Основи логістики - Дудар Т. Г. - 4. Штовхаючі і тягнучі системи управління матеріальними потоками у виробничій логістиці
Внутрішньовиробничі логістичні системи, які використовуються в операційних системах різних типів були в свій час сформовані на основі окремих логістичних концепцій, які ми розглядали в одній із попередніх тем.
Однією з перших спроб практичного впровадження концепції ЛТ була розробка мікрологістичної системи КЛИНАМ, яка використовується для ефективної організації виробництва, що потребує: гнучкості; можливості швидкої перебудови, яка до того ж часто повторюється; здатності функціонувати без страхових запасів.
Система КАNBAN - це інформаційна система, яка забезпечує оперативне регулювання кількості виробленої продукції і організації безперервного виробничого потоку, який спроможний швидко перебудуватися і фактично не потребує страхових запасів.
Суть даної системи полягає в тому, що виробничі підсистеми підприємства, включаючи лінії кінцевого складання, забезпечуються матеріальними ресурсами тільки в тій мірі і до того терміну, які необхідні для виконання замовлення, сформованого підрозділом споживачем. Таким чином виробничі підрозділи не мають загального жорсткого графіка виробництва, вони оптимізують свою роботу в межах замовлення наступного за технологічною схемою підрозділу.
Засобом передачі інформації в системі є спеціальна картка "kanban". Існує два види таких карток: відбору (білого кольору) і виробничого замовлення (чорного кольору). В картці відбору вказується назва і кількість деталей (компонентів, напівфабрикатів), які потрібно взяти на попередньому етапі обробки (складання), складі чи у постачальника. В картці виробничого замовлення вказується - кількість деталей (компонентів, готової продукції), яка повинна бути виготовлена на попередній виробничій ділянці.
Процес функціонування системи КАИВАМ відбувається наступним чином:
1) в центр обробки замовлень надходить замовлення на виготовлення певного виду товару;
2) даний центр формує чорну картку, в якій вказує назву, тип, параметри і кількість продукції, яку повинен виготовити останній за технологічним циклом підрозділ підприємства (ПЦ 2). Цю картку передають у відповідний підрозділ;
3) отримавши картку, працівник виробничого підрозділу підходить до контейнерів із матеріалами та напівфабрикатами, незначна частина, яких зберігається на "вході" в підрозділ (ПЦ 2), вибирає контейнери з потрібною кількістю виробничих компонентів, відкріпляє з контейнерів білу картку, залишаючи її тут же, і приступає до роботи;
4) працівник-вантажник бере залишену на "вході" в підрозділ (ПЦ 2) картку і рухається з нею до підрозділу (ПЦ 1), на "виході" якого знаходить контейнер з потрібною кількістю необхідних складових, при цьому він відкріпляє з даного контейнера чорну картку (залишаючи її тут же), прикріпляє до неї білу і переміщає контейнер на "вхід" підрозділу (ПЦ 2);
5) працівник підрозділу (ПЦ 2), виконавши замовлення, складає виготовлену продукцію у порожній контейнер на "виході" підрозділу (ПЦ 2) і прикріплює до нього чорну картку, яка була сформована на другому етапі;
6) працівник-вантажник перемішає контейнер з виходу підрозділу "ПЦ 2" на транспорт замовника, або, якщо замовлення повторюється, відкріпляє чорну картку, залишаючи її тут же, переміщає контейнер на склад готової продукції. В такому випадку цикл повторюється.
Схематично роботу системи KANBAN зображено на рисунку 6.1 Таким чином, оперативне управління здійснюють картки, відкріплені від контейнерів, які вказують на потребу в певній кількості котрогось товару, напівфабрикатів, деталей, складових тощо і заставляють працівників задовольняти цю потребу.
Система MRP І - складається з ряду процедур, визначальних правил і вимог, які переводять виробничий розклад в "ланцюг вимог", синхронізованих в часі, і запланованого забезпечення цих вимог для кожної одиниці запасу матеріалів, необхідних для виконання виробничого розкладу.
Система MRP 1 розпочинає свою роботу, як і система KANBAN, з визначення попиту на продукцію (скільки і за який час потрібно виготовити певної продукції)- Потім система проектує виробничий розклад і визначає скільки матеріальних ресурсів потрібно для виготовлення необхідної кількості готової продукції, а також час на їх доставку і виготовлення. Результатом такої роботи є надання кожному підрозділу інформації про те, що, скільки і коли він повинен зробити - тобто формування виробничого розкладу для кожного окремого підрозділу.
Таким чином система MRP І формується на основі таких складових (рис. 6.2):
O замовлення споживачів;
O прогноз попиту;
O виробничий розклад, сформований на основі прогнозу попиту і замовлень споживачів;
O база даних про матеріальні ресурси - містить повну інформацію про параметри матеріальних ресурсів потрібних для виготовлення готової продукції, а також норми витрат кожного ресурсу на виготовлення одиниці продукції;
- база даних про запаси матеріальних ресурсів - містить дані про наявність виробничих, страхових та інших необхідних для виробництва запасів, а також повідомляє про досягнення котримось із видів матеріальних ресурсів критичного рівня;
- програмний комплекс системи MRP І заснований на виробничих розкладах. Робота даного комплексу полягає в тому, щоб на основі попиту на продукцію і наявності запасів матеріалів сформувати ланцюг вимог на вихідні матеріальні ресурси, напівфабрикати, незавершене виробництво, а також сформувати потребу в закупівлі певних видів матеріальних ресурсів;
- вихідні дані - внаслідок автоматизованої обробки даних система MRP І формує масив документів призначених для різних підрозділів, відділів та виробничих точок, в якому міститься інформація про те, як, коли, яким чином, що і скільки вони повинні виробити (закупити, доставити).
До недоліків даної системи відносять:
- значний об'єм роботи з інформацією, що збільшує тривалість виробничого і логістичного циклів;
- нечутливість до короткотермінових змін попиту;
- складність при виконанні замовлень малих партій товарів;
- обов'язкова наявність страхових запасів тощо.
Система MRP П. З метою усунення недоліків MRP І на початку 80-х pp. XX ст. в США та Європі було розроблено систему MRP II. Дана система є інструментом, який використовується в процесі планування і управління організаційними ресурсами підприємства з метою досягнення мінімального рівня запасів в процесі контролю над всіма стадіями виробничого процесу.
Система MRP II включає в себе частину MRP І. Окрім неї в склад системи MRP II входять: блок прогнозування і управління попитом, розрахунок виробничого розкладу (графіка випуску готової продукції), розрахунок плану завантаження виробничих потужностей, блок розміщення замовлень і контролю закупок матеріальних ресурсів, а також ряд інших блоків, які формують програмний комплекс.
Система ОРТ. В процесі розвитку і вдосконалення логістичних систем MRP І, MRP II та KANBAN постійно здійснювалися спроби об'єднати їх ключові елементи. Найуспішнішою системою, яка утворилася в результаті такого об'єднання стала створена на початку 1980-х pp. мікрологістична система OPT (Optimized Production Technology) - оптимізована виробнича технологія.
Дана система належить до типу тягнучих систем. Основним принципом її роботи є виявлення "вузьких місць" (критичних ресурсів) і запобігання їх виникненню.
Критичні ресурси - це Запаси матеріальних ресурсів, незавершене виробництво, готова продукція і виробничі потужності, які значною мірою впливають на діяльність всієї логістичної системи, і нестача яких може призвести до серйозних збоїв у роботі.
Натомість некритичні ресурси майже не мають впливу на функціонування системи. Таким чином, виявлення "вузьких місць" дозволяє економити зусилля персоналу на виконанні "некритичних операцій", оскільки це, в більшості випадків призводить до збільшення запасів незавершеного виробництва.
Ефективність системи ОРТ полягає в зменшенні виробничих і транспортних затрат, зменшенні запасів незавершеного виробництва, скороченні часу виробничого циклу, зменшення потреби в складських і виробничих площах, підвищенні ритмічності відвантаження готової продукції споживачам
4. Штовхаючі і тягнучі системи управління матеріальними потоками у виробничій логістиці
Логістичні концепції J IT і RP значно відрізняються одна від одної, їх навіть протиставляють одну одній. Основа цього протиставлення грунтується на принципах та умовах переміщення матеріалів, напівфабрикатів і готової продукції між технологічними елементами виробничої системи. Відповідно до цього системи які належать до логістичної концепції ЛТ є тягнучими, а ті, які належать до концепції RP - штовхаючими.
Тягнучі системи є такими системами організації виробництва, в яких деталі і напівфабрикати подаються на наступну технологічну стадію з попередньої по мірі необхідності, а тому жорсткий графік відсутній.
В тягнучих логістичних системах розміщення замовлень на поповнення запасів матеріальних ресурсів чи готової продукції відбувається тоді, коли кількість їх в окремих ланках системи досягає критичного рівня. При цьому виникає "вакуум" запасів і вони "витягуються" по розподільним каналам від постачальників матеріальних ресурсів або логістичних посередників. Основою механізму дії такої системи є виникнення попиту на кінцевий товар, який, в свою чергу, викликає попит на комплектуючі на всіх попередніх технологічних стадіях виробництва, що призводить до виникнення попиту на продукцію постачальника.
Штовхаюча система - це система організації виробництва, в якій деталі, компоненти і напівфабрикати подаються з попередньої технологічної операції на наступну відповідно до наперед розробленого виробничого графіка.
В штовхаючих логістичних системах матеріальні ресурси і напівфабрикати "виштовхуються" з однієї виробничої ланки на іншу. Аналогічним чином готова продукція виштовхується в роздрібну сітку. Загальним недоліком такої системи є недостатній рівень відслідковування попиту. Реагування на зміну попиту відбувається за рахунок страхових запасів. Наявність яких, в свою чергу, спричиняє сповільнення оборотності засобів підприємства, що призводить до збільшення собівартості готової продукції. В порівнянні з витягуючими системами даний тип логістичних систем є більш стійким до різкої зміни попиту і ненадійності постачальників. Проте, на відміну від, тягнучих систем, які потребують в першу чергу висококваліфікованого персоналу, шо, по суті, сам формує виробничу програму, штовхаючі системи вимагають чітко сформованої і жорсткої системи нормування затрат матеріалів, сировини та напівфабрикатів. З огляду на це, штовхаючі системи є менш чутливими до змін зовнішнього середовища.
Схожі статті
-
Основи логістики - Дудар Т. Г. - 3. Внутрішньовиробничі логістичні системи
Внутрішньовиробничі логістичні системи, які використовуються в операційних системах різних типів були в свій час сформовані на основі окремих логістичних...
-
1. Поняття та еволюція концепцій логістики. 2. Основні логістичні концепції. 3. Концепція інтегрованої логістики. 4. Логістика як загальноорганізаційна...
-
1. Поняття та еволюція концепцій логістики. 2. Основні логістичні концепції. 3. Концепція інтегрованої логістики. 4. Логістика як загальноорганізаційна...
-
Основи логістики - Дудар Т. Г. - 2. Основні логістичні концепції
1. Поняття та еволюція концепцій логістики. 2. Основні логістичні концепції. 3. Концепція інтегрованої логістики. 4. Логістика як загальноорганізаційна...
-
1. Поняття та еволюція концепцій логістики. 2. Основні логістичні концепції. 3. Концепція інтегрованої логістики. 4. Логістика як загальноорганізаційна...
-
Основи логістики - Дудар Т. Г. - ЛОГІСТИЧНА КОНЦЕПЦІЯ "LEAN PRODUCTION" (ХУДЕ ВИРОБНИЦТВО)
1. Поняття та еволюція концепцій логістики. 2. Основні логістичні концепції. 3. Концепція інтегрованої логістики. 4. Логістика як загальноорганізаційна...
-
Основи логістики - Дудар Т. Г. - 1. Поняття та еволюція концепцій логістики
1. Поняття та еволюція концепцій логістики. 2. Основні логістичні концепції. 3. Концепція інтегрованої логістики. 4. Логістика як загальноорганізаційна...
-
Основи логістики - Дудар Т. Г. - ЛОПСТИЧНА КОНЦЕПЦІЯ "JUST-IN-TIME" (ТОЧНО-ВЧАСНО)
1. Поняття та еволюція концепцій логістики. 2. Основні логістичні концепції. 3. Концепція інтегрованої логістики. 4. Логістика як загальноорганізаційна...
-
Основи логістики - Дудар Т. Г. - Розділ 3. Концепції логістики
1. Поняття та еволюція концепцій логістики. 2. Основні логістичні концепції. 3. Концепція інтегрованої логістики. 4. Логістика як загальноорганізаційна...
-
Основи логістики - Дудар Т. Г. - 2. Організація системи постачання матеріальних ресурсів
1. Сутність та завдання закупівельної діяльності. 2. Організація системи постачання матеріальних ресурсів. 3. Логістичний цикл замовлення. 4. Особливості...
-
Основи логістики - Дудар Т. Г. - 2. Класифікація матеріальних потоків
Різноманітність вантажів та логістичних операцій обумовлює складність їх вивчення. Тому в процесі вирішення певного завдання потрібно чітко визначити які...
-
Основи логістики - Дудар Т. Г. - 3. Завдання, функції та принципи логістики
В ринковій економіці, яка орієнтована на споживача, від повноти задоволення потреб цього самого споживача значною мірою залежить успіх підприємства. До...
-
Основи логістики - Дудар Т. Г. - 1. Логістичні системи та принципи їх утворення
1. Логістичні системи та принципи їх утворення. 2. Класифікація логістичних систем. Логістичні мережі. 3. Характеристика основних методів логістики. 4....
-
Основи логістики - Дудар Т. Г. - 5. Конкурентні економічні потоки та їх логістизація
Основним завданням фінансового обслуговування матеріальних потоків в логістиці є забезпечення їх руху фінансовими ресурсами в необхідних обсягах, в...
-
Основи логістики - Дудар Т. Г. - 4. Фінансові потоки та їх класифікація
Основним завданням фінансового обслуговування матеріальних потоків в логістиці є забезпечення їх руху фінансовими ресурсами в необхідних обсягах, в...
-
Основи логістики - Дудар Т. Г. - 2. Мета, завдання та функції виробничої логістики
1. Логістична концепція організації виробництва. 2. Мета, завдання та функції виробничої логістики. 3. Внутрішньовиробничі логістичні системи. 4....
-
Основи логістики - Дудар Т. Г. - 1. Логістична концепція організації виробництва
1. Логістична концепція організації виробництва. 2. Мета, завдання та функції виробничої логістики. 3. Внутрішньовиробничі логістичні системи. 4....
-
Основи логістики - Дудар Т. Г. - Розділ 6. Виробнича логістика
1. Логістична концепція організації виробництва. 2. Мета, завдання та функції виробничої логістики. 3. Внутрішньовиробничі логістичні системи. 4....
-
Основи логістики - Дудар Т. Г. - 3. Інформаційні потоки та їх класифікація
Різноманітність вантажів та логістичних операцій обумовлює складність їх вивчення. Тому в процесі вирішення певного завдання потрібно чітко визначити які...
-
Основи логістики - Дудар Т. Г. - 1. Матеріальний потік, його параметри
1. Матеріальний потік, його параметри 2. Класифікація матеріальних потоків 3. Інформаційні потоки та їх класифікація 4. Фінансові потоки та їх...
-
Основи логістики - Дудар Т. Г. - Розділ 2. Об'єкти логістичного управління
1. Матеріальний потік, його параметри 2. Класифікація матеріальних потоків 3. Інформаційні потоки та їх класифікація 4. Фінансові потоки та їх...
-
Основи логістики - Дудар Т. Г. - 2. Історія та етапи розвитку логістики
Термін "логістика" має давню історію. Ще в Древній Греції він означав "мистецтво роздумів і обчислень"; в Римській імперії-правила розподілу...
-
Основи логістики - Дудар Т. Г. - Програма навчального курсу "основи логістики"
У процесі адаптації національної економіки України до глобальних змін у контексті подальшої Європейської інтеграції, логістика, як науковий напрям...
-
Основи логістики - Дудар Т. Г. - 2. Класифікація логістичних систем. Логістичні мережі
В логістиці виділяють в основному два види логістичних систем - Макрологістичні і мікрологістичні. Найчастіше класифікацію логістичних систем здійснюють...
-
Основи логістики - Дудар Т. Г. - Передмова
У процесі адаптації національної економіки України до глобальних змін у контексті подальшої Європейської інтеграції, логістика, як науковий напрям...
-
Основи логістики - Дудар Т. Г. - Розділ 4. Методологія та наукова база логістики
1. Логістичні системи та принципи їх утворення. 2. Класифікація логістичних систем. Логістичні мережі. 3. Характеристика основних методів логістики. 4....
-
Основи логістики - Дудар Т. Г. - 6. Логістичні операції і їх види
Основним завданням фінансового обслуговування матеріальних потоків в логістиці є забезпечення їх руху фінансовими ресурсами в необхідних обсягах, в...
-
Основи логістики - Дудар Т. Г. - 1. Сутність та завдання закупівельної діяльності
1. Сутність та завдання закупівельної діяльності. 2. Організація системи постачання матеріальних ресурсів. 3. Логістичний цикл замовлення. 4. Особливості...
-
Основи логістики - Дудар Т. Г. - Розділ 5. Методика закупок та розміщення замовлень
1. Сутність та завдання закупівельної діяльності. 2. Організація системи постачання матеріальних ресурсів. 3. Логістичний цикл замовлення. 4. Особливості...
-
Основи логістики - Дудар Т. Г. - 4. Основні показники логістики
До основних методів, які широко використовуються при вирішенні логістичних завдань відносять: O методи системного аналізу; O методи теорії дослідження...
Основи логістики - Дудар Т. Г. - 4. Штовхаючі і тягнучі системи управління матеріальними потоками у виробничій логістиці