Психологія праці - Баклицький І. О. - Форма подання результатів дослідження, завершення
Завершення будь-якої дослідницької роботи - це подання результатів у тій формі, яка прийнята науковою спільнотою. Треба розрізняти дві основні форми подання: кваліфікаційну та науково-дослідницьку.
Кваліфікаційна робота - курсова робота, дипломна робота, дисертація - слугують для того, щоб студент, аспірант або пошукувач подав свою роботу на розгляд експертів, отримав документ, який засвідчує рівень компетентності. Вимоги до таких робіт, спосіб їх оформлення і подання результатів викладено в інструкції ВАКу, положеннях, які прийняли вчені ради, та в інших документах. Ми розглядатимемо другу форму подання результатів наукової роботи - науково-дослідницьку.
Умовно види подання наукових результатів можна поділити ще на три підвиди: а) словесне викладання; б) публікації; в) комп'ютерні версії. Усі вони належать до тих або інших варіантів подання текстової, символьної та графічної інформації. Тому почнемо розглядати способи оформлення і подання наукових результатів із характеристики методів опису даних.
Детальніше це питання розглянуто в праці В. А. Ганзена "Системний опис в психології" (1984). Під описом автор розуміє будь-яку форму подання одержаних у дослідженнях результатів. Розрізняють такі варіанти подання інформації: вербальна форма (тексти, мова), символьна (знаки, формули), графічна (схеми, графіки), предметно-образна (макети, речові моделі, фільми тощо).
Будь-яке наукове повідомлення - це передусім текст, оформлений за відповідними правилами. Розрізняють два види текстів: побутового й наукового рівня.
Основна вимога до наукового тексту - послідовність і логічність викладу. Науковий текст, на відміну від літературної мови, клішований, - в ньому переважають стійкі структури. Роль цих штампів надзвичайно важлива: увага читача не відволікається на літературні прикраси, зосереджується на значимій інформації: судженнях, доказах, цифрах, формулах.
Геометричний (просторово-образний) опис - це традиційний спосіб кодування інформації. Геометричний опис наочний. Інформаційна ємність такого опису дуже велика.
У психології використовують декілька основних форм графічного подання наукової інформації: топологічні та метричні характеристики. Одним з традиційних способів подання інформації, який використовує топологічні характеристики, - це графи. Нагадаємо, що графом є багато точок (вершин), які з'єднані ребрами (орієнтованими або неорієнтованими відрізками). Розрізняють графи: планарні та просторові, орієнтовані (відрізки - вектори) і неорієнтовані, зв'язані та незв'язані.
У психологічних дослідженнях графи використовують дуже часто при описанні результатів. Багато теоретичних моделей дослідники подають у вигляді графів. Наприклад, ієрархічна модель інтелекту Д. Векслера або модель інтелекту Ч. Спірмена подані у формі дендритних несиметричних графіків.
Найчастіше орієнтовані графи використовують при описанні системи причинних залежностей між незалежною, додатковою і залежною змінними. Неорієнтовані графи застосовують для опису системи кореляційних зв'язків між замірюваними властивостями психіки. "Вершинами" позначають властивості, а "ребрами" - кореляційні зв'язки. Характеристика зв'язку здебільшого кодується різними варіантами зображення ребер графа. Позитивні зв'язки зображають безперервними лініями (або червоним кольором), від'ємні зв'язки - пунктиром (або синім кольором). Сила і значимість зв'язку кодується товщиною лінії. Найвагоміші ознаки (з максимальною кількістю значимих зв'язків з іншими) розташовують у центрі. Ознаки, які мають меншу "вагу", розташовують ближче до периферії.
Від системи кореляційних зв'язків можна перейти до відображення "відстаней" між ознаками на площині. Відстань обчислюють за відомою формулою:
Відстань відображає подібність - відмінність ознак. У цьому випадку від топологічного опису ми переходимо до метричного, оскільки відстань між вершинами графа (властивостями) стає пропорційною з величинами кореляції з врахуванням знака: при r = -1 - відстань максимальна, d = 1; при r = 1 - відстань мінімальна, d = 0.
Поряд із графами в психології використовують і просторово-графічні описи, в яких враховується структура параметрів і відношень між елементами (метричні або топологічні). Прикладом є відомий опис структури інтелекту - "куб" Д. Гілфорда.
Якщо в просторі ознак визначена метрика, то використовують суворіше подання даних. Положення точки в просторі, яке зображене на рисунку, відповідає реальним координатам її в просторі ознак. Таким способом подають результати багатомірного шкалування, факторного й, латентно-структурного аналізу та деяких варіантів кластерного.
Для первинного подання даних використовують інші графічні форми: діаграми, гістограми й полігони розподілу, а також різні графіки.
Видом графіків є діагностичні профілі, які характеризують середню вираженість показників, що замірюють у групі або в окремого індивіда.
Найважливіший спосіб подання результатів наукової роботи - числові значення величини: а) показники центральної тенденції (середнє, мода, медіана); б) абсолютні та відносні частоти; в) показники розсіювання (стандартне відхилення і дисперсія, процентільний розкид); г) значення критеріїв, які використані при порівнянні результатів різних груп; г) коефіцієнти лінійного та нелінійного зв'язку змінних тощо.
Стандартний вид таблиць для подання первинних результатів: за рядками - суб'єкти дослідження, за стовпцями - значення замірюваних параметрів. Результати математичної статистичної оброки також зводять до таблиці.
Комп'ютерні пакети даних дають змогу вибирати будь-яку стандартну форму таблиць для подання їх у науковій публікації.
Підсумком опрацювання даних "точного експерименту" є аналітичний опис одержаних залежностей між незалежними та залежними змінними. Наприклад, закон У. Хіка і Р. Хаймета, за яким визначають залежність часу реакції вибору від кількості альтернатив:
Конкретний вид функціональної залежності є змістом гіпотези, яку перевіряють у критичному експерименті.
Отже, подання наукової інформації повинно визначатися таким алгоритмом:
Автоматизоване робоче місце психолога. Створення АРМ можна реалізувати як мінімум двома шляхами:
1. Структурно-системний шлях - відповідно до функцій і завдань психолога відбирають системи методик для діагностики різних складових, які оптимізують трудовий процес і допомагають розвитку професійності, а також видачі рекомендацій за принципом поліпшення як окремих її сторін, так і системи "праця - людина - середовище" в цілому,
2. Системно-функціональний шлях - використовуючи уявлення про корисність результату як системно-утворюючого фактора, будують складну багаторівневу аналітичну систему з ієрархією вирішальних правил відбору та переходами між рівнями аналізу.
Перший шлях нині використовують частіше, оскільки він простіший і доступніший.
Другий шлях більш трудомісткий, вимагає побудови цілісної системно-функціональної концепції і приводить до побудови не АРМ, а аналітичної системи деякого інтерпретуючого середовища, здебільшого орієнтованого на досить чіткий продукт - кінцевий результат.
Систему першого типу розроблено на ФПК МДУ (факультет підвищення кваліфікації Московського державного університету) - НОРТ. У цій системі психологічні методики об'єднані в 10 блоків.
Схожі статті
-
Психологія праці - Баклицький І. О. - Інтерпретація й аналіз даних
Коментуючи одержані результати обстеження, діагност часто не повністю враховує специфіку методу, яким користується, не аналізує отриманих даних, не має...
-
Психологія праці - Баклицький І. О. - Основні поняття математичної статистики
У психології часто використовують різні числа. Змінні, які є результатами замірів, називають варіантами (вони варіюються, тобто змінюються) і їх...
-
Психологія праці - Баклицький І. О. - Процедура експерименту
Відібрали дванадцять бригад високого, середнього і низького рівня соціального розвитку. Загальна кількість досліджуваних, які брали участь у дослідах, 84...
-
Професійна психологічна діагностика використовує різні математичні поняття і методи, зокрема описову статистику, яка містить групування, табулювання,...
-
Психологія праці - Баклицький І. О. - 5.2. Емпірико-пізнавальні методи
Біографічні методи в психології праці - це способи дослідження діагностики, корекції і проектування життєвого шляху особистості. Біографічний метод - це...
-
Психологія праці - Баклицький І. О. - 1.3. Зв'язок психології праці з іншими науками
За кордоном психологію праці інколи називають "прикладною" або "практичною" психологією. З цим погодитися не можна. Кожна наука й окремі їх галузі, в...
-
Трудовий пост - це обмежене внаслідок розподілу праці й зафіксоване в суспільстві докладання сил людини, яка прагне створити щось цінне для суспільства -...
-
Психологія праці - Баклицький І. О. - 5.4. Перетворюючі методи в психології праці
Проблема перетворюючих або конструктивних методів психології праці вимагає спеціального грунтовного викладення, обговорення, логічного та морального...
-
Психологія праці - Баклицький І. О. - 3.2. Трудовий пост і його структура
Трудовий пост - це обмежене внаслідок розподілу праці й зафіксоване в суспільстві докладання сил людини, яка прагне створити щось цінне для суспільства -...
-
Психологія праці - Баклицький І. О. - Структура свідомості
Перша характеристика - сукупність знань про навколишній світ. Належать всі пізнавальні процеси. Друга характеристика - чітке розрізнення суб'єкта й...
-
Психологія праці - Баклицький І. О. - Вимоги до хімічних факторів робочого середовища
На життєдіяльність працівника великий вплив має газовий склад повітря. Здебільшого досліджують дві групи факторів: зміну звичного складу повітря (кисню і...
-
Психологія праці - Баклицький І. О. - Вимоги до фізичних факторів робочого середовища
Найважливіший фізичний фактор - виробничий мікроклімат, який характеризується рівнем температури і вологості повітря, швидкістю його руху, інтенсивністю...
-
Психологія праці - Баклицький І. О. - 1.2. Методологічні та теоретичні аспекти психології праці
Наукові проблеми психології праці . Теоретичний фундамент для розв'язання прикладних завдань - дослідити галузі таких основних наукових проблем. 1....
-
Психологія праці - Баклицький І. О. - Розділ 1. МЕТОДОЛОГІЧНІ ТА ТЕОРЕТИЧНІ ОСНОВИ ПСИХОЛОГІЇ ПРАЦІ
1.1. Предмет і основні завдання психології праці Для чого потрібно знати психологію праці? Людина живе не ізольовано від навколишнього середовища, явищ,...
-
Психологія праці - Баклицький І. О. - 4.4. Статево-вікова мінливість суб'єкта праці
Крім трьох основних індивідуальних властивостей працівника, варто пам'ятати про існування ще однієї координати індивідуальності, яка прогнозує всі вище...
-
2.1. Початок формування психології праці Психологія праці як наука почала формуватись під впливом праць Г. Мюнстенберга "Психологія і ефективність...
-
Психологія праці - Баклицький І. О. - Імажинітивні властивості
Індивідуальні відмінності в характеристиках уяви і фактори, які впливають на динаміку імажинітивних властивостей, вивчені недостатньо. У психології...
-
Психологія праці - Баклицький І. О. - Мнемонічні властивості
Важливу ділянку індивідуальних особливостей становить мовна характеристика людини (висота голосу, тембр, спектр). Мова й мовлення - поняття не тотожні....
-
Психологія праці - Баклицький І. О. - Увага
Важливу ділянку індивідуальних особливостей становить мовна характеристика людини (висота голосу, тембр, спектр). Мова й мовлення - поняття не тотожні....
-
Психологія праці - Баклицький І. О. - Виявлення функції зв'язку
Завдання психодіагностики формується питанням принципу класифікації суб'єктів дослідження: зміна принципу класифікації змінює завдання дослідження. Тому...
-
Психологія праці - Баклицький І. О. - Визначення прогностичних ознак
Завдання психодіагностики формується питанням принципу класифікації суб'єктів дослідження: зміна принципу класифікації змінює завдання дослідження. Тому...
-
Психологія праці - Баклицький І. О. - Визначення цільових ознак
Завдання психодіагностики формується питанням принципу класифікації суб'єктів дослідження: зміна принципу класифікації змінює завдання дослідження. Тому...
-
Психологія праці - Баклицький І. О. - Мова і мовлення
Важливу ділянку індивідуальних особливостей становить мовна характеристика людини (висота голосу, тембр, спектр). Мова й мовлення - поняття не тотожні....
-
Психологія праці - Баклицький І. О. - Рангова кореляція Спірмена
Рангова кореляція Спірмена (кореляція рангів). Рангова кореляція Спірмена - найпростіший спосіб визначення міри зв'язку між факторами. Назва методу...
-
Психологія праці - Баклицький І. О. - 2.1. Початок формування психології праці
2.1. Початок формування психології праці Психологія праці як наука почала формуватись під впливом праць Г. Мюнстенберга "Психологія і ефективність...
-
2.1. Початок формування психології праці Психологія праці як наука почала формуватись під впливом праць Г. Мюнстенберга "Психологія і ефективність...
-
Психологія праці - Баклицький І. О. - 1.4. Психологія праці як професія і навчальна дисципліна
Де і ким може з користю для інших працювати людина, яка здобула психологічну освіту і спеціалізувалась з психології праці? У відділі (лабораторії)...
-
Психологія праці - Баклицький І. О. - 5.3. Методи професійної психодіагностики
Психодіагностичний метод - це метод дослідження в психології праці. Він має відповідну специфіку стосовно традиційних методів дослідження психології...
-
Психологія праці - Баклицький І. О. - Метод бесіди. Інтерв'ю
Принцип цього методу - отримати від опитуваних відповіді у письмовій формі на запропонований запитальник (формуляр). Застосовуючи цей метод дослідник не...
-
Психологія праці - Баклицький І. О. - Метод опитування
Принцип цього методу - отримати від опитуваних відповіді у письмовій формі на запропонований запитальник (формуляр). Застосовуючи цей метод дослідник не...
Психологія праці - Баклицький І. О. - Форма подання результатів дослідження, завершення