Психологія конфлікту - Долинська Л. В. - 3.7. Допоміжні методи: тести, анкети, моделювання, соціометрія і т. д
Для розв'язання різноманітних конфліктів доволі часто застосовують примирювальні та арбітражні процедури, зокрема тоді, коли ситуація видається безвихідною і сторони не здатні розв'язати її самостійно.
Застосування таких процедур можна віднести як до методів дослідження конфліктів, так і до методів керування ними.
Сутність цього методу полягає в тому, що аналіз конфлікту здійснюється незалежною організацією, яка має визначений правовий статус. Така організація не належить до органів влади, хоча і спирається на них у своїй діяльності. Основне завдання, яке вона покликана виконати, - вивчити конфліктну ситуацію і запропонувати сторонам шляхи виходу з неї. В Україні такою незалежною організацією є Національна служба посередництва та примирення.
Цей метод дає змогу максимально об'єктивно та неупереджено проаналізувати конфлікт, на основі чого сторони-учасниці конфлікту можуть наблизитися до його справедливого вирішення. У тому разі, коли учасники конфлікту не приходять до згоди, арбітр виносить своє рішення. Таке рішення є остаточним і обов'язковим для виконання сторонами конфлікту.
Арбітраж регламентується такими основними принципами:
1) довіра учасників конфлікту авторитету та мудрості арбітра щодо прийняття рішення;
2) центром прийняття рішення є арбітр;
3) компетентність арбітра щодо предмета конфлікту;
4) компетентність арбітра щодо з'ясування фактів та прийняття рішення.
Ключовим моментом є довіра до арбітра у конфліктному процесі.
Серед переваг арбітражу - його можливості виконувати функцію культурного стримування та сприяти розв'язанню конфлікту завдяки звільненню сторін від необхідності негайно прийняти рішення.
Недоліком арбітражних процедур є негнучкість: у результаті їхнього застосування одна із сторін може залишитися ображеною, невдоволеною, оскільки рішення не узгоджується зі сторонами конфлікту.
Примирювальні процедури ставлять за мету припинення ворожнечі між сторонами конфлікту. У процесі примирення сторони приймають мирну угоду, припиняючи тим самим конфліктну взаємодію.
Примирення регламентується такими принципами:
1) сторони мають погодитися на нього добровільно;
2) сторони мусять погодитися і бути готовими діяти у межах запропонованого ритуалу примирення;
3) сторони повинні довіряти або просто приймати особу (чи групу), яка їх примирює;
4) Сторони мають зазначити взаємні умови, за яких мирне співіснування є можливим.
Найдоцільнішим є застосування примирю вальних процедур при розв'язанні конфліктів, які виникають між дітьми.
З.6. Методи опитування при вивченні конфліктів
Найпоширенішими методами дослідження конфліктів є методи опитування. Сутність опитувальних методів полягає в отриманні інформації про об'єктивні та суб'єктивні сторони конфлікту зі слів досліджуваних. Залежно від завдань дослідження психологи розробляють інтерв'ю, анкети та опитувальники.
З метою дослідження конфліктів найчастіше застосовують анкети та інтерв'ю.
Анкетування полягає в отриманні інформації шляхом отримання відповідей на заздалегідь розроблені питання і дає змогу одночасно залучити до дослідження значну кількість досліджуваних.
Метод експертного інтерв'ю допомагає з'ясувати, як учасники конфлікту сприймають та оцінюють його.
Методи опитування належать до допоміжних методів дослідження у психології. А тому інформація, отримана з їхнім використанням, часто має суб'єктивний характер. Тому результати, отримані за допомогою цих методів, повинні бути доповнені матеріалами, отриманими іншими методами.
В. П. Левкович, O. E. Зуськова розробили методику "Міжособистісний сімейний конфлікт" (1987), керуючись міркуванням, що порушення взаємин між подружжям та виникнення конфліктів є наслідком суперечностей у сфері потреб.
СІ. Єріна розробила шкалу діагностики рольового конфлікту. Запропонована нею методика дає змогу діагностувати психологічний конфлікт у керівників первинних виробничих колективів, міру його вираженості та зони діяльності керівника, які викликають конфліктні переживання.
Т. А. Полозова розробила методичну процедуру для вивчення міжособистісних конфліктів у групі. Ця процедура спирається на експертні оцінки взаємин між членами колективу.
Аналогічною є методика А. Я. Анцупова "Модульна методика діагностики міжособистісних конфліктів".
М. Штраус та С. Штайнметц розробили "Шкалу тактики поведінки у конфлікті", яка дає змогу оцінити взаємини у сім'ї та самооцінку досліджуваних.
Тест Томаса призначений для визначення переважного стилю поведінки особистості у конфліктній ситуації.
Ю. Альошина, Л. Гозман, Є. Дубовська розробили опитувальник "Характер взаємодії подружжя у конфліктних ситуаціях" (1987). У ньому досліджуваним пропонується обрати най прийнятніший спосіб реагування на запропоновані ситуації взаємодії, які є потенційно конфліктними.
На визначення стратегій взаємодії керівника з підлеглими спрямований опитувальник А. Єршова.
Є. І. Кіршбаум запропонував конфліктні ситуації для вивчення конфліктів у педагогічному спілкуванні.
Доволі часто з метою виявлення властивих особистості стратегій взаємодії у конфліктних ситуаціях психологи використовують тест Розенцвейга та його модифікації (зокрема методику "Ділові ситуації" Н. Хитрової).
Для діагностики конфліктів всередині групи можна застосовувати методику соціометрії. Дещо інформативнішою видається розроблена А. Я. Анцуповим модульна методика діагностики міжособистісних конфліктів.
Індекс конфліктності психологічного клімату в організації дає змогу виявити опитувальник Б. Кросбі та Дж. Шерер.
Діагностику внутрішньоособистісного конфлікту можна здійснити за допомогою тесту О. Б. Фанталової "Рівень співвідношення "цінності" та "доступності" у різних сферах життя". За її припущенням, саме через розходження між "цінністю" та "доступністю" певних об'єктів виникають внутрішні конфлікти.
З метою дослідження певних якостей особистості, які можуть суттєво впливати на виникнення конфліктів, застосовують опитувальник Басса-Дарки, Т. Лірі, особистісний опитувальник Г.-Ю. Айзенка, опитувальник Кеттела, шкалу реактивної та особистісної тривожності Ч. Спілбергера та низку інших. Однак усі ці методики можуть лише дати певну інформацію про учасників конфлікту, але не про сам конфлікт.
3.7. Допоміжні методи: тести, анкети, моделювання, соціометрія і т. д.
Як допоміжні при дослідженні конфліктів застосовують методи соціальної психології: спостереження, тести, соціометрію, вивчення документів, ретроспективний аналіз конфліктів, малюнкові методики, моделювання.
Спостереження застосовують для вивчення конфліктів різного рівня - від внутрішньоособистісних конфліктів до міждержавних. Під час спостереження відбувається цілеспрямоване, організоване сприймання та фіксація конфліктних подій. Перевагою цього методу є те, що конфлікт сприймається безпосередньо. Спостереження дає можливість оцінити вплив різних чинників на перебіг конфлікту.
Однак разом з перевагами, які надає метод спостереження, не варто забувати і про його недоліки: значні затрати часу, взаємний вплив спостерігача і конфлікту та інші.
Ретроспективний аналіз конфліктів можна виконувати шляхом вивчення документів, які безпосередньо стосуються конфлікту, опитування його учасників та свідків, вивчення самозвітів учасників.
Аналіз малюнків (проективна методика "Кінетичний малюнок сім'ї") дає змогу виявити особливості внутрішньосімейних відносин. Про напруженість, конфліктність стосунків можуть свідчити такі показники, як віддаленість членів сім'ї один від одного, відсутність на малюнку когось із членів родини, бар'єр між дитиною та батьками, пози членів сім'ї один відносно одного та інші.
Певну інформацію можна отримати і за допомогою методики "Малюнок тварини, якої не існує". Зокрема, психолога мають насторожити гострі кути на малюнку, шипи, голки, панцирі. Про тривогу, напруженість можуть свідчити також жирні лінії, штриховки та інші елементи малюнка.
З метою дослідження конфліктів можна застосовувати практично всі методи, які є у психології.
Дослідження конфліктів пов'язане із певними методологічними та етичними труднощами.
Для більш об'єктивної оцінки отриманої інформації доцільно підходити до вивчення конфліктів комплексно.
Схожі статті
-
Психологія конфлікту - Долинська Л. В. - З.6. Методи опитування при вивченні конфліктів
Для розв'язання різноманітних конфліктів доволі часто застосовують примирювальні та арбітражні процедури, зокрема тоді, коли ситуація видається...
-
Психологія конфлікту - Долинська Л. В. - 3.5. Примирювальні та арбітражні процедури
Для розв'язання різноманітних конфліктів доволі часто застосовують примирювальні та арбітражні процедури, зокрема тоді, коли ситуація видається...
-
Одним з методів дослідження конфліктів є їхнє вивчення шляхом створення конфліктних ситуацій у природних умовах людської взаємодії. Експериментальні...
-
Експериментальне дослідження реальних конфліктів пов'язане з цілою низкою труднощів. Насамперед тому, що конфлікти між колегами, друзями, сусідами,...
-
Психологія конфлікту - Долинська Л. В. - 3. Методи дослідження конфліктів у психології
1. Методологічні принципи дослідження конфліктів. 2. Експериментальні дослідження конфліктів у лабораторних умовах: ігрові процедури та створення...
-
Психологія конфлікту - Долинська Л. В. - 2.1. Вивчення конфліктів у першій пол. ХХ ст
1. Вивчення конфліктів у першій пол. XX ст. (психоаналітичний підхід; соціотропний підхід; етологічний підхід; теорія групової динаміки;...
-
Психологія конфлікту - Долинська Л. В. - Психоаналітичний підхід
1. Вивчення конфліктів у першій пол. XX ст. (психоаналітичний підхід; соціотропний підхід; етологічний підхід; теорія групової динаміки;...
-
1. Вивчення конфліктів у першій пол. XX ст. (психоаналітичний підхід; соціотропний підхід; етологічний підхід; теорія групової динаміки;...
-
Конфлікти є невід'ємною складовою людського життя, вони відіграють значну роль як у розвитку окремої особистості, так і у розвитку суспільства. Для того,...
-
Психологія конфлікту - Долинська Л. В. - Теорія організаційних систем
Наступним із сучасних підходів до вивчення конфлікту є теорія організаційних систем. Ця теорія з'явилася як альтернатива мотиваційного підходу і сьогодні...
-
Психологія конфлікту - Долинська Л. В. - 1. Загальні проблеми психології конфлікту
Конфлікти є невід'ємною складовою людського життя, вони відіграють значну роль як у розвитку окремої особистості, так і у розвитку суспільства. Для того,...
-
Психологія конфлікту - Долинська Л. В. - ВСТУП
Конфлікти є невід'ємною складовою людського життя, вони відіграють значну роль як у розвитку окремої особистості, так і у розвитку суспільства. Для того,...
-
Психологія конфлікту - Долинська Л. В. - Мотиваційний підхід
Мотиваційний підхід У першій половині XX століття конфлікт не виділяли як самостійний об'єкт дослідження, а розглядали лише як частину більш загальних...
-
Психологія конфлікту - Долинська Л. В. - 3.1. Методологічні принципи дослідження конфліктів
1. Методологічні принципи дослідження конфліктів. 2. Експериментальні дослідження конфліктів у лабораторних умовах: ігрові процедури та створення...
-
Психологія конфлікту - Долинська Л. В. - 2.2. Вивчення конфліктів у другій пол. ХХ ст
Мотиваційний підхід У першій половині XX століття конфлікт не виділяли як самостійний об'єкт дослідження, а розглядали лише як частину більш загальних...
-
Психологія конфлікту - Долинська Л. В. - Діяльнісний підхід
Принцип єдності свідомості та діяльності є одним з ключових у сучасній психології. Застосування діяльнісного підходу до вивчення конфліктів дає змогу...
-
Психологія конфлікту - Долинська Л. В. - Когнітивний підхід
Когнітивний підхід Когнітивний підхід отримав свій розвиток як противага мотиваційному підходу. Таке положення спростовувало наявні суто ситуативні...
-
Психологія конфлікту - Долинська Л. В. - 2.3. Когнітивний та діяльнісний підходи до конфліктів
Когнітивний підхід Когнітивний підхід отримав свій розвиток як противага мотиваційному підходу. Таке положення спростовувало наявні суто ситуативні...
-
Психологія конфлікту - Долинська Л. В. - Теорія і практика переговорного процесу
На межі 60-70-х років XX століття почала формуватися теорія переговорного процесу як окремий напрям вивчення конфліктної взаємодії. Поява цього підходу...
-
Психологія конфлікту - Долинська Л. В. - Соціотропний підхід
У 20-30 роки XX століття на проблему конфліктів звернули увагу соціальні психологи. На думку англо-американського психолога У. Мак-Дауголла, конфлікти у...
-
Психологія конфлікту - Долинська Л. В. - 1.2. Конфлікт: поняття та предмет вивчення
Поняття конфлікту належить і повсякденній свідомості, і науці. Проте наука наділяє його своїм специфічним змістом. Кожен з нас інтуїтивно знає, що таке...
-
Упродовж розвитку цивілізації у філософів не склалося єдиної думки щодо конфліктів. Таким же неоднозначним було ставлення до них і в основних релігійних...
-
Психологія конфлікту - Долинська Л. В. - Інтеракціоністський підхід
Американський психолог Дж. Морено у 1949 році запропонував міжособистісну теорію соціометріїта мікросоціології. Він вважає, що спроби звести сутність...
-
Психологія конфлікту - Долинська Л. В. - Соціометричний підхід
Американський психолог Дж. Морено у 1949 році запропонував міжособистісну теорію соціометріїта мікросоціології. Він вважає, що спроби звести сутність...
-
Психологія конфлікту - Долинська Л. В. - Біхевіористичний підхід
Знання про закономірності суспільного життя, отримані унаслідок експериментальних досліджень антропологів та соціологів, мають величезне значення для...
-
Психологія конфлікту - Долинська Л. В. - Фрустраційно-агресивний підхід
Знання про закономірності суспільного життя, отримані унаслідок експериментальних досліджень антропологів та соціологів, мають величезне значення для...
-
Психологія конфлікту - Долинська Л. В. - Етологічний підхід
Початок етологічного підходу до проблеми конфлікту був покладений у 30-ті роки XX століття роботами австрійського природодослідника К. Лоренца. Етологія...
-
Психологія конфлікту - Долинська Л. В. - в) практичні знання як джерело конфліктологічних ідей
Упродовж розвитку цивілізації у філософів не склалося єдиної думки щодо конфліктів. Таким же неоднозначним було ставлення до них і в основних релігійних...
-
Психологія конфлікту - Долинська Л. В. - б) Проблема насильства та ненасильства у релігійних вченнях
Упродовж розвитку цивілізації у філософів не склалося єдиної думки щодо конфліктів. Таким же неоднозначним було ставлення до них і в основних релігійних...
-
Історія людської цивілізації насичена різноманітними конфліктами. Одні конфлікти охоплювали цілі континенти, десятки країн та народів, інші затягували...
Психологія конфлікту - Долинська Л. В. - 3.7. Допоміжні методи: тести, анкети, моделювання, соціометрія і т. д