Провідники духовності в Україні - Курас І. Ф. - ДОРОШЕНКО Дмитро Іванович

Політичний і державний діяч, літературознавець, публіцист, історик і бібліограф

Народився 7 квітня 1882 р. у Вільні. Навчався у Варшавському, Петербурзькому університетах, у 1909 р. закінчив Київський університет. Працював у журналах "Украинский вестник", "Україна", був членом редколегії газети "Рада" і редактором тижневика "Дніпрові хвилі", секретарем Українського наукового товариства у Києві, членом Наукового товариства ім. Т. Шевченка.

У квітні 1917 р. Тимчасовий уряд призначив Д. Дорошенка генерал-губернатором Галичини та Буковини, а згодом - Чернігівським губернським комісаром. Був головою Генерального секретаріату Центральної ради; в уряді гетьмана П. Скоропадського обіймав посаду міністра іноземних справ. У 1919 р. емігрував за кордон.

Викладацьку роботу в університетах країн Західної Європи та Канади поєднував із науково-дослідницькою діяльністю. У 1926-1931 рр. очолював Український науковий інститут у Берліні, з 1945 р. - Українську вільну академію наук. Найвідоміші літературознавчі праці: "Пантелеймон Куліш. Його життя й літературно-громадська діяльність" (1918), "Адам Міцкевич. Його життя і твори", "Шевченко як живописець і гравер" (обидві 1919), "Огляд української історіографії" (1923), "Покажчик літератури українською мовою в Росії за 1798-1897 рр." (1925). Ці та інші праці Д. Дорошенка містять великий фактичний матеріал, що й донині не втратив актуальності.

Перу Д. Дорошенка належать історичні розвідки про М. Костомарова, В. Горленка, В. Антоновича, М. Сумцова, праці "Православна церква в минулому і сучасному житті українського народу", "Указатель источников для ознакомления с Южной Русью", подорожні нотатки "По рідному краю", мемуари "Мої спомини про давнє минуле. 1901-1914", "Мої спомини про недавнє минуле 1914-1920" тощо. Написав нарис "Історія України" для шкіл.

Вінцем його праці як ученого-історика є двотомний "Нарис історії України", в якому подано огляд історії України як процесу розвитку української державності, вміщено вичерпні історичні відомості майже про всіх українських гетьманів, висвітлено факти й події, яких немає в роботах М. Костомарова, М. Гру-шевського, М. Аркаса та інших відомих істориків. Ця праця побачила світ у Варшаві у 1932-1933 рр. та в Мюнхені у 1966 р. з передмовою О. Оглобліна. В Україні вийшла репринтним виданням у видавництві "Глобус" у 1991 р.

Помер 19 березня 1951 р. у Мюнхені.

Схожі статті




Провідники духовності в Україні - Курас І. Ф. - ДОРОШЕНКО Дмитро Іванович

Предыдущая | Следующая