Козацькі вожді України - Сушинський Богдан - ЗАХАР КУЛАГА, кошовий отаман запорізького козацтва
"Хто може засумніватися в мужності українців, яким упродовж століть і століть потрібна була мужність вже хоча б для того, щоб залишатися українцями".
Богдан Сушинський
Кошовими отаманами ставали козаки, яких обирало січове товариство. А воно усвідомлювало, що від хоробрості і військових здібностей отамана залежить успіх походу, залежить його, товариства, доля. Тому завжди намагалося обирати тих, кого добре знало, хто відзначився під час попередніх походів та битв.
Тож цілком можемо припустити, що так само відзначився в боях і кошовий отаман Захар Кулага.
Шкода лишень, документальних відомостей про його подвиги дослідники історії козаччини, на жаль, поки що не віднайшли. Проте достеменно відомо, що 1589 року Кулага вже стояв на чолі запорізького коша. Мабуть, він мав схильність до морських походів, бо саме з його ініціативи на Дніпрі сформувалася чимала козацька флотилія, яка незабаром вирушила в похід на Козлов (сучасна Євпаторія).
Напевне, турецька розвідка не дрімала: коли флотилія з'явилась біля міста, поблизу вже рейдувала турецька ескадра. Але чи то турки не помітили українських чайок, бо з човна помітити вдалині корабель значно легше, ніж з корабля - човен; чи, може, просто не надали особливого значення їх появі. В усякому разі до нічного нападу козаків вони виявились неготовими. А козаки підійшли до цієї операції досить уміло і рішуче: вони зуміли взяти галери на абордаж і, перебивши всі екіпажі, визволили невільників-веслярів.
Великі кораблі козакам були в той час ні до чого, тому, позабиравши з них гармати, степові лицарі пустили ворожі судна на дно і висадили з чайок десант. Розігнавши загін татар, що пробував чинити опір, козаки влетіли до міста. А там саме вирував базар. Козаки захопилися: розпорошили свої сили по вуличках та завулках з товарами, намагаючись дібрати собі найцінніше, що могло стати їм у пригоді як до бою, так і на щодень. Бо ж нікуди правди діти: на відміну від польської армії, про постачання козацької ніхто ніколи не дбав. Одяг, зброю, харчі - все доводилося добувати самим, у бою, під час походів. Тож не поспішаймо засуджувати їх за напад на татарські крамниці. Інша річ, що вони вдалися до цього, не здолавши гарнізону міста. Крім того кошовий втратив контроль над загоном, а дрібні козацькі ватаги не координували своїх дій.
З цього всього й скористався комендант міста Феті-Гірей, що мав неабияку владу, бо походив із ханського роду. Нашвидокоруч зібравши всі наявні в місті збройні сили, він почав нападати на окремі нечисельні групи козаків і нищити їх. А вже десь поблизу причалу татари напосілися і на кошового отамана, що мав коло себе лише кілька десятків чоловік, які охороняли й отамана, й козацькі чайки. Козацька хроніка засвідчує, що Кулага захищався дуже хоробро, його воїни вчинили мужній опір нападникам, але сили були нерівними, й отаман загинув.
Чимало інших козаків теж зосталися тоді навіки на кримській землі, а кілька десятків навіть потрапили в полон, але основній масі все ж пощастило пробитися до човнів і вийти в море. Ось таким, коротким, але відважним, виявилося отаманство кошового Захара Кулаги, кримський похід якого залишився в історії козацького руху.
Криштоф Косинський. Гетьман запорізького козацтва, гетьман повстанської армії.
Криштоф Косинський (р. н. невід. - 1593) увійшов до історії не лише козацтва, а й України та Польщі, як гетьман та ватажок повстанців, що став ініціатором першої козацько-польської війни. Саме після його збройного виступу такі війни почали вибухати одна за одною. І тривало це протягом двох з лишком століть...
Відомо, що Косинський походив зі знаної польської шляхти. За однією з версій, він одержав від короля земельний наділ - як нагороду за військову доблесть, - але землю цю нібито відібрав князь Януш Острозький, син уже відомого нам Василя-Костянтина Острозького. Не подарувавши такої кривди, Косинський подався на Січ і незабаром ввійшов до старшини, тобто став одним з козацьких офіцерів.
"...1592-го обрано гетьманом із осавулів генеральних, - читаємо в "Історії русів" - заслуженого у війську малоросійському природного шляхтича польського Федора (так в оригіналі - Б. С.) Косинського, і в його пору почалася та знана епоха жаху і вигублення для обох народів, польського і руського, епоха, замовчана по історіях або ледве в них описана*.
За даними, що їх наводить у своїй "Історії запорізьких козаків" Д. Яворницький, уперше ім'я Косинського згадується ще 1586 року, в листі гетьмана Богдана Микошинського. Як видно з цього послання, Косинський командував сторожовим загоном, що базувався поблизу татарських улусів, бо гонець від нього повідомив гетьманові, що хан рушає ордою на козаків.
Докладних відомостей про те, як протистояв тоді татарам Косинський, немає. Але можна вважати, що воював він хоробро: боягуз постати на чолі козацтва не зміг би. Зате добре відомо, що повстання розпочалось не на Січі, а поблизу Білої Церкви, де 1591 року козаки зимували. Білоцерківським старостою тоді був запеклий ворог Косинського Януш Острозький, і саме на околицях міста лежали його маєтки. З їх погрому й почав роздмухувати майбутній гетьман полум'я війни.
Одразу можна сказати, що тогочасна ситуація в Україні антипольському повстанню не сприяла. Україна була затісно пов'язана з Польщею, щоб отак собі, з доброго дива, розпочати громадянську війну. А що головними ворогами Косинського, його особистими ворогами були не польські, а українські аристократичні роди Острозьких, Ружинських, Вишневецьких... То вони й почали збирати військові сили та об'єднуватися з польськими гарнізонами міст.
У першому ж бою з українсько-польським ополченням військо Косинського, як ми вже знаємо, зазнало нищівної поразки. Сталося це 2 лютого 1593 року поблизу містечка П'ятки на Волині. Втративши мало не 3 тисячі вбитими і всю артилерію, К. Косинський ще якийсь час тримав оборону в місцевому замку, проте 10 лютого вийшов з нього і припав до ніг князя Василя-Костянтина Острозького, благаючи помилування. Коли йшлося про керівників повстань, то в цих випадках ніхто нікого не милував. Одначе В.-К. Острозький відступив від правила і відпустив Криштофа Косинського на Січ, поставивши тільки вимогу, щоб він зрікся булави гетьмана та письмово заприсягся, що припинить бунтувати народ. За цей вияв високої шляхетності Острозькому та іншим командуючим військового ополчення незабаром довелося розплачуватись...
Значна частина повстанців не повернулася на Січ, а рушила до Києва. Вони захопили місто, укріпилися і, грабуючи його, заявили, що мають намір залишитися там назавжди. При цьому вони сподівалися на швидкий прихід Косинського, який, щойно опинившись на волі, почав збирати нове військо - поблизу Черкас. Щоправда, охочих іти до нього було небагато - якихось чотири сотні вершників. Та це лиш на першому етапі. Далі ж - після здобичних нападів на маєтності шляхтичів - до нього почали приставати селяни, міщани, деякі мандрівні козаки, що опинилися поза Січчю та на безхліб'ї, і навіть збідніла польська шляхта. Згодом у Косинського завелася артилерія. Не бракувало й грошей. Хто допомагав? Російський цар Федір Іванович!
Почалося з того, що, пішовши на Січ цей польський шляхтич не зрікся булави, як заприсягнувся князеві Острозькому, а звернувся до російського царя з пропозицією прийняти Україну під свою високу царську руку. Цареві така ідея вельми сподобалася. Він негайно надіслав до табору, поблизу Черкас, повстанців, значну суму грошей, чимало всіляких припасів та спорядження. Як твердять польські джерела, Косинський за це віддав цареві сто миль прикордонних земель, і цар дістав змогу "підписуватися царем... запорізьким, черкаським і низовим". Наскільки ця інформація відповідає дійсності, сказати важко, але що перетрактації між Косинським і царем були досить активними - істина незаперечна. В одному з листів коронний гетьман Станіслав Жолкевський повідомляв уряд, що Косинський зі своїм військом присягав великому князю Московському.
Крім того, гетьман повстанців почав переговори з кримським ханом, спонукуючи його до спільної боротьби з Польщею. Проте хан лише чекав нагоди, щоб напасти на Січ та Україну, і допомоги Косинського не потребував. І, як побачимо згодом, дочекався. Напав одразу після загибелі вождя повстанців і дощенту зруйнував Січ. Та це, повторюю, сталося згодом. А поки що...
Зібравши двотисячне військо, Косинський кілька разів нападав на маєтки навколо Черкас, а влітку 1593 року двома загонами - один на човнах, по Дніпру, другий - кінний, берегом - підійшов до самого міста. Під час облоги до повстанців почали приєднуватись місцеві селяни й міщани. Можливо, невдовзі військо Косинського знову зросло б до грізного. Але взяти штурмом черкаської фортеці йому не судилося. За однією версією, Косинський загинув од рук найманих вбивць - слуг старости черкаського князя Олександра Вишневецького - в корчмі на околиці Черкас, де гетьман з невеличким гуртом соратників відзначав вдалий початок повстання. За розповідями ж самого князя Вишневецького, якому аж ніяк не хотілося зажити репутації вбивці, Косинський поліг у бою під Черкасами.
Деякі наші дослідники, особливо радянські, трактують мету повстання Косинського так, що нібито гетьман обставав за православну віру. Але Д. Яворницький таке пояснення відкидає. "Про релігійне гноблення українського народу поляками в той час не може бути й мови, - заявляє він, - оскільки це питання хоч і встигло вже назріти, але постало з усією силою лише після смерті Косинського ". Важко повірити також у те, що воно було антипольським чи спрямованим проти аристократії. Криштоф Косинський сам був поляком та аристократом, про що свідчить, зокрема, і його ставлення до України та її народу, особливо те, як легко віддавав він Україну під царську руку сусіда. В обмін, ясна річ, на булаву.
Та що б ми з цього приводу не думали, повстання К. Косинського мало місце. Й ім'я гетьмана в історії України зосталося.
Схожі статті
-
Козацькі вожді України - Сушинський Богдан - Богдан Ружинський. Князь, гетьман українського козацтва
Поки українські козаки воювали з турками по землях молдаван та валахів, у південноукраїнських степах ситуація склалася надзвичайно тривожна....
-
Козацькі вожді України - Сушинський Богдан - Ян Оришевський. Гетьман реєстрового козацтва
На жаль, дослідники історії українського козацтва згадують про цього гетьмана лише одним-двома рядками. А дехто поминає зовсім. Одним, бач, не...
-
Козацькі вожді України - Сушинський Богдан - Предслав Лянцкоронський. Гетьман українського козацтва
На історичній арені Предслав Лянцкоронський з'явився 1506 року. Відомостей про нього маємо не дуже багато. Але й на їхньому грунті можна підтвердити його...
-
Поява серед імен козацьких вождів та полководців України імені Василя-Костянтина Острозького (деякі історики називають його Костянтином Острозьким, як і...
-
"Історія України - це криниця без журавля. Спрагло вдивляючись у неї на порозі XXI століття, починаєш усвідомлювати, що в недосяжних глибинах її -...
-
Під час одного з походів на Крим Богдан Ружинський (Богданко) поставив собі мету визволити всіх полонених, яких татари нагнали до Козлова та Кафи. Але як...
-
"Український народ писав свою історію не літописами та хроніками, а козацькими шаблями й пістолями, витворюючи з рідної землі величну, безсмертну...
-
Козацькі вожді України - Сушинський Богдан - РОЗДІЛ ЧЕТВЕРТИЙ
"Історія України - це криниця без журавля. Спрагло вдивляючись у неї на порозі XXI століття, починаєш усвідомлювати, що в недосяжних глибинах її -...
-
Козацькі вожді України - Сушинський Богдан - Відчуття вічності. Вступне слово
"Запорізька Січ - суто українська модель середньовічного європейського лицарського Ордену, в якій войовничість народу й потреби самозахисту найідеальніше...
-
Козацькі вожді України - Сушинський Богдан - Яків Шах. Кошовий отаман, гетьман українського козацтва
Козаки, й ті українські волонтери, що здобували трон для Івана Підкови, обрали Шаха своїм гетьманом ще в Молдові. Одначе військо це вже було невелике. І...
-
Козацькі вожді України - Сушинський Богдан - Самійло Зборовський. Гетьман українського козацтва
Якщо більшість лицарів приходила на Січ для того, щоб зажити військової слави, то Самійло Зборовський прибув сюди вже з готовою славою, здобутою в...
-
Козацькі вожді України - Сушинський Богдан - Іван Свирговський. Гетьман українського козацтва
"Нація - ідеальна природна форма духовного безсмертя людства. Саме нація, нагромаджує, шліфує і передає з покоління в покоління мову, звичаї, традиції,...
-
Князь Костянтин Іванович Острозький (бл. 1463-1533) належав до Одного з найславетніших українських князівських родів, що походив від турово-пінських...
-
"Замки й фортеці - ось що залишається після нас на цій землі, вдивіться, в їх могутні стіни та вежі В них - наш родовід і наша історія, наша минувшина і...
-
Козацькі вожді України - Сушинський Богдан - Венжик Хмельницький. Гетьман українського козацтва
Гетьман Венжик Хмельницький цікавий для нас уже хоча б тим, що його вважають прадідом гетьмана Богдана Хмельницького. Дехто з дослідників навіть...
-
"Жодна ідея людства не здатна породити такої вулканічної лави масової самопожертви, як ідея національного відродження. В цьому з нею може зрівнятися хіба...
-
У творах більшості істориків ім'я Остафія Ружинського навіть не згадується. Нема його і в таблиці гетьманів, складеній М. Грушевським. Втім, Грушевський...
-
Козацькі вожді України - Сушинський Богдан - Павлюк. Кошовий отаман запорізького козацтва
Відомостей про цього козацького ватажка (не плутати з гетьманом Павлом Бутом - 1637 р., що мав лише прізвисько Павлюк") дуже мало. Може, тому ніхто й...
-
Козацькі вожді України - Сушинський Богдан - Гаврило Полуботок. Кошовий отаман запорізького козацтва
Знайомлячись з історією козацтва, досить швидко помічаєш, що в один і той самий час на політичній арені могло діяти кілька гетьманів чи кошових отаманів....
-
Михайло Ружинський походить з того ж таки давнього українсько-польського роду, до якого належав і один з перших козацьких гетьманів, наступник князя Д....
-
Козацькі вожді України - Сушинський Богдан - БОГДАН ГЛИНСЬКИЙ. Князь, гетьман українського козацтва
РОЗДІЛ ПЕРШИЙ "Що існують народи, які століттями утверджували свою державність, так ніколи, за всю історію свою, й не створивши по-справжньому сильної,...
-
Козацькі вожді України - Сушинський Богдан - РОЗДІЛ П'ЯТИЙ
"Жодна ідея людства не здатна породити такої вулканічної лави масової самопожертви, як ідея національного відродження. В цьому з нею може зрівнятися хіба...
-
Козацькі вожді України - Сушинський Богдан - Сава Ганжа. Полковник, командир козацького корпусу
Відомостей про цього козацького ватажка (не плутати з гетьманом Павлом Бутом - 1637 р., що мав лише прізвисько Павлюк") дуже мало. Може, тому ніхто й...
-
Козацькі вожді України - Сушинський Богдан - Книга перша. Лицарі дикого поля
РОЗДІЛ ПЕРШИЙ "Що існують народи, які століттями утверджували свою державність, так ніколи, за всю історію свою, й не створивши по-справжньому сильної,...
-
Козацькі вожді України - Сушинський Богдан - Богдан Микошинський. Гетьман запорізького козацтва
Щойно козаки, що їх Зборовський залишив на Савранщині, повернулися на Січ, як перед ними постало завдання: треба визволяти з полону побратимів, що...
-
"Як часто доводиться шкодувати, що предки наші були набагато охочішими до шаблі та плуга, ніж до пера. Якщо народ сам лінується увічнювати власну історію...
-
З усіх вождів, яких знала історія нашого козацтва, постать Степана Вдовиченко, як гетьмана (р. н. і смерті невід.) є, очевидно, найменш знаною, і...
-
Дивно іноді складаються долі воєначальників: вони роками проливають власну кров і кров солдатів у боротьбі проти ворогів батьківщини, але ні місця в...
-
Козацькі вожді України Т.2 - Сушинський Богдан - Євсевій Шашол, кошовий отаман запорізького козацтва
Рік 1672, якого Євсевію Шашолу випало отаманувати на Запорізькій Січі, був наповнений важливими військово-політичними подіями, кожна з яких ставила...
-
Сталося так, що на початку Визвольної війни доля тісно пов'язала майбутнього гетьмана Б. Хмельницького саме з цим полковником - Михайлом Станіславом...
Козацькі вожді України - Сушинський Богдан - ЗАХАР КУЛАГА, кошовий отаман запорізького козацтва