Релігієзнавство - Кислюк К. В. - Культ чистоти

У річище зороастрійської етики повністю вкладалося й особливе ставлення до навколишнього світу, що майже суцільно складається з чистих джерел життя, що їх у жодному разі не можна оскверню вати. Тому в зороастризмі надзвичайний розвиток отримав культ чистоти. Щоб налити води, слід вимити руки, заборонялося виходити з житла в дощ, шоб не забруднювати землю і воду. Зороастрійці не вживали в їжу м'ясо, попередньо не видаливши з нього кров. Для розведення вогню вони користувалися тільки чистими, сухими дровами. Підчас готування їжі жодна крапля не повинна була впасти на вогонь. У кожному будинку навіть існував свій "сміттєпровід" - особливе приміщення, куди наливався спеціальний розчин. Бруд і нечистоти змішувалися з ним і по спеціальному жолобу зливалися в землю.

Тверді правила розмежовували сфери "чистого" і "нечистого", тому що межа між цими сферами була своєрідною "лінією фронту" у вічній битві рівних супротивників-добра і зла. До "чистих" належали людина, собака, корова, вівця, їжак, дерева, рослини і плоди в полях і садах. Після людини най почесні те місце займав собака. Його ритуальне призначення-знищувати все нечисте - не могло приховати того факту, що саме роль собаки як охоронця стад (предки зоро-астрійців, нагадаємо, були кочовикам и - скотарями) спонукала зороастрійців так піднести цю домашню тварину. Передбачалися навіть спеціальні покарання за погану годівлю собак - нероздробленими кістками або надто гарячою їжею.

Суворо заборонялося торкатися самому або чистими стихіями (вогнем, водою) до всього "нечистого". Ці заборони стосувалися передусім деяких рослин і тварин: комах (мурах) і плазунів (змій). Нечистими вважалися хворі, вагітні і породіллі, до яких і ставилися відповідним чином. Порушників ритуальної чистоти чекало кількаразове очищення сумішшю води, піску і коров'ячої сечі. Землю, де вмерли людина або собака, заборонялося обробляти і зрошувати. Тільки через багато днів після смерті людини в приміщення, де вона померла, дозволялося вносити вогонь. Вважалася гріхом і безшлюбність: людина була зобов'язана поповнювати військо Ахурамазди.

Схожі статті




Релігієзнавство - Кислюк К. В. - Культ чистоти

Предыдущая | Следующая