Аудит - Утенкова К. О. - 1. Стадії аудиторської перевірки
1. Стадії аудиторської перевірки
Аудиторська перевірка - це складний і багатогранний процес, який складається з великої кількості різнорідних процедур, а тому її умовно можна поділити на такі стадії:
1) переддослідна (початково-організаційна);
2) дослідна;
3) завершальна.
Переддослідна стадія включає процедури організаційного характеру, спрямовані на створення необхідних умов для якісного проведення аудиту у встановлений строк. Наданій стадії здійснюється:
А) вибір об'єкта аудиту, а саме: визначення першочерговості об'єкта аудиту; формування бригади аудиторів; призначення аудиту;
Б) організаційно-методична підготовка аудиту, яка складається з вивчення стану економіки об'єкта; розробки плану аудиту; вибору методики аудиту; розробка плану-графіку аудиту; складання програми аудиторської перевірки.
Дослідна стадія являє собою безпосереднє виконання аудиторських процедур щодо перевірки виробничої і фінансово-господарської діяльності підприємства. Дана стадія включає:
- першочергові дії на об'єкті аудиту;
- обстеження об'єкту аудиту;
- коригування програми аудиту (при необхідності);
- уточнення плану-графіку аудиту (при необхідності);
- виконання аудиторських процедур;
- перевірка одержаних даних.
Завершальна стадія передбачає узагальнення і реалізацію результатів аудиту. На цій стадії відбуваються:
- групування і синтезування виявлених хиб;
- узагальнення і викладення результатів аудиту в аудиторському висновку чи звіті;
- обговорення результатів аудиту з керівництвом підприємства-замовника;
- розробка проекту профілактичних заходів; - прийняття рішень за результатами аудиту; - контроль за виконанням прийнятих рішень.
2. Основні принципи планування аудиторської перевірки
Планування будь-якої діяльності є запорукою її успішності. Аудиторську перевірку також не можна проводити без детального планування. Спланувавши аудит, аудитор підходить до роботи більш підготовленим, що поліпшує якість аудиту, мінімізує час, витрачений на перевірку, витрати на ризик, пов'язаний з аудитом.
Відповідно до МСА 300 "Планування" аудитор повинен планувати свою роботу так, щоб аудит був проведений ефективно. Планування означає розробку загальної стратегії та детального підходу до передбачуваної сутності, строків і меж аудиту.
Необхідно розрізняти планування роботи аудиторської фірми в цілому і планування аудиту конкретного підприємства, про що і йтиме мова далі.
Концепція стратегічного планування аудиторської перевірки являє собою спробу розвинути методику аудиторської перевірки відповідно до вимог сьогодення. Стратегічне планування виступає як важлива з'єднуюча ланка між теорією та практикою проведення аудиторської перевірки.
Стратегічне планування виконує дві основні функції:
1) описову, яка забезпечує загальний опис перевірки;
2) розпорядницьку, яка сприяє оформленню плану конкретної перевірки.
Стратегічне планування має стратегічний, тактичний і оперативний рівні. Тобто, концепція стратегічного планування передбачає побудову аудиту на поетапній основі.
На першому етапі здійснюється розробка стратегії аудиторської перевірки, яка має на меті організацію процесу аудиту та застосування загальної методики проведення перевірки відповідно до вимог міжнародних стандартів аудиту та принципового розуміння сучасного економічного середовища і господарської діяльності підприємства.
На другому етапі при складанні загального плану і програми аудиту враховують сферу діяльності конкретного підприємства і притаманних їй ризиків, обрану стратегію бізнесу, попередні взаємовідносини з клієнтом (якщо такі були) тощо.
Щодо третього етапу, то під час проведення детальної аудиторської перевірки виконання робіт треба періодично порівнювати з планом і, в разі потреби, коригувати планові завдання, вносити зміни і доповнення до плану і програми аудиторської перевірки.
Під час планування аудитор розробляє і документально оформлює план аудиту, визначає в ньому суттєвість помилок і здійснює аудит за цим планом. План аудиту - це документ, який містить взаємопов'язаний та послідовний перелік робіт для досягнення певної мети.
Важливого значення у зв'язку з цим набуває визначення рівня суттєвості. Процес визначення критерію суттєвості складається з двох частин:
1) попереднє судження про суттєвість на рівні фінансової звітності в цілому, яке полягає у визначенні максимальної погрішності, яка, на думку аудитора, хоча і свідчить про наявність помилок у фінансовій звітності, але ще не впливає на рішення користувачів;
2) попереднє судження про суттєвість за сегментами передбачає розгляд можливості викривлень порівняно невеликих сум, які в сукупності можуть вплинути на фінансову звітність.
Рис. 4.1. Модель процесу планування аудиту
Отже, судження про суттєвість - це одне з найважливіших рішень, що приймаються аудитором, а тому вимагає високого рівня професіоналізму. Аудитор ще на початковій стадії планування повинен визначитись із сумарною погрішністю фінансової звітності, яку він буде розглядати як критерій суттєвості. Але в процесі здійснення аудиту аудитор може змінити своє попереднє судження про суттєвість, зважаючи на ті чи інші обставини.
Від встановленого рівня суттєвості залежать характер, термін і обсяг аудиторських процедур, а також розмір гонорару. Чим нижче встановлений рівень суттєвості, тим більшим буде обсяг аудиторських процедур і, відповідно, гонорар. Однак слід розуміти, що суттєвість не є абсолютною величиною, а тому не потрібно встановлювати її кількісний критерій, але на практиці аудитор визначає рівень суттєвості саме за допомогою чисел. Єдиної методики встановлення рівня суттєвості, тим більше кількісного Його розрахунку, не існує. При встановленні рівня суттєвості слід розглянути чинники, які впливають на судження аудитора про суттєвість, кількісну базу та якісні чинники.
Якщо за кількісну базу взяти прибуток до оподаткування, то рівень суттєвості буде нижчим, ніж при виборі за базу вартості майна. Прибуток є результативним показником, тому включає можливі суттєві викривлення інформації багатьох розділів фінансової звітності.
У цілому ж відповідно до МСА 300 "Планування" під час планування аудиторської перевірки аудитор повинен звернути увагу на такі питання: розуміння бізнесу клієнта, а саме головних факторів, що впливають на діяльність підприємства, важливих характеристик діяльності підприємства, його організаційної структури, процесу виробництва, фінансових результатів тощо; - розуміння обліку і системи внутрішнього контролю, зокрема методології і принципів бухгалтерського обліку на підприємстві, механізму здійснення внутрішнього контролю та ін.; - вивчення ризиків і суттєвості помилок, яке передбачає оцінку ризику внутрішнього контролю і його ефективності та оцінку особистого аудиторського ризику; визначення суттєвості помилок для цілей аудиту тощо; - визначення видів, часу і повноти процедур, а саме встановлення можливості оперативного внесення змін в окремі напрямки аудиту; впливу інформаційних технологій, роботи внутрішніх аудиторів на процес аудиту та ін.; - координація, керівництво, супроводження і нагляд в процесі здійснення аудиту, що спрямовано на підбір виконавців аудиту та розподіл обов'язків між ними; встановлення можливості залучення інших фахівців, які не є аудиторами, тощо; - інші питання (можливість виникнення сумніву щодо припущення про безперервність діяльності підприємства; обставини, що вимагають особливої уваги; умови завдання з аудиторської перевірки та будь-які обов'язки, обумовлені законодавством; характер і час надання висновку тощо). Проводячи аудиторську перевірку фінансових звітів, аудитор повинен одержати інформацію про бізнес клієнта в обсязі достатньому для виявлення і розуміння подій та операцій, які, на думку аудитора можуть суттєво впливати на формування аудиторського висновку.
Відповідно до МСА 310 "Знання бізнесу", рівень знань аудитора, потрібний для проведення аудиторської перевірки, складається із загального знання економіки і галузі, в якій працює суб'єкт господарювання, а також із конкретних знань про його діяльність.
Якщо перед прийняттям завдання аудитор одержує попередні відомості про галузь, структуру власності, управлінський персонал і діяльність суб'єкта господарювання, то після погодження на виконання аудиторських послуг необхідно зібрати додаткову і докладнішу інформацію.
Одержання знань про бізнес здійснюється на усіх стадіях аудиторської перевірки, але основа цих знань формується на початковій стадії. Отже, аудитор може одержувати зазначені відомості із таких джерел:
Попередній досвід роботи з цим суб'єктом господарювання;
Спілкування з працівниками суб'єкта господарювання;
Спілкування із внутрішніми аудиторами та ознайомлення із їх звітами;
Спілкування із іншими аудиторами, юристами, консультантами, які надавали послуги цьому суб'єкту господарювання;
Спілкування із третіми особами, які співпрацюють (співпрацювали) зі суб'єктом господарювання;
Публікації, що стосуються галузі (офіційна статистика, звіти, статті тощо);
Законодавство, що регулює діяльність суб'єкта господарювання;
Відвідування адміністративних будівель та виробничих приміщень суб'єкта господарювання;
Документи, підготовлені суб'єктом господарювання. Для ефективного використання знань про бізнес аудитор повинен з'ясувати вплив бізнесу на фінансову звітність в цілому.
Схожі статті
-
Аудит - Утенкова К. О. - Тема 4. Планування, стадії і методичні прийоми аудиту
1. Стадії аудиторської перевірки Аудиторська перевірка - це складний і багатогранний процес, який складається з великої кількості різнорідних процедур, а...
-
Аудит - Утенкова К. О. - 3. Реалізація результатів внутрішнього аудиту
З метою здійснення внутрішнього аудиту підприємство може створювати аудиторську службу або наймати внутрішніх аудиторів. У ході своєї діяльності...
-
Аудит - Утенкова К. О. - 2. Організація проведення внутрішнього аудиту
З метою здійснення внутрішнього аудиту підприємство може створювати аудиторську службу або наймати внутрішніх аудиторів. У ході своєї діяльності...
-
Аудит - Утенкова К. О. - 10. Контроль якості аудиторських послуг
Ключовим напрямком контролю аудиторської діяльності в Україні є контроль якості аудиторських послуг. Системи контролю якості аудиторських послуг...
-
Аудит - Утенкова К. О. - 5. Нормативне регулювання аудиту в Україні
Аудит як вид діяльності має свій предмет, метод, за допомогою якого вивчає предмет, та об'єкт. Предметом аудиту є стан економічних, організаційних,...
-
Аудит - Утенкова К. О. - 4. Класифікація аудиту
Аудит як вид діяльності має свій предмет, метод, за допомогою якого вивчає предмет, та об'єкт. Предметом аудиту є стан економічних, організаційних,...
-
Аудит - Утенкова К. О. - 7. Права і обов'язки аудиторів (аудиторських фірм)
Аудиторські послуги надаються згідно з договором на проведення аудиту, укладанню якого передують такі процедури. Для здійснення аудиту на підприємстві...
-
Аудит - Утенкова К. О. - 6. Процедура замовлення аудиторських послуг
Аудиторські послуги надаються згідно з договором на проведення аудиту, укладанню якого передують такі процедури. Для здійснення аудиту на підприємстві...
-
Аудит - Утенкова К. О. - 3. Предмет, метод і об'єкти аудиту
Аудит як вид діяльності має свій предмет, метод, за допомогою якого вивчає предмет, та об'єкт. Предметом аудиту є стан економічних, організаційних,...
-
Аудит - Утенкова К. О. - 9. Відповідальність аудитора за неналежне виконання своїх обов'язків
Забезпечення якості аудиторських послуг і задоволення потреб суспільства потребує вдосконалення процесу саморегулювання аудиторської діяльності. Важливою...
-
Аудит - Утенкова К. О. - 1. Сутність аудиторської діяльності
1. Сутність аудиторської діяльності Згідно зі ст. З Закону України "Про аудиторську діяльність", аудиторська діяльність - це підприємницька діяльність,...
-
Аудит - Утенкова К. О. - Тема 2. Організація аудиторської діяльності в Україні
1. Сутність аудиторської діяльності Згідно зі ст. З Закону України "Про аудиторську діяльність", аудиторська діяльність - це підприємницька діяльність,...
-
Аудит - Утенкова К. О. - 2. Сутність аудиту
Термін аудит походить від латинського audio - "слухати". Економічна наука по-різному тлумачить термін "аудит". Класичним вважається визначення, дане...
-
Аудит - Утенкова К. О. - Тема 1. Сутність, предмет, метод і об'єкти аудиту
Ринкові відносини, що склались у реформованому аграрному секторі України, обумовили потребу удосконалення національної системи фінансово-економічного...
-
Аудит - Утенкова К. О. - МОДУЛЬ 1. ТЕОРЕТИЧНІ ТА ОРГАНІЗАЦІЙНІ ОСНОВИ АУДИТУ
Ринкові відносини, що склались у реформованому аграрному секторі України, обумовили потребу удосконалення національної системи фінансово-економічного...
-
Аудит - Утенкова К. О. - 1. Сутність внутрішнього аудиту, його об'єкти і суб'єкти
1. Сутність внутрішнього аудиту, його об'єкти і суб'єкти Внутрішній аудит є одним з видів внутрішньогосподарського контролю суб'єктів підприємницької...
-
Аудит - Утенкова К. О. - Тема 3. Внутрішній аудит
1. Сутність внутрішнього аудиту, його об'єкти і суб'єкти Внутрішній аудит є одним з видів внутрішньогосподарського контролю суб'єктів підприємницької...
-
Аудит - Утенкова К. О. - 5. Порядок створення аудиторських фірм
Аудитором може бути фізична особа, яка має сертифікат, що визначає її кваліфікаційну придатність для здійснення аудиторської діяльності. Сертифікація...
-
Аудит - Утенкова К. О. - 4. Підготовка і сертифікація аудиторів
Аудитором може бути фізична особа, яка має сертифікат, що визначає її кваліфікаційну придатність для здійснення аудиторської діяльності. Сертифікація...
-
Аудит - Утенкова К. О. - 1. Передумови виникнення аудиту в Україні
Ринкові відносини, що склались у реформованому аграрному секторі України, обумовили потребу удосконалення національної системи фінансово-економічного...
-
Аудит - Утенкова К. О. - Вступ
Ринкові відносини, що склались у реформованому аграрному секторі України, обумовили потребу удосконалення національної системи фінансово-економічного...
-
Аудит - Утенкова К. О. - 3. Професійні організації аудиторів, їх повноваження і функції
Професійні організації аудиторів сприяють підвищенню професійного рівня аудиторів, захищають соціальні та професійні права аудиторів, вносять пропозиції...
-
Аудит - Утенкова К. О. - 2. Організація управління аудитом в Україні
1. Сутність аудиторської діяльності Згідно зі ст. З Закону України "Про аудиторську діяльність", аудиторська діяльність - це підприємницька діяльність,...
-
Аудит - Утенкова К. О. - 8. Професійна етика аудитора
Аудиторська діяльність - це професійна діяльність, яка має свій етичний кодекс, оскільки особи, що займаються цією діяльністю, зацікавлені у взаємодовірі...
-
Аудит: організація і методика - Огійчук М. Ф. - 3.12. Контроль якості аудиторської роботи
Аудиторська діяльність включає організаційне і методичне забезпечення аудиту, практичне виконання аудиторських перевірок (аудиту) і надання інших...
-
Загальний план аудиторської перевірки відноситься до робочої документації аудитора. Він складається в підготовчий період. Загальний план вимагає...
-
Основи аудиту - Ільіна С. Б. - 2.2. Основні етапи проведення аудиторської перевірки
У процесі розвитку аудиторської діяльності відбувається еволюція методики та техніки аудиту, його переорієнтації із виявлення помилок, зловживань,...
-
Необхідність планування Аудитор повинен планувати свою перевірку з трьох причин: 1) це дасть йому можливість одержати достатню кількість інформації про...
-
Міжнародний стандарт аудиту № 120 "Концептуальна основа Міжнародних стандартів аудиту" передбачає мсту та загальні принципи аудиторської перевірки...
-
Аудит: організація і методика - Огійчук М. Ф. - 2.2. Стадії, етапи і процедури аудиту
Стадії, етапи і процедури аудиту входять до складу загальної моделі аудиту, яка являє собою схему проведення аудиту, організаційну послідовність його...
Аудит - Утенкова К. О. - 1. Стадії аудиторської перевірки