Економіка підприємств - Горбонос Ф. В. - 19.3. Науково-технічний прогрес і його ефективність
Найважливішим чинником економічного зростання підприємства і таким, що забезпечує потенційні можливості розвитку й ефективності виробництва, є науково-технічний прогрес. Він - головний важіль інтенсифікації. Кардинальне його прискорення зумовлює широке впровадження у виробництво техніки нових поколінь, принципово нових технологій і форм організації праці й виробництва, є потужним засобом, що забезпечує найвищу продуктивність праці, швидкий розвиток економіки та розв'язання багатьох соціальних проблем.
Науково-технічний прогрес охоплює всі ланки процесу інтенсифікації, в тому числі фундаментальні й теоретичні дослідження, конструкторсько-технологічні розробки, створення зразків нової техніки, її освоєння, промислове виробництво та впровадження у сільське господарство. Усе це відбувається на основі найсучасніших досягнень науки, яка стала продуктивною силою. Вони втілюються у високопродуктивних машинах, удосконалених технологіях й організації виробництва, нових засобах і предметах праці.
Часто науково-технічний прогрес розглядають як удосконалення речової частини продуктивних сил, тобто як заміну обладнання, виробів тощо. Це не зовсім так. По-перше, сучасний НТП пов'язаний не лише з виробництвом матеріальних благ, а й з такими сферами, як освіта, охорона здоров'я, культура та ін. По-друге (і це головне), прогресивний розвиток техніки повинен супроводжуватися певним позитивним економічним результатом. Створення нових засобів і предметів праці буде прогресом лише тоді, коли суспільство одержить від їх застосування необхідний ефект. Інколи трапляється так, що випускають машини нових марок з прогресивними якостями, проте затрати на виробництво зростають. У зв'язку з цим економічну ефективність кожної новинки треба розглядати як складову прогресивності.
Часто науково-технічний прогрес ототожнюють з науково-технічною революцією. Між ними існує тісний взаємозв'язок, однак це різні поняття. Науково-технічна революція - процес бурхливих докорінних якісних змін у техніці й технології виробництва, енергетиці, засобах і предметах праці, в організації управління, характері трудової діяльності людей з перетворенням науки на безпосередню продуктивну силу суспільства. Вона е глибоким всесвітнім явищем, що почалося на межі 40-50-х років XX ст. і розгортається, насамперед, в економічно розвинутих країнах. На відміну від НТР, яка зумовлює раптові якісні та кількісні зміни в засобах і предметах праці, технології й організації виробництва, НТП характеризується поступовим і планомірним розвитком цих процесів.
Науково-технічний прогрес - це планомірне, постійне і поступове вдосконалення засобів виробництва, техніки, предметів праці та поліпшення методів їх використання, впровадження найновішої технології, організації праці й виробництва, управління, підвищення кваліфікації кадрів, широке впровадження у виробництво досягнень науки і техніки з метою збільшення обсягів виробництва сільськогосподарської продукції з найменшими затратами праці та коштів на її одиницю.
Основними напрямами науково-технічного прогресу в сільському господарстві є агротехнічний, зоотехнічний, технічно-технологічний, організаційно-економічний і соціальний.
Агротехнічний прогрес виявляється в якісному поліпшенні сільськогосподарських угідь, підвищенні їх продуктивності на основі різних способів обробітку, гідротехнічної, хімічної й іншої меліорації, впровадження науково обгрунтованих сівозмін, раціональної структури посівних площ, удосконалення методів боротьби зі шкідниками та хворобами сільськогосподарських культур, поліпшення насінництва, виведення висо-коурожайних сортів і гібридів.
Широкого впровадження у виробництво набувають такі заходи, як безполицевий грунтозахисний обробіток, сівба з одночасним внесенням добрив у рядки, позакореневе підживлення рослин, підживлення рідкими добривами за допомогою культиваторів і гідропонним способом, штучне запилення рослин. Усе це дає змогу підвищити врожайність сільськогосподарських культур на 25-35%. Не меншого значення для підвищення врожайності набуває розвиток селекції та насінництва. Виведені нові високопродуктивні сорти пшениці "Ми-ронівська-25", "Поліська-70", "Одеська-51" з потенційною урожайністю 75-80 ц/га, що на 10-15 ц/га перевищує урожайність сортів, які використовувалися раніше.
Важливим напрямом агротехнічного прогресу є застосування різних видів меліорації. Особливе місце тут належить осушенню та зрошенню, оскільки в нашій країні близько 2/_ орних земель розміщено в зоні недостатнього і надмірного зволоження. Зрошення в умовах степу підвищує врожайність сільськогосподарських культур у 2-3 рази, а осушення земель Полісся - в 1,5-2 рази. Застосування краплинного внутрішньогрунтового, синхронно-імпульсного зрошення дає змогу підвищити врожайність у 3-4 рази, зменшити витрати води у 7-9 разів і підвищити рівень продуктивності праці у 8-10 разів. Частіше стали впроваджуватися осушувально-зрошувальні системи з подвійним регулюванням води.
Зоотехнічний прогрес - це виведення нових високопродуктивних порід тварин і поліпшення племінних якостей існуючих, удосконалення системи утримання та годівлі, вирощування й догляду, систематичне поліпшення технології виробництва продуктів тваринництва. Лише впродовж останніх років науково-дослідними інститутами й установами в Україні виведено понад 10 порід великої рогатої худоби, 14 порід свиней, 12 порід овець. Особлива увага приділяється розвитку нових ліній чорно-рябої породи худоби, середній річний надій від якої може сягнути до 5,5-6,0 тис. кг молока при жирності 3,8-4,0%.
У підвищенні продуктивності тварин велику роль відіграє годівля. Поступовий перехід на годівлю тварин повноцінними та збалансованими кормами, зокрема в брикетному й гранульованому вигляді, сприяє підвищенню продуктивності худоби на 10-15% і зниженню витрат кормів на 8-10%. Дуже важливий напрям зоотехнічного прогресу - вдосконалення технології виробництва. Досвід підприємств промислового виробництва яловичини засвідчує, що за такої технології витрати кппміо ттг" 1 - -------
Нормою, а затрати праці - лише 3,7 людино-годин на один центнер.
Технічнотехнологічний прогрес передбачає створення нової та удосконалення Існуючої техніки, машин і обладнання, систем машин для комплексної механізації й автоматизації сільськогосподарського виробництва, приладів, сировини і матеріалів, будівництво приміщень з відповідним обладнанням, споруд, розроблення нових, удосконалення існуючих техно логічних процесів виробництва, первинної переробки та зберігання сільськогосподарської продукції, застосування високо продуктивних машин, іншої техніки, розвиток транспортних засобів, розширення бази зберігання продукції тощо.
Організаційно-економічний і соціальний прогрес спрямовують свої заходи на ефективне використання землі, матеріальних і трудових ресурсів. Це - удосконалення і впровадження нових прогресивних технологій у землеробстві й тваринництві, раціональна спеціалізація, підведення її до рівня кооперування, вдосконалення форм і організації управління, концентрація та раціональне розміщення виробництва.
Різні напрями науково-технічного прогресу тісно взаємопов'язані й обумовлюють один одного. Вони не повинні завдавати шкоди навколишньому середовищу. Охорона довкілля вимагає великих капіталовкладень і часу, проте ці витрати вкрай необхідні. Вона не лише підвищує економічну ефективність виробництва, а й забезпечує високий соціальний ефект.
Людині в умовах інтенсифікації належить вирішальна роль, тому необхідні заходи соціального характеру: поліпшення умов її праці, відпочинку та життя, матеріального стимулювання, підвищення кваліфікації, забезпечення умов для духовного і культурного розвитку.
Отже, економічна ефективність науково-технічного прогресу виявляється в підвищенні продуктивності живої й уречевленої праці, зростанні урожайності сільськогосподарських культур і продуктивності тварин, підвищенні якості продукції, економи ресурсів, зниженні собівартості продукції та зростанні рентабельності підприємств.
Схожі статті
-
Економіка підприємств - Горбонос Ф. В. - 12.4. Шляхи підвищення продуктивності праці
Розвиток і зміцнення економіки аграрних підприємств, розв'язання багатьох соціально-економічних проблем можливі лише за умови підвищення рівня...
-
Економіка підприємств - Горбонос Ф. В. - 2.1. Підприємство та його складові
2.1. Підприємство та його складові Для забезпечення нормального рівня життєдіяльності суспільство здійснює безліч видів конкретної праці. Об'єднуючись у...
-
Економіка підприємств - Горбонос Ф. В. - 13.1. Поняття витрат виробництва і собівартості продукції
13.1. Поняття витрат виробництва і собівартості продукції Будь-яке аграрне підприємство в процесі діяльності здійснює матеріальні, грошові й трудові...
-
13.1. Поняття витрат виробництва і собівартості продукції Будь-яке аграрне підприємство в процесі діяльності здійснює матеріальні, грошові й трудові...
-
Економіка підприємств - Горбонос Ф. В. - 16.1. Ринок. Його суть і функції
16.1. Ринок. Його суть і функції Продукція сільськогосподарських товаровиробників, незалежно від форми власності підприємства, у формі товару надходить у...
-
Матеріально-технічна база аграрного підприємства - сукупність усіх матеріальних умов здійснення процесу виробництва в поєднанні з його технологією в...
-
Економіка підприємств - Горбонос Ф. В. - 4.2. Особливості сільського господарства як галузі
Сільське господарство як галузь має низку особливостей, що значною мірою визначають результати діяльності аграрних підприємств. Водночас, як і в інших...
-
Економіка підприємств - Горбонос Ф. В. - 19.2. Суть, поняття та показники інтенсифікації
Термін "інтенсифікація" (від франц. Intensification - посилення, збільшення напруженості) стосовно сільського господарства донедавна вживався для...
-
Економіка підприємств - Горбонос Ф. В. - 17.2. Методи оцінки й управління якістю продукції
Для визначення рівня якості продукції, що виробляє підприємство, застосовують кілька методів. Основними з них є органолептичний, лабораторний та...
-
Економіка підприємств - Горбонос Ф. В. - 12.2. Поняття, суть і показники продуктивності праці
В аграрному секторі при виробництві продукції бере участь різноманітна праця, яку можна поділити на три групи (рис. 12.1): Рис, 12.1. Векторна схема...
-
Економіка підприємств - Горбонос Ф. В. - Розділ 2. Підприємство як суб'єкт господарювання
2.1. Підприємство та його складові Для забезпечення нормального рівня життєдіяльності суспільство здійснює безліч видів конкретної праці. Об'єднуючись у...
-
Від рівня розвитку і стабільності функціонування аграрного сектору значною мірою залежить стан економіки і продовольча безпека країни та відповідне...
-
Економіка підприємств - Горбонос Ф. В. - 19.1. Економічне зростання і його типи
19.1. Економічне зростання і його типи Причини поступального розвитку економіки кожного окремо взятого підприємства, як і країни загалом, полягають у...
-
Економіка підприємств - Горбонос Ф. В. - Розділ 18. Ефективність діяльності аграрних підприємств
18.1. Поняття та суть економічної ефективності Найважливішою узагальнювальною характеристикою результативності діяльності аграрних підприємств є...
-
Економіка підприємств - Горбонос Ф. В. - 8.3. Економічна ефективність використання оборотних засобів
Поліпшення використання оборотних засобів - одне з нагальних завдань аграрних підприємств. Ефективність використання оборотних засобів характеризується...
-
6.1. Земля як специфічний і головний засіб виробництва. її особливості Земля як економічний об'єкт - це частина земної поверхні, в межах якої...
-
Економіка підприємств - Горбонос Ф. В. - 3.2. Класифікація підприємств
Підприємства різняться між собою великою кількістю ознак: - галузевою спеціалізацією; - потужністю виробництва; - структурою виробництва. Найголовнішою...
-
Економіка підприємств - Горбонос Ф. В. - 4.1. Зв'язки та зовнішнє середовище підприємства
4.1. Зв'язки та зовнішнє середовище підприємства Економічні умови розвитку та функціонування аграрних підприємств постійно змінюються. В останні роки, у...
-
Економіка підприємств - Горбонос Ф. В. - 18.4. Чинники та шляхи зростання ефективності виробництва
Рівень економічної ефективності діяльності підприємства залежить від багатьох чинників і умов. Ці чинники в реальності діють не ізольовано, в чистому...
-
Економіка підприємств - Горбонос Ф. В. - 7.5. Знос і амортизація основних фондів
У процесі використання всі види основних фондів зношуються, втрачають першопочаткові якості й роботоздатність. Поступово вони стають непридатними для...
-
Економіка підприємств - Горбонос Ф. В. - 7.4. Економічна оцінка та забезпеченість фондами
Елементи основних виробничих фондів сільськогосподарського призначення відіграють неоднакову роль у процесі виробництва. Велике значення має їх поділ на...
-
Економіка підприємств - Горбонос Ф. В. - 7.3. Структура основних фондів
Елементи основних виробничих фондів сільськогосподарського призначення відіграють неоднакову роль у процесі виробництва. Велике значення має їх поділ на...
-
Економіка підприємств - Горбонос Ф. В. - Розділ 4. Підприємство в сучасній системі господарювання
4.1. Зв'язки та зовнішнє середовище підприємства Економічні умови розвитку та функціонування аграрних підприємств постійно змінюються. В останні роки, у...
-
Економіка підприємств - Горбонос Ф. В. - Розділ 16. Ринкові відносини в аграрному секторі
16.1. Ринок. Його суть і функції Продукція сільськогосподарських товаровиробників, незалежно від форми власності підприємства, у формі товару надходить у...
-
Економіка підприємств - Горбонос Ф. В. - 14.1. Економічна суть і функції ціни
14.1. Економічна суть і функції ціни Динамічний розвиток підприємства в умовах ринкової економіки можливий лише за наявності високоефективного механізму...
-
Економіка підприємств - Горбонос Ф. В. - Розділ 14. Ціни та ціноутворення на продукцію підприємства
14.1. Економічна суть і функції ціни Динамічний розвиток підприємства в умовах ринкової економіки можливий лише за наявності високоефективного механізму...
-
Економіка підприємств - Горбонос Ф. В. - 13.4. Шляхи зниження собівартості продукції
Усі виробничі витрати, що формують собівартість продукції, групують за певними ознаками. За роллю в процесі виробництва і за цільовим призначенням...
-
Економіка підприємств - Горбонос Ф. В. - 13.3. Класифікація витрат і управління ними на підприємстві
Усі виробничі витрати, що формують собівартість продукції, групують за певними ознаками. За роллю в процесі виробництва і за цільовим призначенням...
-
Економіка підприємств - Горбонос Ф. В. - 5.4. Механізація та показники використання техніки
До головних умов підвищення продуктивності праці в аграрних підприємствах належать прискорення темпів і підвищення рівня оснащеності аграрного...
-
Економіка підприємств - Горбонос Ф. В. - 3.4. Структура підприємств
До складу великих і середніх підприємств, а інколи й малих, входять виробничі підрозділи, дільниці, а також обслуговуючі господарства й органи...
Економіка підприємств - Горбонос Ф. В. - 19.3. Науково-технічний прогрес і його ефективність