Менеджмент зовнішньоекономічної діяльності - Кириченко O. A. - 6.3. Чинники управління зовнішньоекономічною діяльністю
Чинники, що впливають на організацію зовнішньоекономічної діяльності, доцільно поділити на дві групи: зовнішні та внутрішні. Такий підхід зручний тим, що дає можливість пов'язати їх зі стратегічним менеджментом, основою якого є SWOT-аналіз. Перша частина цього аналізу - "сильні та слабкі сторони" підприємства - відтворює внутрішні чинники. Друга частина - "можливості та загрози" - пов'язана із зовнішніми чинниками.
Внутрішні чинники включають:
1) масштаби зовнішньоекономічної діяльності;
2) витрати;
3) складність продукції;
4) досвід;
5) контроль.
1. Масштаби зовнішньоекономічної діяльності.
Кожна організація, що бере участь у міжнародному бізнесі, може проводити різну кількість операцій. За невеликого їхнього масштабу і малої номенклатури, як правило, на початковому етапі, не потрібно створювати додаткові структурні підрозділи, а тим більше засновувати зовнішньоторговельну фірму або купувати офшорну компанію. Як показує досвід, зручно скористатися матричною структурою. В межах наявної організаційної структури підприємства виділяється тимчасова група управління проектом виходу на зовнішні ринки, що безпосередньо підпорядковується вищому керівництву. Такий підхід, по-перше, робить безболісною організаційну перебудову, а по-друге, дає змогу вищому керівництву тримати питання міжнародного бізнесу під контролем. У разі розширення ЗЕД можна створювати спеціальні підрозділи або офшорні компанії. Якщо ж вийти на ринок із цією продукцією не вдалося, можна створювати іншу проектну групу.
2. Витрати.
Виробництво за кордоном або продаж продукції на зовнішніх ринках пов'язані з постійними витратами, тому за малого обсягу виробництва дешевше залучити до роботи сторонню фірму, що займається міжнародним бізнесом. Фірма, яка спеціалізується на міжнародних операціях, може перенести постійні витрати на послуги, надані більш ніж одній фірмі. Коли бізнес зростає достатньою мірою, дешевшим варіантом може стати проведення міжнародних операцій самотужки, а не придбання послуг зовнішньої фірми. Тому будь-якій фірмі варто періодично по-новому оцінювати проблему проведення міжнародних операцій власними силами.
Підключення за контрактом зовнішньої організації може обійтися дешевше, якщо вона має у своєму розпорядженні надлишкові потужності у сферах виробництва або збуту, і ці потужності легко використовувати. Такий варіант означає скорочення часу підготовки до проведення міжнародних операцій і прискорення початку надходження готівкових коштів. Більше того, місцева фірма-підрядник може мати конкретні знання про ринок, наприклад про те, як діяти в умовах мексиканського законодавства і дешевої праці; одержання таких знань власними силами може обійтися фірмі-замовнику дуже дорого.
Водночас створення спільного підприємства іноді пов'язане з підвищенням витрат, зумовлених веденням переговорів із фірмою-партнером, появою додаткової штаб-квартири і неминучих витрат для підтримання відносин із партнером. Додаткові витрати можуть бути також викликані звітністю, що має задовольняти потреби більш ніж однієї фірми.
3. Складність продукції.
Частина витрат пов'язана з передачею технології. Як правило, дешевше обходиться передача всередині "родини" фірм, наприклад від головної фірми - філії, ніж іншій компанії. Відмінності у витратах особливо суттєві, коли технологія складна, адже персонал філії добре ознайомлений з підходами, що використовує фірма в цілому. З цієї причини, чим складніша технологія, що використовується, тим більш імовірно, що компанія здійснить експансію в інші країни шляхом створення свого підприємства, а не підписання контракту зі сторонньою закордонною фірмою на виробництво продукції від свого імені.
4. Досвід.
На початковому етапі виходу на міжнародні ринки лише деякі компанії готові витрачати значну частину ресурсів на міжнародні операції; фірми можуть просто не мати у своєму розпорядженні коштів, достатніх для швидкого розгортання діяльності за кордоном. Як наслідок, такі фірми нарощують свою участь у міжнародному бізнесі поетапно. На початкових етапах вони намагаються зберегти свої ресурси і зосереджувати їх насамперед у країні базування, а не за кордоном. Цим обумовлюється вибір таких операційних форм, що пов'язані з перекладанням тягаря власне міжнародних операцій на зовнішні організації. З розширенням закордонної діяльності фірма починає розглядати свій міжнародний сектор окремо від внутрішнього. Потім виявляється тенденція до обслуговування міжнародних операцій власними силами і до зростання частки ресурсів, які розміщують за кордоном.
Ключову роль відіграє також наявність виробничих, управлінських, організаційних передумов, необхідних для міжнародного бізнесу, насамперед висококваліфікованих спеціалістів; добре знання кон'юнктури закордонних ринків (природно-географічних, економічних, політичних, національних, релігійних і культурних особливостей); наявність достатніх фінансових, в тому числі валютних, ресурсів; доступ до сучасних засобів оперативного міжнародного зв'язку і т. ін.
5. Контроль.
Чим більше угод фірма укладає з іншими фірмами, тим імовірніше, що вона втратить контроль над прийняттям рішень, а це може відобразитись на оптимізації її діяльності на глобальному рівні, включаючи такі питання, як географія розширення виробництва, освоєння нових видів продукції або забезпечення якості. Угоди із зовнішніми організаціями передбачають також розподіл прибутків, що має велике значення для підприємств із високим потенційним прибутком. Фірма при цьому ризикує і тим, що її конфіденційна інформація стане відомою конкурентам. Деякі аналітики вважають, що втрата контролю над гнучкістю бізнесу, прибутками і поводженням у конкурентному середовищі - це найважливіша змінна, яка впливає на вибір того чи іншого режиму міжнародних операцій.
До зовнішніх чинників належать:
1) економічна свобода;
2) конкуренція;
3) присутність у державі;
4) ризики.
1. Економічна свобода
Включає такі чинники, як пряме заміщення окремих форм діяльності, визначення ставок податків, розміри коштів, що репатріюються, вимоги (фактичні або можливі) дотримання умов антимонопольного законодавства, висунення умов, за яких актив, що є приватною власністю, потрапляє в суспільний сектор і стає доступним для інших.
Індекс економічної свободи визначається кількістю балів, що набираються країною з урахуванням десятьох економічних чинників. Використовуються такі чинники, як торгова політика, податкова політика, втручання уряду в економіку, монетарна політика, потоки капіталу й іноземні інвестиції, банківська політика, контроль заробітної плати і цін, права власності, регулювання і чорний ринок. Щодо кожної з цих десяти категорій автори використовували близько п'ятдесяти незалежних економічних критеріїв для одержання емпіричної картини рівня економічної свободи в кожній країні. Дослідження недвозначно показує, що країни, у яких забезпечено найвищий рівень економічної свободи, мають і більш високий рівень життя.
2. Конкуренція.
Коли фірма має дефіцитні, унікальні, важко відтворювані ресурси, їй набагато простіше вибрати бажану форму діяльності за кордоном. Якщо ймовірна гостра конкуренція, фірма може бути змушена вибрати не найефективнішу форму бізнесу, але якщо вона цього не зробить, конкурент захопить ринок. Можливість конкуренції може змушувати фірму вибирати стратегію прискореного розширення закордонних операцій, але тільки (внаслідок обмеженості ресурсів) шляхом укладення відповідних угод з іншими фірмами.
Зводити до мінімуму конкуренцію на конкретних ринках можна також за допомогою угод про співробітництво, що перешкоджають виходу нових конкурентів на ринок і визначальному частковому розподілу ресурсів або обсягів виробництва. Ефективність таких дій частково залежить від обраного різновиду міжнародних операцій, а також від прихильного ставлення державних органів до визначеної угоди.
3. Присутність у країні.
Коли компанія уже проводить операції в якійсь країні, використання підрядної фірми стає вже не таким вигідним і втрачає сенс. Інакше кажучи, компанія знає, як діяти в чужій країні, і може розпоряджатися в ній надлишковими потужностями, достатніми для нарощування обсягу виробництва. Багато чого, проте, залежить від відповідності спеціалізації діючої закордонної філії тому виду продукції або послуг, що передається за кордон. Коли така відповідність має місце, найвірогідніше, що нове виробництво буде освоєне власними силами. У компаніях із високим рівнем диверсифікації діючі іноземні підприємства можуть випускати продукцію, яка настільки відрізняється від переданої ним із центральної штаб-квартири, що простіше буде мати її з досвідченою сторонньою фірмою.
4. Ризики.
У бізнесі є найрізноманітніші ризики. Проте ризик, пов'язаний із можливістю політичних або економічних змін, що можуть знизити захищеність активів фірми та одержуваних прибутків, керівництво корпорацій часто ставить на перше місце у міжнародних операціях. Один із засобів зведення до мінімуму втрат від захоплення активів у подібних ситуаціях полягає в їх мінімізації за кордоном. Побоювання такого ж роду можуть зумовити вибір угод, заснованих на поділі активів з іншими фірмами. Ці ж обставини змушують уряди країн-реципієнтів обережно вводити обмеження будь-яких операцій через побоювання сутички з протидією з боку більш ніж однієї фірми.
Одним із засобів розподілу ризику є розміщення операцій у декількох країнах. Подібна стратегія зменшує можливість одночасного впливу на всі активи таких негативних подій, як конфіскація, введення валютного контролю або навіть скорочення збуту внаслідок спаду виробництва у країні-реципієнті. Розосередженням операцій можна зменшити можливі втрати, а також річні коливання сукупних прибутків. Для компаній, що не опанували міжнародних операцій повною мірою, ті форми діяльності, що дають змогу мінімізувати витрати власних ресурсів, можуть одночасно сприяти прискоренню виходу фірми на більшу кількість ринків. Проте такі форми менш привабливі для компаній із розвинутою міжнародною діяльністю чи компаній, що володіють ресурсами, достатніми для самостійного проведення операцій за кордоном.
Схожі статті
-
Менеджмент зовнішньоекономічної діяльності - Кириченко O. A. - 6.1.5. Міжнародні інвестиції
У процесі інтернаціоналізації виробництва відбувається трансферт капіталу однієї країни в іншу в грошовій або речовій формі, відомий як "міжнародні...
-
Менеджмент зовнішньоекономічної діяльності - Кириченко O. A. - Економія від масштабу
Економія від масштабу можлива у сферах виробництва, маркетингу, фінансів, досліджень і розробок, транспорту, постачань. У кожній із цих сфер є значні...
-
Менеджмент зовнішньоекономічної діяльності - Кириченко O. A. - Сучасні технології
Економія від масштабу можлива у сферах виробництва, маркетингу, фінансів, досліджень і розробок, транспорту, постачань. У кожній із цих сфер є значні...
-
Менеджмент зовнішньоекономічної діяльності - Кириченко O. A. - Управлінський і маркетинговий досвід
Економія від масштабу можлива у сферах виробництва, маркетингу, фінансів, досліджень і розробок, транспорту, постачань. У кожній із цих сфер є значні...
-
Глава 6. Організаційна система управління зовнішньоекономічною діяльністю Основні види зовнішньоекономічної діяльності. Міжнародна торгів ля. Міжнародний...
-
Глава 6. Організаційна система управління зовнішньоекономічною діяльністю Основні види зовнішньоекономічної діяльності. Міжнародна торгів ля. Міжнародний...
-
Глава 6. Організаційна система управління зовнішньоекономічною діяльністю Основні види зовнішньоекономічної діяльності. Міжнародна торгів ля. Міжнародний...
-
Менеджмент зовнішньоекономічної діяльності - Кириченко O. A. - Фінансова стабільність
Економія від масштабу можлива у сферах виробництва, маркетингу, фінансів, досліджень і розробок, транспорту, постачань. У кожній із цих сфер є значні...
-
Менеджмент зовнішньоекономічної діяльності - Кириченко O. A. - 6.1.1. Міжнародна торгівля
Глава 6. Організаційна система управління зовнішньоекономічною діяльністю Основні види зовнішньоекономічної діяльності. Міжнародна торгів ля. Міжнародний...
-
З другої половини XX століття, коли міжнародний обмін набуває "вибухового характеру", світова торгівля починає розвиватися високими темпами. В період...
-
Для досягнення високої ефективності ЗЕД необхідно враховувати два об'єктивно існуючі підходи в управлінні міжнародним бізнесом. Вони дають відповіді на...
-
Зовнішньоекономічна діяльність пов'язана з проведенням різними господарськими суб'єктами ділових операцій на закордонних ринках. У Законі України "Про...
-
Міжнародний поділ праці. Проблеми природокористування. Практика подвійних стандартів. Міжнародне співробітництво в галузі охорони довкілля. Регулювання...
-
Міжнародний поділ праці. Проблеми природокористування. Практика подвійних стандартів. Міжнародне співробітництво в галузі охорони довкілля. Регулювання...
-
Менеджмент зовнішньоекономічної діяльності - Кириченко O. A. - Процес інтернаціоналізації
Фінансові стратегії прямо пов'язані з парадигмою OLI при поясненні прямих зарубіжних інвестицій (табл. 4.1). Активні фінансові стратегії можуть...
-
Менеджмент зовнішньоекономічної діяльності - Кириченко O. A. - Фінансова стратегія
Фінансові стратегії прямо пов'язані з парадигмою OLI при поясненні прямих зарубіжних інвестицій (табл. 4.1). Активні фінансові стратегії можуть...
-
Менеджмент зовнішньоекономічної діяльності - Кириченко O. A. - Парадигма ОLI та інтерналізація
Парадигма OLI є спробою створення загальної концепції для пояснення того, чому багатонаціональні підприємства віддають перевагу прямим зарубіжним...
-
Менеджмент зовнішньоекономічної діяльності - Кириченко O. A. - 1.5. Предмет і завдання курсу
Для досягнення високої ефективності ЗЕД необхідно враховувати два об'єктивно існуючі підходи в управлінні міжнародним бізнесом. Вони дають відповіді на...
-
Менеджмент зовнішньоекономічної діяльності - Кириченко O. A. - ПЕРЕДМОВА
Зовнішньоекономічна діяльність завжди була і залишається важливою складовою суспільного розвитку України, незважаючи на зміни в політичній ситуації,...
-
Менеджмент зовнішньоекономічної діяльності - Кириченко O. A. - 2.3. Рента в глобальному просторі
На межі тисячоліть в економіці зі стрімкими темпами глобалізації, що переживає болісний перехід до постіндустріального суспільства і четвертого покоління...
-
Сьогодні цілком закономірно виникають питання щодо того, чи можуть спроби окремих країн покращити якість життя спотворювати структуру міжнародної...
-
Менеджмент зовнішньоекономічної діяльності - Кириченко O. A. - Конкуренція на внутрішньому ринку
Фірми створюють власні переваги шляхом виробництва і маркетингу диференційованих продуктів. Такі продукти є результатом дослідницьких інновацій або...
-
Менеджмент зовнішньоекономічної діяльності - Кириченко O. A. - Стратегічні альянси
Спільне підприємство визначається як спільна власність у зарубіжному бізнесі. Зарубіжний бізнес-підрозділ, яким частково володіє материнська компанія,...
-
Основою регулювання діяльності підприємств України на зовнішніх ринках є Закон "Про зовнішньоекономічну діяльність". Крім того, у відповідних сферах...
-
Спільне підприємство визначається як спільна власність у зарубіжному бізнесі. Зарубіжний бізнес-підрозділ, яким частково володіє материнська компанія,...
-
Міжнародний лізинг - надання в довгострокову оренду (на термін понад 12 місяців) виробничого устаткування, транспортних засобів, комп'ютерної техніки,...
-
Міжнародний лізинг - надання в довгострокову оренду (на термін понад 12 місяців) виробничого устаткування, транспортних засобів, комп'ютерної техніки,...
-
Менеджмент зовнішньоекономічної діяльності - Кириченко O. A. - 6.1.2. Міжнародний лізинг
Міжнародний лізинг - надання в довгострокову оренду (на термін понад 12 місяців) виробничого устаткування, транспортних засобів, комп'ютерної техніки,...
-
Менеджмент зовнішньоекономічної діяльності - Кириченко O. A. - Диференційована продукція
Фірми створюють власні переваги шляхом виробництва і маркетингу диференційованих продуктів. Такі продукти є результатом дослідницьких інновацій або...
-
Управлінська діяльність завжди базується на основних правилах, яких дотримуються керівники і спеціалісти апарату управління в процесі прийняття тих або...
Менеджмент зовнішньоекономічної діяльності - Кириченко O. A. - 6.3. Чинники управління зовнішньоекономічною діяльністю