Міжнародне публічне право - Репецький В. М. - 4. Комітет з прав людини

(Створила низку комітетів (приміром, Комітет з правових питань, Комітет з соціальних, гуманітарних та культурних питань) та спеціальних комітетів (Спеціальний комітет з питань деколонізації, Комітет з питань здійснення невід'ємних прав палестинського народу тощо), які здійснюють нагляд за виконанням положень окремих міжнародно-правових актів у сфері захисту прав людини) та ЕКОСОР ООН (створила низку важливих допоміжних органів, які, з-поміж іншого, також займаються і проблемою забезпечення реалізації правового статусу біженців).

2. Рада ООН з прав людини

(Проводить загальні дослідження, готує рекомендації та проекти міжнародно-правових актів у сфері захисту прав людини, заслуховує доповіді спеціально створених нею допоміжних органів).

3. Комісія ООН з питань становища жінок

(Створена 1946 р. Резолюцією ЕКОСОР з метою подання останній доповідей та рекомендацій з питань захисту прав жінок щодо користування ними основними правами людини та з питань вирішення нагальних проблем у сфері захисту прав жінок (наприклад, забезпечення їх рівності з чоловіками)).

4. Комітет з прав людини

(Створений 1976 р. згідно зі ст. 28 Міжнародного пакту про громадянські та політичні права 1966 р.).

5. Комітет з ліквідації расової дискримінації

(Створений 1970 р. відповідно до положень ст. 8 Міжнародної конвенції про ліквідацію усіх форм расової дискримінації 1965 р.).

6. Комітет з прав дитини

(Створений 1991 р. згідно з положеннями ст. 43 Конвенції про права дитини 1989 р.).

7. Комітет проти катувань (тортур)

(Створений 1987 р. згідно зі ст. 17 Конвенції проти катувань та інших жорстоких, нелюдських і таких, що принижують гідність, видів поводження і покарання 1984 р.).

8. Верховний комісар ООН з прав людини

(Створений 1993 р. відповідно до Віденської декларації та Програми дій з метою надання державам сприяння у вирішенні різноманітних проблем, що виникають у сфері захисту прав людини) тощо.

Біженці користуються притаманними лише їм правами та привілеями, передбаченими для них положеннями універсальних та регіональних міжнародних договорів, що безпосередньо регулюють правовий статус представників цієї категорії осіб.

Зокрема, у загальних рисах основні права та обов'язки біженців визначають положення Конвенції 1951 р. та Протоколу 1967 р. Норми цих міжнародно-правових актів вважають своєрідним обов'язковим мінімумом ("мінімальні стандартні норми") для забезпечення реалізації правового статусу біженців.

Загалом ст. 7 Конвенції 1951 р. передбачено, що держави-учасниці повинні надати біженцям правовий статус, яким взагалі користуються іноземці. Проте в силу певних умов чи обставин обсяг прав та обов'язків біженців може бути розширений або доповнений державами-у чисницями зазначених міжнародно-правових актів: по-перше, на основі принципу договірної взаємності (за допомогою підписання угоди між зацікавленими сторонами) і, по-друге, на основі принципу законодавчої взаємності - через видання окремого національного акта (закону, указу чи постанови).

Конвенцією 1951 р. встановлено чотири основних режими поводження з біженцями:

1) національний режим ("принаймні таке ж сприятливе становище, як і своїм власним громадянам", "на рівних правах з громадянами", "таким самим правом, що й громадяни", "те ж правове становище, що й громадянам") (режим, що надається громадянам відповідною державою): поширюється на користування біженцями такими правами і свободами, як право сповідування релігії (ст. 4), право звернення до суду (ст. 16), право на користування системою пайків (що регулює загальний розподіл дефіцитних продуктів) (ст. 20), право на отримання початкової освіти (п. 1 ст. 22), право на отримання урядової допомоги та підтримки (ст. 23), право на захист трудових прав та право на соціальне забезпечення (ст. 24), право на недискримінаційне оподаткування (п. 1 ст. 29); право працювати за наймом (для тих з біженців, хто проживає в межах країни не менше трьох років (п. 2а ст. 17) або перебуває в шлюбі з громадянином (громадянкою) держави перебування (п. 2Ь ст. 17), або має одну дитину чи більше дітей, які мають громадянство держави перебування (п. 2с ст. 17)) тощо;

2) режим, що надається громадянам країни звичайного місця проживання біженців ("такий самий захист, який надається на цій території громадянам країни, в якій вони мають звичайне місце проживання"): надається біженцям щодо захисту промислових прав (приміром, права на винаходи, креслення та моделі, торгові марки, назву фірми та права на літературні, художні та наукові твори) (ст. 14) та щодо звернення в суд, зокрема з питань надання правової допомоги та звільнення від забезпечення сплати судових витрат (особливо в усіх інших державах, окрім країни звичайного місця проживання І біженців) (п. З ст. 16);

3) режим найбільшого сприяння ("найсприятливіше становище, яке відповідає становищу громадян іноземної держави за таких самих обставин") (найбільш сприятливий режим, що надається громадянам іноземної держави): надається біженцям для реалізації таких їх прав, як право на створення асоціацій та участь в асоціаціях (особливо таких, що не мають політичного характеру та не переслідують мету отримання прибутку) і професійних спілках (ст. 15), право на роботу за наймом (особливо коли біженці законно проживають на території держави та можуть відповідати вимогам, необхідним для отримання національного режиму (п. 1 ст. 17)) тощо;

4) якомога більш сприятливий режим ("найсприятливіше становище і, у будь-якому разі, не менш сприятливе, ніж те, яким користуються іноземці за таких самих обставин") (режим принаймні не менш сприятливий, ніж той, яким за аналогічних обставин зазвичай користуються іноземці): надається біженцям стосовно реалізації таких прав, як право на придбання рухомого та нерухомого майна та інші пов'язані з ним права (а також щодо орендних та інших договорів) (ст. 13), право самостійно займатися сільським господарством, промисловістю, ремеслами і торгівлею (а також право заснування торгових та промислових компаній) (ст. 18); право займатися вільними професіями (ст. 19); право на житло (ст. 21) та право на освіту (зокрема щодо можливості навчатися, визнання іноземних атестатів, дипломів та ступенів, звільнення від плати за право навчання та зборів, а також щодо надання стипендій) (ст. 22).

Існують дві основні категорії біженців, правовий статус яких відрізняється з огляду на джерело надання їм допомоги, а саме: "конвенційні" та "мандатні" біженці. Зокрема, "мандатні" біженці отримують допомогу безпосередньо від УВКБ ООН, а "конвенційні" - від держави притулку, яка офіційно визнала їх біженцями. У тих державах, які не є учасницями Конвенції 1951 р. чи Протоколу 1967 р., правовий статус біженців визначається відповідно до мандата УВКБ ООН.

Тепер майже в кожному регіоні світу, за винятком Азії, де захист прав людини здебільшого забезпечується на основі співробітництва держав на субрегіональному рівні, вже сформувалася окрема регіональна система співробітництва держав у сфері захисту прав людини, яка також охоплює співпрацю з питань захисту прав біженців у рамках створених регіональних міжнародних організацій та укладених їх державами - членами міжнародних договорів. Зокрема, варто зазначити такі регіональні організації: Африканський союз (АС), Організацію американських держав (ОАД), Організацію з безпеки та співробітництва в Європі (ОБСЄ), Раду Європи, ЄС та СНД. З-поміж міжнародно-правових актів, укладених державами - членами зазначених організацій, необхідно виокремити такі: Європейську конвенцію про захист прав людини та основних свобод 1960 р.; Американську конвенцію з прав людини 1969 р.; Конвенцію щодо конкретних аспектів проблем біженців в Африці 1969 р.; Африканську хартію прав людини та народів 1981 р.; Картахенську декларацію про біженців 1984 р.; Дублінську конвенцію 1990 р., що визначає державу, відповідальну за розгляд клопотань про надання притулку, які було подано в одній з держав - членів Європейського Співтовариства; Угоду про допомогу біженцям і вимушеним переселенцям 1993 р. тощо.



Схожі статті




Міжнародне публічне право - Репецький В. М. - 4. Комітет з прав людини

Предыдущая | Следующая