Маркетинговий менеджмент - Біловодська O. A. - 2.1. Завдання процесу маркетингового менеджменту
2.1. Завдання процесу маркетингового менеджменту
Як наголошувалося раніше, маркетинговий менеджмент можна розглядати як господарську концепцію управління діяльністю підприємства на засадах маркетингу, що спрямована на виробництво і реалізацію товарів (послуг, робіт) залежно від стану ринку, споживачів і комерційних цілей, які ставить перед підприємством його керівництво.
Щоб показати роль маркетингового менеджменту на фірмі, західні фахівці часто проводять аналогію з будовою людського тіла: "Якщо дослідження і розробки уявити як людський мозок, технологічне виробництво - як хребет, а збут - як тіло людини, то тоді маркетинг і маркетинговий менеджмент можна порівняти з вітамінами або гормонами, які проходять крізь усі ці ділянки, впливаючи на них і живлячи їх енергією".
Абсолютно не має значення, як організоване підприємство і хто формально входить до відділу маркетингу, оскільки для маркетингу важливими є три види завдань, а саме:
- завдання виконання;
- завдання управління;
- концептуальне завдання.
До завдання виконання належить використання узгоджених один з одним інструментів маркетингу (ядра маркетингу), які ще називають "маркетинг-мікс" або 4P від англійських слів: product (продукт), ргісе (ціна), place (місце), promotion (просування). Термін "маркетинг-мікс" стає ключовим поняттям, яке означає використовувану підприємством у певний момент часу комбінацію його інструментів на оперативному рівні, що спрямовані на цільові сегменти ринку, на якому працює конкретна фірма.
Приклад
Одним з провідних приватних готелів України є готель "Спартак" (м. Київ). Його клієнтами є представники фірм Bosch, Coca-Cola, Siemens та ін. Він користується популярністю і серед вітчизняних бізнесменів. Елементами "маркетинг-міксу", які пропонує готель "Спартак", є такі.
1. Продукт ( послуга).
25 готельних номерів обладнані за європейськими стандартами. Площа номера на одну людину становить 16 кв. м, на двох - 35 кв. м. Сауна, басейн, що орендується у приміщенні стадіону "Спартак", міні-бар (4 види пива, 9 видів спиртних напоїв, соки, тістечка, цукерки, шоколад, горішки, чіпси - всього на суму 100 дол. США), охорона (пост РВБС, сейфи для зберігання особистих речей, автостоянка, що охороняється), додаткові послуги (бронювання квитків, транспортні послуги, організація екскурсій).
2. Ціна.
Ціна номера на одну особу - близько 80 дол., номера люкс - 180 дол., подвійного номера - 195 дол. Плата готівкою та за безготівковим розрахунком.
3. Місце.
На базі спортивного комплексу "Спартак", порівняно віддаленого від центру міста.
4. Просування.
Реклама на радіо Super Nova (40 виходів упродовж 1,5 місяця), у газетах "Досьє досуга", "Express-об'ява", "Kyiv Post", довіднику "Золоті сторінки", каталогах; інформація в Інтернеті, рекламна кампанія в нічному клубі "Голлівуд", рекомендації потенційним клієнтам через представників посольств і водіїв у аеропортах.
Варто зазначити, що за розроблення "маркетинг-міксу" в рамках системи цілей підприємства можна діяти у такий спосіб: спочатку визначається політика товарів і послуг, тобто вирішується, для яких цільових груп, який товар та якої якості має бути доставлений на ринок і паралельно ухвалюється рішення про цінову та розподільчу політику, і лише потім формується політика комунікації, тобто визначаються інструменти політики комунікації (реклама, індивідуальний продаж, зв'язок з громадськістю, стимулювання продажу), призначені для забезпечення популярності та попиту.
Примітка
Політика товару, політика ціни і просування, а також політика розподілу взаємопов'язані. Наприклад, дорогий шлях товароруху, як правило, зумовлює дорожнечу товару. Водночас високоякісний марочний товар скоріше треба буде пропонувати в спеціалізованому магазині, а не в дискаунт-супермаркеті. Відповідно до рішень стосовно політики товару і політики розподілу беруть як базу для калькуляції, так і зону допуску для ціни і термінів постачання з погляду цінової політики.
За цією комбінацією інструментів маркетингової політики має здійснюватися контроль. З метою забезпечення процесу оптимізації не можна відмовитися від зворотного зв'язку в рамках такого контролю.
У рамках завдання управління задаються показники для виконання. До завдань управління належить визначення якісних і кількісних підприємницьких цілей.
Якісні підприємницькі цілі.
Постановка якісних цілей підприємства у вигляді фірмового ідеалу свідчить про його призначення, тобто в ньому відображаються довготривалі цілі підприємства, яких воно прагне досягнути. Одночасно ідеал, що грунтується на найвищих досягненнях і найкращій якості, є стимулом та ідентифікаційною ознакою для членів організації, для яких орієнтація на споживача має бути абсолютним пріоритетом. При цьому необхідно акцентувати увагу працівників на усвідомлення того, що саме вони і є джерелами поліпшення якості та продуктивності.
Приклад
У 1876 р. Вернер Сіменс сформулював початковий ідеал для своєї фірми: "Хто постачає кращі вироби, у кінцевому результаті завжди залишається зверху". Цей основоположний принцип і до сьогодні визначає політику фірми "Сіменс".
Нині цей принцип звучить так: "Хто краще розуміє проблеми покупця і вирішує їх, той отримує перевагу в конкурентній боротьбі і виграє. Покупець платить не за продукцію і послуги як такі, він платить тільки за кращі пропозиції з вирішення його проблем".
У зв'язку з цим цікавим є одне з правил статуту фірми: "Хороша виробнича атмосфера, радість від роботи, повна віддача для вирішення завдань - це одночасно передумова і результат хорошої спільної роботи - вони процвітають тільки в тому співтоваристві, в якому певні якості і спосіб поведінки осіб, котрі належать до нього, є самі собою зрозумілими".
Виникає запитання: чи може таке велике, орієнтоване на прибуток підприємство (наприклад, AT "Сіменс") мати гуманістичні переконання? Так, може, і важливо зазначити, що підприємство без основоположних цінностей і принципів має невисокі шанси на успіх на ринку впродовж тривалого часу.
Неможливо оцінити, скільки підприємств має сформульований ідеал або кодекс поведінки. Наведемо для прикладу основні принципи фірми IBM, які Томас Уотсон, засновник фірми, сформулював ще у 1914 p.:
1) увага до кожного;
2) якнайкращі послуги покупцеві;
3) прагнення до видатних досягнень.
Кількісні підприємницькі цілі.
Кількісні підприємницькі цілі залежно від того, яка з господарських систем розглядається, містять показники самого підприємства і ринку. Вони виражають цілі, котрих підприємство бажає досягнути на основі свого ідеалу. У загальному вигляді кількісні цілі можна поділити:
1) на результативні цілі (прибуток з обороту, рентабельність, наявний прибуток);
2) балансові показники (частка власного і позикового капіталу, внески на покриття витрат);
3) показники продуктивності (оборот на одного працівника, обсяг продукції, що випускається, на одного працівника);
4) постановка цілей відносно обороту (виробничий результат, витрати на дослідження і розробки - у відсотках від обороту);
5) постановка цілей відносно ринку (пайова участь у ринку, кількісне зростання).
Приклад
Практика показала, що європейські, північноамериканські та японські підприємства під час визначення власної ієрархії цілей виходять з різних пріоритетів. Так, у європейських підприємств у більшості випадків на першому місці стоїть рентабельність капіталу, за якою йдуть структура підприємства та курс акцій. Рентабельність займає перше місце також у більшості фірм США. Далі йдуть розвиток курсу акцій, пайова участь на ринку і структура підприємства.
На відміну від європейських і американських, на японських підприємствах усі актуальні завдання грунтуються на розширенні пайової участі в ринку. Велика частка нової продукції, котра реалізовується протягом усе коротших часових циклів, знаходиться на вершині японської ієрархії цілей. Рентабельність капіталу та ефективність виробництва є цілями другого порядку. Зростання підприємства, розширення пайової участі на ринку, оптимізація прибутку тощо є цілями для довгострокового планування діяльності підприємства. Передумовою реалізації таких цілей і одночасно центральним елементом підприємницької стратегії є конкурентоспроможність підприємства.
Завдання управління і виконання є переважно завданнями коротко - та середньострокової дії. Вони розробляються на підставі концептуального завдання. Кожне підприємство усвідомлено або неусвідомлено орієнтується за концепціями, які відображають його спосіб дій на ринку. Є низка концепцій, які визначають оцінювання підприємства самим себе і його принципову орієнтацію на ринок. Ці концепції називаються концепціями маркетингу, або концепціями управління підприємством в умовах ринку (вдосконалення виробництва, інтенсифікації комерційних зусиль, соціально-етичного маркетингу тощо).
Схожі статті
-
Маркетинговий менеджмент - Біловодська O. A. - Розділ 2. Процес маркетингового менеджменту
2.1. Завдання процесу маркетингового менеджменту Як наголошувалося раніше, маркетинговий менеджмент можна розглядати як господарську концепцію управління...
-
Маркетинговий менеджмент - Біловодська O. A. - 1.1. Еволюція маркетингового менеджменту
1.1. Еволюція маркетингового менеджменту Еволюцію маркетингового менеджменту можна виокремити в рамках історичного розвитку та практичного застосування1...
-
1.1. Еволюція маркетингового менеджменту Еволюцію маркетингового менеджменту можна виокремити в рамках історичного розвитку та практичного застосування1...
-
Маркетинговий менеджмент - Біловодська O. A. - Розділ 1. Розуміння маркетингового менеджменту
1.1. Еволюція маркетингового менеджменту Еволюцію маркетингового менеджменту можна виокремити в рамках історичного розвитку та практичного застосування1...
-
Завдання маркетингового менеджменту вирішують за допомогою реалізації певних процедур процесу управління маркетингом підприємства (рис. 2.1). Рис. 2.1....
-
Упровадження маркетингового менеджменту на підприємствах в умовах формування ринкових відносин - об'єктивна необхідність, яка зумовлює потребу в...
-
Маркетинговий менеджмент - Белявцев М. І. - 1.3. Завдання і функції маркетингового управління фірмою
Як наголошувалося раніше, маркетинг - це господарська концепція управління діяльністю підприємства і реалізацією товарів (послуг, робіт), орієнтована на...
-
Маркетинговий менеджмент - Біловодська O. A. - Передмова
У сучасних умовах господарювання для підприємств України стає необхідністю застосування якісно нового підходу до управління виробництвом і збутом товарів...
-
Маркетинговий менеджмент - Белявцев М. І. - Розділ 1. Сутність і роль маркетингового управління
1.1. Сутність і роль маркетингу в управлінні сучасною фірмою Маркетинг як теорія, як система теоретичних, методологічних і практичних знань, котра...
-
Маркетинговий менеджмент - Белявцев М. І. - Кількісні підприємницькі цілі
Постановка якісних цілей підприємства в образі фірмового ідеалу свідчить про його призначення, тобто в ньому відображаються довготривалі цілі...
-
Маркетинговий менеджмент - Белявцев М. І. - Якісні підприємницькі цілі
Постановка якісних цілей підприємства в образі фірмового ідеалу свідчить про його призначення, тобто в ньому відображаються довготривалі цілі...
-
Операційний менеджмент - Капінос Г. І. - 1.3. Цілі та завдання операційного менеджменту
Предметом дисципліни операційний менеджмент є вивчення науково-обгрунтованих форм і методів управління процесами створення операційної системи і способів...
-
1.1. Сутність і роль маркетингу в управлінні сучасною фірмою Маркетинг як теорія, як система теоретичних, методологічних і практичних знань, котра...
-
Фінансовий менеджмент - Шелудько В. М. - 1.2. Мета й основні завдання фінансового менеджменту
Підприємства, які функціонують в умовах ринкової економіки, можуть вирішувати в процесі своєї фінансово-господарської діяльності різні завдання і ставити...
-
Основні терміни і поняття Міжнародний менеджмент, національна школа бізнесу, пакет розвитку, геоцентрична концепція, поліцентрична концепція,...
-
Фінансовий менеджмент - Крамаренко Г. О. - 1.2. Сутність, мета і завдання фінансового менеджменту
В умовах ринкової економіки управління різними аспектами діяльності підприємства неможливе без вирішення проблем фінансового характеру. Аналіз...
-
2.1. Специфіка процесу управління туристичним підприємством 2.2. Планування діяльності 2.3. Організаційна функція у менеджменті туризму 2.4. Мотивація як...
-
Менеджмент організацій - Шморгун Л. Г. - 1.1. Визначення менеджменту та його коротка історія
Тема 1. Системний підхід до управління організацією Тема 2. Структура організації як об'єкта управління Тема 3. Організація управління підприємством Тема...
-
2.1. Специфіка процесу управління туристичним підприємством 2.2. Планування діяльності 2.3. Організаційна функція у менеджменті туризму 2.4. Мотивація як...
-
Маркетинговий менеджмент - Белявцев М. І. - Передмова
За нашого часу, коли умовою економічного розвитку підприємств є активна діяльність на ринку, життєво важливими стають знання кінцевого споживача, уміння...
-
Менеджмент - Рульєв В. А. - 1.2. Цілі, задачі та види менеджменту
Головним в менеджменті є визначення цілей діяльності організації на найближчу та віддалену перспективу. Управління шляхом постановки цілей здійснюється з...
-
Маркетинговий менеджмент - Белявцев М. І. - 1.2. Маркетингове середовище фірми
Ефективність діяльності фірми на ринку залежить не тільки від протиборства комплексу маркетингу, що застосовується нею, а й від тенденцій і подій, що...
-
1. Стратегічне планування та управління як складові процесу розробки стратегії Процес розробки стратегії включає стратегічне планування та стратегічне...
-
Стратегічний менеджмент - Осовська Г. В. - Тема 3. Процес стратегічного менеджменту
1. Стратегічне планування та управління як складові процесу розробки стратегії Процес розробки стратегії включає стратегічне планування та стратегічне...
-
Розгорнутий виклад матеріалу, що розкриває сутність цього питання, слід опрацювати за базовими підручниками М. В. Макаренката О. М. Махаліної, [26, с....
-
Операційний менеджмент - Капінос Г. І. - 1.4. Процес реалізації операційного менеджменту
Предметом дисципліни операційний менеджмент є вивчення науково-обгрунтованих форм і методів управління процесами створення операційної системи і способів...
-
Операційний менеджмент - Капінос Г. І. - 2.3. Операційні пріоритети
Відповідно до ранніх робіт С. Уікхема Скіннера з Гарвардської бізнес-школи і більш пізніх досліджень Террі Хілла з Лондонської бізнес-школи розрізняють...
-
Менеджмент туризму - Кіптенко В. К. - 1.4. Особливості менеджменту в туризмі
Туризм як об'єкт управління має низку властивих тільки йому особливостей, які багато в чому зумовлені специфікою галузі. Завдання менеджменту полягає в...
-
Фінансовий менеджмент - Крамаренко Г. О. - 2.2. Інформаційне забезпечення фінансового менеджменту
Одна з характерних рис фінансового менеджменту полягає в тому, що його інформаційна база піддається на даний час істотним змінам. В умовах...
-
Фінансовий менеджмент - Крамаренко Г. О. - 2.1. Організаційне забезпечення фінансового менеджменту
2.1. Організаційне забезпечення фінансового менеджменту Факторами підвищення економічної ефективності виробництва є технічний і організаційний розвиток,...
Маркетинговий менеджмент - Біловодська O. A. - 2.1. Завдання процесу маркетингового менеджменту