Історія України - Лазарович М. В. - Голод 1921-1923 років
Характерною ознакою економічного життя в перші роки радянської влади було згортання виробництва, нестача харчів, палива, безробіття. Така ситуація значною мі рою була спричинена політикою більшовиків, які, здійснюючи свою програму, прагнули негайно встановити т. зв. соціалістичний лад, перетворивши народи колишньої царської Росії, в т. ч. й український, на об'єкт небаченого за масштабністю і жорстокістю експерименту. З метою виконання більшовицької програми, а також для забезпечення продовольством Червоної армії, сотень тисяч радянських чиновників та населення промислових центрів навесні 1919 р. на території маріонеткової УСРР було введено жорстку економічну політику, названу " воєнним комунізмом". Вона передбачала націоналізацію всієї землі, промислових підприємств, торгівлі, примусову трудову мобілізацію, ліквідацію товарно-грошових відносин, централізований розподіл продуктів і товарів. Провідне місце в політиці "воєнного комунізм у" займала "продрозкладка" ("продрозверстка"). Згідно з "продрозкладкою", селяни зобов'язані були здавати більшовицькій владі усі надлишки і навіть частину необхідної їм сільськогосподарської продукції, перш за все хліба. Під охороною військових загонів ("продотрядов") більшовицькі комісари шуліками налітали на села, конфісковуючи зерно, інші продукти.
Опорою більшовицького режиму в українському селі стали комнезами - комітети незаможних селян, число яких на 1 листопада 1920р. становило 10 799. їхні члени, маючи переваги при розподілі землі, були звільнені від податків і отримували 10-20 % "здобичі". Ці "надзвичайні революційні органи" діяли всупереч інтересів основної частини селянства. З їх допомогою матеріальну базу заможних господарів України було вкрай підірвано. До того ж для боротьби з "куркулями" більшовики розробили низку заходів, які передбачали використання кругової поруки, взяття заручників, а також інститут так званих відповідачів - по одній людині від тридцяти будинків, котру розстрілювали в разі чиєїсь непокори. У відповідь значна частина селянства зовсім припинила виробництво.
Голод 1921-1923 років
Водночас із загостренням дефіциту продуктів харчування великі райони Південної України (перш за все - Донецьку, Запорізьку, Катеринославську, Миколаївську та Одеську губернії), Поволжжя та Північного Кавказу охопила посуха, наслідком чого став голод 1921-1923 рр. Лихо зростало: у грудні 1921 р. голодувало 12 % населення України, у січні 1922 р. - 20 %, а в травні - вже 48 %, тобто не менше 10 млн чол. Особливо болісно цей голод відбився на дітях. В У країні в червні 1922 р. голодувало до 2 млн дітей. Нерідко вони залишалися безпритульними навіть при живих батьках. Матері, які втрачали надію на порятунок дітей, залишали їх у дитячих будинках або просто на вулиці. Газети повідомляли про відчай людей, які харчувалися сурогатами й були доведені внаслідок голодного психозу до людоїдства.
Становище ускладнювалося тим, що в кризових ситуаціях більшовики визначали свою політику, виходячи з єдиного критерію: аби не послабити власної диктатури. Тому перевага в продовольчому постачанні надавалася промисловим районам, а не голодуючим у сільській місцевості. Згуртовані й голодні робітничі колективи були набагато небезпечнішими, аніж розпорошені селяни.
Проте не до всіх селян більшовицький уряд ставився однаково. За словами відомого історика С. Кульчицького, поволзьким селянам і біженцям з Поволжя в Україні надавалася хоч якась допомога, нерідко за рахунок України. Але про голодуючих українських селян держава забула. Газетам було заборонено висвітлювати становище в південних губерніях України (цю блокаду було знято лише в 1922р.). Було опрацьовано й техніку замовчування пануючого в Україні голоду. 4 серпня 1921р. політбюро ЦК КП(б)У прийняло резолюцію, що не потребує пояснень: " Вказати губкомам, що під час проведення кампанії необхідно розрізняти заклик до боротьби з голодом в Росії від боротьби з неврожаєм на Україні, де допомога місцям, що постраждали від неврожаю, могла бути цілком надана своїми губернськими або повітовими засобами".
Замовчування продовольчої кризи на Півдні України дозволило використовувати хлібні ресурси виключно для голодуючих РСФРР. Для них вилучались навіть мізерні зернові запаси неврожайних українських губерній. У Росію спрямовувалися майже всі надходження з кампанії допомоги голодуючим від таких іноземних благодійних організацій, як Американська адміністрація допомоги, фонд Нансена та ін. Тільки в грудні 1921 p., коли продовольчі ресурси України були значною мірою виснажені, а на Півдні зросла смертність від голоду, центральний уряд послабив податковий тягар. Завдання щодо вивозу українського хліба до РСФРР було зменшено з 67 до 27 млн пудів. Водночас уряд УСРР дістав дозвіл оголосити частину потерпілих від посухи губерній республіки голодуючими, але без надання населенню пільг, якими користувалися голодуючі Росії, тобто повного звільнення від податку і продовольчого забезпечення за рахунок загально-федеративного продовольчого фонду. Республіканські органи влади могли допомагати українським голодуючим, але виключно за рахунок внутрішніх коштів і за умови першочергового забезпечення голодуючих РСФРР. На поч. січня 1922 р. голові Рад наркому УСРР дозволили звернутися по допомогу до міжнародних організацій.
Свою допомогу голодуючим запропонувала православна церква. Але комуністичне керівництво більшовицьке керівництво, побоюючись зростання церковного авторитету, оскільки прагнуло підмінити християнську систему цінностей системою комуністичних догм, відкинуло її. У той же час більшовики вирішили скористатися ситуацією, щоб послабити вплив церкви на населення та поповнити свої фонди. їхній вождь В. Ленін у "суворо таємному" листі, адресованому В. Молотову для членів політбюро ЦК РКП(б) писав: "...Саме тепер і тільки тепер, коли в голодних місцевостях їдять людей і на дорогах валяються сотні, якщо не тисячі трупів, ми можемо (і тому повинні) провести вилучення церковних цінностей з найскаженішою і нещадною енергією і не зупиняючись перед придушенням якого завгодно опору... чим більшу кількість представників реакційної буржуазії і реакційного духовенства вдасться нам з цього приводу розстріляти, тим краще. Треба саме тепер провчити цю публіку так, щоб на кілька десятків років ні про який опір вони не сміли й думати..." (За даними російського історика О. Платонова, впродовж 1921-1922pp. у православної церкви було вилучено коштовностей на суму 2,5 млрд. золотих рублів, але з них на допомогу голодуючим витратили лише трохи більше 1 млн рублів" решту використано на "зміцнення більшовицького режиму й фінансування світової революції").
Підрахунки фахівців переконливо підтверджують, що в 1921- 1922 pp. хлібний дефіцит степових губерній України становив майже 25 мли пудів. У той же час до РСФРР було вивезено 27 мли пудів зерна. Наступного року ситуація повторилася. Крім того, з осені 1922 р., незважаючи на голод, партійно-державне керівництво Росії зробило перші спроби експорту хліба (з України в той час було забрано не менше 15 млн пудів зерна). А щоб це не виглядало аморально, було оголошено, що завдяки врожаю 1922 р. голод припинився. Принцип "недоїмо, але вивеземо", котрим керувалися царські міністри, трансформувався в інший: "помремо, але вивеземо". Як наслідок, голод у південних губерніях України протримався аж до сер. 1923 р.
Була ще одна причина трагедії 1921-1923 р. Посиливши руйнівну та спустошливу дію природних явищ (посухи та неврожаю) численними конфіскаціями продовольства, офіційна центральна влада фактично вперше спробувала голод як ефективний засіб придушення антибільшовицького повстанського руху, яким було охоплене українське село. За офіційними даними, наприкін. 1920 - на поч. 1921 р. тільки у великих повстанських загонах налічувалося понад 100 тис. чол. Знешкодити їх каральними акціями не вдалося. Тому в 1921 р. в Україні було вперше запроваджено терор голодом. Конфіскуючи продовольчі рештки навіть у селян південних губерній, більшовики допомагали природному лихові розправитись із селянським повстанським рухом, небезпідставно вважаючи, що голод впорається з повстанцями краще, ніж каральні експедиції.
Отже, причинами голоду 1921-1923 pp., який, за приблизними оцінками, коштував Україні до 1,5-2 млн жертв, були: 1) післявоєнна розруха; 2) неврожай, викликаний посухою 1921 p.; 3) політика " воєнного комунізму", насаджувана більшовиками; 4) примусове вивезення українського хліба у голодуюче Поволжжя, промислові центри Росії, насамперед у Москву і Петроград, та експорт його за кордон; 5) використання московським урядом голоду як ефективного засобу придушення антибільшовицького повстанського руху в Україні.
Схожі статті
-
Історія України - Лазарович М. В. - "Воєнний комунізм"
Характерною ознакою економічного життя в перші роки радянської влади було згортання виробництва, нестача харчів, палива, безробіття. Така ситуація...
-
Історія України - Лазарович М. В. - Іван Скоропадський
Після перемоги над шведами Петро І значно зміцнив своє становище. Якщо раніше у зарубіжних джерелах та на картах північно-східні землі здебільшого...
-
Після перемоги над шведами Петро І значно зміцнив своє становище. Якщо раніше у зарубіжних джерелах та на картах північно-східні землі здебільшого...
-
Історія України - Лазарович М. В. - Соціальні суперечності
Хоч реформи60-70-х років, насамперед селянська, були обмеженими й непослідовними, вони прискорили процес формування в Україні індустріального...
-
Історія України - Лазарович М. В. - Слобожанщина
Протягом свого існування Гетьманщина охоплювала фактично тільки частину України - Лівобережжя. Поруч із нею жили своїм життям Слобідська, Південна,...
-
Історія України - Лазарович М. В. - 12.5. Культура України початку XX ст
Активізація визвольних змагань українського народу, великі соціальні потрясіння, якими ознаменувався поч. XX ст., вплинули і на духовне життя, збагатили...
-
Історія України - Лазарович М. В. - Посилення більшовицької загрози
20 листопада Центральна Рада прийняла свій Третій Універсал, що пролунав у святковій атмосфері біля пам'ятника Б. Хмельницькому і був освячений молебнем...
-
Історія України - Лазарович М. В. - Третій Універсал Центральної Ради
20 листопада Центральна Рада прийняла свій Третій Універсал, що пролунав у святковій атмосфері біля пам'ятника Б. Хмельницькому і був освячений молебнем...
-
Протягом свого існування Гетьманщина охоплювала фактично тільки частину України - Лівобережжя. Поруч із нею жили своїм життям Слобідська, Південна,...
-
Історія України - Лазарович М. В. - Енеоліт
Завершальною стадією кам'яного віку стала епоха неоліту (нового кам'яного віку), котра охоплювала VI-IV тис. до Н. X. й характеризувалася великими...
-
Історія України - Лазарович М. В. - Кирило Розумовський
Після смерті Д. Апостола нова імператриця Анна Іванівна заборонила вибори гетьмана, а для управління Україною запровадила колегіальний орган під назвою...
-
Історія України - Лазарович М. В. - "Правління Гетьманського Уряду"
Після смерті Д. Апостола нова імператриця Анна Іванівна заборонила вибори гетьмана, а для управління Україною запровадила колегіальний орган під назвою...
-
Історія України - Лазарович М. В. - Ранній залізний вік
Завершальною стадією кам'яного віку стала епоха неоліту (нового кам'яного віку), котра охоплювала VI-IV тис. до Н. X. й характеризувалася великими...
-
Історія України - Лазарович М. В. - Бронзовий вік
Завершальною стадією кам'яного віку стала епоха неоліту (нового кам'яного віку), котра охоплювала VI-IV тис. до Н. X. й характеризувалася великими...
-
Історія України - Лазарович М. В. - Наростання політичної кризи
Ситуація в Україні з кожним днем погіршувалася. Розхитане війною економічне життя занепадало. Голод примарою ходив по Росії і зачепив Чернігівщину....
-
Історія України - Лазарович М. В. - Другий Універсал Центральної Ради
Щоб і надалі відігравати роль найвпливовішої сили в Україні, Центральна Рада 23 червня 1917 р. видала Перший Універсал до українського народу, який був...
-
Історія України - Лазарович М. В. - Перший Універсал Центральної Ради
Щоб і надалі відігравати роль найвпливовішої сили в Україні, Центральна Рада 23 червня 1917 р. видала Перший Універсал до українського народу, який був...
-
Історія України - Лазарович М. В. - Боротьба за автономію України
У той час скрізь по Україні вирували віча, з'їзди, збори. Широкої підтримки набули гасла українізації школи, суду, управління, транспорту. Головною...
-
Історія України - Лазарович М. В. - Наслідки війни
Нелегкий, але героїчний бойовий шлях пройшов легіон Українських січових стрільців (УСС), створений з початком Першої світової війни як окремий...
-
Історія України - Лазарович М. В. - Українські січові стрільці
Нелегкий, але героїчний бойовий шлях пройшов легіон Українських січових стрільців (УСС), створений з початком Першої світової війни як окремий...
-
Історія України - Лазарович М. В. - Промисловий розвиток
Царат всіляко зміцнював в Україні самодержавно-кріпосницький лад. Спираючись на російських поміщиків, яким було роздано в Україні великі земельні...
-
Історія України - Лазарович М. В. - Кріпосницький гніт
Царат всіляко зміцнював в Україні самодержавно-кріпосницький лад. Спираючись на російських поміщиків, яким було роздано в Україні великі земельні...
-
Історія України - Лазарович М. В. - Іван Самойлович
Побоюючись сильної гетьманської влади, старшина три місяці зволікала з виборами наступника Д. Многогрішного. Нарешті в червні 1672р. поблизу Конотопа...
-
Історія України - Лазарович М. В. - Встановлення більшовицької влади
13.1. Українські землі в умовах насадження комуністичного режиму та втягнення до складу СРСР Після поразки визвольних змагань 1917-1921 pp. Україна на...
-
13.1. Українські землі в умовах насадження комуністичного режиму та втягнення до складу СРСР Після поразки визвольних змагань 1917-1921 pp. Україна на...
-
Історія України - Лазарович М. В. - Розділ 13. МІЖВОЄННА УКРАЇНА ПІД ВЛАДОЮ ТОТАЛІТАРНОЇ СИСТЕМИ
13.1. Українські землі в умовах насадження комуністичного режиму та втягнення до складу СРСР Після поразки визвольних змагань 1917-1921 pp. Україна на...
-
Історія України - Лазарович М. В. - Програма революційних перетворень
Після перемоги збройного повстання Директорія фактично перетворилася на уряд ново відродженої Української Народної Республіки. У той час вона переживала...
-
Історія України - Лазарович М. В. - 12.4. Встановлення влади Директори: відродження та занепад УНР
Після перемоги збройного повстання Директорія фактично перетворилася на уряд ново відродженої Української Народної Республіки. У той час вона переживала...
-
Історія України - Лазарович М. В. - Ліквідація Гетьманату
Політика гетьманського уряду від початку викликала опозицію більшості українських політичних партій. Проти неї виступили II Всеукраїнський селянський та...
-
Історія України - Лазарович М. В. - Антигетьманська опозиція
Політика гетьманського уряду від початку викликала опозицію більшості українських політичних партій. Проти неї виступили II Всеукраїнський селянський та...
Історія України - Лазарович М. В. - Голод 1921-1923 років