Фінансовий менеджмент - Крамаренко Г. О. - Методи фінансового контролю
У процесі контролю фінансово-господарської діяльності підприємства виявляються окремі недоліки і накреслюються заходи для усунення цих порушень.
Обстеження передбачає загальний огляд фінансово-економічних показників досліджуваного об'єкта для визначення його поточного фінансового стану і можливих перспектив розвитку.
Нагляд здійснюється контролюючими органами за суб'єктами господарювання, що одержали ліцензію на різні види фінансової діяльності, і передбачає дотримання ними встановлених правил і нормативів.
Аналіз фінансового стану - це оцінка фінансово-господарської діяльності підприємства, виявлення причин тих або інших результатів діяльності і на цій основі обгрунтування шляхів та чинників поліпшення фінансового становища. Фінансовий аналіз здійснюється як самими підприємствами, так і зовнішніми органами контролю - банками, фінансовими, аудиторськими фірмами.
Спостереження (моніторинг) - постійний контроль з боку кредитних організацій за використанням виданої позички і фінансового стану підприємства-клієнта. Неефективне використання отриманої позички і зниження ліквідності може призвести до жорсткості умов кредитування, вимоги дострокового повернення позички.
Ревізія - це комплексний всеосяжний метод подальшого фінансового контролю. Вона являє собою детальне вивчення, глибоку перевірку, аналіз усіх сторін і ділянок фінансово-господарської діяльності підприємства.
Залежно від порядку призначення ревізії і перевірки поділяються на планові і позапланові. Органи державного фінансового контролю здійснюють свою роботу за планами. Плани складаються з урахуванням встановленої за законом періодичності перевірок і ревізій. У планах визначаються об'єкти контролю, тема перевірки або ревізії, термін початку і закінчення, кількість виконавців та їх склад тощо.
Відповідно до кола охоплюваних питань і операцій ревізії і перевірки можуть бути:
- повні і часткові;
- комплексні і тематичні;
- планові і позапланові.
За методом вивчення документів ревізії і перевірки підрозділяються на суцільні і вибіркові.
За організаційними формами ревізії і перевірки можуть бути: індивідуальними, тобто здійснювані одним перевіряючим; бригадними, тобто здійснювані декількома перевіряючими; комплексними, тобто бригадні ревізії із залученням спеціалістів (інженерів, бухгалтерів, фінансистів та ін.).
Кожна перевірка і ревізія мають бути старанно підготовлені, тому що від цього залежить їхня якість. Для цього: вивчаються необхідні закони, постанови, інструкції, накази, розпорядження; провадиться ознайомлення з матеріалами минулих перевірок і ревізій, результатами усунення виявлених порушень; вивчаються критичні матеріали органів інформації, особливості виробничої діяльності і т. д.
За матеріалами підготовчої роботи складається програма ревізії або перевірки. Робочий план - це деталізована програма, де на основі значних питань, що підлягають ревізії або перевірці, визначаються окремі проблеми, накреслюються шляхи і методи їх здійснення, вносяться різні доповнення, потреба в яких виникла в процесі ревізії або перевірки.
Весь процес здійснення ревізії або перевірки складається з декількох етапів: пред'явлення повноважень; проведення організаційної наради з відповідальними працівниками підконтрольного об'єкта; проведення інвентаризації; особисте ознайомлення з підконтрольним об'єктом, технологією його діяльності; попередній аналіз фінансово-господарської діяльності підприємства; безпосередньо документальна ревізія або перевірка; систематизація матеріалів ревізії або перевірки; складання акта або довідки; реалізація матеріалів ревізії або перевірки; перевірка усунення виявлених недоліків.
Здійснюючи ревізію або перевірку, важливо правильно обрати метод вивчення документів. Розрізняють хронологічний і систематизований методи перегляду документів. Хронологічний метод - це вивчення документів без їх попереднього групування в тій послідовності, в якій вони відбувалися. Такий метод прийнятий при вивченні документів невеликих об'єктів контролю і зовсім не придатний на великих об'єктах, тому що не дозволяє приділити увагу всім фінансово-господарським операціям. Тому, здійснюючи ревізію або перевірку на великих об'єктах, документи вивчають за певною системою, тобто за окремими операціями. Наприклад, перевіряються всі документи, пов'язані з одержанням грошей у касі і виплатою їх, або перевіряються всі документи, пов'язані з одержанням і списанням будь-яких матеріалів тощо. Такий метод вивчення називається систематизованим.
Для виявлення порушень у фінансово-господарській діяльності підприємства є декілька методів встановлення достовірності і правильності операцій: формальний; фактичної перевірки; зустрічної перевірки; кореспондуючий; нормативно-аналітичний; метод вивчення законності фінансово-господарських операцій.
Формальний метод - це контроль правильності оформлення документа (чи дотримується встановлена форма; наявність підписів та їх достовірність; наявність печаток, штампів; чи заповнені всі реквізити; наявність виправлень, підчищень; правильність підсумків тощо).
Метод фактично/перевірки полягає в проведенні інвентаризації товарно-матеріальних цінностей і коштів з метою встановлення їх цілісності.
Нормативно-аналітичний метод полягає: в хіміко-технологічному аналізі продукції, що випускається; контролі виробленої продукції; контрольних вимірюваннях; перевірці фактично виконаних робіт, витраченого часу; перевірці дотримання встановлених норм та нормативів і т. д.
Метод зустрічної перевірки являє собою встановлення достовірності тієї або іншої фінансово-господарської операції на об'єкті, що перевіряється, через його партнерів, клієнтів, які беруть участь у здійсненні цієї операції. Це необхідно для перевірки реальності проведення фінансово-господарської операції, що зазначається в документах.
Кореспондуючий метод являє собою зіставлення однієї й тієї операції, відображеної в різних документах і різних підрозділах контрольного об'єкта, частинами або повністю. Якщо в результаті такого зіставлення не виходить та сама цифра, це означає, що в документах прихована незаконна операція, розкрадання, приписка тощо.
Метод вивчення законності фінансово-господарської операції полягає в установленні відповідності зробленої операції чинним законам. Це пов'язано з тим, що нерідко фінансово-господарська операція після застосування всіх попередніх методів перевірки може виглядати достовірною і правильною, будучи незаконною.
Впровадження в обліковий процес сучасної обчислювальної техніки вносить істотні зміни в організацію і методику фінансового контролю. Механізація й автоматизація опрацювання фінансово-економічної інформації розширює коло ревізійних завдань і одночасно значно знижує технічну трудомісткість ревізій і перевірок.
Насамперед необхідно ретельно вивчити прийнятий на об'єкті, що перевіряється, проект механізації й автоматизації обліку, його застосування, достовірність вхідної інформації і вихідних документів. Необхідно вивчити якість такого проекту і передбаченої ним системи контролю, виявлення і виправлення помилок, що виникають при перевірці вихідної інформації, регістрів синтетичного й аналітичного обліку, звітних показників. Треба також установити, наскільки ефективна застосовувана система поточного контролю на основних стадіях опрацювання облікової інформації: при прийманні і реєстрації первинної документації; математичному опрацюванні документів; створенні машинних носіїв інформації тощо.
Важливе значення має вивчення застосовуваної на об'єкті системи кодів, їх правильність. Установлюється, чи не допускається кодування документів самими матеріально-відповідальними особами.
Разом з тим перевіряючий не може обмежитися тільки перевіркою технічної постановки завдань та їх розв'язання. Як і при ручній техніці ведення обліку, вивчення первинних документів залишається основним способом виявлення різних порушень фінансово-господарської діяльності підконтрольних об'єктів.
Результативність ревізії або перевірки значною мірою залежить від якості складеного акта. Складання акта починається задовго до написання самого тексту. Різноманітність і численність питань, з якими перевіряючий має справу в процесі своєї діяльності, зобов'язує його із самого початку ревізії добирати і систематизувати матеріал відповідно до розділів і питань програми і робочого плану.
На основі систематизованого матеріалу складається акт. Акт ревізії (довідка) - це не просто перелік допущених порушень фінансово-господарської діяльності, це документ, який має послужити підставою для правильних висновків про якість, законність, доцільності роботи об'єкта, що перевіряється, і на базі цього для вироблення реальних пропозицій, рекомендацій, розпоряджень з метою усунення виявлених порушень, вжиття заходів до винних осіб. У зв'язку з цим до акта ревізії (довідки) ставиться ряд вимог.
По-перше, акт ревізії повинен містити системний виклад виявлених порушень на підставі конкретних фактів і документів. При цьому обов'язково треба вказувати повне найменування нормативного документа, положення якого були порушені. У необхідних випадках записи в акті треба підкріплювати копіями (або оригіналами) документів, на підставі яких зроблено порушення або зловживання.
По-друге, складаючи акт, перевіряючий має заносити до нього тільки ті факти, з яких надалі може зробити висновки, пропозиції, рекомендації, вказівки. Не слід перевантажувати акт другорядними деталями, описом численних дрібних однотипних порушень. Все це краще зосередити в проміжному акті, довідці, відомості і докласти їх до основного акта ревізії, виклавши у ньому основну суть і загальні підсумки.
По-третє, при викладенні фактів перевіряючий повинен дотримуватися суворої об'єктивності, не вживати виразів, якими оперують органи слідства або прокуратури.
По-четверте, порушення, встановлені шляхом обстеження або аналізу, необхідно заносити в акт тільки після фактичної або документальної перевірки. Неприпустимо, коли в акт заносять недостатньо перевірені порушення, що надалі можуть бути спростовані.
Після написання акта його зміст узгоджують з особами, які будуть його підписувати. Після узгодження, уточнення, додаткової перевірки фактів, стосовно яких є заперечення, текст акта передається для друку. Надрукований акт підписує перевіряючий, керівник і головний бухгалтер ревізованого об'єкта. Один примірник акта видається керівнику об'єкта, що піддається перевірці, під підпис на першому примірнику. Після підписання акта починається реалізація матеріалів ревізії або перевірки. Вона полягає в прийнятті конкретних заходів для усунення виявлених недоліків. Ревізія (перевірка) вважається остаточно завершеною тільки після того, як усі виявлені порушення усунуто і винних покарано.
Перед державою постає завдання організації всебічного, системного, комплексного контролю, у тому числі фінансового. Це означає, що фінансовим контролем повинні бути охоплені всі суб'єкти господарювання і всі сторони фінансово-господарської діяльності підприємства. Для реалізації поставленого завдання фінансовий контроль необхідно розвивати за такими напрямками:
- зміцнення державного контролю;
- розвиток незалежного аудиторського контролю;
- комп'ютеризація праці спеціалістів різних контролюючих органів;
- координація діяльності всіх органів контролю;
- детальна розробка методичної бази контролю з урахуванням особливостей об'єктів контролю (форм власності, видів діяльності).
Схожі статті
-
Обов'язковий контроль фінансової діяльності підприємства здійснюється на основі законодавства. Наприклад, це стосується податкових перевірок, контролю за...
-
Фінансовий менеджмент - Крамаренко Г. О. - 2.3. Фінансовий аналіз діяльності підприємства
У сучасних економічних умовах діяльність кожного господарюючого суб'єкта є предметом уваги великого кола учасників ринкових відносин (організації й...
-
Фінансовий менеджмент - Крамаренко Г. О. - 1.3. Функції і механізм фінансового менеджменту
Функція являє собою "зовнішній прояв властивості якогось об'єкта в даній системі відносин"1.3 погляду економіки функції означають прояв їхньої сутності в...
-
Фінансовий менеджмент - Крамаренко Г. О. - 1.2. Сутність, мета і завдання фінансового менеджменту
В умовах ринкової економіки управління різними аспектами діяльності підприємства неможливе без вирішення проблем фінансового характеру. Аналіз...
-
Фінансовий менеджмент - Крамаренко Г. О. - 2.2. Інформаційне забезпечення фінансового менеджменту
Одна з характерних рис фінансового менеджменту полягає в тому, що його інформаційна база піддається на даний час істотним змінам. В умовах...
-
Фінансовий менеджмент - Крамаренко Г. О. - 2.1. Організаційне забезпечення фінансового менеджменту
2.1. Організаційне забезпечення фінансового менеджменту Факторами підвищення економічної ефективності виробництва є технічний і організаційний розвиток,...
-
Фінансовий менеджмент - Крамаренко Г. О. - Глава 2. СИСТЕМА ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ ФІНАНСОВОГО МЕНЕДЖМЕНТУ
2.1. Організаційне забезпечення фінансового менеджменту Факторами підвищення економічної ефективності виробництва є технічний і організаційний розвиток,...
-
Фінансовий менеджмент - Крамаренко Г. О. - 2.4. Методи внутрішнього фінансового контролю
Фінансам як економічній категорії внутрішньо властива контрольна функція, тобто об'єктивна спроможність створювати певні наслідки в економіці при їх...
-
Фінансовий менеджмент - Крамаренко Г. О. - ВСТУП
Сьогодні економіка України переживає трансформаційний період. Йде докорінна ломка старого механізму управління економікою, його заміна ринковими методами...
-
Фінансовий менеджмент - Крамаренко Г. О. - 1.4.1. Правове середовище бізнесу
В умовах ринкової економіки фінансовий менеджер стає однією з ключових фігур на підприємстві. Форма організації бізнесу, обрана керівництвом...
-
Фінансовий менеджмент - Крамаренко Г. О. - Б. Податок на доходи фізичних осіб
Оподатковуваний прибуток підприємства можна визначити шляхом вирахування з валового доходу (виручки) всіх допустимих витрат, утому числі амортизаційних...
-
Фінансовий менеджмент - Крамаренко Г. О. - А. Податок на прибуток підприємств
Оподатковуваний прибуток підприємства можна визначити шляхом вирахування з валового доходу (виручки) всіх допустимих витрат, утому числі амортизаційних...
-
Фінансовий менеджмент - Крамаренко Г. О. - 1.4. Правове, податкове і фінансове середовище бізнесу
В умовах ринкової економіки фінансовий менеджер стає однією з ключових фігур на підприємстві. Форма організації бізнесу, обрана керівництвом...
-
Фінансовий менеджмент - Крамаренко Г. О. - 1.4.3.1. Призначення фінансових ринків
Усі підприємства й організації тією чи іншою мірою діють у рамках певної фінансової системи, що складається з ряду інститутів і ринків, які обслуговують...
-
Фінансовий менеджмент - Крамаренко Г. О. - Глава 3. МЕТОДИЧНІ ОСНОВИ ФІНАНСОВОГО МЕНЕДЖМЕНТУ
3.1. Методичний інструментарій оцінки вартості грошей у часі При прийнятті фінансових рішень необхідно враховувати рознесені в часі витрати і доходи....
-
Фінансовий менеджмент - Крамаренко Г. О. - 1.4.3.3. Фінансові посередники
Фінансові ринки відіграють найважливішу роль у відтворювальному процесі, забезпечуючи вільний рух фінансових ресурсів. За допомогою їх здійснюється збір...
-
Фінансовий менеджмент - Крамаренко Г. О. - 1.4.3.2. Фінансові ринки
Усі підприємства й організації тією чи іншою мірою діють у рамках певної фінансової системи, що складається з ряду інститутів і ринків, які обслуговують...
-
Фінансовий менеджмент - Крамаренко Г. О. - 1.4.3. Фінансове середовище бізнесу
Усі підприємства й організації тією чи іншою мірою діють у рамках певної фінансової системи, що складається з ряду інститутів і ринків, які обслуговують...
-
Глава 1. ЦІЛІ, ЗАВДАННІ І СУТНІСТЬ ФІНАНСОВОГО МЕНЕДЖМЕНТУ 1.1. Фінанси, їх роль і функції в процесі суспільного відтворення Фінанси присутні у всіх...
-
Фінансовий менеджмент - Крамаренко Г. О. - 1.4.2. Податкове середовище бізнесу
Прямий або непрямий вплив на більшість рішень у сфері бізнесу роблять податки, що являють собою обов'язкові платежі, які стягуються державою...
-
Глава 1. ЦІЛІ, ЗАВДАННІ І СУТНІСТЬ ФІНАНСОВОГО МЕНЕДЖМЕНТУ 1.1. Фінанси, їх роль і функції в процесі суспільного відтворення Фінанси присутні у всіх...
-
Фінансовий менеджмент - Крамаренко Г. О. - 1.4.3.4. Фінансові брокери
Посередницькі функції між емітентами й інвесторами виконують спеціальні торгові контори - дилерські і брокерські фірми. Коли брокери зводять разом...
-
Фінансовий менеджмент - Крамаренко Г. О. - РОЗДІЛ 1. ТЕОРЕТИЧНІ ОСНОВИ ФІНАНСОВОГО МЕНЕДЖМЕНТУ
Глава 1. ЦІЛІ, ЗАВДАННІ І СУТНІСТЬ ФІНАНСОВОГО МЕНЕДЖМЕНТУ 1.1. Фінанси, їх роль і функції в процесі суспільного відтворення Фінанси присутні у всіх...
-
Державний фінансовий контроль, як будь-яка наука, має свій предмет. Предметом державного фінансового контролю Є розпорядча та фінансово-господарська...
-
Фінанси підприємств - Aзаренкова Г. М. - Методи фінансового контролю
В організаційній та управлінській роботі підприємств особливе місце займає фінансова діяльність. Фінансова діяльність - це система форм і методів, які...
-
Розрізняють такі Види державного фінансового контролю, Що Класифікуються за такими ознаками: залежно від часу проведення, за інформаційним забезпеченням,...
-
Фінансовий менеджмент - Шелудько В. М. - 1.2. Мета й основні завдання фінансового менеджменту
Підприємства, які функціонують в умовах ринкової економіки, можуть вирішувати в процесі своєї фінансово-господарської діяльності різні завдання і ставити...
-
Фінансове право - Мацелик М. О. - 5.2. Види та методи фінансового контролю
Однією з важливих ознак класифікації фінансового контролю є форма його здійснення. З позицій філософії, зміст і форма є загальними категоріями, що...
-
Принципами організації державного фінансового контролю є: 1) розмежування місця, ролі, завдань та функцій органів державного фінансового контролю...
-
Фінансовий менеджмент - Шелудько В. М. - Розділ 1. ВСТУП ДО ФІНАНСОВОГО МЕНЕДЖМЕНТУ
1.1. Фінансовий менеджмент як система управління фінансами Фінанси підприємств є грошовими відносинами, що пов'язані з формуванням, розподілом та...
Фінансовий менеджмент - Крамаренко Г. О. - Методи фінансового контролю