Експериментальна психологія - Максименко С. Д. - 1.7. Процедура наукового дослідження. Типи досліджень
Нормативний процес наукового дослідження будується у такий спосіб. Перший етап - це висування гіпотез, тобто тверджень, що описують ті чи інші взаємозв'язки між двома або декількома явищами чи поняттями, що можуть бути перевірені.
Первинні гіпотези часто називають концептуальними, бо вони формулюють зв'язок між двома поняттями. Концептуальні гіпотези можуть бути операціоналізовані у термінах умов того дослідження, яке планується для їхньої перевірки тим чи іншим методом. Отже, гіпотеза - це ще не перевірені припущення відносно можливих взаємозв'язків між різними явищами, які вивчаються науковцями у даній конкретній галузі.
Після висування гіпотези йде етап планування конкретного дослідження, тобто створення умов для того, щоб перевірити правомірність гіпотези.
Третій етап - проведення дослідження, після якого здійснюється інтерпретація результатів, спростування чи прийняття гіпотези, якщо вона виявляється підкріпленою відповідними емпіричними даними. Якщо гіпотеза спростовується, формулюється нова. Ця схема свідчить про те, що в структурі наукового дослідження зміст наукового знання є величиною змінною, а метод представляє константу.
Учених об'єднує в науковому співтоваристві не те, що вони намагаються дотримуватися єдності поглядів на якусь ідею чи теорію, а те, що вони користуються одним методом отримання наукового знання. Нове знання народжується у формі наукового передбачення, через призму якого і проводиться інтерпретація отриманих даних. І висування гіпотези, і побудова моделі реальності, і формулювання теорії - процеси творчі й інтуїтивні. Отже, сучасна парадигма розвитку науки передбачає поєднання двох методів: природничо-наукового (емпіричного) та гіпотетико-дедуктивного (методу критичного раціоналізму).
Дослідження, які проводяться вченими, можуть бути фундаментальними, тобто спрямованими на пізнання глибинних закономірностей, і прикладними, які проводяться з метою отримання знання, що може бути використано для конкретного практичного завдання.
Монодисциплінарні дослідження проводяться в рамках окремої науки, міждисциплінарні - вимагають участі спеціалістів різних областей знань і проводяться на межі декількох наукових дисциплін. До цієї групи можна віднести, наприклад, генетичні дослідження в психології, в галузі інженерної психофізіології, етнопсихології і соціології і т. ін. Виокремлюють також так звані комплексні дослідження, які проводяться за допомогою системи методів і методик, що дозволяють вченим охопити максимальну кількість значущих параметрів реальності, яка вивчається, і однофакторні чи аналітичні дослідження, спрямовані на виявлення одного найбільш суттєвого, на думку дослідника, аспекту реальності.
Що стосується мети дослідження, то, як підкреслює В. Дружинін, на цій підставі можна виокремити декілька типів досліджень. До першого типу відносяться пошукові дослідження. Хоча назва звучить дещо тавтологічно, під ними розуміються спроби вирішення проблеми, яка ще не вирішувалася подібним методом. Другий тип - це критичні дослідження, які проводять з метою перевірки існуючої теорії, моделі, гіпотези, закону. Вони проводяться у галузях, де вже накопичений багатий теоретичний і емпіричний запас знань та існують апробовані методики для здійснення експериментів. Більшість досліджень, які проводяться в науці, належать до так званих уточнюючих. їх мета - встановлення меж, в яких теорія передбачає факти й емпіричні закономірності. Ще один розповсюджений тип дослідження - це відтворюючі дослідження, метою яких є повторення попередніх досліджень для оцінки достовірності результатів, перевірки надійності та об'єктивності висновків. Результати будь-якого дослідження повинні повторюватися в ході аналогічного дослідження, проведеного іншим науковим співробітником, який має відповідну компетенцію і кваліфікацію.
Хоча у цьому розділі підручника ми підкреслювали, що експериментальна психологія є наукою, яка в якості основного використовує експериментальний метод, поширений у природничих науках, ми повинні враховувати і специфічні особливості пояснення наукових даних у психології. Це не звільняє психолога від необхідності дотримуватися загальних нормативів методології експериментування. Один з основних нормативів стосується умов встановлення як в психологічному, так і в природничо-науковому експерименті закономірностей причинно-наслідкового зв'язку між досліджуваними явищами. Встановлення такого зв'язку забезпечується виконанням низки умов каузального висновку, основна з яких передбачає здійснення функціонального контролю незалежних змінних. Друга ознака причинного висновку полягає у включенні емпірично встановлених закономірностей в систему дедуктивного висновку.
Як підкреслює автор російського підручника з експериментальної психології Т. Корнілова, нормативи експериментального мислення як способу міркувань в рамках експериментального підходу до перевірки гіпотез не є усталеними формами: оволодіння ними дозволяє психологу здійснювати свою професійну дослідницьку діяльність одночасно як упорядковану і творчу [29].
З точки зору нормативів міркувань, експериментальний метод виступає в якості зразка гіпотетико-дедуктивного міркування. Хоча психологічний і природничо-науковий експерименти, як ми підкреслювали, є подібними за формами проведення наукового пошуку, психологічний експеримент відрізняється від природничо-наукового тим, що в процесі його проведення необхідно виконувати різні типи психологічних реконструкцій при інтерпретації результатів. Ми не можемо в багатьох психологічних експериментах, проведених за суворою схемою природничо-наукового експерименту, отримати емпіричні дані (за винятком експериментів поведінкового характеру), які доступні безпосередньому зовнішньому сприйняттю і трактуванню. Психологічна реальність повинна відтворюватись і моделюватись, виводитися з певних емпіричних спостережень. Вона не може бути повністю репрезентована у показниках, які фіксуються за допомогою застосованих методик. Психолог повинен реконструювати, тобто ментально відтворити за тими показниками, які можна спостерігати та зафіксувати, відповідні психологічні процеси, що самі по собі не доступні для спостереження. Необхідно усвідомити цю відмінність і особливість психологічного експерименту й цілеспрямовано оволодівати методами реконструкції психологічної реальності. Фактично метод реконструкції залежностей, які здебільшого не доступні безпосередньому спостереженню, є основою психологічного експериментування. В експериментальному факті, який ми отримуємо в психологічних експериментах, представлена реальність, яка не очевидна, не доступна безпосередньому спостереженню і її необхідно реконструювати.
Важливим нормативом у рамках психологічного наукового методу є визначення дослідником своєї позиції в розумінні предмета дослідження. Це включає положення про адекватність сформульованих психологічних понять суб'єктивній реальності. Оскільки в якості суб'єктивної реальності виступає психіка, важко уявити психологічну реальність як не залежну від дослідницької позиції. Жан Піаже, один із авторів підручника з експериментальної психології, виходить з постулату щодо онтологічного статусу психічного, але вказує на можливість проектування різних редукціоністських пояснень психологічної реальності. Отже, взаємозв'язок способів отримання емпіричних даних і теоретичних реконструкцій в психологічному експерименті означає реалізацію ставлення до психологічної реальності як такої, яка відтворюється і моделюється у той чи інший спосіб в експериментальній чи теоретичній моделі [57].
Важливо пам'ятати, що при обговоренні психологічних проблем дебати між дослідниками можуть стосуватися саме особливостей інтерпретації відкритих емпіричних закономірностей, оскільки психологічна реальність, яка реконструюється в межах одного психологічного підходу, може не аналізуватися як реальність в межах іншого.
Схожі статті
-
Для всіх наук вихідним у межах експериментального наукового методу є безпосередньо досвід свідомості, що формується в процесі пізнання. Наукове...
-
Експериментальна психологія - Максименко С. Д. - Витоки експериментальних досліджень в психологи
Витоки експериментальних досліджень в психологи Як підкреслює П. Фресс, ще у XVIII столітті, коли психологія не була самостійною науковою дисципліною, а...
-
Експериментальна психологія - Максименко С. Д. - 1.1. Джерела наукового знання
Щоб зрозуміти предмет експериментальної психології як другої після загальної психології базової дисципліни для підготовки професійного психолога, зробимо...
-
Експериментальна психологія - Максименко С. Д. - 1.6. Теорія вищого рівня Халла-Спенса
У теорії Халла-Спенса представлені такі основні терміни: сила навику (H), потяг (D), додаткова мотивація (К) та гальмування мотивації (I). За допомогою...
-
Витоки експериментальних досліджень в психологи Як підкреслює П. Фресс, ще у XVIII столітті, коли психологія не була самостійною науковою дисципліною, а...
-
РОЗДІЛ 1. ЕКСПЕРИМЕНТАЛЬНА ПСИХОЛОГІЯ У ЗАГАЛЬНОМУ КОНТЕКСТІ НАУКОВОГО ПІЗНАННЯ Спроби зрозуміти і пояснити поведінку людини, її почуття, стан, ідеали і...
-
Експериментальна психологія - Максименко С. Д. - 1.5. Теорії. Компоненти теоретичного знання
На підставі виявлення законів формулюються узагальнення більш широкого типу, які отримали назву "теорія". Розглянемо, що розуміється під науковою...
-
Експериментальна психологія - Максименко С. Д. - 1.8. Принципи експериментально дослідження психіки
Особливістю психологічного експерименту, як зазначав один із засновників експериментального методу в Росії й Україні М. Ланге, є його...
-
Експериментальна психологія - Максименко С. Д. - Дескриптивна стратегія
Дескриптивна дослідницька стратегія включає акти спостереження і фіксування результатів спостережень за поведінкою чи станом об'єктів у тому вигляді, в...
-
2.1. Дескриптивна, кореляційна та маніпулятивна дослідницькі стратегії Хоча у вузькому значенні поняття "експериментування" означає перевірку гіпотез...
-
2.1. Дескриптивна, кореляційна та маніпулятивна дослідницькі стратегії Хоча у вузькому значенні поняття "експериментування" означає перевірку гіпотез...
-
Експериментальна психологія - Максименко С. Д. - 1.3. Мова науки
Перш ніж детально розглянути основні нормативи експерименту як дослідницького методу, які були встановлені в процесі розвитку науки і формулювання яких...
-
РОЗДІЛ 1. ЕКСПЕРИМЕНТАЛЬНА ПСИХОЛОГІЯ У ЗАГАЛЬНОМУ КОНТЕКСТІ НАУКОВОГО ПІЗНАННЯ Спроби зрозуміти і пояснити поведінку людини, її почуття, стан, ідеали і...
-
3.1. Основні нормативи експериментальної діяльності Логіка експериментального методу наукового дослідження дивовижно проста: вона базується на...
-
Експериментальна психологія - Максименко С. Д. - Сучасна систематика психологічних методів
Рання класифікація Історично найбільш ранньою класифікацією є виокремлення наступних трьох методів як основних структур організації психологічного...
-
Експериментальна психологія - Максименко С. Д. - Рання класифікація
Рання класифікація Історично найбільш ранньою класифікацією є виокремлення наступних трьох методів як основних структур організації психологічного...
-
Експериментальна психологія - Максименко С. Д. - 2.3. Класифікації психологічних методів
Рання класифікація Історично найбільш ранньою класифікацією є виокремлення наступних трьох методів як основних структур організації психологічного...
-
Експериментальна психологія - Максименко С. Д. - Маніпулятивна стратегія
Третя і найбільш ефективна дослідницька стратегія - це стратегія, що базується на маніпулюванні однією чи більшою кількістю незалежних змінних. На...
-
Експериментальна психологія - Максименко С. Д. - 1.4. Операційні дефініції і наукові закони
Наукові поняття часто ускладнені через те, що вони уточнюють властивості оточуючого світу, які можуть вивчатися тільки у спеціально створених умовах. Ці...
-
Експериментальна психологія - Максименко С. Д. - Кореляційна стратегія
Вивчення окремих випадків інколи призводить до висування гіпотези щодо зв'язків між явищами, які спостерігаються. Наприклад, якщо, скажімо, клінічний...
-
Експериментальна психологія - Максименко С. Д. - Приховане спостереження
Розглянемо приклад натуралістичного спостереження в галузі вивчення соціальних явищ. Дослідники Ebbesen &; Haney (1973) провели дослідження, спрямоване...
-
Психологія сексуальності - Діденко С. В. - 1.2. Методи психологічного дослідження сексуальності
Сексуальність є особливо делікатною сферою життєдіяльності людини, у дослідженні особливостей якої далеко не всі загальнонаукові і специфічні методи...
-
Тема 2. Методологічні рівні наукового дослідження Тема 2. МЕТОДОЛОГІЧНІ РІВНІ НАУКОВОГО ДОСЛІДЖЕННЯ 2.1 Теоретичний рівень 2.2 Теоретико-емпіричний...
-
Загальна психологія - Сергєєнкова О. П. - Методи психологічного дослідження
Принципи та етапи психологічного дослідження Наука - це перш за все дослідження. Методи, шляхи, засоби, за допомогою яких видобуваються наукові факти, є...
-
Загальна психологія - Сергєєнкова О. П. - Принципи та етапи психологічного дослідження
Принципи та етапи психологічного дослідження Наука - це перш за все дослідження. Методи, шляхи, засоби, за допомогою яких видобуваються наукові факти, є...
-
Загальна психологія - Сергєєнкова О. П. - 1.2. Психологічне дослідження
Принципи та етапи психологічного дослідження Наука - це перш за все дослідження. Методи, шляхи, засоби, за допомогою яких видобуваються наукові факти, є...
-
Загальна психологія - Максименко С. Д. - Зв'язок психології з іншими науками
Зв'язок психології з іншими науками обопільний: в одних випадках психологія використовує досягнення інших наук для розв'язання своїх проблем, в інших -...
-
Вікова психологія - Павелків Р. В. - 1.2. Методи дослідження
Методи дослідження у віковій психології класифікуються наступним чином: Організаційні (порівняльні, лонгітюдні, комплексні) Порівняльний метод (Метод...
-
Тема 2. Методологічні рівні наукового дослідження 2.1. Теоретичний рівень 2.2. Теоретико-емпіричний рівень 2.3. Емпіричний рівень 2.3.1. Кабінетні...
-
Загальна психологія - Максименко С. Д. - Головні галузі психологічних знань
Зв'язок психології з іншими науками обопільний: в одних випадках психологія використовує досягнення інших наук для розв'язання своїх проблем, в інших -...
Експериментальна психологія - Максименко С. Д. - 1.7. Процедура наукового дослідження. Типи досліджень