Психологія - Русинка Іван - 9.1.6. Умови перебігу конфлікту
Наше завдання - - навчитися передбачати можливий конфлікт за будь-якого розвитку взаємовідносин. Ключ до такого "конфліктобачення" - аналіз структурних елементів конфлікту. Для того щоб аналізувати структуру конфлікту, необхідно знати його найважливіші складові:
- конфліктуючі сторони;
- зона розбіжностей;
- образ ситуації;
- мотиви;
- дії;
- умови перебігу конфлікту;
- завершення конфлікту.
9.1.1. Конфліктуючі сторони
У конфлікті беруть участь як мінімум дві конфліктуючі сторони ("конфліктанти") - окремі індивіди або цілі групи. Крім того, в конфлікт можуть бути втягнуті інші учасники - ті, що співчувають (активно і пасивно, з тієї чи іншої сторони), провокатори, миротворці, консультанти, невинні жертви.
Людські чвари не тривали б так довго, якби вся провина була на одній стороні.
Ф. Ларошфуко
9.1.2. Зона розбіжностей
Конфлікти виникають, коли є зона розбіжностей - предмет суперечки, факт, питання, яке викликає розбіжності; зони розбіжностей часто рухомі, можуть розширюватися або звужуватися.
9.1.3. Образ ситуації
Кожен з учасників конфлікту складає своє уявлення або образ ситуації, який утворився в зоні розбіжностей і охоплює всі пов'язані з ним обставини. Ці уявлення не збігаються, оскільки конфліктанти бачать ситуацію по-різному, і це, власне, й створює підгрунтя для їх зіткнення.
Образи конфліктної ситуації (ідеальні карти ситуації) включають такі елементи:
- уявлення учасників конфлікту про себе (свої потреби, можливості, цілі, цінності);
- уявлення учасників конфлікту про протилежну сторону (потреби, цінності, можливості, цілі);
- уявлення учасників конфлікту про ситуацію та умови перебігу конфлікту.
Більш детальний аналіз образу конфліктної ситуації зумовлений тим, що саме ідеальні картини конфлікту, тобто образи, а не сама реальність, визначають поведінку сторін. Особистість реагує на ситуацію залежно від того, як сприймає її й оцінює її значення. Результатом сприйняття (створення образу) ситуації стає визначення ситуації; у своїх подальших діях у цій ситуації особа спирається на те визначення, на ту роль, яку надала ситуації. Те, як ми сприймаємо окремі параметри ситуації і формуємо на їх основі цілісний образ, і визначає ставлення до них і відповідну поведінку, яка буде підганятися під визначення ситуації.
Згідно з теоремою Тамаса, якщо людина визначає ситуацію як конфліктну, то незалежно від реального змісту вона стає такою за своїми наслідками, тому що в подальших діях у подібній ситуації особа орієнтується на те визначення, на ту роль, які сама надала ситуації, відповідно розвиваючи конфліктну взаємодію, оцінюючи партнера, вибираючи стратегії поведінки, зумовлені суб'єктивними тлумаченнями подій. Іншими словами, якщо за нейтральної взаємодії ситуація спілкування, як правило, сприймається адекватно, то в конфліктній ситуації сприйняття зазнає особливих змін - зростає ступінь суб'єктивності сприйняття, що призводить до спотворення образу конфліктної ситуації.
У такій ситуації необхідно бути особливо уважним, оскільки абсолютна упевненість у чомусь, яка пронизана суб'єктивізмом, завжди змушує дотримуватися певної лінії мислення, яка, навіть якщо вона сама по собі й правильна може виходити з хибних передумов і призвести до негативних наслідків.
Встановлено низку інших факторів, що породжують і посилюють ступінь спотворення сприйняття конфліктної ситуації.
- Стан стресу значною мірою змінює перебіг психічних процесів, зазвичай звужує і затруднює мислення, порушує сприйняття.
- Високий рівень негативності емоцій, як правило, призводить до різкого збільшення спотворень у сприйнятті конфліктної ситуації.
- Рівень інформованості учасників один про одного. Чим менше інформації про іншого є у опонента, тим більше він домислює фрагменти інформації, яких немає, формуючи образ конфліктної ситуації.
- Особливості перцептивних процесів також впливають на повноту сприйняття картини: особистості з низьким рівнем когнітивного розвитку оцінюють ситуацію поверхово, їх оцінки мають крайній характер.
- Чим більш життєво важливі мотиви і потреби особистості зачіпаються у конфлікті, тим вища ймовірність спотворення сприйняття.
- Негативна установка на опонента, що сформувалася у до-конфліктний період стосунків, є своєрідним фільтром, який унеможливлює адекватне сприйняття іншого.
Отже, аналіз образів конфліктної ситуації, які створює кожен з учасників конфлікту, вкрай важливий, оскільки:
- саме образ конфліктної ситуації, а не сама по собі дійсність конфліктної суперечності безпосередньо визначає конфліктну поведінку особистості, її реакції і переживання;
- є реальний та ефективний засіб вирішення конфлікту шляхом зміни образу конфліктної ситуації, яка здійснюється за допомогою зовнішнього впливу на учасників конфлікту.
Конфлікт проростає на тому грунті, коли принаймні один із конфліктантів сприймає ситуацію неадекватно і тлумачить поведінку іншого як вияв недружелюбності, агресії, неправомірного способу мислення і дій.
Важко здогадатися, як сприймає ситуацію інший, поки той не повідомить про це. Корнеліус і Фейр, відомі австралійські психологи, радять у таких випадках конфліктуючим сторонам використовувати прийом "Я-висловлювань", які передають іншій людині своє ставлення до певного предмета, явища, ситуації без різких оцінок, без звинувачення і вимог, щоб інша сторона змінила його. Цей спосіб допомагає утримати свою позицію, не перетворюючи іншого на опонента, а в подальшому узгодити свої позиції, щоб діяти в унісон, не оглядаючись назад.
Мета "Я-висловлювання" не чемність або м'якість (але і не грубість, звичайно). Його мета - чесність і прямота. Це можливість донести до інших те, що насправді діється з вами. Правильне "Я-висловлювання" завжди вільне від тягарю потаємних очікувань. Воно дарує чисту, ясну заяву про те, як ви бачите ситуацію, що склалася, і як вам хотілося б бачити її вирішення. Як відреагують на вашу заяву вони - їхня справа.
"Я-висловлювання" може бути корисним у будь-якій обстановці, особливо коли ви сердиті, роздратовані, незадоволені чимось, що, власне, і впливає на неадекватність сприйняття образу іншого і ситуації, в якій ви разом перебуваєте.
9.1.4 Мотиви
Як уже зазначалося, кожна людина по-своєму уявляє ситуацію, в якій перебуває. Які причини зумовлюють своєрідне суб'єктивне бачення ситуації? їх багато, але всі вони в кінцевому результаті ведуть до того, що у кожної людини складається протягом життя власний комплекс установок, потреб, інтересів, думок, ідей, на основі яких вона сприймає та оцінює все, з чим стикається. Названі параметри зумовлюють формування відповідних мотивів - прагнення, спонукання, які суттєво впливають на ставлення людини до важливих для неї речей.
9.1.5. Дії
Коли у людей є зона розбіжностей, відмінні уявлення про ситуацію, одночасно не сумісні мотиви і цілі, вони починають поводитися так, що їх дії стикаються. В такому зіткненні спрямованих одна проти одної дій та протидій і полягає реальний перебіг конфлікту.
Конфлікт схожий на айсберг: дії становлять його надводну частину, яка лежить на поверхні, на відміну від підводної, прихованої від безпосереднього спостереження частини і зони розбіжностей та уявлення конфліктантів про ситуацію, що склалася, мотивів і цілей їх поведінки.
9.1.6. Умови перебігу конфлікту
Характер будь-яких розбіжностей великою мірою визначається зовнішнім середовищем. Виокремлюють такі важливі умови перебігу конфлікту:
- просторові;
- часові;
- соціально-психологічні (особливості психологічного клімату в групі, тип і рівень взаємодії (спілкування), ступінь конфронтації та особливості психічного стану учасників конфлікту, а також діапазон і рівень втягування в суперечності інтересів різних соціальних груп: сімейних, професійних, статевих, етнічних, національних).
9.1.7. Завершення конфліктної ситуації
Будь-яка конфліктна дія може мати чотири типи завершення:
- повне або часткове підпорядкування іншої сторони або учасника взаємодії;
- компроміс;
- переривання конфліктних дій;
- інтеграція і вирішення конфлікту (детальніше див. підрозд. 9.5).
Схожі статті
-
Психологія - Русинка Іван - 9.1.2. Зона розбіжностей
Наше завдання - - навчитися передбачати можливий конфлікт за будь-якого розвитку взаємовідносин. Ключ до такого "конфліктобачення" - аналіз структурних...
-
Психологія - Русинка Іван - 9.1.1. Конфліктуючі сторони
Наше завдання - - навчитися передбачати можливий конфлікт за будь-якого розвитку взаємовідносин. Ключ до такого "конфліктобачення" - аналіз структурних...
-
Психологія - Русинка Іван - 9.1.5. Дії
Наше завдання - - навчитися передбачати можливий конфлікт за будь-якого розвитку взаємовідносин. Ключ до такого "конфліктобачення" - аналіз структурних...
-
Психологія - Русинка Іван - 9.1.4 Мотиви
Наше завдання - - навчитися передбачати можливий конфлікт за будь-якого розвитку взаємовідносин. Ключ до такого "конфліктобачення" - аналіз структурних...
-
Психологія - Русинка Іван - 9.1.3. Образ ситуації
Наше завдання - - навчитися передбачати можливий конфлікт за будь-якого розвитку взаємовідносин. Ключ до такого "конфліктобачення" - аналіз структурних...
-
Психологія - Русинка Іван - 9.1. Анатомія конфлікту
Наше завдання - - навчитися передбачати можливий конфлікт за будь-якого розвитку взаємовідносин. Ключ до такого "конфліктобачення" - аналіз структурних...
-
Психологія - Русинка Іван - Розділ 9. Особистість і конфлікт
Всі перебувають у стані війни зі всіма як у суспільному, так і в приватному житті, і кожен з самим собою. Платон Я дивуюся з того, якими безпорадними...
-
Психологія - Русинка Іван - 5.2. Сприйняття
Як це не прикро констатувати, але під час сприйняття довкілля і людей, від яких ми отримали повідомлення, одразу з абсолютною впевненістю формуємо для...
-
Психологія - Русинка Іван - Розділ 3. Основні теорії особистості
А, втім, усі теорії варті одна одної. Є серед них і така, згідно з якою кожному віддячиться за його вірою. Тож нехай це справдиться, М. Булгаков З усіх...
-
Психологія - Русинка Іван - Розділ 1. Психологія як наука
Небезпечна справа - переконати людину, що вона у всьому схожа на тварину, не показавши в той же час і її величі. Не менш небезпечно переконати її в...
-
Психологія - Русинка Іван - Розділ 2. Мозок і психіка
Людські схильності можна задовольнити і в межах дуже малого кола так само повно, як і в межах дуже великого. О. Бальзак 2.1. Мозок людини, його будова й...
-
Психологія - Русинка Іван - 1.2. Розвиток психологічних знань у межах вчення про душу
Небезпечна справа - переконати людину, що вона у всьому схожа на тварину, не показавши в той же час і її величі. Не менш небезпечно переконати її в...
-
Психологія - Русинка Іван - 4.1. Свідомість. Самосвідомість. Поведінка
Кожна людина має два обличчя: маску - це її публічне лице, яке має на меті справляти враження на інших людей або приховати від інших свою істинну...
-
Психологія - Русинка Іван - Розділ 5. Когнітивна сфера особистості
Тайна буття людського не тільки в тому, щоб жити, а й у тому, для чого жити; без цього знання людина зруйнує себе, Ф. Достоєвський Розум даний людині для...
-
Кожна людина має два обличчя: маску - це її публічне лице, яке має на меті справляти враження на інших людей або приховати від інших свою істинну...
-
Психологія - Русинка Іван - 1.1. Еволюція наукових поглядів на природу психічного
Небезпечна справа - переконати людину, що вона у всьому схожа на тварину, не показавши в той же час і її величі. Не менш небезпечно переконати її в...
-
Психологія - Русинка Іван - 2.2.3. Принцип взаємодії і взаємозалежності свідомості та підсвідомості
Згідно із 3. Фрейдом, людина конфліктна за своєю природою. Він показав, що існування людини пов'язане з постійним напруженням і подоланням суперечності...
-
Психологія - Русинка Іван - 2.2.2. Принцип домінанти
Щоб проілюструвати другий відомий науці принцип роботи мозку - "принцип домінанти", наведемо наочний приклад. Уявіть собі, що у вас виникло відчуття...
-
Психологія - Русинка Іван - 8.7.1. Алгоритм маніпуляції
Знання про те, як за допомогою маніпуляції свідомістю одні люди впливають на поведінку інших, накопичується і в науці, і в художній творчості, і в...
-
Психологія - Русинка Іван - Рівні спілкування
Ми Всесвіту мета, і вищий пік його творіння, О. Хаям Очевидне і надзвичайно важливе значення для вибору поведінки в соціальній взаємодії мають...
-
Ми Всесвіту мета, і вищий пік його творіння, О. Хаям Очевидне і надзвичайно важливе значення для вибору поведінки в соціальній взаємодії мають...
-
Психологія - Русинка Іван - 8.2. Основні характеристики спілкування
Спілкування - складний, багатогранний процес. Він, як зазначив Б. Д. Паригін, може виступати водночас і як процес взаємодії людей, і як інформаційний...
-
Психологія - Русинка Іван - 8.1. Природа спілкування
Спілкування - складний, багатогранний процес. Він, як зазначив Б. Д. Паригін, може виступати водночас і як процес взаємодії людей, і як інформаційний...
-
Психологія - Русинка Іван - Розділ 8. Особистість і спілкування
Сказати не означає почути. Почути не означає зрозуміти. Зрозуміти не означає погодитись. Погодитись не означає застосувати. Застосувати не означає...
-
Психологія - Русинка Іван - 6.3. Негативні психічні стани: стрес, фрустрація, невроз
Що відбувається, коли ви виходите за межі вашої зони комфорту - за допомогою фізичних дій, розумових зусиль або духовних пошуків? Виникає стрес. Стрес -...
-
Психологія - Русинка Іван - 6.2. Емоції і почуття
Усю розмаїтість людських переживань можна поділити на дві групи: - відображення ситуаційного ставлення людини до певних об'єктів - це емоції; - стійке й...
-
Психологія - Русинка Іван - 5.6. Уява
Кожному з нас хотілося б дізнатися, що і за допомогою яких засобів може поліпшити якість нашого життя. І мало хто здогадується, що ця якість залежить...
-
Психологія - Русинка Іван - 5.4. Відчуття
"Кожного разу, коли мені здається, що я збагнув світ до самих глибин, він мене вражає своєю простотою", - писав видатний французький письменник і філософ...
-
Людські схильності можна задовольнити і в межах дуже малого кола так само повно, як і в межах дуже великого. О. Бальзак 2.1. Мозок людини, його будова й...
-
Психологія - Русинка Іван - 5.1. Увага
Увага не має свого предмета пізнання. Це не самостійний психічний процес, а радше його необхідна умова, форма окремої продуктивної діяльності на різних...
Психологія - Русинка Іван - 9.1.6. Умови перебігу конфлікту