Провідники духовності в Україні - Курас І. Ф. - САЙКО Микола Пилипович

Український поет, критик, літературознавець

Народився 1897 р. в Борисполі Київської області. У 1917 р. закінчив Полтавський учительський інститут. Працював у школах Харківської області, Борисполя, згодом - у Києві. У 1932 р. закінчив аспірантуру при Інституті літератури ім. Т. Шевченка і залишився тут працювати. У 1933 р. переїхав до Лубен, працював у педагогічному інституті, очолював кафедру. З 1934 до 1949 р. викладав у Ніжинському педагогічному інституті.

Цей період у житті М. Сайка був дуже складним. У 1937 р. був підданий гострій і несправедливій критиці як викладач української літератури за, так би мовити, "помилки національного характеру". Був заарештований, увільнений з посади завідувача кафедри української літератури. Хоча п'ять місяців потому був поновлений на посаді доцента цієї ж кафедри.

Писати почав рано. Перші публікації з'явилися в бориспільській періодиці. Працюючи в школах, підтримував зв'язки з творчими організаціями. З 1925 до 1932 р. був членом літературної організації селянських письменників "Плуг".

Уперше вірші М. Сайка були помічені П. Тичиною, який підтримав творчі спроби молодого поета. У журналі "Червоний шлях", де П. Тичина очолював відділ поезії, було опубліковано кілька віршів М. Сайка. У 1927 р. побачили світ його поезії: "Жнива", "Вже сонце з золотого лука", "У саду дзвенять синиці", "Під умитими зорями", "Щодня з-за школи сонце сходить..." та ін.

У 1930 р. вийшла друком перша збірка поезій М. Сайка "Жайворонок степу", до якої увійшло 32 вірші. Всі вони проникнуті оптимізмом. Через змалювання природи, її стану в різні пори року розкривається доля ліричного героя. Багато творів М. Сайка мають філософський характер, чим зумовлені складні метафори.

М. Сайко підтримував творчі зв'язки з П. Тичиною, В. Сосюрою та іншими письменниками. Багато часу приділяв вихованню молодих талантів, вчив письменників-початківців долати труднощі літературної праці.

М. Сайко відомий у літературі як критик та літературознавець. Автор статей "Творчий шлях М. Горького", "О. С. Пушкін в українській літературі" та ін.

Деякі твори поета були опубліковані після його смерті у збірці "Із поезії 20-х років", газеті "Деснянська правда", в альманасі "День поезії" (1963), журналі "Вітчизна" (1967) та ін.

Помер у 1949 р.

Схожі статті




Провідники духовності в Україні - Курас І. Ф. - САЙКО Микола Пилипович

Предыдущая | Следующая