Провідники духовності в Україні - Курас І. Ф. - МАЙСТРЕНКО Іван Васильович

Український громадський і політичний діяч, історик, публіцист

Народився в 1899 р. у містечку Опішня Зіньківського. повіту на Полтавщині. 1918 р. закінчив учительську семінарію, 1924 р. - Харківський інститут народного господарства. У 1918 р. вступив до партії боротьбистів, був активним учасником підпілля на Полтавщині, повстанцем проти німецько-австрійських окупантів, Гетьманщини й денікінців. У 1920 р. вступив до КП(б)У. Працював у редакціях газет "Селянська біднота" та "Комуніст" (Харків), "Чорноморська Комуна" (Одеса). У 1931-1936 рр. викладав у Харківському інституті журналістики.

1936 р. був безпідставно заарештований і засланий до Сибіру.

У 1944 р. емігрував до Німеччини, де після закінчення другої світової війни і до самої смерті займався журналістикою, викладацькою, науковою і громадською діяльністю. Упродовж багатьох років І. Майстренко працював професором і ректором Українського технічно-господарського інституту в Мюнхені.

І. Майстренко був одним із засновників і активних діячів Української революційно-демократичної партії (УРДП), редактором її щомісячника "Вперед" (1949-1960). Проте головною сферою його діяльності за кордоном була наука. Він - автор багатьох праць на історичну, соціально-політичну, економічну тематику, виданих українською, російською, англійською, німецькою мовами, зокрема йому належать книжки: "Боротьбизм. Історія однієї з течій українського комунізму" (1954), "Сторінки з історії Комуністичної партії України" (1967), "Газети в УРСР" (1955), спогади "Історія мого покоління" (1985), статті "Більшовицький бонопартизм", "Національна політика КПРС", "Брежнєвська доктрина", "Кризові процеси в радянській економіці" та ін. Усі вони, як і твори інших політичних емігрантів, протягом багатьох років приховувалися від радянських читачів

У спецфондах архівів і наукових бібліотек, були малодоступними навіть для фахівців-істориків, соціологів, економістів. Повернені сьогодні, ці праці мають величезне значення для дослідження важливих проблем післяжовтневої історії України, відтворення імен, живих образів і об'єктивної оцінки діяльності багатьох учасників подій.

Помер 18 листопада 1984 р. в Німеччині.

Схожі статті




Провідники духовності в Україні - Курас І. Ф. - МАЙСТРЕНКО Іван Васильович

Предыдущая | Следующая