Міжнародний маркетинг - Барановська М. І. - 2.4.8. Навіщо вивчати соціальні верстви населення?

Майже всі культури мають певну структуру, яку формують соціальні верстви або класи. Поняття "соціальна верства" об'єднує групу осіб з однаковим соціальним статусом, подібними інтересами, уявленням про систему цінностей, інтересами і поведінкою. Належність до певної соціальної верстви можна визначити на основі багатьох факторів серед яких: розмір доходу, професія, обсяг власного капіталу, освіта, походження і займана посада.

Системи класів розрізняють не лише залежно від географічного положення, а й від економічного розвитку країни. Класифікація у формі ромба (незначна кількість громадян належать до вищої і нижчої верств суспільства, а більшість складають середній клас) типова для розвинутих країн, хоча класифікація суспільних класів у Японії має трохи "приплюснуту" форму. В менш розвинутих країнах, наприклад Південної Америки й Африки, структури класів можна подати у формі трикутника зі значною концентрацією малозабезпечених верств населення в основі фігури.

Деякі класові системи суттєво впливають на поведінку споживачів. У багатьох країнах Заходу нижчі класи можуть виявляти тенденцію до руху знизу вгору, тобто споживати товари так само, як і вищі класи. Проте в інших культурах, де кастова система визначає соціальне становище людини, поведінка споживачів прямо залежить від належності людини до певного суспільного класу.

Вищі класи майже в усіх країнах мають більше спільних рис між собою, ніж порівняно з іншими класами суспільства. Обираючи певну послугу чи товар (продукти харчування, одяг, промислові товари тощо), представники вищого класу приймають рішення, що меншою мірою пов'язані з культурними особливостями, а нижчі класи більше залежать від культурного фактора, хоча це менш відчутно в молодіжному середовищі.

Дослідження стосовно диференціації по різних соціальних верствах в індустріальних країнах показують, що у них переважає середній клас. Водночас у країнах, що розвиваються, можна говорити про сильно диференційоване соціальне розшарування. Критерій "належність до певної соціальної верстви" важливий для маркетингу тому, що за його допомогою визначають переваги, згідно з якими відбувається споживання товару, виготовленого легкою, меблевою чи автомобільною промисловістю. Якщо в США та Німеччині "відповідна марка автомобіля" вказує на соціальний статус, то споживачі у скандинавських країнах, як правило, не купують автомобілів для підтвердження свого статусу.

Критерії, за якими визначають належність особи до певної соціальної верстви, мають відмінності у різних країнах. При диференціації населення на окремі соціальні верстви виникає проблема можливого переходу з нижчої соціальної верстви до вищої в межах соціальної системи певної країни. Тоді як у США спостерігається висока соціальна мобільність, в Індії це досить проблемно. За традицією, неможливо перейти з однієї касти в іншу. До того ж вважається гріхом взяти на себе функцій касти, до якої певна особа не належить за народженням.

2.4.9. Для чого необхідно визначати роль сім'ї?

Між різними культурами існує низка відмінностей у відношенні до ролі сім'ї, кількості її членів, професійної зайнятості жінок і ролі різних членів сім'ї в процесі прийняття рішення про купівлю необхідних продуктів. Якщо розглядати типовий склад сім'ї або розмір домашнього господарства у промислових країнах Заходу, то структуру сім'ї можна охарактеризувати так: більшість людей живуть окремо, спостерігається велика кількість розлучень, зростає кількість людей, які самостійно виховують дітей, середній розмір домашнього господарства зменшується, вікова структура населення змінюється в напрямку збільшення кількості людей похилого віку, зменшується кількість традиційних сімейних домашніх господарств, професійна зайнятість жінок служить важливим фактором для народного господарства.

Основою для міжнародного порівняльного аналізу впливу сім'ї на купівельну поведінку споживачів можуть служити відмінності між "ядерною" і "розширеною" сім'ями. Тоді як у сучасних індустріальних суспільствах Заходу домінує ядерна сім'я, що складається з батьків і дітей і переважно не охоплює інших родичів, в Індії, країнах Африки та Середнього і Далекого Сходу, навпаки, переважають розширені сім'ї, що охоплюють дві або навіть три генерації (дідусів і бабусь, батьків та дітей).



Схожі статті




Міжнародний маркетинг - Барановська М. І. - 2.4.8. Навіщо вивчати соціальні верстви населення?

Предыдущая | Следующая