Економіка підприємств - Горбонос Ф. В. - 12.3. Мотивація й оплата праці
Результативність праці на кожному робочому місці зумовлює рівень економічної ефективності функціонування аграрного підприємства загалом. З-поміж різноманітних чинників, котрі становлять основу активізації зусиль персоналу підприємства, що спрямовані на підвищення результативності їхньої діяльності, завжди є мотивація праці. Мотиви варто розглядати у вигляді особливого елемента регулювання поведінки та діяльності суб'єкта, виникнення якого зумовлене зовнішнім і внутрішнім спонуканням. Поведінка суб'єкта усвідомлюється ним, як усвідомлюються й ті спонукальні складові, заради котрих він здійснює свою діяльність.
Мотив відображає сукупність внутрішніх потреб суб'єкта, що спонукають його до діяльності для досягнення певного стану, зумовленого об'єктивними й суб'єктивними умовами. Для працівників аграрних підприємств мотиви як елементи мотиваційної системи можна об'єднати в чотири основні групи (рис. 12.3).
Найбільша і вагома роль у зацікавленості працівників брати участь у виробництві належить групі матеріальних мотивів. Вони визначають умови та розміри частки працівника в створеному продукті, за допомогою якої можна придбати певну кількість матеріальних благ, необхідних для задоволення його потреб і благополуччя сім'ї. Ступінь дієвості цієї групи мотивів у аграрному виробництві визначається системою матеріального стимулювання праці. Вона повинна гарантувати достатній рівень заробітної плати, її справедливість тощо.
Заробітна плата - це винагорода або заробіток, обчислений у грошовому виразі, який за трудовим договором
Рис. 12.3. Система мотивів праці
Роботодавець сплачує працівникові за виконану роботу або надані послуги.
Оплата праці в аграрних підприємствах, зазвичай, складається з основної та додаткової. Розміри оплати найманого працівника залежать від результатів його праці з урахуванням наслідків господарської діяльності підприємства. Основна зарплата залежить, насамперед, від результатів праці й визначається тарифними ставками, відрядними розцінками, посадовими окладами, а також надбавками і доплатами. Рівень додаткової оплати праці здебільшого залежить від кінцевих підсумків діяльності підприємства. До додаткової оплати праці належать премії, а також заохочувальні й компенсаційні виплати.
Основними вимірниками результатів є кількість виготовленої продукції належної якості або витрачений робочий час, упродовж якого працівник фактично був зайнятий на підприємстві. Такому підходу відповідають дві форми зарплати: відрядна та погодинна (рис. 12.4).
Рис. 12.4. Форми й основні системи оплати праці
За відрядної форми заробітної плати основу мірила становить кількість виробленої працівником продукції або виконаний обсяг робіт, а обсяг заробітку прямо пропорційно залежить від її кількості та якості, до уваги беруть обов'язково встановлену відрядну розцінку.
Умовою застосування відрядної форми оплати праці є наявність кількісних показників роботи, які підлягають точному обліку, обумовлюють необхідність подальшого стимулювання зростання випуску продукції на конкретному робочому місці. Проте застосування цієї форми оплати праці вимагає встановлення обгрунтованих норм виробітку, чіткого обліку виконання і не повинно призводити до порушення технології, перевитрачання сировини та матеріалів і порушення інших режимів виробництва.
За погодинної форми зарплати мірилом праці є відпрацьований час, а заробіток виконавцю нараховують згідно з його тарифною ставкою чи посадовим окладом, беручи до уваги фактично відпрацьований час та рівень кваліфікації працівника. Погодинна форма зарплати має місце тоді, коли недоцільно нормувати роботи або вони не піддаються цьому процесу. Погодинна оплата праці керівників і спеціалістів здійснюється, зазвичай, за місячними посадовими окладами.
Названі форми заробітної плати охоплюють кілька систем оплати праці для різних організаційно-технологічних умов виробництва.
За прямої відрядної системи розрахунок заробітку здійснюють множенням кількості виробленої продукції на її розцінку (наприклад, заробіток оператора машинного доїння корів).
Непряму відрядну систему оплати праці використовують для визначення заробітку працівника, що обслуговує основне виробництво. Його заробіток залежить від результатів праці тих працівників, котрих він обслуговує. їхня праця не підлягає нормуванню й обліку, але значною мірою визначає рівень виробітку основних робітників (підвізник кормів у молочному тваринництві).
Заробіток працівника за відрядно-преміальної системи оплати праці - це відрядний заробіток і Премія, яка заохочує до збільшення виробництва певного обсягу продукції.
Відрядно-прогресивна система застосовується для стимулювання збільшення обсягів виробництва продукції. Роботу, виконану в межах встановленого обсягу, оплачують за прийнятими розцінками, а робота, виконана понад норму, - за прогресивно зростаючими розцінками.
Акордну систему оплати праці встановлюють працівникові або групі працівників за виконання всього комплексу робіт із визначенням кінцевого його терміну. Ця система використовується там, де є зацікавленість у скороченні строків виконання робіт (термінові ремонти, будівництво об'єктів тощо). Може також застосовуватися й акордно-преміальна, яка передбачає премії за якісне або дострокове виконання робіт.
За простої погодинної системи заробіток визначають множенням годинної тарифної ставки працівника відповідного розряду на кількість відпрацьованих годин.
За погодинно-преміальної системи заробіток залежить від тарифної ставки працівника, відпрацьованого часу та премії, якщо досягнуто певних кількісних або якісних показників.
Оплата праці за посадовими окладами використовується для категорії тих працівників, робота котрих має стабільний характер. її також використовують щодо керівників і спеціалістів. Вона може бути простою і преміальною.
Спонукання працівників підприємства до реалізації висунутих перед ними завдань є об'єктивною необхідністю, яку повинні усвідомлювати всі керівники. У нинішніх умовах керівники підприємств надають більшого значення не адміністративним методам управління та матеріального стимулювання, а мотивації праці.
Мотивація праці - одна з найважливіших функцій менеджменту, яка стимулює працівника або групу працівників до діяльності, спрямованої на досягнення мети підприємства через задоволення їх власних потреб.
Згідно з теорією А. Маслоу, ієрархія потреб, що визначає поведінку людини, містить п'ять основних типів (рис. 12.5), причому потреби вищого рівня не мотивують поведінку працівника, якщо хоча б частково не задоволені потреби нижчого рівня.
Для формування належного ставлення до праці на підприємстві необхідно створювати такі умови, щоб персонал сприймав свою працю як свідому діяльність, а це є джерелом самовдосконалення, основою професійного та службового зростання. Тому на підприємстві повинна бути розроблена система мотивації праці.
Система мотивації характеризує сукупність взаємозв'язаних заходів, які стимулюють окремого працівника або
Рис. 12.5. Ієрархія потреб працівника
Трудовий колектив загалом досягнути індивідуальної та спільної мети діяльності підприємства.
Система мотивації на рівні підприємства має грунтуватися на певних вимогах:
- надання однакових можливостей щодо зайнятості та посадового просування за критерієм результативності праці;
- відповідність рівня оплати праці з її результатами та визнання внеску кожного працівника в загальний обсяг виробництва;
- забезпечення належних умов безпеки праці, охорони здоров'я та зростання добробуту всіх працівників;
- створення умов і забезпечення можливостей для зростання фахової майстерності, підвищення кваліфікації та перекваліфікації;
- створення у колективі сприятливого психологічного клімату, атмосфери довіри й адекватних двосторонніх відносин між керівниками і працівниками.
Дуже важливу роль у мотивації праці відіграє винагорода. Винагорода - все те, що людина вважає цінним для себе. У зв'язку з тим, що розуміння цінності в людей неоднакове, різною є оцінка та винагороди, а тому матеріальні потреби домінують дуже поширено. Класифікація методів мотивації подана на рис. 12.6.
Рис. 12.6. Класифікація методів мотивації
Схожі статті
-
Економіка підприємств - Горбонос Ф. В. - 11.3. Кадри підприємства
У складі продуктивних сил найважливіше місце посідають трудові ресурси - складна соціально-економічна категорія, соціальну суть якої становлять люди в...
-
Економіка підприємств - Горбонос Ф. В. - 3.4. Структура підприємств
До складу великих і середніх підприємств, а інколи й малих, входять виробничі підрозділи, дільниці, а також обслуговуючі господарства й органи...
-
Економіка підприємств - Горбонос Ф. В. - 4.5. Показники економічної ефективності підприємств
Кінцеві результати аграрних підприємств залежать не лише від рівня розвитку безпосередньо сільського господарства, а й галузей, які його обслуговують. З...
-
Економіка підприємств - Горбонос Ф. В. - 4.4. Допоміжне середовище функціонування підприємств
Кінцеві результати аграрних підприємств залежать не лише від рівня розвитку безпосередньо сільського господарства, а й галузей, які його обслуговують. З...
-
Економіка підприємств - Горбонос Ф. В. - 2.3. Цілі, функції та напрями діяльності підприємств
Істотним для ефективної діяльності підприємства є чітке визначення його цілі. Основну його діяльність у світовій економіці прийнято називати місією, що...
-
Економіка підприємств - Горбонос Ф. В. - 11.1. Ринок праці
11.1. Ринок праці Рух товарів і послуг у здоровій економіці, орієнтованій на критерії ефективності й здатній до саморегулювання, відбувається на основі...
-
Економіка підприємств - Горбонос Ф. В. - Розділ 11. Кадри підприємств і зайнятість
11.1. Ринок праці Рух товарів і послуг у здоровій економіці, орієнтованій на критерії ефективності й здатній до саморегулювання, відбувається на основі...
-
Матеріально-технічна база аграрного підприємства - сукупність усіх матеріальних умов здійснення процесу виробництва в поєднанні з його технологією в...
-
3.1. Поняття "виробництво", "підприємництво" і "підприємство" У процесі виробництва в аграрних підприємствах між людьми, між людьми і засобами...
-
3.1. Поняття "виробництво", "підприємництво" і "підприємство" У процесі виробництва в аграрних підприємствах між людьми, між людьми і засобами...
-
Економіка підприємств - Горбонос Ф. В. - 2.1. Підприємство та його складові
2.1. Підприємство та його складові Для забезпечення нормального рівня життєдіяльності суспільство здійснює безліч видів конкретної праці. Об'єднуючись у...
-
Економіка підприємств - Горбонос Ф. В. - Розділ 2. Підприємство як суб'єкт господарювання
2.1. Підприємство та його складові Для забезпечення нормального рівня життєдіяльності суспільство здійснює безліч видів конкретної праці. Об'єднуючись у...
-
Економіка підприємств - Горбонос Ф. В. - Розділ 4. Підприємство в сучасній системі господарювання
4.1. Зв'язки та зовнішнє середовище підприємства Економічні умови розвитку та функціонування аграрних підприємств постійно змінюються. В останні роки, у...
-
Економіка підприємств - Горбонос Ф. В. - 8.2. Оцінка, склад і структура оборотних засобів
8.1. Економічна суть оборотних фондів Для безперервного забезпечення процесу виробництва сільськогосподарської продукції, крім основних виробничих...
-
Економіка підприємств - Горбонос Ф. В. - 8.1. Економічна суть оборотних фондів
8.1. Економічна суть оборотних фондів Для безперервного забезпечення процесу виробництва сільськогосподарської продукції, крім основних виробничих...
-
Економіка підприємств - Горбонос Ф. В. - Розділ 8. Оборотні засоби аграрних підприємств
8.1. Економічна суть оборотних фондів Для безперервного забезпечення процесу виробництва сільськогосподарської продукції, крім основних виробничих...
-
Економіка підприємств - Горбонос Ф. В. - 7.5. Знос і амортизація основних фондів
У процесі використання всі види основних фондів зношуються, втрачають першопочаткові якості й роботоздатність. Поступово вони стають непридатними для...
-
6.1. Земля як специфічний і головний засіб виробництва. її особливості Земля як економічний об'єкт - це частина земної поверхні, в межах якої...
-
6.1. Земля як специфічний і головний засіб виробництва. її особливості Земля як економічний об'єкт - це частина земної поверхні, в межах якої...
-
Економіка підприємств - Горбонос Ф. В. - 5.4. Механізація та показники використання техніки
До головних умов підвищення продуктивності праці в аграрних підприємствах належать прискорення темпів і підвищення рівня оснащеності аграрного...
-
Економіка підприємств - Горбонос Ф. В. - 4.1. Зв'язки та зовнішнє середовище підприємства
4.1. Зв'язки та зовнішнє середовище підприємства Економічні умови розвитку та функціонування аграрних підприємств постійно змінюються. В останні роки, у...
-
Економіка підприємств - Горбонос Ф. В. - 2.2. Правові основи функціонування підприємств
Економічну основу ринкової економіки становлять відокремлені господарські суб'єкти як власники. Унаслідок цього кожен власник вільний і в змозі...
-
Економіка підприємств - Горбонос Ф. В. - 2.4. Конкуренція і підприємство
Важливим чинником у ринковій економіці є суперництво у вигляді конкуренції. Це основна умова, за якої працюють ринкові механізми, що генерують цінові...
-
Економіка підприємств - Горбонос Ф. В. - Розділ 5. Матеріально-речові елементи підприємств
5.1. Поняття та класифікація ресурсів Темпи виробництва в аграрних підприємствах значною мірою визначаються станом матеріальних ресурсів, зокрема, рівнем...
-
Економіка підприємств - Горбонос Ф. В. - 10.4. Шляхи поліпшення використання капітальних вкладень
У процесі матеріалізації капітальних вкладень відтворюються силові та робочі машини, транспортні засоби, будівлі, споруди й інші засоби виробничого і...
-
Економіка підприємств - Горбонос Ф. В. - 10.3. Методика визначення ефективності капітальних вкладень
У процесі матеріалізації капітальних вкладень відтворюються силові та робочі машини, транспортні засоби, будівлі, споруди й інші засоби виробничого і...
-
Економіка підприємств - Горбонос Ф. В. - 9.4. Ефективність інвестицій
Пошук інвестиційних джерел за кордоном поки що не дає бажаних результатів. Тому необхідно водночас шукати й інші джерела. Розв'язанню проблеми нестачі...
-
Економіка підприємств - Горбонос Ф. В. - 9.3. Лізинг як особлива форма інвестицій
Пошук інвестиційних джерел за кордоном поки що не дає бажаних результатів. Тому необхідно водночас шукати й інші джерела. Розв'язанню проблеми нестачі...
-
Особливість підприємства як системи полягає в тому, що це - відкрита система, яка може існувати лише за умови активної взаємодії з довкіллям....
-
Економіка підприємств - Горбонос Ф. В. - 5.3. Енергетичні ресурси підприємств
Матеріально-технічна база аграрних підприємств, у зв'язку зі специфікою, - достатньо мобільна. Щоби тривав робочий процес, засоби виробництва повинні...
Економіка підприємств - Горбонос Ф. В. - 12.3. Мотивація й оплата праці