Охорона праці в авіації - Буріченко Л. А. - 16.2. Вогнестійкість будівель і споруд. Класифікація виробництв за вибухо - і пожежонебезпекою
Відповідно до чинних будівельних норм і правил (БНіП) будівлі й споруди за вогнестійкістю поділяються на п'ять ступенів.
Ступінь вогнестійкості будівель і споруд визначається границями вогнестійкості основних будівельних конструкцій, границями поширення вогню по цих конструкціях, а також відповідними їм групами займання.
Границя вогнестійкості елементів і будівельних конструкцій - це проміжок часу (в годинах або хвилинах) від початку вогневого стандартного випробування зразків до виникнення одного з граничних станів елементів і конструкцій. Стандартне випробування виконують відповідно до стандарту.
Для того щоб перевірити, чи відповідає вогнестійкість будівлі або споруди" що проектується, протипожежним вимогам, необхідно зробити розрахунок вогнестійкості конкретних будівельних конструкцій, який зводиться до визначення розрахункової тривалості горіння і потрібної границі вогнестійкості. Розрахунок вогнестійкості завершується порівнянням фактичної і потрібної границі вогнестійкості.
Границя поширення вогню - це проміжок часу (в годинах або хвилинах) від початку вогневого стандартного випробування зразків до настання будь-якої з ознак, які характеризують поширення вогню по конструкціях.
Ступінь вогнестійкості будівель і споруд характеризується групою займання будівельних матеріалів, з яких виготовлена споруда і вогнестійкості несучих будівельних конструкцій та їхніх частин. Відповідно до цього всі об'єкти поділяються на п'ять ступенів займистості. Нормований ступінь вогнестійкості будівель за вимогами СНІП залежить від категорії пожежної безпеки виробництва, висотності будівель тощо. Із зростанням номера категорії приміщення збільшується ступінь займання конструкції і зменшується границя їхньої вогнестійкості.
За ступенем вогнестійкості вибирають матеріал для стін, перекриттів і колон та визначають необхідні границі між будівлями або спорудами. Необхідну кількість води для зовнішнього гасіння пожеж можна визначити, знаючи категорію пожежної безпеки виробничої будівлі, ступінь її вогнестійкості і об'єм. Вибір необхідних систем вентиляції, опалення, водопостачання, освітлення і електропроводки, електрообладнання і засобів для гасіння пожеж здійснюють залежно від категорії пожежної безпеки будівель або споруд.
Категорія А (вибухопожежонебезпечна). Горючі гази, легкозаймисті рідини з температурою спалаху t < 28°С в такій кількості, що можуть утворювати вибухонебезпечні парогазоповітряні суміші, під час займання яких розвивається розрахунковий надлишковий тиск ∆Рф > 5 кПа у фронті ударної хвилі вибуху в приміщенні. Речовини і матеріали, здатні вибухати і горіти при взаємодії з водою, киснем повітря або один з одним в такій кількості, що розрахунковий тиск ∆Рф > 5 кПа у фронті ударної хвилі у приміщенні. До них відносяться водневі станції, склади балонів для зріджених газів, приміщення стаціонарних кислотних і лужних акумуляторних установок, насосні станції з перекачування рідин з температурою спалаху до t = 28°С та склади цих рідин, приміщення малярних цехів, де застосовують нітрофарби, лаки і нітроемалі, ацетиленові станції і приміщення ацетиленових генераторів та ін.
Категорія Б (вибухопожежонебезпечна). Горючі порохи або волокна, легкозаймисті рідини з температурою спалаху t > 28°С, горючі рідини в такій кількості, що можуть утворювати вибухонебезпечні порохоповітряні або пароповітряні суміші, під час займання яких розвивається розрахунковий надлишковий тиск вибуху у приміщенні ∆Рф = 5 кПа. До них відносяться, наприклад, виробництва із застосуванням аміаку, пального для ТГД і ТРДД, а також складські приміщення, в яких зберігаються дизельне пальне, мінеральні мастила, закриті склади вугілля, пакгаузи змішаних вантажів, гаражі тощо.
Категорія В (пожежонебезпечна). Легкозаймисті, горючі й важкозаймисті рідини, тверді горючі й важкозаймисті речовини і матеріали, здатні при взаємодії з водою, киснем повітря або один з одним горіти тільки за умови, що приміщення, в якому вони знаходяться (обертаються), не відносяться до категорії А або Б.
Категорія Г. Негорючі речовини і матеріали в горючому, розжареному або розплавленому стані, процес обробки яких супроводжується виділенням променевого тепла, Іскор та полум'я; горючі гази, рідини й тверді речовини, що спалюються або утилізуються як паливо (ливарні цехи, станції випробування двигунів, котельні і т. ін.).
Категорія Д Негорючі речовини і матеріали в холодному стані. Це - цехи холодної обробки металів (крім магнієвих сплавів), повітродувки, інструментальні цехи, насосні станції для перекачування негорючих рідин тощо.
Категорію виробництва вибирають за нормами технологічного проектування або за спеціальним переліком виробництв.
Відповідно до ПУЕ існує також класифікація виробничих приміщень і зовнішніх установок з вибухової і пожежної небезпеки. Віднесення приміщень і зовнішніх установок до вибухо - або пожежонебезпечних залежить від умов створення можливих вибухо - і пожежонебезпечних середовищ.
Вибухонебезпечними називаються приміщення і зовнішні установки, в яких згідно з умовами технологічного процесу можуть створюватися вибухонебезпечні суміші: горючих газів або пари з повітрям чи киснем та іншими газами-окислювачами (наприклад, з хлором), горючих пилу або волокна з повітрям у разі переходу їх у завислий стан. Усі вибухонебезпечні виробничі приміщення і установки відповідно до ПУЕ поділяються на такі класи: В-1, В-1а, В-1б - приміщення з небезпекою вибуху пари і газів, В-1 г - зовнішні установки з небезпекою вибуху горючого пилу або волокна. Наприклад, в приміщеннях класу В-1 виділяються горючі гази або пара в об'ємі, що створює з повітрям або іншими окислювачами вибухонебезпечні суміші не тільки при аварійних, але й при нормальних режимах роботи, невеликих за тривалістю (при зберіганні або зливанні, наливанні, переливанні легкозаймистих і горючих речовин, які знаходяться у відкритих посудинах, тощо).
У приміщеннях класу В-1а при нормальній експлуатації вибухонебезпечні суміші горючих газів і пари з повітрям та іншими окислювачами не виникають, а створюються тільки в результаті аварій або несправностей. У приміщеннях класу В-1б на відміну від класу В-1а є такі особливості: горючі гази мають високу нижню границю вибуховості (15 % і більшу) і різкий запах при граничнодопустимих за санітарними нормами концентраціях (наприклад, машинні зали аміачних і холодильних абсорбційних установок); створення вибухонебезпечної концентрації для всього приміщення за умов технологічного процесу виключається, можливе створення місцевої вибухонебезпечної концентрації; легкозаймисті і горючі речовини є в приміщеннях в невеликих кількостях і роботу з ними проводять у витяжних шафах або під витяжними зонтами (приміщення для зберігання проб легкозаймистих і горючих речовин, лабораторії і т. ін.).
До класу В-1г відносяться зовнішні установки, які містять у собі вибухонебезпечні гази, пару, легкозаймисті речовини (газгольдери, зливно-наливні естакади для легкозаймистих речовин та ін.).
У приміщеннях класу В-ІІ виділяються горючі пил або волокна, які переходять у завислий стан і здатні створювати з повітрям та іншими окислювачами вибухонебезпечні суміші не тільки при випадкових, але й при нормальних, недовгочасних режимах роботи (наприклад, при завантажуванні технологічних апаратів).
У приміщеннях класу В-ІІа, на відміну від В-ІІ, небезпечні стани не виникають під час нормальної експлуатації, вони можливі тільки в результаті аварій або несправностей.
Найбільш вибухонебезпечними є приміщення класів В-І і В-ІІ, найменш вибухонебезпечними - приміщення класів В-1б, установки класу В-1г.
Пожежонебезпечними називаються приміщення і установки, в яких використовують або зберігають горючі речовини. Відповідно до ПУЕ вони поділяються на класи ІІ-І, ІІ-ІІ, ІІ-ІІа, ІІ-ІІІ.
До класу ІІ-І відносяться приміщення, в яких використовують або зберігають горючі рідини з температурою спалаху пари вище 45°С (склади мінеральних мастил, регенераційні установки для них тощо).
До класу ІІ-II відносяться приміщення, в яких небезпека виникає внаслідок виділення горючих пилу або волокна, які переходять у завислий стан. Виникаюча при цьому небезпека призводить до пожежі (але не до вибуху).
До класу ІІ-ІІа відносяться виробничі й складські приміщення, в яких знаходяться тверді або волокнисті горючі речовини (дерево, тканини тощо) і в яких горючих пилу або волокна, що переходять у завислий стан, немає.
До класу ІІ-ІІІ відносяться зовнішні установки, в яких використовують або зберігають горючі рідини з температурою спалаху пари вищою 45°С, наприклад, відкриті склади мінеральних масел, а також тверді горючі речовини.
Схожі статті
-
Охорона праці в авіації - Буріченко Л. А. - 5.1. Класифікація шкідливих речовин
5.1. Класифікація шкідливих речовин В авіації застосовують велику кількість шкідливих речовин, які розрізняються за своїм складом, агрегатним станом,...
-
Основними шляхами проникнення токсичних речовин в організм людини є дихальні шляхи, шкіра, органи травлення. Найважливішими з них вважаються дихальні...
-
Основними шляхами проникнення токсичних речовин в організм людини є дихальні шляхи, шкіра, органи травлення. Найважливішими з них вважаються дихальні...
-
Охорона праці в авіації - Буріченко Л. А. - Глава 5. ШКІДЛИВІ РЕЧОВИНИ
5.1. Класифікація шкідливих речовин В авіації застосовують велику кількість шкідливих речовин, які розрізняються за своїм складом, агрегатним станом,...
-
Охорона праці в авіації - Буріченко Л. А. - 2.3.6. Регламентація процесу праці
Експертиза - вид науково-практичної діяльності спеціально уповноважених державних органів, експертних формувань, об'єднань громадян, який спрямований на...
-
Експертиза - вид науково-практичної діяльності спеціально уповноважених державних органів, експертних формувань, об'єднань громадян, який спрямований на...
-
Охорона праці в авіації - Буріченко Л. А. - 7.6. Засоби індивідуального захисту
Захист від впливу шуму ПС на організм людини провадять двома способами. Перший - це відповідні конструктивні зміни авіаційних силових установок,...
-
Високочастотний шум реактивних двигунів (особливо біля всмоктувального пристрою) містить у собі ще й ультразвуки, які також негативно діють на людину....
-
Охорона праці в авіації - Буріченко Л. А. - 7.4. Профілактика шуму
Ефективність протидії виробничим шумам визначають можливістю докладного дослідження його фізичних характеристик. Разом з тим визначення сумарного рівня...
-
Охорона праці в авіації - Буріченко Л. А. - 6.2. Санітарно-гігієнічні вимоги
Санітарно-гігієнічні вимоги до стану повітряного середовища і обладнання вентиляції на промислових підприємствах регламентовані санітарними нормами...
-
Охорона праці в авіації - Буріченко Л. А. - 6.1. Призначення і класифікація вентиляційних пристроїв
6.1. Призначення і класифікація вентиляційних пристроїв Вентиляційні пристрої широко застосовують на підприємствах цивільної авіації. Основне їхнє...
-
Охорона праці в авіації - Буріченко Л. А. - 2.5. Управлінська діяльність і помилки управління
Від ефективності функціонування СУОП залежить кінцевий результат безпечної діяльності людини - зниження виробничого травматизму, профзахворювань і, як...
-
Комплекс цих завдань досягають за рахунок: - якості проектних рішень щодо безпечних і нешкідливих умов праці, а також пожежної безпеки; - відповідності...
-
Відповідно до статистичних даних основними причинами пожеж і вибухів на промислових підприємствах є такі. 1. Несправність виробничого устаткування і...
-
Охорона праці в авіації - Буріченко Л. А. - 15.3. Вибухи газових, парових і пилоповітряних сумішей
Вибух відрізняється від звичайного горіння швидкістю реакції, яка відбувається, і утворенням при цьому стиснутих газів, здатних виконувати роботу....
-
Охорона праці в авіації - Буріченко Л. А. - 12.3. Безпека праці під час фарбувальних робіт
До заходів, направлених на ліквідацію небезпечних і шкідливих виробничих факторів під час фарбувальних робіт, входять такі: - заміна пожежонебезпечних...
-
Охорона праці в авіації - Буріченко Л. А. - 8.1. Загальні відомості
8.1. Загальні відомості Джерелами вібрації зазвичай є авіаційні двигуни, різні агрегати (насоси, випробувальні стенди, пресове устаткування тощо),...
-
Охорона праці в авіації - Буріченко Л. А. - Глава 8. ВІБРАЦІЯ
8.1. Загальні відомості Джерелами вібрації зазвичай є авіаційні двигуни, різні агрегати (насоси, випробувальні стенди, пресове устаткування тощо),...
-
Охорона праці в авіації - Буріченко Л. А. - 2.3.4. Експертиза
Експертиза - вид науково-практичної діяльності спеціально уповноважених державних органів, експертних формувань, об'єднань громадян, який спрямований на...
-
(Освітлення виробничих приміщень і кабін ПС може бути природним, штучним і суміщеним. Освітлення називається суміщеним, коли в світлий час доби...
-
Для захисту від надмірної дії тепла в цехах і виробничих приміщеннях широко застосовують принцип ізоляції джерел випромінювання. Для цього нагріті...
-
Охорона праці в авіації - Буріченко Л. А. - 4.4. Чинника, що впливають на організм людини в польоті
Під час польоту повітряних суден (ПС) екіпаж і пасажири потрапляють у специфічні умови, які необхідно враховувати як під час проектування, так і під час...
-
Організація охорони праці під час будівництва аеродромів і аеропортів є надзвичайно складною через специфіку виконуваних робіт, особливо в умовах діючого...
-
Безпека праці під час проведення газо - і електрозварювальних робіт полягає в усуненні причин виникнення професійних захворювань від дії на...
-
Безпека праці під час проведення газо - і електрозварювальних робіт полягає в усуненні причин виникнення професійних захворювань від дії на...
-
Під час експлуатації і технічного обслуговування ПС широко використовують енергію стиснутого повітря і газів. Наприклад, стиснуте повітря використовують...
-
Охорона праці в авіації - Буріченко Л. А. - 6.4. Вентилятори
Вентилятори за принципом роботи поділяються на відцентрові й осьові (рис. 6.7). Відцентрові вентилятори можуть бути однобічного всмоктування і двобічного...
-
Охорона праці в авіації - Буріченко Л. А. - 11.4. Захист від випромінювання оптичного діапазону
Лазерні установки на підприємствах авіації почали застосовувати на початку 80-х років. їх використовують перш за все в точних вимірювальних приладах та...
-
Охорона праці в авіації - Буріченко Л. А. - 11.3. Засоби захисту від впливу електромагнітних полів
Основними напрямами в процесі розробки засобів захисту від дії ЕМП радіочастот є: зменшення інтенсивності опромінювання безпосередньо від самого джерела,...
-
Охорона праці в авіації - Буріченко Л. А. - 9.3. Розрахунок освітленості
(Освітлення виробничих приміщень і кабін ПС може бути природним, штучним і суміщеним. Освітлення називається суміщеним, коли в світлий час доби...
Охорона праці в авіації - Буріченко Л. А. - 16.2. Вогнестійкість будівель і споруд. Класифікація виробництв за вибухо - і пожежонебезпекою