Регіональна економіка - Качан Є. П. - 14.3. Основні форми, обсяги і наслідки антропогенного впливу на навколишнє середовище
Негативний вплив суспільства на природне навколишнє середовище внаслідок господарської діяльності називають антропогенним. З грецької його дослівно можна перекласти як вплив, породжений людиною. Таких впливів є безмежна кількість. Вони відрізняються обсягами, характером, інтенсивністю, величиною, рівнем шкоди навколишньому середовищу та здоров'ю людей. При цьому всі їх прояви зводяться до чотирьох форм негативної Дії [8, 38].
1. Зміна компонентного складу біосфери, кругообігу речовин у природі
(Видобуток мінеральної сировини, нагромадження відходів, викиди та скиди забруднювальних речовин у повітряне та водне середовища).
Основним тут є викиди забруднювальних речовин у природне середовище. Під забрудненням навколишнього середовища розуміють надходження у біосферу твердих, рідких і газоподібних речовин або енергії (тепла, шуму, радіоактивних речовин) у кількостях, що безпосередньо чи опосередковано шкідливо впливають на людину, тварин і рослини. Прямими об'єктами забруднення (акцепторами) є основні компоненти природного середовища - атмосфера, вода, грунти, надра, тваринний і рослинний світ.
Розрізняють такі види забруднень:
- інгредіентне забруднення - пов'язане з надходженням у природне середовище речовин, ворожих природним біогеоценозам;
- параметричне забруднення - пов'язане зі зміною якісних параметрів навколишнього середовища (підвищення рівнів шуму, радіації тощо);
- біоценотичне забруднення - пов'язане із зміною структурних параметрів популяцій;
- стаційно-деструкційне забруднення - полягає у деструктивному впливові на ареали існування популяцій у результаті використання природних ресурсів.
У територіальному аспекті забруднення поділяють на локальні, регіональні, глобальні. За силою та характером дії на навколишнє середовище забруднення бувають фонові, залпові, постійні, катастрофічні. За джерелами виникнення забруднення поділяють на промислові, транспортні, сільськогосподарські, побутові.
За походженням забруднення поділяють на:
- фізичне - це зміни теплових, електричних, радіаційних, світлових полів у природному середовищі, шуми, вібрації, спричинені людиною;
- механічне - забруднення твердими частками та предметами;
- хімічне - пов'язане з надходженням твердих, газоподібних чи рідких речовин штучного походження, що порушують процеси кругообігу речовин та енергії;
- біологічне - забруднення біологічними істотами (збудниками СНІДу, атипової пневмонії, хвороби легіонерів) або катастрофічне розмноження рослин чи тварин, переселених з одного середовища в інше людиною або випадково;
- термічне - при скиданні у водойми нагрітої води;
- радіоактивне - пов'язане з надходженням у навколишнє середовище штучних ізотопів.
Джерелами забруднювальних речовин є промислові підприємства, об'єкти паливно-енергетичного комплексу, а також викиди комунально-побутового господарства, транспорту. Значної шкоди природі завдають викиди в атмосферу і скиди стічних вод металургійних, металообробних і машинобудівних заводів. Дуже небезпечні стічні води хімічної, целюлозно-паперової, харчової, деревообробної, нафтохімічної промисловостей, викиди теплових електростанцій, хімічні речовини, що використовуються у сільському господарстві. Автомобільний транспорт є основним джерелом забруднення важкими металами і токсичними вуглеводнями. Зростання обсягів морських перевезень, насамперед збільшення потоків нафтоперевезень, нарощування видобутку корисних копалин у шельфі Світового океану призвело до забруднення морів і океанів.
У країнах Європейського Союзу всі відходи поділяють на три категорії:
- "зелені" - безпечні;
- "жовті" - шкідливі, на скидання котрих потрібно отримати спеціальний дозвіл;
- "червоні" - дуже небезпечні, які знаходять під суворим контролем.
2. Зміна структури земної поверхні
(Розорювання земель, вирубування лісів, виконання меліоративних заходів, створення штучних водойм, зміни режиму стоку поверхневих вод, урбанізація, видобуток корисних копалин тощо). Епоха бурхливого промислового розвитку ознаменувалася виникненням досі не відомого антропогенного феномена - кислотних дощів, тобто опадів з великим вмістом сірчаної кислоти з домішками кислоти азотної. Кислотними називають опади, рН яких нижче від 5,6. їх джерело в атмосфері - гази з вмістом сполук сірки і азоту. Вони потрапляють до атмосфери як природним шляхом, так і в результаті господарської діяльності людини. Природними донорами двоокисів сірки, азоту є руйнування органічних речовин (ЗО-40 млн т за рік), виверження вулканів, грозові розряди, що супроводжуються переходом молекулярних кисню і азоту до плазмового стану й утворення оксидів азоту, лісові пожежі тощо. Проте вагомішим є антропогенний чинник - спалювання вугілля, яке дає 70 % викидів двоокису сірки, нафтопродуктів, їх переробка, металургійні процеси, промисловість, викиди підприємств, що виробляють сірчану кислоту. Внаслідок кислотних дощів закислюються грунти, прісні води, підвищується мобільність важких металів, кальцію та ін.
Кислотні дощі породжуються потраплянням в атмосферу оксидів сірки й азоту в результаті спалювання високосірчаного вугілля на теплових електростанціях і промислових об'єктах. Вони випадають на значній відстані (до 1000 км) від джерела первинного викиду. Світові викиди сірки й азоту становлять майже 300 млн т, зокрема у Європі - 65-70 млн т.
Складною проблемою, особливо у засушливих районах планети, стали аридизація і опустелювання. Аридизація - це процеси зменшення зволоженості значних територій і, як наслідок, зниження біологічної продуктивності грунтово-рослинних екологічних систем. Нині це, зокрема, часті засухи на великих територіях Африки, Південно-Східної і Південної Азії, ряду країн Південної Америки. Відбуваються ці процеси на загальному фоні подальшого загострення продовольчої та енергетичної проблем. їх поглиблюють також примітивне землеробство, нераціональне використовування пасовищ, хижацька експлуатація величезних територій, які обробляються без жодної сівозміни або агротехнічного догляду за грунтом.
Опустелювання - втрата місцевістю рослинності як природної, так і штучної, що може виявлятися також у формі погіршення якості грунтів з неможливістю їх відновлення без участі людини. Це відбувається у результаті природних змін і антропогенних факторів. Щороку площі пустель зростають на 60 тис. км2, що дорівнює площі двох Бельгій. Нині площі антропогенних пустель становлять 9115 тис. км2. Це майже 7 % суші, а під загрозою опустелювання ще 30 млн км2.
Вперше, у 1968-1973 рр., цього процесу зазнали території на південь від Сахари, що призвело до голоду серед місцевого населення, а також райони Аральського моря, яке практично на сьогодні висохло.
Загострюються проблеми, пов'язані з використанням ресурсів Світового океану. В морях і океанах масштабними стали видобуток нафти (600 тис. т її потрапляє в океани) і газу, кольорових металів, будівельної і хімічної сировини. Морське рибальство нині дає до 90 млн т риби щороку, а її неконтрольований вилов у деяких регіонах призвів до виснаження цих морересурсів. Дуже небезпечні аварії нафтоналивних танкерів, а також практика поховання токсичних і радіоактивних відходів на морському дні.
Погіршення екологічної ситуації у ряді регіонів світу, деградація умов існування та розмноження призвели до знищення рослинного і тваринного світу. За історичний період на Землі зникло 94 види птахів, 63 види ссавців, причому, зникнення 86 % перших і 75 % других безпосередньо пов'язане з господарською діяльністю людини.
3. Зміна енергетичного балансу планети і буферних властивостей Землі.
За останні 100 років людство збільшило у понад тисячу разів обсяги використання енергії. Внаслідок спалювання палива частка вуглекислого газу в атмосфері зросла на 25-30 %, що може у майбутньому призвести до підвищення середньої температури на 1,5-2 °С. Це спричинить так зване явище парникового ефекту, коли ефективне випромінювання Землі буде меншим, ніж отримання планетою сонячної радіації. Збільшення в атмосфері вуглекислого газу та парів води порушує тепловий баланс Землі. Нагрівання атмосфери у глобальному масштабі на 2-4 °С призведе до танення полярних льодовиків, внаслідок чого підвищиться рівень океану приблизно на 20 м і затопиться значна частина суші.
Останнім часом неабияке занепокоєння у світі викликає проблема озонових дірок - локального зменшення частки озону в озоновому шарі Землі. Озоносфера є шаром розрідженого озону на висоті 10-50 км, який поглинає шкідливе ультрафіолетове випромінювання. Основна маса озону розташована на висоті Ібг - 45 км з максимумом концентрації на висоті 20-25 км. Зменшення озону в деяких регіонах (Антарктиді, Ісландії) призводить до збільшення потрапляння УФВ, що шкідливо впливає на життєдіяльність живих організмів. Наприклад, збільшення УФВ на 10 % призводить до зростання кількості захворювань на рак шкіри на 300 тисяч випадків.
Досі припускали, що на масу озону впливають атомні вибухи, польоти ракет і висотних літаків. Проте встановлено, що причина цього явища - реакції з озоном певних речовин, серед них хлоровані вуглеводні і фреони. Вони застосовуються у сучасних побутових і промислових холодильниках, в аерозольних балончиках і як засоби хімічного очищення або для виробництва полімерів. Світове виробництво цих речовин досягло майже 1,5 млн т. У 1987 р. прийнято Монреальський протокол, згідно з яким визначили перелік найнебезпечніших озоноруйнівних речовин, а країни-виробники зобов'язалися обмежити їх випуск. У червні 1990 р. у Лондоні до Монреальського протоколу внесено уточнення: до 1995 р. знизити виробництво фреонів удвічі, а до 2000 р. припинити його взагалі.
4. Знищення рослинного і тваринного розмаїття, природних місць існування і розмноження тварин і рослин, штучна акліматизація і адаптація тварин та рослин на нових місцях існування, виведення нових сортів рослин і порід тварин тощо.
Щороку в світі вирубується 150 тис. км2 лісів, за останні 60 років понад 1 млрд га лісів перетворено на сільськогосподарські угіддя. За 20 останніх років лісистість планети зменшилася на 2 %. Щорічно вирубується 11,3 млн га тропічних лісів. Людство, за свою недовгу історію, знищило до 10 % видів живих організмів. Темпи їх знищення становлять нині 150 видів на рік. На сьогодні зникло 120 видів ссавців та 150 видів птахів. Під загрозою знищення зараз перебуває до 2 млн живих організмів, що становить від 15 до 20 % від загальної кількості рослин і тварин.
Схожі статті
-
Регіональна економіка - Качан Є. П. - 10.2. Основні форми міжнародних економічних зв'язків
Міжнародні економічні зв'язки існують між конкретними учасниками - підприємствами чи підприємцями, які належать до різних країн і розташовані як на...
-
Регіональна економіка - Качан Є. П. - Регіональна економіка в системі інших наук
Мета - комплексне вивчення об'єктивних і суб'єктивних законів та закономірностей формування економічного простору і розробка конструктивних практичних...
-
Регіональна діагностика включає оцінювання рівня розвитку регіону, його спеціалізації й комплексності розвитку продуктивних сил, їх ефективності, а також...
-
Мета - комплексне вивчення об'єктивних і суб'єктивних законів та закономірностей формування економічного простору і розробка конструктивних практичних...
-
Хімічна промисловість є одним із найбільших забруднювачів навколишнього середовища, але водночас це єдина галузь, яка займається утилізацією виробничих...
-
Регіональна економіка - Качан Є. П. - Переваги і недоліки функціонування СЕЗ. Зарубіжний досвід
До основних недоліків СЕЗ відносять можливість корупції з боку державних чиновників при наданні пільг та інших преференцій окремим компаніям і...
-
Регіональна економіка - Качан Є. П. - Галузеві схеми-прогнози
Процес економічного обгрунтування галузевого розміщення виробництва в загальному вигляді складається з таких найважливіших етапів: аналіз попереднього і...
-
Регіональна економіка - Качан Є. П. - 11.6. Інтегральні показники сталого розвитку
У 1992 р. Конференція ООН з навколишнього середовища й розвитку у Ріо-де-Жанейро прийняла Декларацію Ріо з навколишнього середовища і розвитку, Заяву про...
-
Рішення ООН про розробку індикаторів сталого розвитку добровільно підтримали 16 країн, що представляли всі регіони світу і всі типи...
-
Регіональна економіка - Качан Є. П. - 11.1. Сталий розвиток: екологія та економічний прогрес
11.1. Сталий розвиток: екологія та економічний прогрес На конференції в Ріо-де-Жанейро, яка відбулася у 1992 p., був визначений принцип "стійкого...
-
Регіональна економіка - Качан Є. П. - Розділ 11. ФАКТОРИ СТАЛОГО РОЗВИТКУ
11.1. Сталий розвиток: екологія та економічний прогрес На конференції в Ріо-де-Жанейро, яка відбулася у 1992 p., був визначений принцип "стійкого...
-
Регіональна діагностика включає оцінювання рівня розвитку регіону, його спеціалізації й комплексності розвитку продуктивних сил, їх ефективності, а також...
-
Регіональна економіка - Качан Є. П. - Мета і завдання регіональної економіки як науки
Мета - комплексне вивчення об'єктивних і суб'єктивних законів та закономірностей формування економічного простору і розробка конструктивних практичних...
-
5.1. Економічне районування: поняття, суть, види й основні ознаки Економічне районування розглядається передусім як метод наукового дослідження, що...
-
Принципи розміщення продуктивних сил - керівні положення, сформульовані суспільством, які визначають об'єктивні потреби та умови суспільного розвитку і...
-
Регіональна економіка - Качан Є. П. - 10.11. Інноваційні зв'язки України та їх форми
Формами інноваційної діяльності є; - обмін науково-технічною інформацією, нагромадження останньої в банках даних для спільного використання, зокрема...
-
Регіональна економіка - Качан Є. П. - Поняття про територіальну організацію господарства та її форми
Територіальна організація господарства (ТОГ) є результатом і проявом територіального поділу праці (ТПП) і складається із територіальних процесів і...
-
Роль агропромислового комплексу (АПК) в національній економіці, його структура та форми організації Значення АПК Агропромисловий комплекс України є...
-
Регіональна економіка - Качан Є. П. - Суть і форми суспільного поділу праці
Суть і форми суспільного поділу праці Поділ праці - базова категорія суспільства. Із ускладненням розвитку суспільства поступово ускладнюється й поділ...
-
Регіональна економіка - Качан Є. П. - 2.4. Основні закономірності розміщення продуктивних сил
Аналіз рівня економічного розвитку областей України, економічних районів свідчить про істотні відмінності між ними. У першу чергу треба зазначити, що за...
-
2.1. Економічні закони суспільного розвитку і закономірності РПС, їх об'єктивний характер Сучасна територіальна організація продуктивних сил (ТОПС)...
-
Регіональна економіка - Качан Є. П. - 4.3. Види економічних регіонів. Проблеми типології
До виокремлення економічних регіонів можна підходити з різних позицій залежно від мети і методології дослідження, тому різноманітність їх видів може бути...
-
2.1. Економічні закони суспільного розвитку і закономірності РПС, їх об'єктивний характер Сучасна територіальна організація продуктивних сил (ТОПС)...
-
Регіональна економіка - Качан Є. П. - Лісопромисловий комплекс
Він інтенсивно формується в умовах малого заліснення та недостатніх запасів лісової сировини. Наявні площі й запаси лісу не відповідають природним...
-
Регіональна економіка - Качан Є. П. - Водні ресурси
Земля - ресурс багатоцільового призначення. Вона є з одного боку засобом виробництва, а з іншого - предметом праці. Землі класифікують за їх придатністю...
-
Регіональна економіка - Качан Є. П. - Земельні ресурси
Земля - ресурс багатоцільового призначення. Вона є з одного боку засобом виробництва, а з іншого - предметом праці. Землі класифікують за їх придатністю...
-
Регіональна економіка - Качан Є. П. - Оцінка природної складової життєдіяльності
Класифікація природних ресурсів Традиційним підходом до класифікації природних факторів, як зазначає Л. Г. Мельник [15, 14-15), був їх поділ на природні...
-
Регіональна економіка - Качан Є. П. - Класифікація природних ресурсів
Класифікація природних ресурсів Традиційним підходом до класифікації природних факторів, як зазначає Л. Г. Мельник [15, 14-15), був їх поділ на природні...
-
Регіональна економіка - Качан Є. П. - 7.2. Природно-ресурсний потенціал України
Класифікація природних ресурсів Традиційним підходом до класифікації природних факторів, як зазначає Л. Г. Мельник [15, 14-15), був їх поділ на природні...
-
Регіональна економіка - Качан Є. П. - Міське і сільське розселення
Національну структуру населення найкраще простежити згідно з переписами населення. За даними Всеукраїнського перепису населення, який було проведено в...
Регіональна економіка - Качан Є. П. - 14.3. Основні форми, обсяги і наслідки антропогенного впливу на навколишнє середовище