Інноваційний менеджмент - Скрипко Т. О. - 8.3. Оцінка ризиків реалізації інноваційного проекту
Інновації та інноваційна діяльність пов'язані зі значним ризиком, оскільки сенс інновацій становлять зміни, які розглядаються як джерело доходу, а процеси і результати змін містять істотну частку елементів невизначеності і спричиненого нею ризику. При цьому раціональна поведінка полягає в тому, щоби не ігнорувати ризик, а належним чином враховувати його для обгрунтування заходів, спрямованих па його попередження, зниження чи компенсацію ризику.
Ризик інноваційного проекту - це міра невпевненості в одержанні очікуваного рівня прибутковості під час реалізації інноваційного проекту в реальних умовах господарювання. Дослідження свідчать, що в середньому з 11 наукових ідей з'являється 2 реальних технічних рішення, 49 рішень забезпечують 4 патенти, 8 патентів - 1 впроваджений у виробництво винахід, а 5 впроваджених винаходів - лише 1 очікуваний комерційний результат!
Загалом в економіці для оцінки ризику переважно використовують імовірнісний підхід. Ллє високий ступінь невизначеності і ризику інноваційних проектів потребує розробки заходів щодо його зниження, що передбачає наявність точної оцінки не лише величини можливих збитків і ймовірності їх виникнення, а й ступеню виливу окремих чинників па загальний ризик проекту І'51].
Під час ідентифікації необхідно поділяти ризики за масштабністю: ризик, властивий конкретному інноваційному проектові; ризик, притаманний самому підприємству (наприклад, ризик недостатньої фінансової стійкості); ризик, без якого неможлива діяльність галузі та ринку загалом.
Трапляються ситуації невизначеності для загальної господарської діяльності суб'єкта, а також окремі ризики, властиві лише цьому інноваційному проекту.
Ризики під час реалізації інноваційного проекту можуть виникнути або па стадії продукування та вибору ідеї інноваційного проекту, або вже на стадії безпосередньої розробки та впровадження інноваційного проекту в реальних умовах господарювання. В будь-якому випадку, чим пізніше виявився (ідентифікувався) той чи інший ризик, тим вища імовірність виникнення збитків або тим більшою виявляється недосяжність поставлених цілей.
Основними етапами оцінки ризиків інноваційних проектів є:
1. Визначення окремих (елементарних) ризиків реалізації конкретного інноваційного проекту. При цьому необхідно ідентифікувати ризики, які можуть виникнути в будь-який момент здійснення проекту та, за можливості, систематизувати їх.
2. Оцінка інформації для визначення рівня окремих проектних ризиків. Інформація щодо зовнішнього середовища функціонування підприємства наявна завжди, проте особі, яка ухвалює рішення щодо доцільності та економічної ефективності певного інноваційного проекту, треба звертати увагу па її достовірність та можливість застосування під час аналізу. Ретроспективні дані використовують за наявності аналогій в інноваційній діяльності минулих років (при цьому умови реалізації та галузь застосування повинні бути схожими). Якщо ж інновація є новітньою для підприємства і її оцінка за рівнем ризиків здійснюється за відсутності будь-яких статистичних даних, то виникає необхідність застосування методів, що використовують інструменти оцінки суб'єктивної вірогідності.
3. Вибір та використання відповідних методів оцінки вірогідності окремих проектних ризиків. Аналіз елементарного ризику інноваційного проекту базується па оцінці ризиків, властивих його грошовим потокам (тобто ймовірності відхилення отриманого грошового надходження від запланованого значення). Враховують також рівень кореляції та характер розподілу цих ймовірностей.
Для кількісного оцінювання ризику існують різні методи, серед яких найпоширеніші статистичний (у тому числі метод статистичних випробувань чи метод Монте-Карло); аналітичний; поєднання дерева рішень та імовірнісного підходу; оцінювання фінансової стійкості або оцінювання доцільності витрат; експертних оцінок; нормативний; аналізу чутливості; використання аналогів тощо [44]. Кожний з названих методів має переваги та недоліки і використовується у конкретних ситуаціях, а універсального методу, прийнятного для всіх випадків, не існує.
4. Визначення розміру можливих фінансових наслідків у разі настання ризикової події у зв'язку з реалізацією інновації. Розмір можливих фінансових втрат зумовлюється видом інновації, обсягом залученого інвестиційного капіталу, рівнем ризику, передбаченого цим проектом, а також межею відхилень фактично отримуваного доходу від очікуваного значення.
На підставі отриманих характеристик здійснюють позиціювання проектів відносно можливих фінансових втрат за настання ризикової події за зонами ризиків: без ризикова; припустимого ризику; критичного ризику; катастрофічного ризику [42].
5. Оцінка загального проектного ризику. Загальний рівень ризику конкретного інноваційного проекту теоретично оцінюють як функцію значень рівнів ідентифікованих елементарних ризиків. Сукупність цих ризиків може спричиняти синергетичний ефект, як сприятливий для підприємства, так і руйнівний за умов великого від'ємного значення приведеного чистого доходу від інновацій. При цьому потрібно також враховувати взаємний вплив реалізації інноваційного проекту па зміну дохідності активів підприємства та середньогалузеві доходи від інноваційної діяльності.
6. Зіставлення рівня проектного ризику з фінансовими можливостями підприємства. У розпорядженні підприємства повинно бути достатньо коштів не лише для реалізації певного інноваційного проекту, а й для страхування від імовірного настання тих чи інших ризикових подій, які ставитимуть під сумнів можливість отримання прибутку від інновацій. Але витрати на страхування як один із методів фінансування ризику зменшують активи підприємства, які воно могло спрямувати па інновації чи інвестиції та отримати прибуток. Тому треба виважено підходити до розміру ціни страхування, тобто до розміру страхової премії.
7. Зіставлення рівня проектного ризику з рівнем дохідності проекту. Основою діяльності будь-якого підприємця є прагнення отримати прибуток, саме тому величина ймовірних втрат повинна бути спів розмірною із величиною отриманого прибутку чи інших конкурентних переваг від впровадження інноваційного проекту.
8. Ранжунання альтернативних інноваційних проектів за рівнем ризику. Узагальнюючу порівняльну оцінку здійснюють за допомогою двох методів:
- на основі варіації усіх кінцевих показників ефективності проектів від їх середніх значень;
- на основі відхилені" пріоритетних для підприємства показників ефективності проекту.
Ризик інноваційного проекту не приймає статичного, абсолютного значення. Його природа така, що піп змінює свої характеристики залежно від стадії інноваційного проекту. Тому керівництву підприємства необхідно здійснювати постійний моніторинг процесів впровадження та управління інноваційним проектом для своєчасного виявлення слабких си піал ів та для підготовки механізму ефективного управління ризиками. Найдоступнішим методом зменшення інноваційного ризику с докладне планування та контролювання його етапів.
Ризик інноваційного проекту ніколи не приймає нульового значення, адже середовище, в якому він здійснюється, ніколи не с детермінованим та чітко визначеним. За своєю природою ризик інноваційного проекту є суб'єктивно-об'єктивним. Об'єктивність його визначається притаманною ринковим процесам недостатністю та не повнотою інформації щодо здійснення тих чи інших господарських процесів. Суб'єктивним джерелом виникнення ризику може слугувати неадекватне сприйняття такої інформації особою, що ухвалює рішення, властивість до необгрунтованого ризику як вияв характеру особистості, падання переваги іншому альтернативному інноваційному проекту. Тобто основною при цьому є суб'єктивна оцінка рівня ризику.
Схожі статті
-
Інноваційний менеджмент - Скрипко Т. О. - 7.2. Класифікація ризиків
7.1. Основи теорії управління ризиками Інноваційна діяльність без ризику не буває, але він обов'язково повинен максимально прораховуватися. Управління...
-
Інноваційний менеджмент - Скрипко Т. О. - 7.4. Методи управління ризиками
Ризиком можна управляти, тобто використовувати різноманітні заходи, які б давали змогу певним чином прогнозувати виникнення ризикової ситуації і вживати...
-
Цінність проекту = вигоди - витрати*9 *9: {У сучасній економічній літературі "затрати" іноді замінюють термінами "витрати", "видатки". У фінансовому...
-
Тема 5. Управління інноваційним розвитком організації 5.1. Функції і роль інноваційних менеджерів До першочергових завдань українських менеджерів, які...
-
Інноваційний менеджмент - Скрипко Т. О. - 7.1. Основи теорії управління ризиками
7.1. Основи теорії управління ризиками Інноваційна діяльність без ризику не буває, але він обов'язково повинен максимально прораховуватися. Управління...
-
Інноваційний менеджмент - Скрипко Т. О. - Тема 7. Управління ризиками в інноваційній діяльності
7.1. Основи теорії управління ризиками Інноваційна діяльність без ризику не буває, але він обов'язково повинен максимально прораховуватися. Управління...
-
Інноваційний менеджмент - Скрипко Т. О. - 5.4. Система планування інновацій, сутність і основні види
Оскільки більшість завдань щодо реалізації інноваційних рішень формується ще па стадії планування, завдання полягає у визначенні передумов і необхідності...
-
Створення системи програмно-цільового менеджменту інноваційного проекту спрямоване па вирішення таких завдань: 1. Забезпечення найповнішої й ефектнішої...
-
Інноваційний менеджмент - Скрипко Т. О. - Тема 8. Оцінка ефективності інноваційної діяльності
8.1. Ефективність інноваційної діяльності Кількісну оцінку інноваційних проектів здійснити дуже складно. Найбільші труднощі полягають у тому, що...
-
2.1. Різновиди та складові інноваційної діяльності Інноваційна діяльність - процес, спрямований па реалізацію результатів завершених наукових досліджень...
-
Інноваційний менеджмент - Скрипко Т. О. - 1.1. Суть, мета інноваційного менеджменту
Тема 1. Сутність, розвиток та основні поняття інноваційного менеджменту 1.1. Суть, мета інноваційного менеджменту Інноваційний менеджмент с порівняно...
-
Внутрішнє середовище проекту має важливіше значення для успішної реалізації проекту, оскільки саме ці чинники сприяють чи, навпаки, перешкоджають...
-
Інноваційний менеджмент - Скрипко Т. О. - 3.3. Проблеми інноваційного розвитку в Україні
Проаналізуємо сучасний стан національної економіки України з огляду потенціалу розвитку інноваційної діяльності та проведемо оцінювання перспектив і...
-
Інноваційний менеджмент - Скрипко Т. О. - Розділ 1. ОСНОВНІ ЗАСАДИ ІННОВАЦІЙНОГО МЕНЕДЖМЕНТУ
Тема 1. Сутність, розвиток та основні поняття інноваційного менеджменту 1.1. Суть, мета інноваційного менеджменту Інноваційний менеджмент с порівняно...
-
Інноваційний менеджмент - Скрипко Т. О. - 7.3. Принципи управління інноваційним ризиком
За умов динамічного, нестаціонарного характеру середовища ринкової діяльності підприємства велике значення мас наукове управління ризиком. Але таке...
-
Інноваційний менеджмент - Скрипко Т. О. - 5.1. Функції і роль інноваційних менеджерів
Тема 5. Управління інноваційним розвитком організації 5.1. Функції і роль інноваційних менеджерів До першочергових завдань українських менеджерів, які...
-
Інноваційний менеджмент - Скрипко Т. О. - Тема 5. Управління інноваційним розвитком організації
Тема 5. Управління інноваційним розвитком організації 5.1. Функції і роль інноваційних менеджерів До першочергових завдань українських менеджерів, які...
-
Інноваційний менеджмент - Скрипко Т. О. - 6.1. Етапи підготовки та реалізації проекту
6.1. Етапи підготовки та реалізації проекту Інноваційний проект - плановий комплекс технічних, виробничих, економічних і організаційних заходів,...
-
Інноваційний менеджмент - Скрипко Т. О. - Тема 6. Управління інноваційним проектом
6.1. Етапи підготовки та реалізації проекту Інноваційний проект - плановий комплекс технічних, виробничих, економічних і організаційних заходів,...
-
Інноваційний менеджмент - Скрипко Т. О. - 2.1. Різновиди та складові інноваційної діяльності
2.1. Різновиди та складові інноваційної діяльності Інноваційна діяльність - процес, спрямований па реалізацію результатів завершених наукових досліджень...
-
Інноваційний менеджмент - Скрипко Т. О. - 2.3. Характеристика інноваційної інфраструктури
2.1. Різновиди та складові інноваційної діяльності Інноваційна діяльність - процес, спрямований па реалізацію результатів завершених наукових досліджень...
-
Інноваційний менеджмент - Скрипко Т. О. - 2.2. Прикладні науково-дослідні розробки
2.1. Різновиди та складові інноваційної діяльності Інноваційна діяльність - процес, спрямований па реалізацію результатів завершених наукових досліджень...
-
Підтримувати здобуті позиції можна на основі креативних підходів до прогресивних змін у діяльності підприємства. Значення терміну "креативність" (англ....
-
Інноваційна діяльність є складним процесом трансформації нових ідей та знань в об'єкт економічних відносин. Визначення та урахування її особливостей є...
-
Інноваційний менеджмент - Скрипко Т. О. - 8.1. Ефективність інноваційної діяльності
8.1. Ефективність інноваційної діяльності Кількісну оцінку інноваційних проектів здійснити дуже складно. Найбільші труднощі полягають у тому, що...
-
Інноваційний менеджмент - Скрипко Т. О. - 1.2. Поняття інновацій, їх вплив на економічну систему
Інновація - процес розробки, впровадження, експлуатації виробничо-економічного та соціально-організаційного потенціалу, що покладений в основу новації. У...
-
Інноваційний менеджмент - Скрипко Т. О. - Тема 4. Організаційні форми інноваційної діяльності
4.1. Типи організаційних структур управління інноваціями на підприємстві Під організацією здійснення інновацій розуміємо процес упорядкування елементів...
-
Проект дуже часто полягає у дослідженні, розвитку нових продуктів (НП) та їх впровадження на ринок. Адже це одна з найголовніших умов для розвитку ринку....
-
4.1. Типи організаційних структур управління інноваціями на підприємстві Під організацією здійснення інновацій розуміємо процес упорядкування елементів...
-
Інноваційний менеджмент - Скрипко Т. О. - 5.5. Класифікація підприємств щодо ставлення до інновацій
З погляду інноваційного менеджменту, організації можна класифікувати за такими групами: - високотехнологічні; - з високим рівнем освоєння інновацій; - з...
Інноваційний менеджмент - Скрипко Т. О. - 8.3. Оцінка ризиків реалізації інноваційного проекту