Фінанси підприємств - Славюк P. А. - 14.8. КОМПЛЕКСНИЙ АНАЛІЗ СТАНУ ПІДПРИЄМСТВА ЗА ДОПОМОГОЮ ФІНАНСОВИХ КОЕФІЦІЄНТІВ
Важливими показниками ефективності використання активів є оборотність запасів та тривалість одного обороту запасів.
Коефіцієнт оборотності запасів () визначається як відношення собівартості реалізованої продукції до середньої вартості запасів.
Значення показує, скільки разів у середньому поповнювалися запаси підприємства протягом звітного року.
Середня тривалість одного обороту запасів ) визначається аналогічно до показника чисельності оборотів активів:
. <14-24)
Збільшення питомої ваги виробничих запасів у структурі активів може свідчити:
- про зростання виробничого потенціалу підприємства;
- прагнення за рахунок вкладень у виробничі запаси захистити грошові активи підприємства від знецінення під впливом інфляції;
- нераціональність обраної господарської стратегії, унаслідок чого значна частина поточних активів іммобілізована в запасах, ліквідність яких може бути незначною.
У разі значного збільшення запасів і затрат потрібно проаналізувати, чи немає необгрунтованого відволікання активів з виробничого обороту, що призводить до збільшення кредиторської заборгованості і погіршення фінансового стану підприємства.
14.8. КОМПЛЕКСНИЙ АНАЛІЗ СТАНУ ПІДПРИЄМСТВА ЗА ДОПОМОГОЮ ФІНАНСОВИХ КОЕФІЦІЄНТІВ
Блок 1. Фінансовий аналіз майнового стану
1. Сума господарських засобів (валюта балансу).
2.
3.
4.
5.
Блок 2. Показники ліквідності
1.
Власний оборотний капітал свідчить про забезпеченість власними коштами.
2.
3.
4.
5.
6.
7.
8.
9.
10.
11.
12.
Блок 3. Показники фінансової стійкості
1.
2.
3.
4.
Блок 4. Показники ділової активності
1. Виторг від реалізації.
2. Доходи від операційної діяльності.
3. Доходи від звичайної діяльності.
4. Фінансовий результат від операційної діяльності.
5. Фінансовий результат від звичайної діяльності.
6.
7.
8.
9.
10.
11.
12.
13.
14.
Блок 5. Оцінка рентабельності
1. Чистий прибуток.
2.
3.
4.
5.
6.
7.
Блок 6. Оцінка становища підприємства на ринку цінних паперів
1.
2.
3.
4.
5.
Для того, щоб показати, як оцінюється вартість акцій, наведемо котирування акцій компанії IBM, що перебувають в обороті на Нью-Йоркській фондовій біржі, цитуючи Зві Боді і Роберта Мертона*21 (табл. 14.6). У перших двох графах цього бюлетеня показані найвища і найнижча ціни акцій за останні 52 тижні. Наступні два стовпці містять назву акціонерної компанії й умовну позначку її акцій. Наступне значення - це сума виплачуваних дивідендів на одну акцію. Цифра 4,84 означає, що компанія в останньому кварталі виплатила акціонерам дивіденди в розмірі 4,84 дол. на одну акцію (у перерахунку на рік). Фактичні квартальні дивіденди становили 1,21 долара США.
*21: {Финансы: Учеб. пособие: Пер. с англ. - М.: Изд. дом "Вильяме", 2000. - С. 306.}
Таблиця 14.6
Котирування Нью-Йоркської фондової біржі
52 тижні |
Stock |
Sym |
Div |
Yld% |
P/E |
Vol 100s |
Hi |
Lo |
Close |
Net Chg |
Ні Lo | ||||||||||
12318 9338 |
IBM |
IBM |
4,84 |
4,2 |
16 |
14591 |
115 |
113 |
11434 |
+138 |
Далі зазначена дивідендна дохідність (dividend yield). Її розраховують так: дивіденди в річному численні, виплачувані на звичайну акцію, ділять на поточну ринкову ціну цієї акції і виражають у відсотках.
Далі наведено коефіцієнт P/E (pricelearnings multiple) - відношення поточної ринкової ціни акції до чистого прибутку, отриманого за останні чотири квартали (у розрахунку на одну акцію).
Наступна графа (Voll) показує денний обсяг продажів акцій на біржі. Акції звичайно продають стандартними лотами (round lots) по сто штук. Інвестори, що продають і купують невеликі кількості акцій, використовують нестандартні лоти (odd lots), і їм звичайно доводиться платити своїм біржовим брокерам вищі комісійні.
В інших чотирьох графах зазначені найвища і найнижча ціни за результатами поточного дня, ціна закриття і різниця між цінами закриття поточного і попереднього днів.
При визначенні вартості акцій метод дисконтування грошових потоків (метод ДГП) припускає дисконтування очікуваних грошових потоків, що являють собою дивіденди, виплачувані акціонерам, чи чисті грошові надходження від діяльності корпорації. Модель дисконтування дивідендів, чи МДД (discounted dividend model, DDM), грунтується на тому, що вартість акції розраховується як приведена (дисконтована) вартість очікуваних дивідендів.
Застосування МДД починається з розгляду очікуваного інвестором розміру доходу від вкладення у звичайні акції, що складається з виплачуваних грошових дивідендів і курсової різниці.
Розгляньмо, наприклад, річний період часу для інвестицій в акції і припустімо, що за акціями компанії ABC очікуваний розмір дивідендів на одну акцію становить 5 дол., а очікувана бездивідендна (ex-dividend - без права отримання оголошених дивідендів) ціна на кінець року - 110 доларів.
Ринкова дисконтна ставка (market capitalization rate), чи дисконтна ставка з поправкою на ризик (risk-adjusted discount rate), - це очікувана інвестором ставка прибутковості, необхідна для того, щоб він інвестував свої кошти в придбання даних акцій. Ми приймемо її як уже задане значення к. Припустімо, що в поточному році к становить 15% за рік.
Очікувана інвестором ставка прибутковості Е(r) дорівнює сумі очікуваних дивідендів на одну акцію D{ і очікуваного приросту цін акції (Р1 - Р0), поділеної на поточну ринкову ціну (Р0) акції. Підставивши зазначене значення очікуваної ставки прибутковості, ми одержимо:
; (14.25)
Це рівняння відображає найважливішу особливість МДД: очікувана інвестором ставка прибутковості протягом будь-якого періоду часу дорівнює ринковій дисконтній ставці (k). З цього рівняння можна вивести формулу для визначення поточної ціни акції, виходячи з її прогнозу на кінець року:
. (14.26)
Інакше кажучи, поточна ціна акції дорівнює сумі приведеної вартості дивідендів, очікуваних на кінець року й очікуваної бездивідендної ЦІНИ; дисконтованих за необхідною ставкою прибутковості (тобто за ринковою ставкою).
Ми бачимо, що розглянута модель ціноутворення цілком залежить від передбачуваної на кінець року ціни акції (). Але яким чином інвестори можуть прогнозувати цю ціну? Використовуючи той самий логічний ланцюжок, визначимо очікувану ціну акції на початок другого року:
. (14.27)
Методом підстановки виразимо через
,
і
:
; (14.28)
. (14.29)
Повторюючи цей ланцюжок підстановок, ми дійдемо до загальної формули, використовуваної в моделі дисконтування дивідендів:
Іншими словами, ціна акції - це приведена вартість усіх очікуваних у майбутньому дивідендів на цю акцію, дисконтованих за ринковою дисконтною ставкою.
Логічним продовженням аналізу стану розрахунків на підприємстві є узагальнення та порівняння результатів проведеного аналізу дебіторської і кредиторської заборгованості. Потреба такого порівняння випливає з двостороннього відображення розрахунків підприємства, що досліджуються, у фінансовій звітності, - з одного боку, дебіторській та, з другого боку, кредиторській заборгованості. Суть запропонованої оцінки полягає в зіставленні загальної величини дебіторської і кредиторської заборгованості та в розрізі окремих її видів. Крім того, доцільно використати низку аналітичних фінансових коефіцієнтів, що характеризують взаємне співвідношення дебіторської і кредиторської заборгованості та їхній вплив на фінансовий стан підприємства.
Порівняльний аналіз дебіторської і кредиторської заборгованості є важливим елементом контролю за раціональним співвідношенням дебіторської і кредиторської заборгованості підприємства з огляду на дотримання стабільності його фінансового стану та поступального розвитку підприєм-
(14.30)
Схожі статті
-
Фінанси підприємств - Славюк P. А. - 14.7. АНАЛІЗ ОБОРОТНОСТІ ТОВАРНО-МАТЕРІАЛЬНИХ ЗАПАСІВ
Важливими показниками ефективності використання активів є оборотність запасів та тривалість одного обороту запасів. Коефіцієнт оборотності запасів ( )...
-
Фінанси підприємств - Славюк P. А. - 14.4. ФІНАНСОВИЙ АНАЛІЗ ОБОРОТНОСТІ АКТИВІВ ПІДПРИЄМСТВА
Фінансовий стан підприємства залежить від того, наскільки сума власних оборотних активів перевищує розмір заборгованості. Якісна оцінка стану активів і...
-
Фінанси підприємств - Славюк P. А. - 14.5. АНАЛІЗ РУХУ ГРОШОВИХ КОШТІВ НА ПІДПРИЄМСТВІ
Фінансовий стан підприємства залежить від того, наскільки сума власних оборотних активів перевищує розмір заборгованості. Якісна оцінка стану активів і...
-
Фінанси підприємств - Славюк P. А. - 14.1. ВНУТРІШНІЙ АНАЛІЗ СТАНУ АКТИВІВ ПРОМИСЛОВОГО ПІДПРИЄМСТВА
14.1. ВНУТРІШНІЙ АНАЛІЗ СТАНУ АКТИВІВ ПРОМИСЛОВОГО ПІДПРИЄМСТВА Кожен суб'єкт господарювання для здійснення своєї діяльності повинен мати фінансові...
-
Фінанси підприємств - Славюк P. А. - Тема 14. ФІНАНСОВИЙ АНАЛІЗ АКТИВІВ ТА ЗОБОВ'ЯЗАНЬ ПІДПРИЄМСТВА
14.1. ВНУТРІШНІЙ АНАЛІЗ СТАНУ АКТИВІВ ПРОМИСЛОВОГО ПІДПРИЄМСТВА Кожен суб'єкт господарювання для здійснення своєї діяльності повинен мати фінансові...
-
Фінанси підприємств - Славюк P. А. - 14.3. АНАЛІЗ СТРУКТУРИ ДЖЕРЕЛ КОШТІВ ТА ЇХ ВИКОРИСТАННЯ
Аналіз стану кредиторської заборгованості здійснюється поетапно: 1) вивчення динаміки загальної суми кредиторської заборгованості підприємства, її частки...
-
Фінанси підприємств - Славюк P. А. - 14.2. ФІНАНСОВИЙ АНАЛІЗ КОРОТКОСТРОКОВОЇ ЗАБОРГОВАНОСТІ
Аналіз стану кредиторської заборгованості здійснюється поетапно: 1) вивчення динаміки загальної суми кредиторської заборгованості підприємства, її частки...
-
Фінанси підприємств - Славюк P. А. - 14.6. ФІНАНСОВИЙ АНАЛІЗ ДЕБІТОРСЬКОЇ ЗАБОРГОВАНОСТІ
Аналіз дебіторської заборгованості проводять поетапно: 1. Вивчення рівня загальної суми дебіторської заборгованості, її динаміки. 2. Визначення періоду...
-
Фінанси підприємств - Славюк P. А. - Модель Міллера - Орра
Фінансовий стан підприємства залежить від того, наскільки сума власних оборотних активів перевищує розмір заборгованості. Якісна оцінка стану активів і...
-
Фінанси підприємств - Славюк P. А. - Модель Баумола
Фінансовий стан підприємства залежить від того, наскільки сума власних оборотних активів перевищує розмір заборгованості. Якісна оцінка стану активів і...
-
Фінанси підприємств - Славюк P. А. - 12.3. ЕКСПРЕС-АНАЛІЗ ФІНАНСОВОГО СТАНУ ПІДПРИЄМСТВА
Метою такого аналізу є наочна і проста оцінка фінансового стану та динаміки розвитку суб'єкта господарювання. У процесі аналізу можна запропонувати...
-
13.1. ПРИЗНАЧЕННЯ БАЛАНСУ ТА ЙОГО СТРУКТУРА Баланс - це звіт про фінансовий стан підприємства, який відображає на певну дату його активи, зобов'язання і...
-
Фінансова звітність - це бухгалтерська звітність, що містить інформацію про фінансовий стан, результати діяльності та рух грошових коштів підприємства за...
-
Фінансова звітність - бухгалтерська звітність, що містить інформацію про фінансовий стан, результати діяльності та рух грошових коштів підприємства за...
-
Фінанси підприємств - Славюк P. А. - 6.4. РОЗРАХУНОК ДИВІДЕНДІВ ЗА АКЦІЯМИ АКЦІОНЕРНОГО ТОВАРИСТВА
Основною метою розроблення дивідендної політики є встановлення такої пропорційності між поточним споживанням прибутку власниками і майбутнім його...
-
Фінанси підприємств - Славюк P. А. - Визначення руху коштів унаслідок інвестиційної діяльності
Звіт про рух грошових коштів містить інформацію про грошові потоки підприємства за звітний період. Під грошовими потоками розуміють надходження і вибуття...
-
Фінанси підприємств - Славюк P. А. - Визначення руху коштів унаслідок операційної діяльності
Звіт про рух грошових коштів містить інформацію про грошові потоки підприємства за звітний період. Під грошовими потоками розуміють надходження і вибуття...
-
В умовах переходу до ринкової економіки, коли підприємство самостійно вибирає собі постачальника, вкладаючи свої кошти до статутних фондів інших...
-
Попередня (камеральна) перевірка підприємств, об'єднань та організацій з питань дотримання ними податкового законодавства, правильності обчислення,...
-
Фінанси підприємств - Славюк P. А. - 10.5. ЛІМІТУВАННЯ ІНВЕСТИЦІЙНИХ РЕСУРСІВ
Купуючи акції будь-якої фірми, ми лише прогнозуємо отримання певного доходу. Ніхто не може з упевненістю сказати, що прогнози справдяться. Варто...
-
Фінанси підприємств - Славюк P. А. - 10.4. ФІНАНСОВА ОЦІНКА ЕФЕКТИВНОСТІ ІНВЕСТУВАННЯ В ЦІННІ ПАПЕРИ
Купуючи акції будь-якої фірми, ми лише прогнозуємо отримання певного доходу. Ніхто не може з упевненістю сказати, що прогнози справдяться. Варто...
-
Фінанси підприємств - Славюк P. А. - 9.2. ПОЛІТИКА ФОРМУВАННЯ ВЛАСНИХ ФІНАНСОВИХ РЕСУРСІВ
9.1. ДЖЕРЕЛА ФОРМУВАННЯ ОБОРОТНИХ АКТИВІВ Оборотні активи (оборотний капітал) - це частина капіталу підприємства, вкладеного в його поточні активи,...
-
5.1. ОПОДАТКУВАННЯ ПРИБУТКУ ПІДПРИЄМСТВ Об'єктом оподаткування є оподатковуваний прибуток, який за економічним змістом є оподатковуваним доходом....
-
4.1. КЛАСИФІКАЦІЯ ДОХОДІВ ПІДПРИЄМНИЦЬКИХ СТРУКТУР ЗА ДЖЕРЕЛАМИ ФОРМУВАННЯ Загальний фінансовий результат господарської діяльності в бухгалтерському...
-
Фінанси підприємств - Славюк P. А. - Власний капітал (чиста вартість підприємства)
Це вживане в балансі поняття, яким користується значна кількість іноземних спеціалістів. Більшість закордонних підручників із фінансів дають такий...
-
Фінанси підприємств - Славюк P. А. - Якісні характеристики фінансової звітності
Фінансова звітність - це бухгалтерська звітність, що містить інформацію про фінансовий стан, результати діяльності та рух грошових коштів підприємства за...
-
Фінанси підприємств - Славюк P. А. - 6.1. СТРУКТУРА ВЛАСНОГО КАПІТАЛУ АКЦІОНЕРНИХ ТОВАРИСТВ
6.1. СТРУКТУРА ВЛАСНОГО КАПІТАЛУ АКЦІОНЕРНИХ ТОВАРИСТВ Акціонерним визнається товариство, яке має статутний фонд, поділений на визначену кількість акцій...
-
Фінанси підприємств - Славюк P. А. - Тема 6. ФІНАНСИ АКЦІОНЕРНИХ ТОВАРИСТВ
6.1. СТРУКТУРА ВЛАСНОГО КАПІТАЛУ АКЦІОНЕРНИХ ТОВАРИСТВ Акціонерним визнається товариство, яке має статутний фонд, поділений на визначену кількість акцій...
-
Фінанси підприємств - Славюк P. А. - 12.2. СУТЬ ФІНАНСОВОГО АНАЛІЗУ
Методика фінансового аналізу включає три взаємопов'язані блоки: 1) аналіз фінансових результатів діяльності підприємства; 2) аналіз фінансового стану...
-
Підприємство, яке хоче отримати кредит, подає до банку кредитну заявку, в якій вказує таку інформацією: - мета кредиту; - сума кредиту; - строк...
Фінанси підприємств - Славюк P. А. - 14.8. КОМПЛЕКСНИЙ АНАЛІЗ СТАНУ ПІДПРИЄМСТВА ЗА ДОПОМОГОЮ ФІНАНСОВИХ КОЕФІЦІЄНТІВ