Потенціал і розвиток підприємства - Бачевський Б. Є. - 5.2. Методи оцінки машин і обладнання

Основні питання:

Державне регулювання оціночних процесів щодо машин та обладнання;

Дохідний, витратний, порівняльний та змішаний підхід до оцінки;

Методи оцінки машин та обладнання;

Вибір об'єкта для порівняння цін;

Визначення ціни за укрупненими нормативами собівартості.

Розглянуті особливості машин та обладнання, як частки рухомого майна, обумовлюють також особливості застосування існуючих підходів та методів оцінки. Державне регулювання оціночних процесів щодо машин і обладнання стосується, в першу чергу, приватизаційних процесів та загальних принципів і термінології незалежної оцінки.

Державне регулювання для приватизаційних процесів та оцінка майна з долею державної власності на цей час відбувається згідно Постанові від 10 грудня 2003 р. № 1891 "Про затвердження Методики оцінки майна" із змінами і доповненнями, внесеними постановою Кабінету Міністрів України від 14 вересня 2005 року №904.

ЗАКОН УКРАЇНИ "Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність" із змінами і доповненнями, внесеними Законами України від 9 вересня 2004 року № 1992-IV та Національний Стандарт № 1 "Загальні засади оцінки майна і майнових прав", затверджений Постановою КМУ від 10 вересня 2003 року № 1440 встановлюють загальні засади незалежної оцінки. Стосовно таких об'єктів як машини та обладнання вони не вміщують конкретних вказівок, але встановлюють вимоги до такого важливого в цих питаннях показника, як знос.

Національний стандарт Л&; З " Оцінка цілісних майнових комплексів" від 29 листопада 2006 р. № 1655 також не надає окремих рекомендацій щодо оцінки машин та обладнання, обмежуючись вказівкою щодо використання звичайних підходів (доходного, витратного, порівняльного), які можуть бути застосовані до окремих об'єктів цілісного майнового комплексу що виділяються з його складу.

Оцінка за Методикою, затвердженою постановою № 1891, побудована на співвідношенні нормативного (залежно від класифікації) та фактичного строку корисного використання, тому враховує лише рівень зносу об'єкта, як розрахункового коефіцієнту придатності машин та обладнання відносно до його первісної вартості.

Оціночна вартість зношеного основного засобу визначається "шляхом множення його первісної вартості на коефіцієнт придатності. Коефіцієнт придатності (К ) розраховується за формулою:

(5.1)

Де СК - очікуваний строк корисного використання основного засобу від дати оцінки, у місяцях;

СЗ - загальний строк експлуатації основного засобу залежно від класифікації, у місяцях" [26].

Значення показника С, залежно від встановленої класифікації основних засобів, дорівнюють для: будинків, споруд та передавальних пристроїв - 480 місяців; машин, обладнання та транспортних засобів - 96 місяців; інструментів, приладів - 60 місяців; меблів - 120 місяців; інших об'єктів - 108 місяців. За результатами переоцінки повністю зношених (амортизованих) за даними бухгалтерського обліку основних засобів комісія з приватизації в п'ятиденний строк від дати надання підприємством вихідних даних складає акт переоцінки. Акт переоцінки надається підприємству для відображення даних переоцінки в передавальному балансі та подання його комісії з приватизації. Акт оцінки майна подається державному органу приватизації не пізніше, ніж за десять календарних днів до дати завершення підготовки та затвердження плану приватизації.

Таким чином, вказана методика побудована на середньостатистичних даних і виходить з того, що повністю амортизоване обладнання ще повинно використовуватись що найменш дев'ять років. Обгрунтування вказаних нормативів не наводиться, але ясно, що таке співвідношення строків корисного використання та норми амортизації занадто умовне і відображує кризовий стан економіки, за яким замінити зношене обладнання немає чим. Вказана методика не може слугувати навіть приблизною основою для визначення ринкової вартості основних засобів як амортизованих повністю, так і частково, вже хоча б тому, що деякі об'єкти неодноразово дооцінювалися, та їх амортизація подовжувалася.



Схожі статті




Потенціал і розвиток підприємства - Бачевський Б. Є. - 5.2. Методи оцінки машин і обладнання

Предыдущая | Следующая