Історія вчень про державу і право - Кормич А. І. - 3. Політико-правові погляди Томаса Джефферсона

Томас Джефферсон (1743-1826) - філософ, громадський і державний діяч, третій президент після утворення США. Народився в аристократичній родині. Батько і мати - вихідці із Шотландії були дуже заможні. Після їхньої смерті йому в спадок залишилась найбільша латифундія в окрузі, в декілька тисяч акрів землі, яку обробляли раби. Але це не завадило Джефферсону зайняти видне місце поряд з іншими "батьками-засновниками" США і стати видатним ліберально-демократичним правий ком. У 17 років Томас вступає на навчання в досить відомий у Новому Світі коледж Уільяма і Мері. Його цікавило все, але він вибирає юриспруденцію. До 1771 р. було проведено більше 227 вдалих справ молодим адвокатом.

В юстиції Джефферсона виділяють три етапи.

І. Кінець 1760 р. до закінчення Американської революції в 1773 р. В центрі уваги правові взаємовідносини між Англією і колоніями.

ІІ. 1773 р. до кінця 1790 р. Проблема конституції молодої республіки, уряду, зовнішньополітичний курс.

III. 1801 р. до 1809 р. - президентство Джефферсона. Перетворення в життя своїх політичних та правових поглядів і заснування американської демократії.

Найзначніша праця Джефферсона "Замітки про штат Вірдджінія" (1785 р.) присвячена історії і державному устрою рідного штату. Найвідоміша "Декларація незалежності США" (1776 р.) Джефферсон працював юристом, міліцейським чиновником, губернатором штату. Його політико-правові погляди перетерпіли еволюцію від радикалізму до помірних ліберальних принципів і були близькі до поглядів Томаса Пейна. Природно-правову доктрину Джефферсон сприйняв у її найбільш радикальному трактуванні. Згодом симпатизував ідеям Руссо і його демократичним поглядам щодо розвитку суспільства.

Т. Джефферсон багато зробив у справі освіти і пропаганди свободи слова, свободи думки. Він - автор "Закону штату про встановлення релігійної свободи" 1777 р.

До початку Війни за незалежність 1775-1783 pp. Джефферсон сподівався конфлікт з Англією вирішити мирним шляхом. Однак надалі його погляди на дану проблему змінюються. Джефферсон у своїх роботах і привселюдно критикував Конституцію США 1787 p. за те, що вона давала можливість президентові переобиратися необмежену кількість разів і перетворитися на довічного монарха. Великим недоліком Конституції він вважав відсутність у ній Білля про права, особливо свободи слова, друку, релігії.

Джефферсон критикував капіталізм, що набирав сили в США і призводив до зубожіння населення. Головна причина цього - розвиток крупного виробництва. А він робив ставку й ідеалізував дрібне фермерське господарство. Ідеал Джефферсона - демократична республіка вільних і рівноправних фермерів. Цей ідеал утопічний.

Томас Джефферсон - основний автор проекту Декларації про незалежність - конституційного документа. Використовуючи природничо-правову доктрину, він обгрунтував відділення колоній від Англії й утворення ними самостійної, незалежної держави. До комітету з підготовки проекту Декларації входили Джефферсон, Адамс, Франклін, Шерман, Левінгтон. Проект доручили готувати Джефферсону.

Природничо-правова концепція Джефферсона про суспільний договір як основу устрою суспільства надавала право всім його учасникам конституювати державну владу. Він був за народний суверенітет і рівність громадян у політичних і виборчих правах.

Конституційний документ "Декларація про незалежність" (1776 p.), за характером був: 1. Демократичним. 2. Революційним. 3. Природничо-правовим. 4. Обгрунтовував право відділення колоній від Англії. 5. Обгрунтовував утворення самостійної і незалежної держави. 6. Свобода трактувалася як право вільно користуватися і розпоряджатися своїми матеріальними благами, тобто мати право на власність.

Уряд створюється людьми для охорони природних прав людини. Влада уряду витікає зі згоди народу підкорятися йому. Тому народ вправі змінити або знищити існуючу форму правління чи чинний уряд, якщо ті прагнуть до деспотизму. Це обов'язок і право народу - трактував Т. Джефферсон у Декларації про незалежність. Цей документ про незалежність містив 27 пунктів обвинувачення англійського короля, який відстоював деспотизм.

Ще в 1762 p., будучи членом Законодавчих зборів Вірджинії, Т. Джефферсон виступив за скасування рабовласництва, а потім уніс законопроект про скасування рабства в північно-західних штатах. Він доводив, що рабство суперечить людській природі і природним правам людей. Тому в проекті Декларації про незалежність він критикував і обвинувачував короля Англії в тому, що за його наказом в Африці відновлювали людей, перетворювали їх на рабів. Під час перевезення через океан багато рабів гинуло в трюмах кораблів жахливою смертю. Це був 28 пункт обвинувачення короля Англії в проекті Декларації про незалежність. Але через рішучі заперечення плантаторів південних колоній 28 пункт виключили.



Схожі статті




Історія вчень про державу і право - Кормич А. І. - 3. Політико-правові погляди Томаса Джефферсона

Предыдущая | Следующая