Логопсихологія - Конопляста С. Ю. - 2.2. З історії розвитку логопсихології
2.1. Предмет, мета і завдання логопсихології
Логопсихологія тільки починає формуватися як самостійна галузь наукових знань. Зберігається її тісний зв'язок із лінгвістикою, психолінгвістикою, нейропсихологією, потребують вирішення питання диференціації від логопедії. На сьогодні ведеться пошук методологічних засад роботи з подолання ускладнень, зумовлених мовленнєвими порушеннями на психологічному рівні.
Спираючись на зазначені вище теоретико-методологічні засади щодо проблеми порушеного розвитку, абсолютно правомірно розглядати логопсихологію як галузь спеціальної психології, оскільки предметом її вивчення є психічний розвиток у несприятливих умовах, тобто розвиток на фоні первинного мовленнєвого дефекту.
Найточнішим на сьогодні вважається таке визначення цієї науки: логопсихологія - це галузь спеціальної психології, в якій вивчається своєрідність психічного розвитку осіб з вадами мовлення первинного походження, а також розробляються принципи і методи психокорекційної роботи з ними.
Основною метою спеціального психологічного супроводу в системі освіти осіб з порушеннями мовлення є виявлення, усунення і попередження дисбалансу між процесами навчання і розвитку цієї категорії та їх потенційними можливостями.
З огляду на визначення логопсихології як самостійної наукової галузі, яка має власний предмет і об'єкт вивчення, вирізняють її основні завдання:
- вивчення закономірностей та особливостей психічного розвитку осіб з порушеннями мовлення різного ступеня тяжкості й різної етіології;
- дослідження специфіки особистісного і соціального розвитку дітей з мовленнєвою патологією;
- вивчення впливу мовленнєвих розладів на психічний розвиток дитини;
- поглиблене дослідження механізмів порушень психічного розвитку в дітей з порушеннями мовленнєвої діяльності;
- розробка психолого-педагогічних технологій ранньої профілактики, діагностики, виявлення й усунення порушень психічного розвитку в дітей з вадами мовлення;
- виявлення шляхів і механізмів компенсації та корекції вторинних відхилень;
- створення адекватних і ефективних корекцій-них програм психологічної роботи з дітьми, що мають порушення мовлення;
- визначення перспектив розвитку дітей з порушеннями мовлення й ефективних засобів їх навчання і виховання;
- аналіз досягнень у теорії та практиці вітчизняної та зарубіжної логопсихології.
Загалом, за останні десятиріччя у логопсихології відбувається розширення її предметної галузі й відповідно кола завдань. Важливою особливістю досліджень психічного розвитку осіб з порушеннями мовлення є їх комплексність - взаємодія та взаємозумовленість результатів педагогічних, логопедичних, психофізіологічних, нейропсихологічних і власне психологічних досліджень.
2.2. З історії розвитку логопсихології
Історично склалося так, що процес виникнення і розвитку логопсихології не можна розглядати окремо від історії становлення логопедії. Зробимо короткий історичний екскурс і спробуємо з'ясувати джерела логопсихології.
Наукове вивчення мовленнєвої патології та її корекція почалися недавно, приблизно у середині XIX ст., коли стали відомими основні анатомо-фізіологічні механізми забезпечення мовленнєвої діяльності. Перші відомості про розташування так званих центрів мовлення отримали невропатологи П. Брок (1861 р. відкрив центр моторної організації мовлення у корі головного мозку, розташований у задніх відділах лобних звивин лівої півкулі) і К. Верніке (у 1873 р. відкрив центр сенсорного аспекту мовлення, розташований у лівій задній скроневій звивині). Обидва центри названо іменами лікарів, які їх відкрили, так звані центри мовлення Брока та Верніке. Однак ці геніальні відкриття ще практично не застосовувалися, адже уявлення про механізми роботи головного мозку тільки почали формуватися.
В історії становлення наукової школи логопедії виокремлюють три основні етапи:
- пошук і становлення педагогічних основ логопедії (до 50-х років XX ст.);
- наукове обгрунтування і розвиток комплексного медико-педагогічного підходу до вивчення і подолання нозологічно різних мовленнєвих порушень (до 1978 р.);
- відокремлення й удосконалення психолого-педагогічних основ логопедії, пошук шляхів оптимізації психолого-педагогічного вивчення і корекційного навчання та виховання дітей з вадами мовлення.
Із реалізацією завдань третього етапу пов'язаний початок розвитку логопсихології як науки. Це одна з найменш розроблених галузей спеціальної психології, оскільки вивчення психологічних особливостей цієї категорії осіб як наукова проблема виникло у зв'язку з потребою удосконалення корекційної допомоги відповідно до комплексного підходу і завдань навчання і виховання дітей-логопатіє.
Переважна більшість досліджень і діагностика мовленнєвого розвитку здійснювалися в основному у двох напрямах:
1) дослідження мовлення як одного з показників розумового розвитку;
2) дослідження власне мовлення, усіх структурних компонентів мовленнєвої діяльності з метою корекції мовленнєвих вад (вивчення фонетичних характеристик, лексичний, граматичний аспекти мовлення; рівень читання, письма, зв'язного мовлення).
З позиції надання адекватної системи корекційно-педагогічної допомоги й соціалізації дітей з порушеннями мовлення завжди надзвичайно важливим і принциповим було розв'язання проблеми про вплив первинного дефекту мовлення на інтелектуальний розвиток дитини.
В історії цього питання існували діаметрально протилежні погляди. Наприклад, ще А. Куссмауль, П. Марі, М. В. Богданов-Березовський на початку XX ст., а також сучасні дослідники Р. Бєлова-Давід, О. Кириченко наприкінці 70-х - на початку 80-х років доводили, що провідною у таких порушеннях є "загально органічна інтелектуальна дефектність". Учені вважали, що основна причина недорозвинення мовлення й інших психічних процесів у дітей-логопатів полягає у глибоких первинних порушеннях їх інтелектуальної сфери. Тому недорозвинення мовлення вони тісно пов'язували із затримкою психічного розвитку і розумовою відсталістю. У цьому напрямі досліджень домінував описовий принцип вивчення порушень психічних процесів без виявлення внутрішніх закономірностей порушень мовленнєвої діяльності.
Однією з перших видатний дослідник логопедії Р. Є. Лєвіна висловила іншу думку про те, що первинний мовленнєвий дефект, навіть якщо він яскраво виражений і може йтися про повний брак мовленнєвої функції, не означає, що рівень психічного розвитку такої дитини відповідає рівневі розумово відсталої. Саме Р. Є. Лєвіна (1936) започаткувала дослідження мовленнєвої й психічної недостатності у дітей з порушеннями мовлення. Дослідниця у 1951 р. охарактеризувала чотири групи дітей-алаліків шкільного віку, які не розмовляли, за принципом вирізнений тих психічних функцій, що ушкоджувалися разом з мовленнєвою і визначали особливості розвитку всієї пізнавальної діяльності. Це були діти, у котрих:
1) порушення мовлення поєднувалися з порушеннями фонематичного сприймання;
2) порушення мовлення поєднувалися із порушеннями просторових уявлень;
3) можливі були порушення зорового сприймання;
4) мовленнєва патологія поєднувалася з порушеннями психічної активності (сфери мотивації й потреб).
Р. Є. Лєвіна розглядала відхилення у розвитку пізнавальної діяльності за виражених порушень мовлення як вторинну затримку, структура якої залежить від характеру первинного дефекту мовлення. Такий погляд підтримали у своїх дослідженнях Н. О. Власова (1972), В. К. Орфінська (1960), В. І. Лубовський (1975), Л. С. Цвєткова(1985), І. Т. Власенко(1990) та ін.
Не можна не зазначити фундаментальну працю в галузі досліджень клінічних і психологічних аспектів порушень мовлення з перспективою створення нового наукового напряму О. М. Корнєва "Основи логопатології дитячого віку" (2006). Дослідник глибоко аналізує і детально описує симптоми і синдроми, що трапляються у дітей з патологією мовлення, характеризуючи медичні, психологічні й логопедичні вияви недорозвинення мовлення як феномену психічного розвитку дитини.
На сьогодні обов'язково варто звернути увагу на те, що погляди вчених на проблему первинності й вторинності порушень інтелектуальної діяльності залежно від впливу первинного дефекту мовлення на розвиток дитини, абсолютно виправдані, вони грунтувалися на тих знаннях, якими оперувала наука у той час. Поступово з'являлося наукове підгрунтя для того, щоб сформувалася третя позиція, або погляд на оцінювання співвідношення і взаємозалежності недорозвинення мовленнєвих та пізнавальних психічних процесів під час порушення мовлення (О. М. Мастюкова, Л. І. Бєлякова, Є. Ф. Соботович, О. М. Вінарська, Г. А. Волкова, Р. І. Лалаєва, О. М. Усанова, М. К. Бурлакова, В. В. Тарасун, Т. А. Фотєкова та ін.)
Враховуючи величезний арсенал наукових досліджень у цьому напрямі, сучасною і обгрунтованою можна вважати позицію вчених, спрямовану на забезпечення диференційованого підходу у вивченні структури порушень психічного розвитку дитини, зважаючи на структуру і ступінь тяжкості мовленнєвого дефекту. Категорія дітей із порушеннями мовлення надзвичайно поліморфна і багатоваріантна у виявах. Кожному варіантові мовленнєвого дизонтогенезу відповідає своєрідна картина несформованості когнітивної (пізнавальної) сфери, що залежить від вираженості й локалізації органічної та функціональної недостатності центральної нервової системи.
Згідно з сучасними дослідженнями в галузі логопедії й спеціальної психології загальним для мовленнєвих порушень будь-якої етіології є труднощі формування не тільки когнітивних, а й комунікативних функцій людини, що робить мовленнєві порушення особистісно-значущими. Однак ця значущість опосередкована власне особистістю та її* соціальним оточенням.
Під час порушень мовлення характерні різноманітні особливості психічних процесів, станів і якостей особистості, що потребують обов'язкового врахування в корекційній роботі.
Для мовленнєвих порушень властиві такі ознаки:
- не відповідають віковим нормам розвитку мовлення того, хто говорить;
- не є діалектизмами, безграмотністю мовлення або наслідком незнання мови;
- пов'язані а відхиленнями у функціонуванні психологічних механізмів мовлення;
- часто негативно впливають на подальший психічний розвиток дитини;
- мають характер стійкого дефекту і самостійно не зникають;
- потребують певного логопедичного впливу залежно від структури мовленнєвої вади.
Така характеристика дає змогу відрізняти мовленнєві порушення від вікових особливостей мовлення, його тимчасових порушень у дітей і дорослих і особливостей, пов'язаних із територіально-діалектними і соціокультурними факторами.
Актуальність психокорекційної та психотерапевтичної допомоги особам, які мають мовленнєві вади, не викликає ніяких сумнівів і потребує подальшого вивчення і вирішення цього питання на державному рівні.
Схожі статті
-
Логопсихологія - Конопляста С. Ю. - 2.1. Предмет, мета і завдання логопсихології
2.1. Предмет, мета і завдання логопсихології Логопсихологія тільки починає формуватися як самостійна галузь наукових знань. Зберігається її тісний...
-
Логопсихологія - Конопляста С. Ю. - Розділ 2. ЗАГАЛЬНІ ПИТАННЯ ЛОГОПСИХОЛОГІЇ
2.1. Предмет, мета і завдання логопсихології Логопсихологія тільки починає формуватися як самостійна галузь наукових знань. Зберігається її тісний...
-
Логопсихологія - Конопляста С. Ю. - Розділ 1. ОСНОВНІ ПОНЯТТЯ І ТЕРМІНОЛОГІЯ
1.1. Логопсихологія як галузь спеціальної психології Назва логопсихологія походить від грец. logos - слово і включає психологію осіб з вадами мовлення....
-
Логопсихологія - Конопляста С. Ю. - 1.1. Логопсихологія як галузь спеціальної психології
1.1. Логопсихологія як галузь спеціальної психології Назва логопсихологія походить від грец. logos - слово і включає психологію осіб з вадами мовлення....
-
Логопсихологія - Конопляста С. Ю. - ВСТУП
Психологія як наука починається не з інтересу до душевного життя людини, а з відчуття його парадоксальності... Л. Гінзбург Зустріч мислення і мовлення -...
-
Логопсихологія - Конопляста С. Ю. - 1.4. Структура ушкодженого розвитку
Визначивши дизонтогенез як розвиток, що відбувається у несприятливих умовах, і обгрунтувавши його сутність, потрібно з'ясувати ті закони, за якими він...
-
Логопсихологія - Конопляста С. Ю. - 1.3. Сутність феномену порушеного розвитку
Однією з головних проблем теорії спеціальної психології є пояснення сутності феномену порушеного розвитку. Вирізняючи суттєві характеристики феномену...
-
Логопсихологія - Конопляста С. Ю. - 1.2. Закономірності нормального психічного розвитку і патології
З'ясуємо фактори психічного розвитку людини і розглянемо сучасні уявлення про нормальний і порушений розвиток. Проблема визначення ступеня "нормального...
-
Логопсихологія - Конопляста С. Ю. - Функціональна норма
З'ясуємо фактори психічного розвитку людини і розглянемо сучасні уявлення про нормальний і порушений розвиток. Проблема визначення ступеня "нормального...
-
- Чому важливо вивчати історію суспільної думки - Які основні етапи розвитку протосоціології - Які мислителі зробили найбільший внесок в розвиток...
-
Вікова та педагогічна психологія - Скрипченко О. В. - II. ПРОБЛЕМА ПСИХІЧНОГО РОЗВИТКУ ДИТИНИ
1. Загальне поняття про психічний розвиток Проблема психічного розвитку дитини є центральною у віковій і педагогічній психології, неоднозначно...
-
Основи психології - Киричук О. В. - Психологія аномального розвитку
Медична психологія (патопсихологія, психотерапія, психогігієна) вивчає психологічні аспекти діяльності лікаря і поведінки хворого на різних етапах...
-
Основним чинником психічного та особистісного розвитку дитини є цілеспрямоване навчання та виховання. Процес учіння розпочинається у віці немовляти....
-
Вікова та педагогічна психологія - Скрипченко О. В. - 3. З історії вікової і педагогічної психології
Дослідники знаходять окремі думки, що стосуються вікового розвитку психіки, ще у мислителів стародавнього Китаю, Індії та у представників античної...
-
ПЛАН 1. Зародження знань щодо психічного розвитку дитини у філософії та природознавстві; 2. Дитяча психологія у Радянському Союзі; 3. Дитяча психологія в...
-
Вік, за Л. С. Виготським,- це якісно особливий етап психологічного розвитку, який характеризується сукупністю змін, які й визначають своєрідність...
-
Дитяча психологія - Павелків Р. В. - Засади періодизації психічного розвитку дітей дошкільного віку
У процесі свого розвитку дитина під впливом обставин життя змінює місце, яке вона об'єктивно посідає в системі людських відносин. У ньому є якісно...
-
Дитяча психологія - Павелків Р. В. - Навчання і сензитивні періоди розвитку психіки дитини
Кожен віковий етап неоднаково сприйнятливий до різних видів навчання. У житті дитини є багато періодів, коли певні навчальні впливи залишають...
-
Психологія людини з обмеженими можливостями розглядається в межах окремої галузі психологічної науки, що вивчає закономірності психічного розвитку й...
-
Психологія людини з обмеженими можливостями розглядається в межах окремої галузі психологічної науки, що вивчає закономірності психічного розвитку й...
-
Психофізіологія - Кокун О. М. - Розділ 1. Психофізіологія на сучасному етапі розвитку
Психофізіологія - галузь науки, яка дуже швидко розвивається. Результати психофізіологічних досліджень знаходять надзвичайно широке застосування у різних...
-
Дитяча психологія - Дуткевич Т. В. - 4. Основні теорії психічного розвитку дитини за кордоном
Усе розмаїття зарубіжних досліджень з дитячої психології проводиться у межах кількох теоретичних напрямів, а саме - біогенетичного, соціологічного,...
-
ПЛАН 1. Зародження знань щодо психічного розвитку дитини у філософії та природознавстві; 2. Дитяча психологія у Радянському Союзі; 3. Дитяча психологія в...
-
Педагогіка - Мойсеюк Н. Є. - 2. Спадковість у людському розвитку
Людина є природною істотою. Як природне створіння вона наділена природними силами, задатками й здібностями, які впливають на соціальний розвиток та...
-
Педагогіка як наука тісно пов'язана з іншими науками, що вивчають проблеми людини. Проте оскільки педагогіка разом із психологією та іншими...
-
Окрім спадковості, важливими взаємозв'язаними чинниками розвитку та формування особистості є середовище, виховання та навчання. Як уже відомо,...
-
Педагогіка - Максимюк С. П. - 4. Роль діяльності, активності та спілкування в розвитку особистості
Вік дитини слід розглядати не як суму прожитого часу, її років, місяців, а як певну епоху, цикл або ступінь розвитку, відносно замкнений період, у якому...
-
Педагогіка - Максимюк С. П. - 3. Вікові етапи розвитку особистості школяра
Вік дитини слід розглядати не як суму прожитого часу, її років, місяців, а як певну епоху, цикл або ступінь розвитку, відносно замкнений період, у якому...
-
Вікова психологія - Савчин М. В. - Теорія трьох ступенів розвитку дитини
Автором її є австрійський психолог Карл Бюлер (1879-1963). За його твердженням, три ступені розвитку дитини (інстинкти, тренування, інтелект) пов'язані...
-
Вікова психологія - Савчин М. В. - Концепція конвергенції (взаємодії) двох факторів розвитку дитини
Психологи, які репрезентували цей напрям, заперечували активність особистості у процесі її розвитку, вважаючи соціальне оточення вирішальним чинником, що...
Логопсихологія - Конопляста С. Ю. - 2.2. З історії розвитку логопсихології