Контрольно-ревізійна діяльність - Живко 3.Б. - ТЕМА 1. Суть, предмет, методи, методичні прийоми та класифікація контролю
В умовах політичної невизначеності в державі, реструктуризації та приватизації підприємств відбуваються докорінні зміни у процесах господарювання і в самій структурі управління господарською діяльністю. Законодавство України, регламентуюче діяльність підприємств незалежно від форми їх власності та ініціативи ухвалення управлінських рішень щодо придбання й використання будь-яких ресурсів, вимагає проведення не лише внутрішньогосподарського, а й зовнішнього фінансового контролю.
Контроль у ринкових умовах є одним із найважливіших елементів економіки і здійснюється державними, муніципальними та відомчими й незалежними структурами, тобто забезпечує інформацією всі рівні управління.
Він є однією із найважливіших функцій господарського керівництва і управління і як функція управління вирішує завдання управлінської системи. Його призначення відповідає цілям управління, що зумовлені економічними й політичними закономірностями розвитку певної формації. У контролі як функції управління можна виокремити функції економічного управління та функції управління суспільними процесами.
Контроль як функція економічного управління - це система спостереження і контрольних заходів, яка має у забезпечувати виконання господарських планів, раціональне використання матеріальних, трудових і фінансових ресурсів. Функції економічного контролю залежать від дії економічних законів, форми і цілей суспільства, інтереси якого він забезпечує.
Контроль як функція соціального управління - це система спостереження за процесом функціонування певного об'єкта в соціальній сфері суспільства з метою визначення відхилень від заданих параметрів. У цьому разі контроль є об'єктивно необхідним, спрямовує процес управління за встановленими ідеальними моделями, коригуючи поведінку підконтрольного об'єкта.
Інформаційна і коригувальна суть контролю найбільш чітко виявляється у контролі як функції соціального управління. Він є універсальним засобом одержання інформації каналом зворотного зв'язку. Без механізму зворотного зв'язку між суб'єктом і об'єктом процес соціального управління втрачає чіткість і цілеспрямованість. Для того щоб успішно управляти, керівник має знати результати свого управлінського впливу на об'єкти управління. Контроль дає змогу отримувати оперативну інформацію, яка об'єктивно відтворює стан справ на підконтрольних об'єктах, відповідність діяльності затвердженій соціальній програмі, дає змогу виявити недоліки в ухвалених рішеннях, організації виконання, способах і засобах їх реалізації.
Контроль як функція політичного керівництва є засобом зміцнення демократії в умовах багатопартійного суспільства.
Новими стратегічними напрямами контрольно-ревізійної роботи і вдосконалення структури контрольних органів, у тому числі й заснування аналітичного центру, є: створення умов для здійснення заходів щодо оптимізації бюджетних витрат і забезпечення їх ефективного цільового використання; вдосконалення системи контролю за проведенням контрольних заходів суб'єктів господарювання; вироблення нового й удосконалення чинного законодавства, створення ефективного механізму взаємодії органів державного контролю України.
МОДУЛЬ 1 . Загальні основи фінансового контролю. методика проведення ревізій
ТЕМА 1. Суть, предмет, методи, методичні прийоми та класифікація контролю
1. Суть і функції економічного контролю. контроль як елемент управління
Контроль як функція управління підпорядкований вирішенню завдань системи управління. Тому призначення контролю відповідає цілям управління, які визначаються економічними і політичними закономірностями розвитку певної формації.
Суть контролю полягає в тому, щоб застосуванням певної системи перевірок забезпечити виконання господарських планів, раціональне використання матеріальних, трудових і фінансових ресурсів.
Функції економічного контролю залежать від дій економічних законів, форми і цілей суспільства, інтереси якого він забезпечує.
Економічний контроль сприяє підвищенню ефективності виробничої і фінансово-господарської діяльності підприємств різних форм власності. При цьому поєднується державний контроль і внутрішній контроль власників, зацікавлених у виконанні державних замовлень, контрактів. Через контроль держава захищає інтереси споживачів, перевіряє якість продукції, забезпечує доступність і вірогідність інформації про кількість і якість асортименту продукції.
Отже, контроль - це система спостереження і перевірки відповідності процесу функціонування об'єкта управління ухваленим управлінським рішенням, визначення результатів управлінського впливу на керований об'єкт з виявленням відхилень, допущених у процесі ході виконання цих рішень.
Функція економічного контролю поширюється на економічну діяльність усіх ланок народного господарства.
Контроль проявляється як функція системи управління суспільними процесами (рис. 1.1). Це стосується переважно соціального управління, політичного керівництва держави.
Єдиного підходу до визначення поняття "контроль" немає. Науковці розглядають його або як принципи, або як метод і форму, або як вид діяльності. Те саме можна сказати і про систему фінансово-господарського контролю. Здебільшого господарський контроль відокремлювався від фінансового, чим необгрунтовано порушувалася єдність системи.
Фактично ж фінансово-господарський контроль як єдине ціле охоплює не тільки матеріальне виробництво, а й невиробничу сферу.
Рис. 1.1. Модель контрольної дії як процесу
Фінансово-господарський контроль - це творчий процес дослідження, спостереження, перевірки виробничої і невиробничої фінансової діяльності, які здійснюються відповідними суб'єктами управління, що наділені певними функціями контролю, з метою виявлення відхилень від установлених параметрів цієї діяльності, запобігання негативним явищам і тенденціям та усунення їх.
З одного боку, він зосереджує увагу на питаннях економічної ефективності роботи підприємств, а з другого - забезпечує перевірку дотримання законності використання фінансових ресурсів і збереження коштів підприємства.
Сутність фінансово-господарського контролю як однієї з функцій управління визначається системою спостереження і перевірки процесу функціонування та фактичного стану підприємства як об'єкта контролю з метою визначення обгрунтованості й ефективності управлінських рішень та їх результатів, виявлення відхилень від установлених критеріїв, усунення негативних ситуацій і запобігання недолікам у фінансово-господарській діяльності. За сучасних умов фінансово-господарському контролю підлягають процеси, пов'язані зі становленням і розвитком ринкової економіки.
Докорінна зміна форми і змісту менеджменту підприємств при формуванні ринкового середовища також вносить корективи в підсистеми управління, які його функціонально забезпечують. Це насамперед стосується фінансово-господарського контролю й аудиту, що обгрунтовують достовірність ухвалення управлінських рішень. В умовах ринкового середовища зростає ризик прийняття неефективних рішень, чим також зумовлюється потреба вдосконалення форм і методів контролю.
У системі управління фінансово-господарський контроль - це є не надзвичайний захід, а невід'ємна її частина, оскільки неможливо управляти без систематичного контролю за матеріальними цінностями і грошовими коштами, їх раціональним використанням, операціями і процесами, що пов'язані з виробництвом і реалізацією продукції й сировини.
Для вдосконалення контролю на підприємствах важливо чітко визначати функції різних контрольних органів та координувати їх діяльність. Це дає змогу усунути формалізм і дублювання у контрольно-ревізійній роботі, підвищує її дієвість та результативність.
Схожі статті
-
В умовах політичної невизначеності в державі, реструктуризації та приватизації підприємств відбуваються докорінні зміни у процесах господарювання і в...
-
В умовах політичної невизначеності в державі, реструктуризації та приватизації підприємств відбуваються докорінні зміни у процесах господарювання і в...
-
Контрольно-ревізійна діяльність - Живко 3.Б. - ВСТУП
В умовах політичної невизначеності в державі, реструктуризації та приватизації підприємств відбуваються докорінні зміни у процесах господарювання і в...
-
Перехід економіки до ринкових відносин, створення нових суб'єктів господарювання з різними формами власності зумовили кардинальні зміни колишньої системи...
-
1. Суть і класифікація документів, прийоми документального контролю Документальний контроль полягає у вивченні бухгалтерських документів, записів в...
-
Контрольно-ревізійна діяльність - Живко 3.Б. - Прийоми фактичного контролю
Правильність здійснення багатьох господарських операцій не завжди можна перевірити за допомогою прийомів документального контролю. Часто виникає потреба...
-
Методи економічного контра по умовно поділяють на дві груші (Рис. 1.4.) Рис. 1. 4. Зміст методу економічного контролю Інвентаризація - метод перевірки...
-
Ревізійний процес складається із низки послідовних етапів, кожний із яких мас свій зміст, функціональне призначення й відокремлений за часом (рис. 2.4):...
-
1. Суть і класифікація документів, прийоми документального контролю Документальний контроль полягає у вивченні бухгалтерських документів, записів в...
-
Контрольно-ревізійна діяльність - Живко 3.Б. - 2. Техніка ревізійного вивчення документів
Послідовність документальної перевірки визначається завданням ревізії, наявністю у ревізора необхідних відомостей про господарство, що перевіряється,...
-
Контрольно-ревізійна діяльність - Живко 3.Б. - Контроль операцій за рахунками у банках
Джерелами ревізії операцій на рахунках у банку є: O витяги банків з відповідних рахунків із додатками, які є підставою для проведення...
-
1. Завдання, послідовність, джерела ревізії операцій касових та на рахунках у банку Здійснення розрахунків у наявній формі між суб'єктами підприємницької...
-
За виявленими недостачами і надлишками цінностей, а також за сумарними різницями від їх пересортування матеріально відповідальні особи зобов'язані...
-
Контрольно-ревізійна діяльність - Живко 3.Б. - Розгляд і затвердження результатів інвентаризації
За виявленими недостачами і надлишками цінностей, а також за сумарними різницями від їх пересортування матеріально відповідальні особи зобов'язані...
-
1. Завдання, послідовність, джерела ревізії операцій касових та на рахунках у банку Здійснення розрахунків у наявній формі між суб'єктами підприємницької...
-
Для своєчасного і якісного визначення результатів інвентаризації слід подбати про належний стан аналітичного обліку цінностей, своєчасне звіряння...
-
Тема 1. Аналіз діяльності підприємства в системі управління 1.1. Система управління підприємством: характеристика, склад та взаємозв'язок функцій Згідно...
-
Політологія - Гелей С. Д., Рутар С. М. - Розділ 1. Предмет і методи політології
Інтеграція української освіти у Європейський освітянський простір в рамках Болонського процесу, передбачає передусім зростання ролі викладача як творця...
-
3.1. Завдання та основні функції державної контрольно-ревізійної служби України. 3.2. Організаційна структура державної контрольно - ревізійної служби....
-
3.1. Завдання та основні функції державної контрольно-ревізійної служби України. 3.2. Організаційна структура державної контрольно - ревізійної служби....
-
3.1. Завдання та основні функції державної контрольно-ревізійної служби України. 3.2. Організаційна структура державної контрольно - ревізійної служби....
-
1.1. Сутність, мета та завдання державного фінансового контролю 1.2. Види і форми здійснення державного фінансового контролю 1.3. Предмет і метод...
-
З'ясувавши суть внутрішнього аудиту, необхідно визначити предмет та метод науки. Ось чому виникає потреба розглянути нову тему - "Предмет, метод...
-
Національна економіка - Носова О. В. - Тема 1. НАЦІОНАЛЬНА ЕКОНОМІКА: ПРЕДМЕТ І МЕТОДИ
Національна економіка - це наука та навчальна дисципліна, що вивчає закони і закономірності функціонування й розвитку економіки країни у взаємодії з...
-
Контролінг - Давидович І. Є. - ВСТУП
Діяльність підприємств і організацій в умовах ринкової економіки вимагає нових підходів до управління: на перший, план висуваються економічні, ринкові...
-
Тема 1. Аналіз діяльності підприємства в системі управління 1.1. Система управління підприємством: характеристика, склад та взаємозв'язок функцій Згідно...
-
Тема 1. Аналіз діяльності підприємства в системі управління 1.1. Система управління підприємством: характеристика, склад та взаємозв'язок функцій Згідно...
-
Розрізняють такі Види державного фінансового контролю, Що Класифікуються за такими ознаками: залежно від часу проведення, за інформаційним забезпеченням,...
-
1.5.1. Закони і закономірності менеджменту, їх зміст та класифікація Розвиток менеджменту підпорядкований дії певних об'єктивних закономірностей та...
-
Тема 1. Контролінг як функціонально відокремлений напрям економічної діяльності на підприємстві 1.1. Сутнісна характеристика контролінгу Контролінг - це...
Контрольно-ревізійна діяльність - Живко 3.Б. - ТЕМА 1. Суть, предмет, методи, методичні прийоми та класифікація контролю