Міжнародна економіка: в питаннях та відповідях - Козак Ю. Г. - 1.4.38. Якими б принципи формування портфеля акцій інвестора?

Враховуючи фазу циклу і виходячи з прогнозів тенденцій зміни ринку цінних паперів (індексів Доу-Джонса чи інших), інвестор повинен при формуванні свого портфеля акцій керуватись рядом принципів, які узагальнюють практику функціонування ринку цінних паперів.

Перший принцип покупця. Акції, курс яких перевищив загальне (середнє) зниження на попередньому циклі "ведмежого" ринку, найбільш перспективні в розумінні наступного значного зростання на хвилі "бичачого" ринку. Існує дві причини для таких висновків.

По-перше, акції з великим зниженням курсу на "ведмежому" ринку є більш "летучими", ніж загальна маса, що визначає середні індекси.

По-друге, песимізм "ведмежого" ринку звичайно перебільшений для багатьох з цих акцій. Якщо курс акції знизився на 85%, 90% і навіть 95%, то це може також означати, що корпоративні доходи впали, дивіденди зменшуються, перспективи компанії сумні і що банкрутство "за рогом". 90-95% зниження курсу звичайно сигналізує про серйозні проблеми, але це може також просто свідчити про те, що інвестори "панікують" і що справжня і майбутня ситуація компанії в кінці циклу "ведмежого" ринку ненабагато гірша, ніж на його початку. Якщо це відповідає дійсності, то при пожвавленні на ринку курси таких акцій підуть вгору з темпом, що перевищує середній рівень.

Отже, принцип 1 : за прогнозами початку "бичачого" ринку слід купу^ вати акції тих корпорацій, курс яких знизився значніше, ніж усереднений курс в період "ведмежого" ринку.

Другий принцип покупця грунтується на тому, що курс акцій корпорацій, у яких величина капіталізації ринку невелика, зростає в період "бичачого" ринку більше (у відсотках), ніж усереднений курс всіх акцій, що котируються, значно більше, ніж курс акцій корпорацій зі значними обсягами ринкової капіталізації.

Наприклад, уявімо корпорацію А, у якої випущено 1 млн. акцій, а їх ринковий курс нині $10 за одиницю. Тоді величина капіталізації ринку становить $10 млн. (1 млн. акцій х $10). Припустимо, що на першому етапі "бичачого" ринку показник капіталізації збільшиться на $5 млн., а на другому - ще на $5 млн., тобто склав відповідно для даної корпорації $15 млн. і $20 млн. Оскільки додаткова емісія не проводилась, то це означає, що курс акцій підвищився в першому випадку на 50% за одиницю до $15, а в другому - на 100% (у порівнянні з останньою ринковою ціною "ведмежого" ринку) до $20 за одиницю.

Тепер розглянемо корпорацію В, яка випускає 5 млн. акцій, котрі, як і в першому випадку, наприкінці "ведмежого" ринку продаються по $10 за одиницю. Тоді показник ринкової капіталізації становить 50 млн. (5 млн. акцій х $10). Якщо ж з початком "бичачого" ринку також цей показник збільшиться вдвічі на $5 млн., тобто складе $55 млн. і $60 млн., то за відсутності нової емісії ринкова ціна акцій корпорації В збільшиться лише на 10% на першому етапі (з $10 за одиницю до $11) і на 20% - на другому етапі (з $10 за одиницю до $12).

Із співставлення цих прикладів видно, що зростання вартості акціонерного капіталу на "бичачому" ринку на одну і ту ж саму величину ($10 млн.) в першому випадку (з корпорацією А) призвело до подвоєння ціни однієї акції з $10 до $20, а в другому (з корпорацією В) - до збільшення курсу лише на 20%: з $10 до $12. Це пояснюється тим, що за інших рівних умов показник капіталізації корпорації В ($5 млн.) був у 5 разів більшим, ніж цей самий показник корпорації А ($1 млн.).

Отже, принцип 2: за прогнозів початку "бичачого" ринку слід купувати акції корпорацій з найменшими показниками ринкової капіталізації.

Схожі статті




Міжнародна економіка: в питаннях та відповідях - Козак Ю. Г. - 1.4.38. Якими б принципи формування портфеля акцій інвестора?

Предыдущая | Следующая