Потенціал і розвиток підприємства - Бачевський Б. Є. - Графічні методи

Критеріальні методи характеризуються тим, що інформаційна база аналізу формується на основі звітної або планової документації підприємства. При цьому використовуються як абсолютні (натуральні, умовно-натуральні, трудові, вартісні), так і відносні показники (такі як рентабельність виробництва, фондовіддача). За належного інформаційного забезпечення ці методи є найточнішими, оскільки вихідні дані для розрахунків детерміновані. Застосування цих методів пов'язано з великим обсягом розрахунків, підготовки та обробки великих обсягів інформації, і тому їх використання доцільне на підприємствах масового та крупносерійного виробництва або при великих масштабах виробництва.

Експертні методи

Експертні методи переважно базуються на стохастичних даних за оцінкою експертів. Дана група методів не може забезпечити високої точності аналізу, але з великою вірогідністю дозволить оцінити стан підприємства одиничного виробництва або невеликого бізнесу. Ці методи широко використовуються для аналізу можливостей конкурентів, оскільки, на відміну від аналізу власного підприємства, по багатьом позиціям інформаційної бази отримати потрібну інформацію законним шляхом неможливо.

Головним недоліком вказаних методів є суб'єктивізм, оскільки особисті якості експертів можуть впливати на результат аналізу.

За способом відображення кінцевих результатів виокремлюють графічні, математичні та методи логічного аналізу. Іноді цю групу визначають як методи логістичного аналізу [174], але логістика - це управління матеріально-технічним забезпеченням [153], тому доречніше зазначити їх як метоли *

Таблиця 3.1

Характеристики методів оцінки конкурентоспроможності підприємства

Методи оцінки конкурентоспроможності

Критеріальні

Експертні

Графічні

Математичні

Логічні

Одномоментні

Стратегічні

Індикаторні

Матричні

Методика оцінки конкурентна переваг М. Портера:

X

X

X

X

Аналіз конкурентоспроможності фірм Ж.-Ж. Ламбена;

X

X

X

X

SPACE-аналіз;

X

X

X

X

X

GAP-аналіз;

X

X

X

X

LOTS-аналіз;

X

X

X

X

PIMS-аналіз;

X

X

X

X

Модель аналізу Мак-Кінсі 7S

X

X

X

X

Формалізований метод Іванова:

X

X

X

X

Методика Анксоффа щодо КСФ;

X

X

X

X

Методика Градова щодо детермінантів "національного ромба";

X

X

X

X

І Метод інтегрального критерію;

X

X

X

X

І Метод таксономічного показника

X

X

X

X

І STEP-аналіз;

X

X

X

X

SWOT-аналіз;

X

X

X

X

Матриця BCG

X

X

X

X

Матриця Shell/DPM

X

X

X

X

Модель IIOFER/SCHENDEL

X

X

X

X

Аналіз конкурентоспроможності за системою 111-555;

X

X

X

X

Метод американської асоціації управління;

X

X

X

X

Метод рангів:

X

X

X

X

Метод порівнянь;

X

X

X

X

Метод вивчення профілю об'єкта;

X

X

X

X

Графічна методика Зав'ялова

X

X

X

X

Графічні методи

Графічні методи забезпечують наочність сприйняття кінцевих результатів оцінки, інтерпретованих у графічних об'єктах (рисунках, графіках, діаграмах та іп.). Така інтерпретація результатів доцільна при узагальненні результатів аналізу, наприклад у резюме інвестиційного проекту, але у обов'язковому порядку потребує наведення відповідних розрахунків та логічних висновків. Крім того, графічні методи аналізу не завжди забезпечують необхідну точність, оскільки функції, які відображують реальні економічні процеси, лише апроксимують фактично існуючу залежність.

Математичні методи

Математичні методи базуються на певних алгоритмах розрахунку показників, вміщують моделювання за факторами виробництва та реалізації продукції. Обсяги аналітичної роботи та складність розрахунків у багатьом залежить від кількості врахованих факторів багатофакторної моделі та від того, чи є ця модель динамічною. Перевага цієї групи методів у тому, що в залежності від типу та масштабів виробництва можна обрати доцільний рівень складності аналізу.

Ці методи надають достатню точність розрахунків, але потребують створення керованої бази даних та дають найкращу віддачу при умові застосування обчислюваної техніки за ретельно обгрунтованим програмним забезпеченням.



Схожі статті




Потенціал і розвиток підприємства - Бачевський Б. Є. - Графічні методи

Предыдущая | Следующая