Провідники духовності в Україні - Курас І. Ф. - РУДАНСЬКИЙ Степан Васильович

Український пост XIX ст.

Народився 6 січня 1834 р. в с. Хомутинці (нині с. Руданське) Вінницької області в сім'ї сільського священика. Готувався до духовної кар'єри, навчаючись спочатку в Шаргородському духовному училищі (1841), пізніше - у Кам'янець-Подільській семінарії. Проте по її закінченні обрав інший шлях - став слухачем Медико-хірургічної академії в Петербурзі. Вчився тут з 1855 до 1861 р. У Петербурзі захворів на туберкульоз, і після закінчення академії, за його проханням, був призначений лікарем у Ялту. С. Руданський залишив по собі пам'ять серед бідного населення як лікар-гуманіст. 1872 р., коли в Криму спалахнула епідемія холери, не шкодуючи себе, вів боротьбу з пошестю, але захворів сам.

Початок літературної діяльності С. Руданського припадає ще на роки навчання в семінарії (1851), де він написав перші вірші. Друкуватися почав 1859-1861 рр. в петербурзькому журналі "Русский мир" (1859). Проте творче життя поета було нетривалим. Останні оригінальні вірші Руданського датовано 1861 р. По суті, не підтриманий ні редакцією "Основи", ні київською Громадою, у членів якої надовго осіла значна частина його рукописів, С. Руданський так і не встановив певних стосунків з іншими культурними колами й до кінця життя залишався самотньою постаттю в українській літературі.

Літературна спадщина С. Руданського - понад двісті віршових гуморесок, кілька поем і віршованих хронік, водевілю, низки ліричних поезій і балад.

Перші літературні спроби поета були в жанрі балади ("Розбійник", "Вечорниці", "Упир" та ін., 1851-1854).

Інтимна лірика має широкий діапазон: від сентиментально-романсового "Сиротина я безродний..." до позначеного реалістичними подробицями "До дядька Прохора-коваля". Лірика С. Руданського різноманітна за жанрами. Це філософські медитації, алегорія публіцистичного характеру ("До дуба"), вірш-автопортрет ("Студент"), вірш-оповідання ("Над колискою", "Лірникові думи", обидва 1856; "Цар Соловей", 1857).

Творча оригінальність поета найповніше реалізована ним у жанрі гуморесок.

Гуморески С. Руданського - це незвичайна поетична пере-повідь мандрівних сюжетів, зразків народної творчості. Ступінь творчого втручання поета у первинний матеріал значний. Автор соціально поглибив, реалістично типізував образи й ситуації, надав творам граційної віршової форми.

У його гуморесках постає строката картина людських стосунків, викриваються здирники й експлуататори (Засідатель", "Гуменний", "Запорожці у сенаті", "Набожний ксьондз", "Горох", "Свічка" та ін.).

У 60-х роках він займається переважно перекладами та переспівами. Переклав українською мовою "Слово о полку Ігоревім", уривки з "Краледворського рукопису", "Іліаду" Гомера.

Широко представлені у творчості поета поемний жанр "Лірникові думи", віршовані історичні хроніки ("Іван Скоропада", "Павло Полуботок" та ін.).

Помер 4 травня 1873 р. Похований в Ялті.

Схожі статті




Провідники духовності в Україні - Курас І. Ф. - РУДАНСЬКИЙ Степан Васильович

Предыдущая | Следующая