Провідники духовності в Україні - Курас І. Ф. - СТАРИЦЬКА-ЧЕРНЯХІВСЬКА Людмила Михайлівна

Українська письменниця

Народилася 29 серпня 1868 р. в Києві в сім'ї відомого письменника і громадського діяча М. П. Старицького та С. В. Лисенко - рідної сестри композитора М. Лисенка.

Освіту здобула в одній з кращих київських гімназій. Перші друковані твори письменниці, зокрема поезія "Панахида", присвячена пам'яті Т. Шевченка, з'явилися 1887 р. у московському альманасі "Перший вінок", де опублікувала свої перші вірші й Леся Українка, з якою вони стали близькими подругами на все життя.

Л. Старицька-Черняхівська друкувала оповідання й статті російською мовою в "Русском богатстве", "Русской мысли", "Киевской старине". У цих виданнях вона знайомила читачів з творчістю Лесі Українки, А. Кримського.

Л. Старицька була ученицею театру корифеїв, очолюваного її батьком, організатором, учасницею і натхненницею театрального аматорства на Наддніпрянщині. Разом із сестрами Марією, Оксаною та її чоловіком І. Стешенком організовувала аматорські гуртки, писала для них водевілі, комедійні сценки, а згодом і драми ("Сафо", "Апій Клавдій" та ін.).

Л. Старицька-Черняхівська була також визначним театрознавцем, їй належить чи не перший нарис з історії нового українського театру "Двадцять п'ять років українському театру". Разом з батьком створила трилогію "Богдан Хмельницький", великі історичні полотна "Червоний диявол", "Розбійник Кар-малюк", "Останні орли", "Молодість Мазепи", "Руїна".

Перша чверть XX ст. була часом найвищого творчого злету письменниці. У ці роки вона пише проблемно-сімейну драму "Милость Божа", драму на п'ять дій "Іван Мазепа", п'єси "Декабристи", "Червоний півень", "Гетьман Дорошенко", "Тихий вечір" (про Т. Шевченка та його товаришів П. Куліша, М. Костомарова, В. Білозерського).

У повісті "Діамантовий перстень", написаній у кращих традиціях історико-пригодницького жанру, йдеться про польське повстання 1830-1831 рр. П'єси Л. Старицької-Черняхівської були невід'ємною складовою репертуару українських і російських труп. Переклала українською мовою лібрето опер "Золотий півник" М. Римського-Корсакова, "Аїда" та "Ріголето" Дж. Верді, "Фауст" Ш. Гуно, "Чіо-чіо-сан" Дж. Пуччіні та ін.

Численні праці письменниці присвячені творчості М. Коцюбинського, Лесі Українки, Г. Барвінок, М. Садовського. Однією з перших вона привітала талант М. Рильського, прорецензувавши його збірку "На білих островах".

Л. Старицька-Черняхівська проводила активну громадсько-політичну діяльність: була незмінним організатором і учасником "Літературно-артистичного товариства", Українського клубу, наукового товариства в Києві, "Просвіти", київської Громади. Під час першої світової війни працювала сестрою милосердя у військовому шпиталі, організовувала дитячі притулки для сиріт. У період громадянської війни, намагаючись налагодити театральну справу, засновувала нові театри. Згодом працювала в "Дніпросоюзі" - кооперативній спілці споживчих товариств, яка опікувалася культурним життям народу. Проте нове радянське життя було для письменниці чужим. Вона переспівує переважно старі мотиви.

У 1929-1930 рр. розпочався політичний процес "Спілки визволення України", сфабрикований з метою знекровлення української інтелігенції. До слідства було притягнуто й Л. Старицьку та її чоловіка. Майже півроку вони просиділи в Харківській в'язниці, очікуючи суду й вироку. "У червні 1930 р. їх звільнили, засудивши "умовно".

На початку 1938 р. було заарештовано доньку письменниці - поетесу й перекладачку В. Черняхівську, яка від катувань та знущань збожеволіла. З туги помер чоловік.

20 липня 1941 р., коли вже під Києвом стояли німецькі дивізії, 73-річну письменницю знову було заарештовано. Разом із сестрою О. Стешенко, академіком А. Кримським та ще кількома київськими інтелігентами її вивезли до Харкова, далі етапом у Валуйки, а звідти, вкинувши в товарняк, повезли за Волгу.

Десь по дорозі до Казахстану й обірвався життєвий шлях Л. Старицької-Черняхівської.

Схожі статті




Провідники духовності в Україні - Курас І. Ф. - СТАРИЦЬКА-ЧЕРНЯХІВСЬКА Людмила Михайлівна

Предыдущая | Следующая