Релігієзнавство - Кислюк К. В. - Текст 9.6. ПОВІСТЬ МИНУЛИХ ЛІТ. ЗАСНУВАННЯ КИЄВО-ПЕЧЕРСЬКОЇ ЛАВРИ
Не раніше 995 р.
1. Во имя Отца, и Сына, и Святаго духа.
2. Се яз, князь великий Василей, нарицаемый Володимер, сын Святославль, внук И горев (и) блаженыя Ольгы, усприал есмь крещение святое от греческых царей Констянтина и Василия и Фотея патриарха, взях перваго митрополита Михаила на Киев и на всю Русь, иже крести всю землю Рускую.
3. И по том летом минувшим, создах церковь святую Богородицю и дах десятину к ней во всей земли Рускои княжения от всего суда 10-тый грош, ис торгу 10-тую неделю, из домов на всякое лето 10-е всякаго стада и всякаго живота чюднои матери Божий и чудному Спасу.
4. И по том возрех в греческий номоканун и обретох в нем, юже не подобает сих тяжь и судов судити князю, ни бояром, ни судьям его.
5. И сгадав аз со своею княгиною Анною и со своими детьми, дал есмь святой Богородици и митрополиту и всем епископом.
6. А ты не ступають ни дети мои, ни внуци мои, ни род мои в люди церковныя и во все суды.
7. И по всем городом дал есмь, и по погостам, и по свободам, где крестьяне суть.
8. А кто вступит на мое дание, суд мне с тем пред Богом, а митрополиту проклинати его сбором.
9. Дал есмь: роспусты, смильное, заставание, умыкание, поши-бание, промежи мужем и женою о животе, или о племени, ил и о сватовстве поимутся, ведство, урекание, узлы, зелье, еретичество, зубо-ядение, иже отца и матерь бьют, или сын и дочи бьетася, иже истя-жются о задници.
10. Митрополичилюди церковный: игумен, игумениа, (поп, попадья), поповиче, чернец, черница, дьякон, дьяконовая, проскур-ница, пономарь, вдовица, калика, стороник, задушный человек, прикладник, хромец, слепец, дьяк, и все причетници церковный.
11. Аше их кто внидет в вину, судити тех митрополиту и епископом опрочи мирян.
Российское законодательство X-XX ее. - Т. 1. Законодатель' ство Древней Руси. - М., 1984. - С. 139-140.
Текст 9.6. ПОВІСТЬ МИНУЛИХ ЛІТ. ЗАСНУВАННЯ КИЄВО-ПЕЧЕРСЬКОЇ ЛАВРИ
У РІК 6559 [1051]. Поставив Ярослав русина Л аріона митрополитом Русі у святій Софії, зібравши єпископів.
А тепер-от скажем, звідки дістав свою назву Печерський монастир.
Коли богол юбивий князь великий Ярослав уподобав [село] Берестове і церкву Святих апостолів, сущу тут, і попів многих надбав, то між них же був пресвітер, на ім'я Ларіон, муж благий, і книжний, і пісник. І ходив він із Берестового на Дніпро, на пагорб, де нині старий монастир Печерський, і тут молитви діяв. А був ліс тут великий, викопав він тут печерку малу, двосаженну, і, приходячи з Берестового, одспівував (церковні] часи і молився тут богу потай.
Поті м же вложив бог князю в серце [добрий намір]: поставив він його митрополитом [у] святій Софії, а ся печерка так осталася. А не по багатьох днях знайшовся один чоловік, на мирське ім'я | Анти па |, із города Любеча. І вложив йому богу серце [намір) у землю | Грецьку) іти; монастирі, шо є там, подивитися. Він і подався іти на Святу Гору І Афон у Греції. - Авт.], і побачив тутешні монастирі, і возлюбив чернецтво. І прийшов він у один монастир із сущих тут монастирів, і вмолив ігумена його, шоби возложив він на нього сан чернечий. І він тоді, послухавши його, постриг його і нарік його ім'ям Антоній. І, напустивши його і научивши його чернецтва, сказав він йому:
"Тож іди назад в Русь, і хай буде на тобі благословення од Святої Гори, бо многі од тебе чорноризцями стануть". І благословив він його, і відпустив його, сказавши йому: "Іди з миром".
Антоній, отож, прийшов до Києва і думав: "Де жити?" І походив він по монастирях, і не вподобав [жодного), бо [цього] бог не хотів. І став він ходити по дебрях і по горах, шукаючи, де б йому бог показав (належне місце]. І прийшов він на пагорб, де ото Ларіон ви копав був печеру, і возлюби в місце се, і вселився в неї, і став молитися богові, зі сльозами говорячи: "Господи! Утверди мене в місці сьому, і хай буде на місці сьому благословення Святої Гори і мойого ігумена, що мене постриг".
І став він жити тут, молячи бога, їв хліб сухий, і того через день, а води в міру заживаючи, і копаючи печеру, і не даючи собі покою ні вдень, ні вночі,- в трудах пробуваючи, і в неспанні, і в молитвах.
Поті м же, коли узнал и | це | добрії люди, вони приходил и до нього, приносячи йому, що було на потребу його. І набув він (такої] слави, як і Великий Антоній. І, приходячи до нього, просили (люди) од нього благословення.
Потім же, коли преставився великий князь Ярослав і взяв владу його син Ізяславі сів у Києві, Антоній уже був прославлений в Руській земл і. І Ізяслав, довідавшись про життя його, прийшов із дружиною своєю, просячи] у нього благословення і молитов.
І відомий усім став Великий Антоній, і шанований усіма. І почали приходити до нього братія, і став він приймати і постригати їх. І зібралося до нього братії числом із дванадцять, викопали вони печеру велику, і церкву, і келії, які є і до сьогодні в печері під старим монастирем.
Коли ж згуртувалася братія, сказав їм Антоній: "Се бог вас зібрав, братія. Ви [тут) єсте по благословенню Святої Гори, тому що мене постриг ігумен Святої Гори, а я вас постригав. Хай буде на вас благословення, перше - од бога, а другеє-од Святої Гори". І, це сказавши їм, він мовив до них: "Живіте особно. Я поставлю вам ігумена, а сам хочу в іншу гору сісти один, усамотнившись, як ото і раніш я був звик".
І настановив він їм ігумена, на ім'я Варлаама, а сам пішов у гору, викопав печеру, яка є під новим монастирем, і в ній і скончав він живоття своє, живши у чесноті і не виходячи з печери сорок літ,- і ніколи, і нікуди. В ній же лежать мощі Його й до сьогодні.
Братія ж та ігумен жили в печері. А коли братії умножилося і не могли вони вміститися в печеру, то задумали вони поставити монастир зовні печери. І прийшов ігумен і братія до Антонія, і сказали вони йому: "Отче! Умножилося братії, і не можемо ми вміститися в печері. Коли б повелів бог і твоя молитва, то поставили б ми церквицю малу зовні печери". І повелів їм Антоній.
Вони тоді поклонилися йому і поставили церквицю малу над печерою на честь Успіння святої богородиці. І став бог ум ножати чорноризців молитвами святої богородиці, і вчинила раду братія з ігуменом поставити монастир, і сказала братія з ігуменом Антонію: "Отче святки! Братія умножається, тому хотіли б ми поставити монастир". Антоній же, рад бувши, сказав: "Благословен бог в усьому. А молитва святої богородиці і отці в, сущих у Святій Горі, нехай буде з вами". І, се мовивши, послав він одного з братії до Ізяслава, великого князя, кажучи так: "Княже мій! Бог ось умножає братію, а місце мале. Якби дав ти нам гору ту, що є над печерою".
Ізяслав же, це почувши, був рад, і послав мужів своїх, і дав їм гору ту. А ігумен і братія заложили церкву велику, і монастир обгородили стовп'ям, і келій поставили багато, і церкву завершили, і прикрасили її іконами.
І відтоді почали називати монастир Печорськи м; тому що жили було ченці раніш у печері, то од того прозвався монастир Печорським. Постав же Печорський монастир по благословенню Святої Гори.
Коли ж Феодосій прийняв монастир, то почав він додержувати великого отримання, посту, і молитви зі сльозами, і збирати став многих чорноризців, і зібрав братії числом сто. 1 почав він шукати правила чернецького. І знайшовся тоді Миха'іл, чернець монастиря Сту-дійського, що прийшов був із Греків з митрополитом Георгієм. І став І Феодосій] у нього шукати устав ченці в студ і йських, і, добувши [його] у нього, списав, і встановив у монастирі своєму: як співати співи монастирські, і поклони як держати, і читання читати; і стояння в церкві, і весь порядок церковний, [і] сидіння на трапезі, і що їсти в які дні - все це за уставом. Феодосій, все це роздобувши, передав монастирю своєму.
Од сього ж монастиря прийняли всі монастирі устав - по всіх монастирях. Тому-то вшанований є монастир Печорський як старший од усіх і почестю більший од усіх.
Літопис руський. - К., 1989. - С. 95-97.
Схожі статті
-
Не раніше 995 р. 1. Во имя Отца, и Сына, и Святаго духа. 2. Се яз, князь великий Василей, нарицаемый Володимер, сын Святославль, внук И горев (и)...
-
Релігієзнавство - Кислюк К. В. - Текст 9.4. ПОВІСТЬ МИНУЛИХ ЛІТ. ХРЕЩЕННЯ РУСІ
Коли ж поляни жили особно по горах сих [київських], то була тут путь із Варягів у Греки, а із Греків [у Варяги по Дніпру, а у верхів'ї Дніпра-волок до...
-
Релігієзнавство - Кислюк К. В. - Текст 9.3. ПОВІСТЬ МИНУЛИХ ЛІТ. АНДРІЇВСЬКА ЛЕГЕНДА
Коли ж поляни жили особно по горах сих [київських], то була тут путь із Варягів у Греки, а із Греків [у Варяги по Дніпру, а у верхів'ї Дніпра-волок до...
-
Релігієзнавство - Кислюк К. В. - Текст 6.1. БІБЛІЯ. НОВИЙ ЗАПОВІТ. ЄВАНГЕЛЬСЬКА БІОГРАФІЯ ІСУСА
Від Матвія 1 18 Народження ж Ісуса Христа сталося так. Коли Його матір Марію за ручено з Йосипом, то перш, ніж зійшлися вони, виявилося, що вона має в...
-
Релігієзнавство - Кислюк К. В. - Текст 6.3. БІБЛІЯ. НОВИЙ ЗАПОВІТ. НАЙБІЛЬША ЗАПОВІДЬ
Від Матвія 5 1 І, побачивши натовп, Він вийшов на гору. А як сів, підійшли Його учні до Нього. 2 І, відкривши уста Свої, Він навчати їх став,...
-
Релігієзнавство - Кислюк К. В. - Текст 6.2. БІБЛІЯ. НОВИЙ ЗАПОВІТ. НАГІРНА ПРОПОВІДЬ
Від Матвія 5 1 І, побачивши натовп, Він вийшов на гору. А як сів, підійшли Його учні до Нього. 2 І, відкривши уста Свої, Він навчати їх став,...
-
Релігієзнавство - Кислюк К. В. - Текст 7.1. НІКЕО-КОНСТАНТИНОПОЛЬСЬКИЙ СИМВОЛ ВІРИ
Від Матвія 5 1 І, побачивши натовп, Він вийшов на гору. А як сів, підійшли Його учні до Нього. 2 І, відкривши уста Свої, Він навчати їх став,...
-
Вихід 19 1 Третього місяця по виході Ізраїлевих синів із єгипетського краю, того дня прибули вони на Си найську пустиню. 2 І рушили вони з Рефідіму, і...
-
Релігієзнавство - Кислюк К. В. - Текст 7.4. БІБЛІЯ. СТАРИЙ ЗАПОВІТ. ГРІХОПАДІННЯ
Буття 2 1 І були скінчені небо й земля, і все воїнство їхнє. 2 І скінчив Бог дня сьомого працю Свою, яку Він чинив. І Він відпочив у дні сьомім від усієї...
-
Релігієзнавство - Кислюк К. В. - Текст 8.1. УРИВКИ ЗІ СВЯЩЕННОГО КОРАНУ
Сура 35 - "Сотворитель" В ім'я всемилостивого, все милосердного Бога. 9. Не хто інший як Бог посилає віри, і вони рухають хмару, і Ми женемо її в мертвий...
-
Релігієзнавство - Кислюк К. В. - Текст 9.2. КУПАЛЬСЬКЕ СВЯТО
У РІК 6491 [983]. Пішов Володимир на ятвягів і взяв землю їх. 1 вернувся він до Києва, і приносив жертву кумирам із людьми своїми. І сказали старці і...
-
Релігієзнавство - Кислюк К. В. - Текст 9.1. ЛЮДСЬКЕ ЯЗИЧНИЦЬКЕ ЖЕРТВОПРИНЕСЕННЯ
У РІК 6491 [983]. Пішов Володимир на ятвягів і взяв землю їх. 1 вернувся він до Києва, і приносив жертву кумирам із людьми своїми. І сказали старці і...
-
Текст 1.1. БІБЛІЯ. СТАРИЙ ЗАПОВІТ. ПРИПОВІСТКА ПРО АВРВВМВ ТА ЙОГО СИНА ІСААКА Буття 17 1 І був Аврам віку дев'ятидесяти літ і дев'яти літ, коли явився...
-
Релігієзнавство - Кислюк К. В. - Текст 7.9. АУГСБУРЗЬКЕ ВИЗНАННЯ
Артикул 1: Про Бога. Наші церкви в повній згоді учать, що рішення Никейського собору щодо єдності Божественної Сутності, а також щодо Трьох І постасей...
-
Об'явлення 21 1 І бачив я небо нове й нову землю, перше бо небо та перша земля проминули, і моря вже не було. 2 І я, Іван, бачив місто святе, Новий...
-
Релігієзнавство - Кислюк К. В. - Текст 7.3. БІБЛІЯ. СТАРИЙ ЗАПОВІТ. СТВОРЕННЯ СВІТУ
"ОТЧЕ НАШ" Отче наш, що єси на небесах! Нехай святиться їм 'я Твоє, нехай прийде Царство Твоє, нехай буде воля Твоя, як на небі, так і на землі. Хліб наш...
-
Релігієзнавство - Кислюк К. В. - Текст 7.2. НАЙУЖИВАНІШІ ХРИСТИЯНСЬКІ МОЛИТВИ
"ОТЧЕ НАШ" Отче наш, що єси на небесах! Нехай святиться їм 'я Твоє, нехай прийде Царство Твоє, нехай буде воля Твоя, як на небі, так і на землі. Хліб наш...
-
Релігієзнавство - Кислюк К. В. - Текст 4.2. БГАГАВАД-ГІТА. ПЕРЕСЕЛЕННЯ ДУШ
Як людина одягає нове вбрання, скидаючи старе, такі душа вбирається в нове тіло, залишаючи старе й непридатне (2.22). Той, хто народився, обов'язково...
-
В ім'я любові до істини і прагнення роз'яснити її, нижченаведе-не буде запропоноване на обговорення у Віттенбергу під головуванням високоповажного отця...
-
Релігієзнавство - Кислюк К. В. - Текст 7.7. УСТАВ ЧЕРНЕЧОГО ЖИТТЯ АНТОНІЯ ВЕЛИКОГО
БОЖІ ЧЕСНОТИ 1. Віра 2. Надія З. Любов МОРАЛЬНІ ЧЕСНОТИ 1. Мудрість 2. Справедливість 3. Мужність 4. Здержливість (Стриманість) ГОЛОВНІ ДОБРІ ДІЛА 1....
-
Релігієзнавство - Кислюк К. В. - Текст 7.6. ПРАВОСЛАВНИЙ КАТЕХІЗИС. ЧЕСНОТИ, ДОБРІ ДІЛА І ГРІХИ
БОЖІ ЧЕСНОТИ 1. Віра 2. Надія З. Любов МОРАЛЬНІ ЧЕСНОТИ 1. Мудрість 2. Справедливість 3. Мужність 4. Здержливість (Стриманість) ГОЛОВНІ ДОБРІ ДІЛА 1....
-
Релігієзнавство - Кислюк К. В. - Текст 5.1. ТИПІТАКА. ВОГНЕВЕ КАЗАННЯ
Як людина одягає нове вбрання, скидаючи старе, такі душа вбирається в нове тіло, залишаючи старе й непридатне (2.22). Той, хто народився, обов'язково...
-
Релігієзнавство - Кислюк К. В. - I етап-етап заснування Церкви Ісусом
В Ісуса не було стрункої системи догматів, не створив він і особливої релігійної організації - вони йому не були потрібні. Він постійно відчував у собі...
-
Релігієзнавство - Кислюк К. В. - ТЕКСТИ ПЕРШОДЖЕРЕЛ ДО УСІХ ТЕМ КУРСУ
Текст 1.1. БІБЛІЯ. СТАРИЙ ЗАПОВІТ. ПРИПОВІСТКА ПРО АВРВВМВ ТА ЙОГО СИНА ІСААКА Буття 17 1 І був Аврам віку дев'ятидесяти літ і дев'яти літ, коли явився...
-
Релігієзнавство - Кислюк К. В. - Текст 3.2. СИСТЕМА ТАБУ
Між релігіями всіх полінезійських племен простежується помітна подібність, можна навіть сказати, цілковита схожість, і в кожній з них існує загадкове т а...
-
Релігієзнавство - Кислюк К. В. - Текст 3.1. ОБРЯДИ ІНІЦІАЦІЇ
Виявляється, обрядова ініціація дітей відбувається лише раз на п'ять - сім років. У ній беруть участь кілька сіл. Насамперед вони спільно намічають на...
-
Релігієзнавство - Кислюк К. В. - Текст 2.2. ПРОТОІЄРЕЙ ОЛЕКСАНДР МЕНЬ. РЕЛІГІЯ В ЖИТТІ ЛЮДИНИ
За своєю сутністю релігія це - окреме явище, що має тільки індивідуальне значення і як таке не піддається об'єктивному формулюванню. Звичайно, спроби...
-
Релігієзнавство - Кислюк К. В. - Текст 2.1. У. ДЖЕЙМС СТАВЛЕННЯ ФІЛОСОФІЇ ДО РЕЛІГІЇ
За своєю сутністю релігія це - окреме явище, що має тільки індивідуальне значення і як таке не піддається об'єктивному формулюванню. Звичайно, спроби...
-
Релігієзнавство - Кислюк К. В. - Збірка священних текстів
Порівняно з іншими напрямками, тибетський буддизм має свої особливості, до яких належать: 1. Релігійний синкретизм, органічне поєднання в ламаїзмі...
-
Релігієзнавство - Кислюк К. В. - Суккот
Суккот - Свято Кущів, у цей день у Палестині починалися жнива, тому Суккот називають ще святом врожаю. Сама ж назва свята походить від давньоєвр. "сукка"...
Релігієзнавство - Кислюк К. В. - Текст 9.6. ПОВІСТЬ МИНУЛИХ ЛІТ. ЗАСНУВАННЯ КИЄВО-ПЕЧЕРСЬКОЇ ЛАВРИ