Фінанси підприємств - Славюк P. А. - 6.4. РОЗРАХУНОК ДИВІДЕНДІВ ЗА АКЦІЯМИ АКЦІОНЕРНОГО ТОВАРИСТВА
Основною метою розроблення дивідендної політики є встановлення такої пропорційності між поточним споживанням прибутку власниками і майбутнім його зростанням, який максимізує ринкову вартість підприємства і забезпечує стратегічний його розвиток.
Формуванню оптимальної дивідендної політики у країнах із розвинутою ринковою економікою присвячені численні теоретичні дослідження. Найпоширенішими теоріями, що пов'язані з механізмом формування дивідендної політики, є такі.
1. Теорія незалежності дивідендів. Її автори - Ф. Модильяні і М. Міллер - стверджують, що обрана дивідендна політика не здійснює ніякого впливу ні на ринкову вартість підприємства (ціну акцій), ні на добробут власників у поточному чи перспективному періоді.
2. Теорія переваги дивідендів. Її автори - М. Гордон і Д. Лінтнер - стверджують, що кожна одиниця поточного доходу (виплаченого у формі дивідендів) через те, що вона "очищена від ризику", коштує завжди більше, ніж дохід, відкладений на майбутнє, у зв'язку з властивим йому ризиком. За цією теорією, максимізація дивідендних виплат доцільніша, ніж капіталізація прибутку.
3. Теорія мінімізації дивідендів. Відповідно до цієї теорії ефективність дивідендної політики визначається критерієм мінімізації податкових виплат за поточними і майбутніми доходами власників. А через те, що оподатковування поточних доходів у формі одержуваних дивідендів завжди вище, ніж майбутніх, дивідендна політика має забезпечувати мінімізацію дивідендних виплат, а відповідно максимізацію капіталізації прибутку - для того, щоб отримати найвищий податковий захист сукупного доходу власників. Однак такий підхід до дивідендної політики не влаштовує численних дрібних акціонерів із низьким рівнем доходів.
4. Сигнальна теорія дивідендів побудована на тому, що основні моделі оцінки поточної реальної ринкової вартості акцій як базисний елемент використовують розмір виплачуваних за нею дивідендів. Таким чином зростання рівня дивідендних виплат визначає автоматичне зростання реальної, а відповідно і ринкової вартості акцій, що за їхньої реалізації приносить акціонерам додатковий дохід. Крім того, виплата високих дивідендів "сигналізує" про те, що компанія на піднесенні й очікує істотного зростання прибутку в майбутньому періоді. Ця теорія нерозривно пов'язана з високою "прозорістю" фондового ринку, на якому оперативно отримана інформація впливає на коливання ринкової вартості акцій.
5. Теорія відповідності дивідендної політики складу акціонерів. Згідно з цією теорією компанія повинна здійснювати таку дивідендну політику, яка відповідає очікуванням акціонерів.
6. Залишкова політика дивідендних виплат припускає, що фонд виплати дивідендів утвориться після того, як за рахунок прибутку задоволено потреби у формуванні власних фінансових ресурсів, що забезпечують повною мірою реалізацію інвестиційних можливостей підприємства. Якщо за наявними інвестиційними проектами рівень внутрішньої ставки прибутковості перевищує середньозважену вартість капіталу, то основна частина прибутку має бути спрямована на реалізацію таких проектів, тому що вона забезпечить високий темп росту капіталу (відкладеного доходу) власників. Перевагою політики цього типу є забезпечення високих темпів розвитку підприємства, підвищення його фінансової стійкості. Недолік цієї політики полягає в нестабільності розмірів дивідендних виплат, повній непередбачуваності їхніх розмірів у майбутньому періоді і навіть відмові від виплат у період високих інвестиційних можливостей, що негативно позначається на формуванні рівня ринкової ціни акцій. Таку дивідендну політику використовують зазвичай лише на ранніх стадіях життєвого циклу підприємства, пов'язаних із високим рівнем його інвестиційної активності.
На основі таких теоретичних підходів та практичного досвіду сформувались різні типи дивідендної політики.
Політика стабільного розміру дивідендних виплат припускає виплату їх незмінної суми протягом тривалого періоду (за високих темпів інфляції сума дивідендних виплат коригується на індекс інфляції). Перевагою цієї політики є її надійність, що створює почуття впевненості в акціонерів у незмінності розміру поточного доходу незалежно від різних обставин на фондовому ринку. Недоліком цієї політики є її слабкий зв'язок із фінансовими результатами діяльності підприємства, у зв'язку з чим у періоди несприятливої кон'юнктури і низького прибутку інвестиційна діяльність може бути зведена до нуля. Для того, щоб уникнути цих негативних наслідків, стабільний розмір дивідендних виплат установлюється звичайно на досить низькому рівні, що й відносить цей тип дивідендної політики до категорії консервативної.
Політика мінімального стабільного розміру дивідендів з надбавкою в окремі періоди являє собою найбільш зважений тип. Її перевагою є стабільна гарантована виплата дивідендів у мінімально передбаченому розмірі за високого зв'язку з фінансовими результатами діяльності підприємства, що дозволяє збільшувати розмір дивідендів у періоди сприятливої господарської кон'юнктури, не знижуючи при цьому рівня інвестиційної активності. Така дивідендна політика дає найбільший ефект на підприємствах із нестабільним у динаміці розміром формування прибутку. Основний недолік цієї політики полягає в тому, що за тривалої виплати мінімальних розмірів дивідендів інвестиційна привабливість акцій компанії знижується і відповідно падає їхня ринкова вартість.
Політика стабільного рівня дивідендів передбачає встановлення довгострокового нормативного коефіцієнта дивідендних виплат стосовно суми прибутку. Перевагою цієї політики є простота її формування і тісний зв'язок із розміром прибутку. У той же час основним її недоліком є нестабільність розмірів дивідендних виплат на акцію. Ця нестабільність викликає різкі перепади в ринковій вартості акцій в окремих періодах, що перешкоджає максимізації ринкової вартості підприємства у процесі здійснення такої політики (вона "сигналізує" про високий рівень ризику господарської діяльності цього підприємства). Навіть за високого рівня дивідендних виплат така політика не залучає звичайно інвесторів (акціонерів), що уникають ризику.
Політика постійного зростання розміру дивідендів передбачає стабільне зростання рівня дивідендних виплат у розрахунку на одну акцію. Зростання дивідендів за такої політики відбувається, як правило, у твердо встановленому відсотку приросту до їх розміру в попередньому періоді. Перевагою такої політики є забезпечення високої ринкової вартості акцій компанії і формування позитивного її іміджу в потенційних інвесторів під час додаткових емісій. Недоліком же цієї політики є брак гнучкості в її проведенні і постійне зростання фінансової напруженості - якщо темп росту коефіцієнта дивідендних виплат зростає. Тому здійснення такої дивідендної політики можуть дозволити собі лише реально успішні акціонерні компанії - якщо ж ця політика не підкріплена постійним зростанням прибутку компанії, то вона стає вірним шляхом до її банкрутства*8.
*8: {Детальніше цс питання див.: Бланк И. А. Управление формированием капитала. - К.. 2000.}
Початковим етапом формування дивідендної політики є вивчення й оцінка факторів, що визначають цю політику. У практиці фінансового менеджменту ці фактори поділяють на чотири групи.
1. Фактори, що характеризують інвестиційні можливості підприємства. До числа основних факторів цієї групи належать:
А) стадія життєвого циклу компанії (на ранніх стадіях життєвого циклу акціонерна компанія змушена більше коштів інвестувати у свій розвиток, обмежуючи виплату дивідендів);
Б) необхідність розширення акціонерною компанією своїх інвестиційних програм (у періоди активізації інвестиційної діяльності, спрямованої на розширене відтворення основних засобів і нематеріальних активів, потреба в капіталізації прибутку зростає);
В) ступінь готовності окремих інвестиційних проектів із високим рівнем ефективності (окремі підготовлені проекти вимагають прискореної реалізації з метою забезпечення ефективної їхньої експлуатації за сприятливої кон'юнктури ринку, що зумовлює потребу концентрації власних фінансових ресурсів у ці періоди).
2. Фактори, що характеризують можливості формування фінансових ресурсів з альтернативних джерел. У цій групі факторів основними є:
А) достатність резервів власного капіталу, сформованих у попередньому періоді;
Б) вартість залучення додаткового акціонерного капіталу;
В) вартість залучення додаткового позикового капіталу;
Г) доступність кредитів на фінансовому ринку;
Г) рівень кредитоспроможності акціонерного товариства, зумовлений його поточним фінансовим станом.
3. Фактори, пов'язані з об'єктивними обмеженнями. До числа основних факторів цієї групи належать:
А) рівень оподатковування дивідендів;
Б) рівень оподатковування майна підприємств;
В) досягнутий ефект фінансового левериджу, зумовлений сформованим співвідношенням використовуваного власного і позикового капіталу;
Г) фактичний розмір одержуваного прибутку і коефіцієнт рентабельності власного капіталу. 4. Інші фактори. У складі цих факторів можуть бути виділені:
А) кон'юнктурний цикл товарного ринку, учасником якого є акціонерна компанія (у період піднесення кон'юнктури ефективність капіталізації прибутку значно зростає);
Б) рівень дивідендних виплат компаніями-конкурентами;
В) невідкладність платежів за раніше отриманими кредитами;
Г) можливість втрати контролю над управлінням компанією. Дивіденди в акціонерних товариствах розраховують за формулою:
, (6.8)
Де - прибуток до розподілу;
- податки і платежі з прибутку до бюджету;
- витрати на утримання акціонерного товариства;
- відрахування в резервний фонд;
- відрахування в інвестиційний фонд на розвиток виробництва.
Дивіденд акціонера розраховується шляхом множення номінальної вартості акції на дивідендну ставку і на кількість акцій. Хоча на практиці дивідендна ставка встановлюється в грошових одиницях і становить їх певну кількість на одну акцію.
Вартість акції після виплати дивідендів визначається найпростішим чином:
, (6.9)
Де - дивідендна ставка;
- номінальна вартість акції;
- позичковий процент на день оцінки вартості акції.
Розрахунок дивідендної ставки можна здійснювати ще й так:
, (6.10)
Де - сума дивідендів без податку;
- сума дивідендів на привілейовані акції без податку;
- статутний фонд кінця року;
- вартість акцій, викуплених і не розміщених серед акціонерів. Дивіденд індивідуального акціонера (ДІА) за рік можна розрахувати таким чином:
, (6.11)
Де - номінальна вартість акції;
- дивідендна ставка;
- кількість акцій;
- термін володіння акціями в рік.
Дивіденди можуть виплачуватись у різних формах.
1. Виплата дивідендів готівкою. Це найбільш проста і найпоширеніша форма здійснення дивідендних виплат.
2. Виплата дивідендів акціями. Така форма передбачає надання акціонерам знову емітованих акцій на суму дивідендних виплат. Вона становить інтерес для акціонерів, менталітет яких орієнтований на зростання капіталу в майбутньому періоді.
3. Автоматичне реінвестування. Ця форма виплати надає акціонерам право індивідуального вибору - одержати дивіденди наявними чи реінвестувати їх у додаткові акції.
4. Викуп акцій компанією. Він розглядається як одна з форм реінвестування дивідендів, відповідно до якої на суму дивідендного фонду компанія скуповує на фондовому ринку частину акцій. Це дозволяє автоматично збільшувати розмір прибутку на одну акцію, що залишилася, і підвищувати коефіцієнт дивідендних виплат у майбутньому періоді. За такої форми використання дивідендів потрібна згода акціонерів.
Питання для самоконтролю
1. Які джерела формування власного капіталу акціонерних товариств?
2. Проаналізуйте призначення складових власного капіталу.
3. Охарактеризуйте механізм здійснення емісійної політики.
4. Які особливості організації передплати акцій та здійснення її реєстрації?
5. Які моделі дивідендної політики може використати акціонерне товариство?
6. Що можна вносити як оплату вартості придбаних акцій?
7. Яка інформація має бути в оголошенні про передплату акцій?
Схожі статті
-
Фінанси підприємств - Славюк P. А. - 6.2. ЕМІСІЙНА ПОЛІТИКА АКЦІОНЕРНОГО ТОВАРИСТВА
Залучення власного капіталу зі зовнішніх джерел шляхом додаткової емісії акцій є складним і дорогим процесом. Тому це джерело формування власних...
-
Фінанси підприємств - Славюк P. А. - Розрахунок прибутку на акцію (III розділ звіту)
Прибуток на одну акцію (ПНА) використовується для оцінки попередніх результатів операційної діяльності підприємства з метою формування висновку щодо його...
-
Фінанси підприємств - Славюк P. А. - 4.4. ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА ЗВІТУ ПРО ФІНАНСОВІ РЕЗУЛЬТАТИ
Форма і зміст звіту про фінансові результати визначені Положенням (стандартом) бухгалтерського обліку № 3 [далі - П(с)БО № 3] "Звіт про фінансові...
-
Фінанси підприємств - Славюк P. А. - 5.7. ОСНОВНІ ПИТАННЯ ПРОГРАМИ ПЕРЕВІРКИ
Основні питання програми документальної перевірки визначені Методичними рекомендаціями про порядок, форми і методи проведення документальних перевірок...
-
Фінанси підприємств - Славюк P. А. - 5.1. ОПОДАТКУВАННЯ ПРИБУТКУ ПІДПРИЄМСТВ
5.1. ОПОДАТКУВАННЯ ПРИБУТКУ ПІДПРИЄМСТВ Об'єктом оподаткування є оподатковуваний прибуток, який за економічним змістом є оподатковуваним доходом....
-
5.1. ОПОДАТКУВАННЯ ПРИБУТКУ ПІДПРИЄМСТВ Об'єктом оподаткування є оподатковуваний прибуток, який за економічним змістом є оподатковуваним доходом....
-
Залучення власного капіталу зі зовнішніх джерел шляхом додаткової емісії акцій є складним і дорогим процесом. Тому це джерело формування власних...
-
Фінанси підприємств - Славюк P. А. - 1.1. СУТЬ ФІНАНСІВ. ПРЕДМЕТ КУРСУ "ФІНАНСИ ПІДПРИЄМСТВ"
1.1. СУТЬ ФІНАНСІВ. ПРЕДМЕТ КУРСУ "ФІНАНСИ ПІДПРИЄМСТВ" Специфіка фінансів проявляється в тому, що вони завжди виступають у грошовій формі, мають...
-
1.1. СУТЬ ФІНАНСІВ. ПРЕДМЕТ КУРСУ "ФІНАНСИ ПІДПРИЄМСТВ" Специфіка фінансів проявляється в тому, що вони завжди виступають у грошовій формі, мають...
-
Фінанси підприємств - Славюк P. А. - 5.3. НЕПРЯМЕ ОПОДАТКУВАННЯ ПІДПРИЄМСТВ
Серед непрямих податків чільне місце в Україні займає податок на додану вартість. Платниками ПДВ у бюджет є суб'єкти господарювання (юридичні особи) і...
-
Фінанси підприємств - Славюк P. А. - 4.2. СИСТЕМА ПОКАЗНИКІВ РЕНТАБЕЛЬНОСТІ
Для підприємств різного профілю - промислових, аграрних та інших, що функціонують в умовах ринкової економіки, головним критерієм ефективності...
-
Фінанси підприємств - Славюк P. А. - Загальні критерії визнання доходу і витрат
Загальні критерії визнання статей у фінансових звітах - імовірність збільшення або зменшення майбутніх економічних вигід, пов'язаних із цією статтею, та...
-
4.1. КЛАСИФІКАЦІЯ ДОХОДІВ ПІДПРИЄМНИЦЬКИХ СТРУКТУР ЗА ДЖЕРЕЛАМИ ФОРМУВАННЯ Загальний фінансовий результат господарської діяльності в бухгалтерському...
-
Фінанси підприємств - Славюк P. А. - Класифікація доходів і витрату звіті про фінансові результати
Як правило, дохід оцінюється за справедливою вартістю компенсації, яка була отримана або підлягає отриманню. За МСБО, до доходу не включають суми, що...
-
Фінанси підприємств - Славюк P. А. - Зміни статутного капіталу
Акціонерне товариство може змінювати розмір статутного капіталу згідно з рішенням зборів акціонерів. У бухгалтерському обліку ці зміни знаходять...
-
Фінанси підприємств - Славюк P. А. - Оцінка доходу
Як правило, дохід оцінюється за справедливою вартістю компенсації, яка була отримана або підлягає отриманню. За МСБО, до доходу не включають суми, що...
-
Фінанси підприємств - Славюк P. А. - Особливості визнання різних видів доходу від реалізації
Загальні критерії визнання статей у фінансових звітах - імовірність збільшення або зменшення майбутніх економічних вигід, пов'язаних із цією статтею, та...
-
Фінанси підприємств - Славюк P. А. - Власний капітал (чиста вартість підприємства)
Це вживане в балансі поняття, яким користується значна кількість іноземних спеціалістів. Більшість закордонних підручників із фінансів дають такий...
-
Фінанси підприємств - Славюк P. А. - Основний капітал
Це вживане в балансі поняття, яким користується значна кількість іноземних спеціалістів. Більшість закордонних підручників із фінансів дають такий...
-
Фінанси підприємств - Славюк P. А. - 6.1. СТРУКТУРА ВЛАСНОГО КАПІТАЛУ АКЦІОНЕРНИХ ТОВАРИСТВ
6.1. СТРУКТУРА ВЛАСНОГО КАПІТАЛУ АКЦІОНЕРНИХ ТОВАРИСТВ Акціонерним визнається товариство, яке має статутний фонд, поділений на визначену кількість акцій...
-
Фінанси підприємств - Славюк P. А. - Тема 6. ФІНАНСИ АКЦІОНЕРНИХ ТОВАРИСТВ
6.1. СТРУКТУРА ВЛАСНОГО КАПІТАЛУ АКЦІОНЕРНИХ ТОВАРИСТВ Акціонерним визнається товариство, яке має статутний фонд, поділений на визначену кількість акцій...
-
Серйозною проблемою для податкових органів України стало виявлення та залучення до оподаткування доходів суб'єктів підприємницької діяльності, які...
-
4.1. КЛАСИФІКАЦІЯ ДОХОДІВ ПІДПРИЄМНИЦЬКИХ СТРУКТУР ЗА ДЖЕРЕЛАМИ ФОРМУВАННЯ Загальний фінансовий результат господарської діяльності в бухгалтерському...
-
Попередня (камеральна) перевірка підприємств, об'єднань та організацій з питань дотримання ними податкового законодавства, правильності обчислення,...
-
Фінанси підприємств - Славюк P. А. - 3.3. ПРИНЦИПИ ВЕДЕННЯ ПІДПРИЄМСТВОМ КАСОВИХ ОПЕРАЦІЙ
Підприємства та підприємці, які мають рахунки, зобов'язані зберігати свої кошти в установах банків. Готівка може бути одержана з власних рахунків в...
-
Фінанси підприємств - Славюк P. А. - Податок із власників транспортних засобів
Згідно з чинним податковим законодавством України передбачено такі платежі за ресурси для суб'єктів господарювання: плата (податок) за землю; податок із...
-
Фінанси підприємств - Славюк P. А. - Плата за землю
Згідно з чинним податковим законодавством України передбачено такі платежі за ресурси для суб'єктів господарювання: плата (податок) за землю; податок із...
-
Фінанси підприємств - Славюк P. А. - 5.2. ПЛАТА ЗА РЕСУРСИ
Згідно з чинним податковим законодавством України передбачено такі платежі за ресурси для суб'єктів господарювання: плата (податок) за землю; податок із...
-
Фінанси підприємств - Славюк P. А. - 4.3. ФАКТОРНИЙ АНАЛІЗ ДИНАМІКИ ПРИБУТКОВОСТІ
Аналіз критичних співвідношень або беззбитковості є методом дослідження, за допомогою якого оцінюють зусилля компанії, докладені для одержання певного...
-
В умовах переходу до ринкової економіки, коли підприємство самостійно вибирає собі постачальника, вкладаючи свої кошти до статутних фондів інших...
Фінанси підприємств - Славюк P. А. - 6.4. РОЗРАХУНОК ДИВІДЕНДІВ ЗА АКЦІЯМИ АКЦІОНЕРНОГО ТОВАРИСТВА