Педагогіка - Максимюк С. П. - 4. Роль діяльності, активності та спілкування в розвитку особистості
Вік дитини слід розглядати не як суму прожитого часу, її років, місяців, а як певну епоху, цикл або ступінь розвитку, відносно замкнений період, у якому відбиваються процеси і закони розвитку. Кожному етапу розвитку дитини характерні певні умови, вимоги, особливості стосунків з оточуючими людьми, рівень психологічної струкіури особистості, рівень розвитку її знань і мислення, сукупність певних фізіологічних особливостей.
Згодом виникає закономірний зв'язок між навчанням, вихованням та врахуванням вікових особливостей дитини. Вікова періодизація - поділ цілісного життєвого циклу людини на вікові відрізки (періоди), що вимірюються роками. Вікова психологія і фізіологія спільно розглядають вікову періодизацію дитини:
§ від народження до 10 днів - новонароджений;
§ від 10 днів до 1 року - немовля;
§ від 1 року до 3 років - переддошкільник;
§ від 3 до 6(7) років - дошкільний (3-4 роки - молодший, 4-5 років - середній, 5-б - старший);
§ від 6(7) до 11 років - молодший школяр;
§ від 11 до 15 років - підліток;
§ від 15 до 17 років - ранній юнак.
Межі вікових періодів відносно рухливі, тому що природний фонд дітей і виховний вплив на них різні.
Кожній віковій групі властиві певні анатомо-фізіологічні, психічні та соціальні властивості, які називаються віковими особливостями.
Молодший шкільний вік. Важливим показником готовності дитини до навчання є звичка до розумових зусиль, зосередженість у роботі, вміння слухати вчителя і виконувати його вказівки. Пізнавальна діяльність молодших школярів, як правило, проходить у процесі навчання. Пам'ять молодших школярів наочно-образна. Мислення розвивається в них від емоційно-образного до образно-логічного.
Підлітковий вік. Проходить бурхливий ріст і розвиток всього організму. Статеве дозрівання вносить нові переживання і думки в їхнє життя. Сприймання перебуває в стадії становлення, тому якість його різна. Поліпшується продуктивність і зростає якість пам'яті. Підліткові властиве розмаїття інтересів. Значне місце в його житті відіграють різні форми спілкування, велике прагнення до дружнього спілкування. Необхідна диференціація в організації життя хлопців і дівчат. Наприкінці періоду перед учнями реально вимальовується завдання вибору професії.
Юнацький вік. Це період формування світогляду, самосвідомості, характеру і життєвого самовизначення. Пізнавальна діяльність сприяє формуванню світогляду. Пам'ять старшокласників характеризується зрілістю. Мислення здатне абстрагувати й узагальнювати навчальний матеріал. Мова збагачується науковими термінами, стає виразною і точною. Уперше старшокласники переживають почуття кохання. У них стають стійкими професійні інтереси. Прагнення до самовиховання стає рисою особистості.
У кожній віковій групі є значні індивідуальні відмінності, які визначаються природними задатками, різними життєвими умовами і вихованням дитини. Ці особливості називаються індивідуальними.
Від педагогіки залежить відповідний віковим особливостям набір типів навчально-виховних закладів (дитячий комбінат, дитячий садок, початкова (1-4 кл.), основна (5-9 кл.), старша середня школа (10-11 кл.), гімназія (5-11 кл.), ліцей (8-11 кл.), а також пристосована до віку організація навчально-виховного процесу в кожному з цих закладів.
У процесі виховання існує суб'єктно-об'єктний підхід, який спирається на філософські тлумачення цих понять.
4. Роль діяльності, активності та спілкування в розвитку особистості
Суб'єкт - це той, хто проводить активну діяльність щодо об'єкта. У педагогіці суб'єктом є педагог, який проводить активну роботу з виховання учнів як своїх об'єктів. Тепер набуває поширення диференціація та індивідуалізація виховання, щоб перетворити об'єкт на суб'єкт виховного процесу.
Об'єкт - це той, хто протистоїть суб'єкту в його діяльності. У навчальній і пізнавальній діяльності об'єктом є той матеріал, що вивчається або досліджується.
У педагогіці об'єктом для вчителя є учень, який сидить на уроці, слухає вчителя, виконує вправи в класі та домашні завдання.
Сучасна демократична система виховання не обмежу ється пасивною роллю учня. Відбувається постійний пошук джерел творчості вчителя, підвищення ролі суб'єкта в навчально-виховному процесі, а також шляхів перетворення учня з об'єкта на суб'єкт самовиховання чи перевиховання (коли воно потрібне).
Діяльність - важлива форма вияву активного ставлення людини до навколишньої дійсності.
На анатомо-фізіологічний, психічний і соціальний розвиток особистості впливають такі види діяльності: ігрова, навчальна, трудова, творча, спортивна, художня, громадська, а також праця із самообслуговування.
Спілкування - один з універсальних способів вияву групової форми буття людей. Спілкування буває таких видів: особистість-особистість, особистість-група, особистість-колектив, група-група, група-колектив. За змістом воно може бути ділове (формальне) і особисте (неформальне).
Важливою умовою розвитку і нормування особистості є вияв нею активності в цьому процесі. Активність може виявлятися в діях, у пізнанні навколишньої дійсності, у спілкуванні, у впливі на оточення, у впливі на самого себе (у самовихованні).
- Слово "активність" походить від латинського і означає діяльний, енергійний, ініціативний. Активна людина прагне до живої участі у всьому. У словнику Даля є доповнення до визначення активності: "Активний діяльний, діючий, живий, життєвий, не задубілий, не мертвий". Отже, активність визначається через діяльність. Цих два поняття вченими часто ототожнюються. Активність - не природжена риса, вона може змінюватися з розвитком особистості, зміною соціального середовища. Біологічна активність є передумовою для соціальної. В. О. Сухомлинський вважав, що активність людини свідчить про її переконаність. Поняття активності складне. З точки зору біології - це пристосування до навколишнього середовища, фізіології - це регулятивна функція мозку, психології - зміна поведінки і своїх психічних властивостей, гносеології - діяльне пізнання, педагогіки - це риса людини, яка виявляється в готовності, у прагненні до самостійної діяльності, а також у якості здійснення діяльності та виборі оптимальних шляхів для досягнення мети.
Внутрішніми стимулами активності є потреби, інтереси особистості. Потреба - джерело активності. Де немає потреби, не може бути мови про активність.
Мета як закон визначає засоби і характер дій людини, бо будь-яка діяльність є реалізацією мети. Велике значення в реалізації мети мають мотиви діяльності - внутрішні збудники, а також інтереси - орієнтація на зв'язки з дійсністю. Активність пов'язана з волею, вольовими діями, тобто усвідомленням досягнення мети. Отже, активність - це певний психологічний стан, який зумовлений потребами, мотивами, інтересами. Пасивної діяльності не буває, буває пасивний стан людини.
Активність буває громадянська, пізнавальна, трудова. Завдання вчителя - збудити у своїх вихованців допитливість, інтерес.
Є різні рівні активності:
§ потенційна активність - готовність і прагнення до діяльності;
§ вищий рівень активності - реалізована активність - це енергійна, інтенсивна, ініціативна, самостійна, творча діяльність. Така активність має ситуативний, епізодичний характер, швидко гасне;
§ висока активність - спрямована, системна, на основі комплексу потреб, інтересів, ідеалів. Спрямованість особи - це єдність психічного і соціального. Потрібно формувати в учнів спрямованість у головних видах діяльності, усвідомлення себе як творчої особистості, здатної правильно діяти в нестандартних ситуаціях, оцінці та виборі варіантів рішень, захисті творчих проектів.
Науковці у своїх дослідженнях встановили етапи формування "активності:
1. Діагносту вальний (визначення та аналіз рівня активності).
2. Формувальний (оволодіння вміннями і готовність до творчості).
3. Підсумково-корекційний (визначення готовності до самонавчання, самовиховання, життя і діяльності) та коригування програми вдосконалення активності.
Методи формування активності: теоретичні і практичні - включення в діяльність. Стимулювання, мотивація, емоційність методики навчання і виховання, заохочення - теоретичні методи. Практичні: включення дітей у діяльність (ігрову, навчальну, самообслуговуючу, громадсько-корисну, продуктивну, творчу) як цілісність - якісність. Наприклад, КТС (колективні творчі справи) за А. Макаренком, В. Сухомлинським та І. Івановим мають б стадій, на кожній з яких є можливість удосконалювати активність:
1 стадія - стартовий збір, на якому учні вирішують, що проводити, коли, де, для чого.
2 стадія - планування КТС, коли клас розбивається на мікрогрупи, враховується ініціатива кожного. Усі беруть участь у плануванні, для цього створюються консульт-пункти тощо.
3 стадія. - підготовка до КТС, усі беруть участь.
4 стадія - проведення, усі беруть участь.
5 стадія - збір-вогник, підбиття підсумків: що вдалося, а що ні.
6 стадія - плани на майбутнє.
Як бачимо, на всіх стадіях КТС враховується ініціатива, активність і діяльність учнів.
Схожі статті
-
Педагогіка - Максимюк С. П. - 3. Вікові етапи розвитку особистості школяра
Вік дитини слід розглядати не як суму прожитого часу, її років, місяців, а як певну епоху, цикл або ступінь розвитку, відносно замкнений період, у якому...
-
Педагогіка - Максимюк С. П. - Тема 3. Розвиток та формування особистості
1. Філософія і педагогіка про людину, особистість та її розвиток. 2. Три умови формування особистості підростаючої людини. 3. Вікові етапи розвитку...
-
Педагогіка - Максимюк С. П. - 2. Три умови формування особистості підростаючої людини
Теоретично існують три умови формування особистості підростаючої людини: біогенетика вивчає її спадковість, соціогенетика і соціальна психологія -...
-
Педагогіка - Максимюк С. П. - Мета, завдання і засади діяльності школи
Освіта XXI століття - це освіта для людини, її стрижень - розвивальна, культуро-творча домінанта, виховання відповідальної особистості, яка здатна до...
-
Самовиховання - це процес цілеспрямованої роботи над розвитком і вдосконаленням людини від підліткового віку до зрілості. Самовиховання в інтелектуальній...
-
Педагогіка - Максимюк С. П. - 1. Філософія і педагогіка про людину, особистість та її розвиток
1. Філософія і педагогіка про людину, особистість та її розвиток. 2. Три умови формування особистості підростаючої людини. 3. Вікові етапи розвитку...
-
1. Предмет педагогіки: визначення, стадії розвитку, історія її формування як самостійної науки. 2. Визначення основних понять педагогіки. 3. Методологія...
-
Педагогіка - Максимюк С. П. - 6. Національна доктрина розвитку освіти (витяг)
Національна доктрина розвитку освіти України є державним документом, який визначає стратегію й основні напрями її розвитку у XXI столітті. Головна мета...
-
Педагогіка - Максимюк С. П. - 5. Зв'язок педагогіки з іншими науками
Методологічна основа - це науковий фундамент, з позиції якого дається пояснення основних педагогічних явищ і розкриваються їхні закономірності....
-
Педагогіка - Максимюк С. П. - 7. Завдання педагогіки на сучасному етапі
Методологічна основа - це науковий фундамент, з позиції якого дається пояснення основних педагогічних явищ і розкриваються їхні закономірності....
-
Педагогіка - Максимюк С. П. - 6. Методи науково-педагогічних досліджень
Методологічна основа - це науковий фундамент, з позиції якого дається пояснення основних педагогічних явищ і розкриваються їхні закономірності....
-
Педагогіка - Максимюк С. П. - 4. Структура педагогічної науки, її галузі
Методологічна основа - це науковий фундамент, з позиції якого дається пояснення основних педагогічних явищ і розкриваються їхні закономірності....
-
Педагогіка - Максимюк С. П. - 3. Методологія педагогіки
Методологічна основа - це науковий фундамент, з позиції якого дається пояснення основних педагогічних явищ і розкриваються їхні закономірності....
-
Педагогіка - Максимюк С. П. - 7. Концепція 12-річної загальноосвітньої школи (витяг)
Освіта XXI століття - це освіта для людини, її стрижень - розвивальна, культуро-творча домінанта, виховання відповідальної особистості, яка здатна до...
-
Педагогіка - Максимюк С. П. - 3. Історичний екскурс до вчень великих дидактиків
Дидактика охоплює всю навчальну діяльність вчителя й учнів, їхню співпрацю, співтворчість. Найбільш важливими поняттями дидактики є: процес навчання,...
-
Педагогіка - Максимюк С. П. - 2. Основні поняття дидактики
Дидактика охоплює всю навчальну діяльність вчителя й учнів, їхню співпрацю, співтворчість. Найбільш важливими поняттями дидактики є: процес навчання,...
-
Педагогіка - Максимюк С. П. - 2. Визначення основних понять педагогіки
Основними поняттями (категоріями) педагогіки є виховання, навчання, розвиток і освіта. Самоосвіта, самовиховання, перевиховання, превентивне виховання -...
-
1. Предмет педагогіки: визначення, стадії розвитку, історія її формування як самостійної науки. 2. Визначення основних понять педагогіки. 3. Методологія...
-
Диференціація та індивідуалізація навчання і виховання охоплює всіх без винятку учнів, бо кожен учень повинен отримувати в школі "порцію" педагогічної...
-
Педагогіка - Максимюк С. П. - Звернення до студентів
Дорогі студенти! Ви обрали професію, вище від якої, як говорив видатний слов'янський педагог Я. А. Коменський, нічого не може бути під сонцем. Крилатими...
-
Педагогіка - Максимюк С. П. - 6. Перевиховання
Перевиховання - вплив на усунення в діях, вчинках, способі життя учня негативних звичок і хибних схильностей, вад характеру та поступова заміна їх на...
-
Педагогіка - Максимюк С. П. - 1. Поняття про дидактику
1. Поняття про дидактику. 2. Основні поняття дидактики. 3. Історичний екскурс до вчень великих дидактиків. 4. Зв'язок дидактики з конкретними методиками....
-
Окрім спадковості, важливими взаємозв'язаними чинниками розвитку та формування особистості є середовище, виховання та навчання. Як уже відомо,...
-
Педагогіка - Максимюк С. П. - Тема 4. Предмет дидактики, її завдання і досягнення на сучасному етапі
1. Поняття про дидактику. 2. Основні поняття дидактики. 3. Історичний екскурс до вчень великих дидактиків. 4. Зв'язок дидактики з конкретними методиками....
-
Педагогіка - Мойсеюк Н. Є. - 4. Роль виховання у розвитку людини і формуванні її особистості
Виховання - третій суттєвий фактор розвитку і формування особистості. Воно коректує вплив спадковості й середовища з метою реалізації соціальної програми...
-
Педагогіка - Максимюк С. П. - 2. Глобальна освіта й українська школа
Два десятиліття тому з'явилася концепція глобальної освіти, суть якої полягає в таких педагогічних завданнях: § сформувати в учнів розвинене критичне...
-
Педагогіка - Фіцула М. М. - Діяльність як чинник розвитку особистості
Середовище, як відомо, переважно стихійно впливає на розвиток людини, цілеспрямованим, передбачуваним вія стає у процесі й унаслідок виховання. Виховання...
-
Педагогіка - Максимюк С. П. - 4. Зв'язок дидактики з конкретними методиками
У практиці навчання різних предметів потрібно забезпечити принципову єдність у підході до дітей, у виборі форм і методів. Дидактика як загальна наука про...
-
Педагогіка - Максимюк С. П. - 1. Стан освіти в Україні
1. Стан освіти в Україні та нові нормативні документи про її організацію і реформування 2. Предмет педагогіки та її становлення як науки. Методи...
-
1. Стан освіти в Україні та нові нормативні документи про її організацію і реформування 2. Предмет педагогіки та її становлення як науки. Методи...
Педагогіка - Максимюк С. П. - 4. Роль діяльності, активності та спілкування в розвитку особистості