Потенціал і розвиток підприємства - Бачевський Б. Є. - Особливості оцінки машин і обладнання

Серед особливостей оцінки машин і обладнання, що відмічають більшість дослідників, звичайно виділяються наступні [52,76,83,105,134,141]:

Оскільки рухомість не прив'язана постійно до однієї земельної ділянки, то й оцінка не потребує їх обов'язкової сумісної оцінки з подальшим виділенням вартості машин і обладнання. З іншого боку, якщо оцінюється цілісний майновий комплекс, техніка залишку може, з певними обмеженнями, застосовуватися і відносно машин та обладнання. Якщо машини та обладнання були встановлені на фундаменти, слід враховувати, що за умовами продажу вроздріб не можна орієнтуватися на балансову вартість одиниці рухомості, оскільки в неї входять вартість фундаменту, робіт щодо підведення комунікацій, стислого повітря, води та іншого, у тому числі вартість наладки та введення в дію.

За практикою аналітичної роботи звичайно виділяють загальні показники за групою обладнання, такі як сумарна продуктивність, потужність енергоспоживання тощо. Але таку вартісну характеристику, як ціна, можна надати точно лише на одиницю обладнання або групу машин однієї моделі, оскільки різні об'єкти рухомості не мають однорідних показників виміру їх головної характеристики, як їх має нерухомість (вартість 1 м2 площі, 1 м3 об'єму, 1 погонного метра довжини). Використання при оцінці машин і обладнання питомої вартості (вартості 1 тонни ваги, потужності, продуктивності подібного устаткування), не надає потрібної точності та потребує багато коректив, відмінних для кожної групи подібних машин.

Рухомість, на відміну від нерухомого майна, підлягає набагато більшому моральному зносу, до того ж нерідко такому, що його неможна усунути. Строк економічного життя нерухомості найчастіше обмежується його повним фізичним зносом, який погрожує руйнуванням несучих конструкцій, тоді як рухомість, як правило, ще може функціонувати, але з точки зору економіки потребує заміни за рівнем морального зносу другого або третього роду. Зміна поколінь нерухомості відбувається рідше й з меншими економічними втратами, застарілі об'єкти нерухомості легше пристосувати до зміни умов експлуатації, або іншого функціонального призначення, чим модернізувати застарілу і до того ж зношену техніку. З цієї причини вік машин та обладнання впливає на їх ціну набагато більше, ніж вік будинків та споруд.

При оцінці машин і встаткування необхідно також враховувати ступінь ремонтопридатності оцінюваних об'єктів, і не тільки технічну можливість ремонту, але й доступність необхідних запасних частин, оскільки для машин і обладнання, знятих з виробництва, з часом припиняється й випуск запчастин. Крім того, швидка зміна моделей та модифікацій машин та обладнання у процесі їх виробництва не дає змоги скласти достатню базу даних для порівняльної оцінки та обмежує можливості використання середніх цін на типові представники тієї чи іншої групи обладнання або індексів середніх цін.

Досить складною є оцінка спеціального (нестандартного) обладнання, яке не має прямих аналогів на ринку, та й собівартість устаткування власного виробництва не відображає його ринкової вартості. Взагалі, машини й устаткування наступних поколінь не завжди повторюються як близькі аналоги, шо значно ускладнює визначення вартості їх відтворення. В цих випадках розглядається вартість заміщення, або (при відсутності аналогів) визначається ціна за індексними методами, що, як розглядалося вище, теж має свої обмеження.

Оцінка рухомості потребує врахування комплектності об'єкту у набагато більшій мірі, ніж це необхідно за оцінкою нерухомості. Відсутність електричної арматури, віконного та дверного облаштування, водопроводу легко компенсується, оскільки таке обладнання є поширеним та одноманітним, тоді як відсутність складного приладу унікального устаткування може звести його ціну до ціни металобрухту. Слід також враховувати, що функції, які виконує нерухомість, не такі різноманітні, як функції машин та обладнання, до того ж, як правило (особливо у машинобудуванні), вимоги до дотримання встановлених показників функціонування рухомості - вище.

Різниця у строках економічного життя рухомих та нерухомих об'єктів як правило дуже велика. З цим пов'язано багато відмінностей у врахуванні фактору часу. Виробник рухомого майна у ціну виробів включає вартість гарантійного обслуговування та після-продажного супроводу. При перепродажу ці гарантії, частіше за все, втрачаються, то ціна знижується. Нерухомість має довший строк корисного використання й наприкінці цього строку лише за особливо важливими об'єктами, такими, як висотні будинки, мости, греблі та інші споруди, можливо встановити їх виробника. Такий факт як банкрутство будівельної фірми, ніяк не вилине на ціни перепродажу об'єктів, які вони побудували. Тоді як залишки продукції верстатобудівного підприємства в аналогічній ситуації втратять в ціні. Крім того, необхідно враховувати стадію життєвого циклу об'єкта оцінки й об'єкта-аналога, оскільки в машинобудуванні зміна поширених моделей, звичайно, настає кожні три-п'ять років. З цієї причини виникає необхідність застосування великої кількості поправок до вартості аналога.

Великий вплив на процес оцінювання рухомого майна оказує порівняно нижча вартість його окремих об'єктів поряд з об'єктами нерухомості (верстат та доменна піч, складний обробляючий центр або комплекс споруджень хімічного комбінату). У зв'язку з цим, виробники верстатів, силових машин, обладнання мають можливість провадити дуже різноманітну стратегію ціноутворення, тоді як ціни побудови об'єктів нерухомості, як правило, знаходяться у більш вузькому діапазоні, оскільки виробники не можуть дозволити собі занизити ціни на свою продукцію в цілях створення певної ринкової кон'юнктури та тиску на конкурентів. Виходячи з цього, метод порівняння аналогів щодо нерухомості дає більш реальний результат ніж відповідно до рухомих об'єктів.

Оцінку вартості машин і встаткування за витратним і порівняльним підходом ускладнює висока питома вага імпортного устаткування як у складі ОВФ вітчизняних підприємств, так і у ринковому продажі. Вітчизняні й імпортні машини не порівняні за технічним рівнем, за якістю, за можливостями ремонту та обслуговування, а також за цінами, які не відповідають відмінностям у якості. Крім того, потрібно враховувати вплив чинного митного законодавства на вартість імпортного товару, у тому числі машин та обладнання, тим більш, що зміна митної й протекціоністської політики відносно окремих країн-експортерів істотно міняє ціни на імпорт.



Схожі статті




Потенціал і розвиток підприємства - Бачевський Б. Є. - Особливості оцінки машин і обладнання

Предыдущая | Следующая