліку, інвентаризації ТМЦ та матеріальної відповідальності;
O відомості інвентаризації ТМЦ та її результатів, реєстри аналітичного та синтетичного обліку;
O розрахунково-нормативна документація зі зберігання, реалізації, випуску та використання ТМЦ
O комерційні угоди, договори постачання, первинна документація з обліку договорів про повну чи часткову матеріальну відповідальність;
O звітність про зберігання, реалізацію, використання та списання ТМЦ.
Під час ревізії операцій з товарно-матеріальними цінностями перевіряють у такій послідовності:
O наявність та умови зберігання ТМЦ;
O операції, пов'язані з надходженням ТМЦ;
O оцінювання та оприбуткування ТМЦ;
O операції, пов'язані з вибуттям ТМЦ;
O використання сировини та матеріалів на виробництві;
O облік операцій, пов'язаних з рухом ТМЦ (внутрішні переміщення, передавання у виробництво, реалізація, списання);
O товарні запаси;
O тара;
O правильність відображення у бухгалтерському обліку операцій з товарно-матеріальними цінностями.
Якщо в процесі огляду інвентарних об'єктів на місцях працівники КРУ, ВДСБЕЗ виявили несправне устаткування, вони одразу мають порушити питання про обгрунтованість нарахування амортизації. За даними документів можна визначити коефіцієнт зношування наявних на підприємстві основних засобів. Прийнятним для будь-якого підприємства варто вважати коефіцієнт зношування, нижчий за 50 %.
Ефективність використання основних засобів перевіряють за низкою відносних показників, залежно від цілей перевіряючого. Насамперед доцільно проаналізувати структуру основних фондів підприємства і визначити частку в ній окремих груп основних засобів, наприклад, їх активної частини.
Показники фондовіддачі, фондомісткості, коефіцієнти змінності, використання виробничої потужності аналізують у динаміці. Виявлені тенденції розкривають резерви підвищення ефективності використання основних засобів.
Як бачимо, перевірка доцільності формування запасів матеріальних цінностей стає за ринкової економіки одним з найбільш пріоритетних напрямів контролю. Це можна пояснити тим, що запаси визнаються активами, якщо існує ймовірність того, що підприємство матиме у майбутньому економічні вигоди від їх використання і їхня вартість може бути вірогідно визначена. Тому вартісну оцінку запасів ревізор має ретельно перевіряти.
Особливу увагу потрібно приділити контролю належного оформлення прибуткових і складських документів, списанню матеріалів і сировини. Перевірка взаємозалежного документообігу про надходження і рух матеріалів та їх списання дає змогу оцінити рівень організації обліку на підприємстві, поточного контролю, обгрунтованість, повноту і своєчасність оприбуткування та вибуття матеріальних цінностей.
РЕКОМЕНДОВАНА ЛІТЕРАТУРА
1. Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні: Закон України від І 6.07.99 № 996-ІУ (зі змінами і доповненнями) // Бух. облік і аудит.- 1999.-№ 6.- С. 9-13.
2. Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні: Закон України від 26.01.93 № 2939-П (зі змінами і доповненнями) // Відомості Верховної Ради України.- 1993.-№ 13.-С. 110.
3. Державний фінансовий контроль: ревізія та аудит / П. К. Германчук, І. Б. Стефанюк, Н. ї. Рубанта ін.- К: НВП "АВТ", 2004.-424 с. (Інтегрований навчально-атсстаційний комплекс).
4. Головко В. І., Мінчанко А. В., /Норманська В. М. Фінансово - економічна діяльність підприємства: контроль, аналіз та безпека. Навч. посіб.. - К.: ЦНЛ, 2006.-448 с.
5. Дікань Л. В. Контроль і ревізія: Навч. посіб. - К: Центр навч. літри, 2004.-245 с.
6. Живко 3. Б. Судова бухгалтерія: теорія, методика, практика.-Навч.-метод. посіб.-Л.: Камула, 2006.- 152 с.
7. Живко 3. Б. Судова бухгалтерія: теорія, методика, практика.-Навч.-метод. посіб.-Л.: Камула, 2007.-255 с.
8. Живко 3.Б. Судова бухгалтерія.- Навч.-метод. посіб.- К.: Атіка, 2007.-344 с.
9. Живко 3. Б., Живко М. О. Судова бухгалтерія в схемах і таблицях: Навч. посіб. - Л.: СПОЛОМ, 2007.- 300 с.
10. Живко 3. В., Франчук В. І., Живко М. О. Контрольно-ревізійна діяльність. Конспект лекцій. Модуль 1 і 2: Навч. посіб.- К.: Алерта, 2008.-355 с.
11. Калмик М. І. Судова бухгалтерія: Підручник. 2-гс вид., перероб. і доп.- К.: Атіка, 2003.- 592 с.
12. Контроль і ревізія. Навч. посіб. Нормативно-практичні матеріали. Станом на 18.03.2001 / Є. М. Романів, Р. Л. Хом 'як, А. С. Мороз та ін.-Л.: НУ "ЛП", "Інтелект-Захід", 2001.-200 с.
13. Лазуренко В. И. Судебная бухгалтерия. - Донецк: УкрНТЭК, 2003.-487 с.
14. Лишшенко О. В. Теорія бухгалтерського обліку: Навч. посіб..-К.: Центр навч. літ-ри, 2003. - 215 с.
15. Мурашко В. М., Сторожук Т. М., Мурашко О. В. Контроль і ревізія фінансово-господарської діяльності: Навч. посіб. / За заг. ред. П. В. Мельника.-К.: ЦУЛ, 2003.-311 с.
16. Павлюк 5. В., Сердюк В. М., Акаев Ш. М. Контроль і ревізія. Навч. посіб. - К.: Центр навч. літ-ри, 2006.- 196 с.
17. Тим, хто не нехтує законом. Контроль, ревізія та аудит у комерційних банках України / Г. Г. Мумінова-Савіна, В. М. Кравець, О. А. Мазур та ін.-К.: Факт, 2001.-448 с.
18. Усач Б. Ф. Контроль і ревізія: Підручник.- 4-те вид., стер.- К: Знання-Прес, 2002.- 253 с.
Додаткова
1. Аналіз та аудит фінансової звітності підприємств: із використанням комп'ютерних технологій (на прикладі комп'ютерної програми Audit-Expert): Навч. посіб. / В. І. Крисюк, В. А. Шпильовий, Б. В. Кри-сюк та ін.; За заг. ред. проф. В. І. Крисюка.- К.: Вид-во Європ. Ун-ту, 2006.-268 с.
2. Білуха H. T. Теорія фінансово-господарського контролю й аудиту: Підручник.- К.: ПП "Влад і Влада", 1996.- 320 с.
3. Глібко В. М, Бущан О. П. Судова бухгалтерія: Підручник - К.: Юрінком Інтер, 2004.-224 с.
4. Живко 3. Б. Контрольно-ревізійна діяльність: Метод, реком. для семінар, занять.-Л.: ЛьвДУВС, 2006.- 76 с.
5. Живко 3. Б., Живко М. О. Спеціалізований словник економічних термінів: банківська справа, контроль і ревізія, судова бухгалтерія, реклама, менеджмент, захист інформації, економічна безпека, маркетинг.- Л.: УАД, 2006.- 150 с.
6. Живко 3. Б., Живко М. О., Живко І. Ю. Словник сучасних економічних термінів.-Л.: Край, 2007.- 384 с.
7. Камлик M. І. Економічна безпека підприємницької діяльності. Економіко-правовий аспект: Навч. посіб.- К.: Атіка, 2005.-432 с.
8. Мумінова-Савіна Г. Г. Судово-бухгалтерська експертиза: Навч.-метод. посіб. для самост. вивч. дисципліни.- К.: КНЕУ, 2004. - 268 с.
9. Стадник М. Є. Методика економічних досліджень: Курс лекцій. - Л.: ЛьвЦНТЕІ, 2005.-88 с.
10. ТринькоР. І., Тринько O. P. Термінологічний словник ринкової економіки: Глобалізація, маркетинг, статистика, страхування, фінанси.-Л.: НВФ "Українські технології", 2006.-216 с.
Схожі статті
-
Ревізійний процес складається із низки послідовних етапів, кожний із яких мас свій зміст, функціональне призначення й відокремлений за часом (рис. 2.4):...
-
1. Завдання, послідовність, джерела ревізії операцій з основними засобами Операції з основними засобами належать до найбільш складних видів роботи...
-
1. Завдання, послідовність, джерела ревізії операцій з основними засобами Операції з основними засобами належать до найбільш складних видів роботи...
-
Контрольно-ревізійна діяльність - Живко 3.Б. - Прийоми фактичного контролю
Правильність здійснення багатьох господарських операцій не завжди можна перевірити за допомогою прийомів документального контролю. Часто виникає потреба...
-
Контрольно-ревізійна діяльність - Живко 3.Б. - 3. Ревізія розрахунків за претензіями
Пред'явлені претензії покупцями підприємства, відображені на рахунку 374 "Розрахунки за претензіями" і в журналі реєстрації претензій, що надійшли,...
-
1. Завдання, послідовність і джерела ревізії. інвентаризація розрахунків Фінансове становище підприємства значно залежить від наявності коштів та...
-
Основними документами, які регламентують здійснення контрольних заходів щодо проведення касових операцій та ревізій коштів на рахунках банків, є: O Закон...
-
Контрольно-ревізійна діяльність - Живко 3.Б. - Етапи інвентаризації основних засобів
Для забезпечення належного обліку і контролю за збереженням основних засобів кожному інвентарному об'єктові в момент надходження на підприємство...
-
Контрольно-ревізійна діяльність - Живко 3.Б. - 2. Особливості інвентаризації основних засобів
Для забезпечення належного обліку і контролю за збереженням основних засобів кожному інвентарному об'єктові в момент надходження на підприємство...
-
1. Завдання, послідовність, джерела ревізії операцій касових та на рахунках у банку Здійснення розрахунків у наявній формі між суб'єктами підприємницької...
-
Джерелами ревізії операцій на рахунках у банку є: O витяги банків з відповідних рахунків із додатками, які є підставою для проведення...
-
Контрольно-ревізійна діяльність - Живко 3.Б. - ТЕМА 4. Ревізія розрахункових операцій
1. Завдання, послідовність і джерела ревізії. інвентаризація розрахунків Фінансове становище підприємства значно залежить від наявності коштів та...
-
Контрольно-ревізійна діяльність - Живко 3.Б. - Контроль операцій за рахунками у банках
Джерелами ревізії операцій на рахунках у банку є: O витяги банків з відповідних рахунків із додатками, які є підставою для проведення...
-
Методи економічного контра по умовно поділяють на дві груші (Рис. 1.4.) Рис. 1. 4. Зміст методу економічного контролю Інвентаризація - метод перевірки...
-
1. Завдання, послідовність, джерела ревізії операцій касових та на рахунках у банку Здійснення розрахунків у наявній формі між суб'єктами підприємницької...
-
Контрольно-ревізійна діяльність - Живко 3.Б. - 2. Техніка ревізійного вивчення документів
Послідовність документальної перевірки визначається завданням ревізії, наявністю у ревізора необхідних відомостей про господарство, що перевіряється,...
-
Документальну ревізію касових і банківських операцій проводять трьома етапами: 1. Раптова ревізія готівкових коштів в касі А) Перевіряючі беруть у касира...
-
Контрольно-ревізійна діяльність - Живко 3.Б. - 2. Документальна перевірка касових операцій
Документальну ревізію касових і банківських операцій проводять трьома етапами: 1. Раптова ревізія готівкових коштів в касі А) Перевіряючі беруть у касира...
-
Документальну ревізію касових і банківських операцій проводять трьома етапами: 1. Раптова ревізія готівкових коштів в касі А) Перевіряючі беруть у касира...
-
Контрольно-ревізійна діяльність - Живко 3.Б. - Застосування методів зустрічної і взаємної перевірки
Джерелами ревізії операцій на рахунках у банку є: O витяги банків з відповідних рахунків із додатками, які є підставою для проведення...
-
За виявленими недостачами і надлишками цінностей, а також за сумарними різницями від їх пересортування матеріально відповідальні особи зобов'язані...
-
Контрольно-ревізійна діяльність - Живко 3.Б. - Розгляд і затвердження результатів інвентаризації
За виявленими недостачами і надлишками цінностей, а також за сумарними різницями від їх пересортування матеріально відповідальні особи зобов'язані...
-
В умовах політичної невизначеності в державі, реструктуризації та приватизації підприємств відбуваються докорінні зміни у процесах господарювання і в...
-
Контрольно-ревізійна діяльність - Живко 3.Б. - 2. Ревізія розрахунків з оплати праці
Заробітна плата - це винагорода, обчислена здебільшого у грошовому вираженні, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує...
-
1. Суть і класифікація документів, прийоми документального контролю Документальний контроль полягає у вивченні бухгалтерських документів, записів в...
-
1. Суть і класифікація документів, прийоми документального контролю Документальний контроль полягає у вивченні бухгалтерських документів, записів в...
-
В умовах політичної невизначеності в державі, реструктуризації та приватизації підприємств відбуваються докорінні зміни у процесах господарювання і в...
-
Перехід економіки до ринкових відносин, створення нових суб'єктів господарювання з різними формами власності зумовили кардинальні зміни колишньої системи...
-
В умовах політичної невизначеності в державі, реструктуризації та приватизації підприємств відбуваються докорінні зміни у процесах господарювання і в...
-
Контрольно-ревізійна діяльність - Живко 3.Б. - ВСТУП
В умовах політичної невизначеності в державі, реструктуризації та приватизації підприємств відбуваються докорінні зміни у процесах господарювання і в...
Контрольно-ревізійна діяльність - Живко 3.Б. - 4. Завдання, послідовність і джерела ревізії операцій з товарно-матеріальними цінностями