Бухгалтерський облік у бюджетних установах - Михайлов М. Г. - ТЕМА 1. ОРГАНІЗАЦІЯ БУХГАЛТЕРСЬКОГО ОБЛІКУ В БЮДЖЕТНИХ УСТАНОВАХ
1. Характеристика бюджетних установ.
2. Організація та методологія бухгалтерського обліку в бюджетних установах.
3. Особливості фінансово-господарської діяльності бюджетних установ.
4. План рахунків бухгалтерського обліку. Його характеристика.
5. Форми бухгалтерського обліку. Побудова регістрів синтетичного і аналітичного обліку.
6. Інвентаризація в бюджетних установах.
Використані джерела
1. Бюджетний кодекс України від 21.06.2001 р. № 2542-Ш.
2. Бюджетний кодекс від 8 липня 2010 року № 2456-УІ.
3. Закон України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" № 996-ХІУ від 16.07.1999.
4. План рахунків бухгалтерського обліку бюджетних установ та Порядок застосування Плану рахунків. Наказ ДКУ № 114 від 10.12.1999 (зі змінами).
5. Інструкція про форми меморіальних ордерів бюджетних установ та порядок їх застосування. Наказ Держказначейства України від 27.07.2000 року № 68.
6. Порядок складання карток і книг аналітичного обліку бюджетних установ. Наказ ДКУ № 100 від 6.10.200 року
7. Зміни та доповнення до Порядку складання карток і книг аналітичного обліку бюджетних установ. Наказ ДКУ № 98 від 27.05.2005 р.
8. Інструкція про кореспонденцію субрахунків бухгалтерського обліку для відображення основних господарських операцій бюджетних установ. Наказ ДКУ № 61 від 10.07.2000 р. (в редакції Наказу ДКУ від 14.02.2005 року № 28).
9. Інструкція по інвентаризації матеріальних цінностей, розрахунків та інших статей балансу бюджетних установ. Наказ ГУДК № 90 від 30.10.98 (із змінами та доповненнями).
10. Про порядок проведення інвентаризації майна бюджетними установами у 2004 році. Лист ДКУ від 25.11.2004 року. № 07/04/2378-10386.
1. Характеристика бюджетних установ
Відповідно до Бюджетного кодексу, що прийнятий 8 липня 2010 року та діє з 1 січня 2011 року, Бюджетні установи - це органи державної влади, органи місцевого самоврядування, а також організації, створені ними у встановленому порядку, що повністю утримуються за рахунок відповідно державного бюджету чи місцевого бюджету. Наприклад, лікарні, школи, бібліотеки, судові органи, органи місцевої влади, органи державного контролю (контрольно-ревізійне управління), міністерства та відомства тощо. Кодекс відзначає, що бюджетні установи є неприбутковими.
Для виконання статутних завдань бюджетні установи отримують бюджетні асигнування, тобто, кошти з бюджету для здійснення платежів з конкретною метою (на утримання установи з метою виконання поставлених перед ними завдань) в процесі виконання бюджету.
Бюджет - це план формування та використання фінансових ресурсів для забезпечення завдань і функцій, які здійснюються органами державної влади, органами влади Автономної республіки Крим, органами місцевого самоврядування на протязі поточного бюджетного періоду.
Бюджетний період Для всіх бюджетів є один календарний рік. Він починається 1 січня та закінчується 31 грудня того ж року. Неприйняття до 1 січня закону "Про державний бюджет"не є підставою для встановленні іншого періоду.
Розрізняють місцеві бюджети та державний бюджет.
Місцевий бюджет - це бюджети Автономної республіки Крим, обласні, районні бюджети, та бюджети місцевого самоврядування (бюджети територіальних общин, сіл, селищ, міст)
Державний бюджет - це бюджет, що формується на рівні держави.
Державний бюджет України затверджує закон "Про Державний бюджет України", що містить положення щодо забезпечення його виконання протягом бюджетного періоду;
Державний та місцевий бюджети, що побудовані з врахуванням економічних відносин, державного та адміністративно-територіального устрою і врегульована нормами права становлять Бюджетну систему України.
Учасниками бюджетного процесу Є органи та посадові особи, що наділені бюджетними повноваженнями (правами та обов'язками з управління бюджетними коштами).
Стадіями бюджетного процесу є:
1) складання проектів бюджетів;
2) розгляд проекту та прийняття закону про Державний бюджет України (рішення про місцевий бюджет);
3) виконання бюджету, включаючи внесення змін до закону про Державний бюджет України (рішення про місцевий бюджет);
4) підготовка та розгляд звіту про виконання бюджету і прийняття рішення щодо нього.
На всіх стадіях бюджетного процесу здійснюються контроль за дотриманням бюджетного законодавства, аудит та оцінка ефективності управління бюджетними коштами відповідно до законодавства.
Контроль за дотриманням бюджетного законодавства спрямований на забезпечення ефективного і результативного управління бюджетними коштами та здійснюється на всіх стадіях бюджетного процесу його учасниками відповідно до Бюджетного Кодексу та іншого законодавства і забезпечує:
1) оцінку управління бюджетними коштами (включаючи проведення державного фінансового аудиту);
2) правильність ведення бухгалтерського обліку та достовірність фінансової і бюджетної звітності;
3) досягнення економії бюджетних коштів, їх цільового використання, ефективності і результативності в діяльності розпорядників бюджетних коштів шляхом прийняття обгрунтованих управлінських рішень;
4) проведення аналізу та оцінки стану фінансової і господарської діяльності розпорядників бюджетних коштів;
5) запобігання порушенням бюджетного законодавства та забезпечення інтересів держави у процесі управління об'єктами державної власності;
6) обгрунтованість планування надходжень і витрат бюджету. Контроль від імені Верховної Ради України за надходженням
Коштів до Державного бюджету України та їх використанням здійснює Рахункова палата.
Діяльність центральних органів виконавчої влади, які забезпечують проведення державної політики у сфері контролю за дотриманням бюджетного законодавства (у межах їх повноважень, встановлених Бюджетним Кодексом та іншими нормативно-правовими актами), спрямовується, координується та контролюється Кабінетом Міністрів України.
Розпорядники бюджетних коштів в особі їх керівників організовують внутрішній контроль і внутрішній аудит та забезпечують їх здійснення у своїх закладах та у підвідомчих бюджетних установах.
Внутрішнім контролем Є комплекс заходів, що застосовуються керівником для забезпечення дотримання законності та ефективності використання бюджетних коштів, досягнення результатів відповідно до встановленої мети, завдань, планів і вимог щодо діяльності бюджетної установи та її підвідомчих установ.
Внутрішнім аудитом Є діяльність підрозділу внутрішнього аудиту в бюджетній установі, спрямована на удосконалення системи управління, запобігання фактам незаконного, неефективного та нерезультативного використання бюджетних коштів, виникненню помилок чи інших недоліків у діяльності бюджетної установи та підвідомчих їй бюджетних установ, поліпшення внутрішнього контролю.
Основні засади здійснення внутрішнього контролю і внутрішнього аудиту та порядок утворення підрозділів внутрішнього аудиту визначаються Кабінетом Міністрів України.
Учасниками бюджетного процесу Є органи, установи та посадові особи, наділені бюджетними повноваженнями (правами та обов'язками з управління бюджетними коштами.
Рішення про створення бюджетної організації приймається органом державної виконавчої влади та органами місцевого самоврядування при наявності необхідної матеріально-технічної бази та кваліфікованих спеціалістів, при обов'язковому узгодженні з уповноваженим центральним органом державної влади. Наприклад, створення державного вищого навчального закладу узгоджується з Міністерством освіти, лікарняної організації - з міністерством охорони здоров'я.
Бюджетні організації є юридичними особами. Вони діють на підставі статуту (положення), мають свою печатку, рахунки в органах Держказначейства (чи в установах банків), мають права, обов'язки, несуть відповідальність згідно з Цивільним кодексом України. Бюджетні установи є платниками податків та платежів до бюджетно-фінансової системи, а тому при створенні вони обов'язково реєструються в органах виконавчої державної влади за їх місцезнаходженням та в органах податкової служби, Пенсійному фонді, інших фондах соціального страхування.
Бюджетні установи відносять до організацій некомерційного характеру, для яких отримання прибутку не є основною метою діяльності. Тому їх відносять до Неприбуткових організацій.
Для отримання статусу неприбуткової організації, бюджетні установи повинні зареєструватись в податковій інспекції по місцю знаходження, як неприбуткова організація де їй присвоюється код неприбуткової організації, та вона заноситься в Реєстр неприбуткових організацій: Автоматизованої системи збору і накопичення інформації про неприбуткові організації. Код неприбутковості має свою структуру в межах від 0001 до 0004. Внесення бюджетних установ до Реєстру неприбуткових організацій надає пільги в оподаткуванні доходів, зокрема, податку на прибуток.
Схожі статті
-
Бухгалтерський облік у бюджетних установах - Михайлов М. Г. - 1. Характеристика бюджетних установ
1. Характеристика бюджетних установ. 2. Організація та методологія бухгалтерського обліку в бюджетних установах. 3. Особливості фінансово-господарської...
-
Бухгалтерський облік у бюджетних установах - Михайлов М. Г. - ПЕРЕДМОВА
Діяльність бюджетних установ є дуже різноманітною: соціальна сфера, управління державою та місцеве самоврядування, незалежне судочинство тощо....
-
Бухгалтерський облік у бюджетних установах - Михайлов М. Г. - 1. Розпорядники коштів
1. Розпорядники коштів. 2. Бюджетна класифікація доходів і видатків бюджетних установ. 3. Кошторис доходів і видатків та методика його складання. 4....
-
1. Розпорядники коштів. 2. Бюджетна класифікація доходів і видатків бюджетних установ. 3. Кошторис доходів і видатків та методика його складання. 4....
-
Бюджетні організації та установи створюються і функціонують для забезпечення конституційної будови держави (вищі органи державної влади), незалежного...
-
Бухгалтерський облік у бюджетних установах - Михайлов М. Г. - 1. Методологічні основи фінансування
1. Методологічні основи фінансування. 2. Характеристика доходів загального фонду та їх бухгалтерський облік. 3. Облік грошових коштів загального фонду....
-
1. Методологічні основи фінансування. 2. Характеристика доходів загального фонду та їх бухгалтерський облік. 3. Облік грошових коштів загального фонду....
-
Бюджетні організації та установи створюються і функціонують для забезпечення конституційної будови держави (вищі органи державної влади), незалежного...
-
Кожна бюджетна установа складає індивідуальний кошторис, плани асигнувань, штатний розпис та інші обов'язкові документи за затвердженою формою. При...
-
З метою узагальнення доходів і видатків бюджету за різними ознаками розроблено бюджетну класифікацію. Бюджетна класифікація - єдине систематизоване...
-
Як зазначено в Бюджетному кодексі, бюджетні установи ведуть бухгалтерський облік відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку,...
-
Бухгалтерський облік у бюджетних установах - Михайлов М. Г. - 5. Програмно-цільове фінансування
Відповідно до Концепції застосування програмно-цільового методу в бюджетному процесі, метою його впровадження є встановлення безпосереднього зв'язку між...
-
Кошторис бюджетних установ - це документ, який підтверджує повноваження щодо отримання доходів та здійснення видатків, визначає обсяг і спрямування...
-
Інвентаризація проводиться з метою забезпечення достовірності даних бухгалтерського обліку шляхом їх співставлення з фактичною наявністю майна....
-
Основна форма ведення бухгалтерського обліку в бюджетних установах є меморіально-ордерна форма обліку. При цьому використовують регістри синтетичного...
-
Бухгалтерський облік виконання кошторису доходів і видатків бюджетних установ суттєво відрізняється від обліку господарської діяльності підприємств...
-
Основним законодавчим актом, що регулює процес складання, розгляду, затвердження, виконання бюджетів та розгляду звітів про їх виконання, є Бюджетний...
-
Бухгалтерський облік виконання кошторису доходів і видатків бюджетних установ суттєво відрізняється від обліку господарської діяльності підприємств...
-
1. Організаційно-правові засади діяльності бюджетних установ Визначення бюджетної системи України та її принципів Бюджетна система України - сукупність...
-
1. Організаційно-правові засади діяльності бюджетних установ Визначення бюджетної системи України та її принципів Бюджетна система України - сукупність...
-
1. Організаційно-правові засади діяльності бюджетних установ Визначення бюджетної системи України та її принципів Бюджетна система України - сукупність...
-
1. Організаційно-правові засади діяльності бюджетних установ Визначення бюджетної системи України та її принципів Бюджетна система України - сукупність...
-
Бухгалтерський облік в бюджетних установах ведеться методом подвійного запису за певною формою. Це означає, що кожна господарська операція реєструється в...
-
2.1. Принципи і методи фінансування бюджетних установ Бюджетними установами та організаціями вважаються такі, що повністю або частково фінансуються за...
-
Облік у бюджетних установах - Атамас П. Й. - ПЕРЕДМОВА
Бухгалтерський облік виконання кошторису доходів і видатків бюджетних установ суттєво відрізняється від обліку господарської діяльності підприємств...
-
Бухгалтерські рахунки є важливим джерелом різносторонньої економічної інформації, необхідної для оперативного управління і контролю діяльності будь-якого...
-
В Україні здійснюються державні регулювання бухгалтерського обліку та фінансової звітності. Основними нормативними документами, відповідно до яких...
-
Предмет та метод бухгалтерського обліку в бюджетних установах, завдання бухгалтерського обліку бюджетних установ Поняття обліку є доволі широким і...
-
Предмет та метод бухгалтерського обліку в бюджетних установах, завдання бухгалтерського обліку бюджетних установ Поняття обліку є доволі широким і...
-
Навчальний посібник для самостійної підготовки студентів спеціальності "Облік і аудит" спеціалізації "Облік і аудит підприємницької діяльності" та "Облік...
Бухгалтерський облік у бюджетних установах - Михайлов М. Г. - ТЕМА 1. ОРГАНІЗАЦІЯ БУХГАЛТЕРСЬКОГО ОБЛІКУ В БЮДЖЕТНИХ УСТАНОВАХ