Психологія праці - Баклицький І. О. - 6.3. Особистісні методи професіографії
Особистісні методи призначені для професіографії та профвідбору. Вони повністю грунтуються на понятійному аналізі диференційної психології, психології здібностей і особистості, а також на багатомірності у статистичному аналізі та психологічному шкалуванні.
Особистісні професіографічні методи призначені для оцінки та прогнозування успішності (ефективності) професійної діяльності. Успішність розглядають як деяку випадкову величину У, яка залежить від значень Хі (де і =1,2,..., N), властивостей (якостей), що характеризують особистість. Для особистісних методів специфічними є два способи опису: за допомогою рівняння успішності та структурограми.
Рівняння успішності - це множинна регресія в стандартному масштабі:
Рівняння (1) можна застосовувати під час вивчення окремого індивіда та групи спеціалістів, а також для індивідуальної оцінки групових професіональних рівнів.
Наприклад, вибираючи кандидатів на провідні професії енергопідприємств (оператори енергетики) використовували такі психологічні методи - запитальник ММРІ. Обстежуючи кандидата Т. М. Козаченко, виявили значення шкал ММРІ: Нs - 60Т, D - 65Т, Ну - 65Т, Мf - 60Т, Ра - 60Т,
Одержимо прогностичну цінність Т. М. Козаченко, враховуючи особистісні, емоційно-вольові якості. Вона відповідно становить 3,37 і 2,80.
Інтегральна оцінка рівня (3,37+2,80)/2 = 3,085 бали, в якій значенням 2 і 1 відповідають оцінка "незадовільно", 4 - "добре", 5 - "відмінно".
Коефіцієнти множинної регресії відповідно дорівнюють 0,667 і 0,656 при р ≤ 0,05, що свідчить про її високу надійність у випадку прогнозування.
Структорограма - це графік, за допомогою якого властивостям особистості зіставляється число Хi Розрізняють базову й індивідуальну структурограми. Базова структурограма виражає групові рівні виявлення властивостей у колективі спеціалістів або в популяції спеціалістів (рис. 6.2).
Індивідуальна структурограма виражає індивідуальний рівень цих властивостей на фоні групових рівнів. Побудова базової структурограми може грунтуватися на невеликій вибірці (30-50 спеціалістів) і на значній за обсягом вибірці(сотні й більше професіоналів).
Вибір базових властивостей можна починати від "професії" і від "особистості''. Вибір базових властивостей від "професії" грунтується на уявленнях про деяку систему професійних вимог і про спеціальні здібності, якими працівник повинен оперувати відповідним чином, щоб задовольнити ці вимоги. Систему таких вимог й адекватних здібностей визначають експертним шляхом. Наприклад, для діяльності керівника пропонують
Такий перелік властивостей: досвідченість, авторитет, чесність, правдивість, турбота про людей, здатність об'єктивно оцінювати людей, почуття нового, знання справи, особиста професійна кваліфікація, вміння тримати слово, схильність й уміння давати поради, радитися з клієнтом, колегами, здатність до керування справою, ініціатива, тактовність, здатність орієнтуватися в складних обставинах, наполегливість, уміння організовувати свою роботу, неспішність й обдуманість під час вирішення питань, оперативність при прийнятті рішень, оперативність у виконанні доручень, гнучкість розуму, емоційна врівноваженість, пунктуальність.
Будуть позитивними і ніякі рівні успішності на базовій структурограмі не характеризують як негативні. Здібності здебільшого позитивно корелюють з професійною успішністю [4].
Суттєвим для вибору від "професії" є те, що базові властивості відбирають із кількості властивостей, які доступні зовнішньому спостереженню і які формують фенотип особистості (див. рис. 6.2), за яким схований її генотип, утворений набагато меншою кількістю "глибинних" властивостей (факторів), що зумовлюють всі фенотипні властивості, а, отже, й успішність професійної діяльності. Вибір базових властивостей від "особистості" грунтується на уявленні про сукупність ІЄ-факторів особистості.
Дослідницька стратегія, яку використали під час розроблення запитальника "шістнадцяти особистісних факторів", 16 РF Кеттела. Найдетальніше спробував описати факторну фенотипну структуру особистості Р. Кеттел, в методиці "запитальника" якого виділено 16 найпоширеніших і 4 специфічні фактори особистості. Для кожного з них визначено підмножини релевантних фенотипних властивостей і складено запитальники, за сукупністю яких відбувається процедура заміру індивідуального рівня виявлення кожного фактора. Розглянемо один із найпоширеніших факторів, фенотипні властивості якого ним зумовлені, і питання, відповіді на які ("так" або "ні") в неявній формі характеризують ці властивості (рис. 6.3):
Наприклад, запитання, які тестують фактор С (табл. 6.1). Чи є у вас достатньо енергії в той момент, коли вона більше всього потрібно? Часто ваше здоров'я заставляє змінювати власні плани? Ви спите міцно? Не розмовляєте і не ходите уві сні? Чи часто у вас бувають яскраві сновидіння, що ви прокидаєтесь? Чи відчуваєте ви інколи спонукання безцільно перерахувати які-небудь предмети? Ви загалом задоволені своїми батьками? Вам дуже важко сказати собі "ні" тоді, коли ваші бажання нездійсненні? Ваші емоції штовхають вас інколи на такі дії, які ви самі від себе не очікуєте?
Таблиця 6.1. Фактор С (сила "Я")
Позитивний полюс | Негативний полюс |
(С+) | (С-) |
Сила Я | Слабкість Я |
Емоційна стійкість | Емоційна нестійкість |
Вільний від невротичних станів | Має багато невротичних симптомів |
Неіпохондричний, не виявляє турботи про стан здоров'я | Іпохондричний, турбота про стан здоров'я |
Інтереси постійні, спокійний | Перемінний, нестійкий в інтересах, нервовий |
Реалістичний у ставленні до життя і визначенні емоцій | Ухиляння від відповідальності життя |
Спрямований, упертий | Не доводить справи до кінця |
Уміє тримати себе в руках | Нестриманий |
Безтурботний | Тривожний |
Надійний (вірний) | Ненадійний |
Фактор С (сила "Я") - загальні емоційні мотиви інтегрування як сила (слабість) волі.
Можуть оутинегативними і на базі структурограми визначають рівні негативної успішності (а). З таким вибором Xi тісно пов'язаний і спосіб одержання базової структурограми на підставі великої вибірки, яка типова для психометричних методів. Якщо вибірка представницька і за обсягом достатня для побудови емпіричного розподілу суми балів Хi які отримані за відповіді на питання i-го запитальника (16 РF Кеттела = 1, 2..., к), то можна зробити статистичну нормалізацію всіх розподілів, відобразивши їх в ту саму нормально розподілену випадкову величину, значення якої Xі
Середньому значенні Мх = 10 стенів і стандартних відхилень δх = 3 стена для всіх будуть перебувати в межах 1 ≤ Хі ≤ 9 стенів.
Приклад 1. У табл. 6.2 наведено номограми для перерахунку в стени суми балів, які одержують за виконання завдань психометричної шкали. Побудова номограми і е побудовою структурограми.
Таблиця 6.2. Побудова номограми
Номограму використовують і для індивідуальної структурограми [4].
Приклад 2. Інша основа оцінок особистісних якостей професіоналів на фоні колективу за кожним його фактором. На підставі оцінки кожної якості будують графік. Для визначення верхньої межі карти складають таблицю максимальних і мінімальних оцінок за кожним фактором" які одержали всі професіонали (керівники) в процесі дослідження. Якщо" наприклад, група керівників становить 20 осіб, то за кожним показником запитальника одержали 20 середніх оцінок, з яких вибирають мінімальні та максимальні, відкладають їх за віссю ординат із точністю до 0,1 бала. За віссю абсцис відкладають перелік якостей (факторів). З'єднують ряд крапок, які відповідають мінімальним середнім оцінкам якостей графіка (НГ), а з'єднані верхні крапки позначають верхню межу (ВГ) карти.
Для складання і класифікації оцінок особистих якостей керівний нормативний графік розбивають на чотири зони (рис. 6.4). їх одержують так: кожний відрізок ординати показників за кожною якістю між верхньою і нижньою межею ділиться на дві рівні частини. Аналогічно визначають наступні дві середні лінії.
Рис. 6.4. Графік для складання і класифікації оцінок особистих якостей претендента
Поля, які розміщені між цими лініями, називають: суперзона (успішні), перспективна зона, потенціальна зона, номінальна зона (міра невідповідності займаній посаді) [9].
Схожі статті
-
Психологія праці - Баклицький І. О. - 1.2. Методологічні та теоретичні аспекти психології праці
Наукові проблеми психології праці . Теоретичний фундамент для розв'язання прикладних завдань - дослідити галузі таких основних наукових проблем. 1....
-
Психологія праці - Баклицький І. О. - Рівень діяння
Діяння - цілісний цикл трудової діяльності, який має повну психологічну структуру й охоплює багато проміжних цілей, які підпорядковані деякій більш-менш...
-
Психологія праці - Баклицький І. О. - 1.4. Психологія праці як професія і навчальна дисципліна
Де і ким може з користю для інших працювати людина, яка здобула психологічну освіту і спеціалізувалась з психології праці? У відділі (лабораторії)...
-
Психологія праці - Баклицький І. О. - 1.1. Предмет і основні завдання психології праці
1.1. Предмет і основні завдання психології праці Для чого потрібно знати психологію праці? Людина живе не ізольовано від навколишнього середовища, явищ,...
-
Психологія праці - Баклицький І. О. - Процедура експерименту
Відібрали дванадцять бригад високого, середнього і низького рівня соціального розвитку. Загальна кількість досліджуваних, які брали участь у дослідах, 84...
-
Професійна психологічна діагностика використовує різні математичні поняття і методи, зокрема описову статистику, яка містить групування, табулювання,...
-
Психологія праці - Баклицький І. О. - Рівень мікроелементів дії
Діяння - цілісний цикл трудової діяльності, який має повну психологічну структуру й охоплює багато проміжних цілей, які підпорядковані деякій більш-менш...
-
Психологія праці - Баклицький І. О. - Рівень макроелементів дії
Діяння - цілісний цикл трудової діяльності, який має повну психологічну структуру й охоплює багато проміжних цілей, які підпорядковані деякій більш-менш...
-
Психологія праці - Баклицький І. О. - Рівень дій
Діяння - цілісний цикл трудової діяльності, який має повну психологічну структуру й охоплює багато проміжних цілей, які підпорядковані деякій більш-менш...
-
Психологія праці - Баклицький І. О. - Інтерпретація й аналіз даних
Коментуючи одержані результати обстеження, діагност часто не повністю враховує специфіку методу, яким користується, не аналізує отриманих даних, не має...
-
Психологія праці - Баклицький І. О. - Розділ 1. МЕТОДОЛОГІЧНІ ТА ТЕОРЕТИЧНІ ОСНОВИ ПСИХОЛОГІЇ ПРАЦІ
1.1. Предмет і основні завдання психології праці Для чого потрібно знати психологію праці? Людина живе не ізольовано від навколишнього середовища, явищ,...
-
Психологія праці - Баклицький І. О. - Вимоги до хімічних факторів робочого середовища
На життєдіяльність працівника великий вплив має газовий склад повітря. Здебільшого досліджують дві групи факторів: зміну звичного складу повітря (кисню і...
-
2.1. Початок формування психології праці Психологія праці як наука почала формуватись під впливом праць Г. Мюнстенберга "Психологія і ефективність...
-
Психологія праці - Баклицький І. О. - 2.1. Початок формування психології праці
2.1. Початок формування психології праці Психологія праці як наука почала формуватись під впливом праць Г. Мюнстенберга "Психологія і ефективність...
-
2.1. Початок формування психології праці Психологія праці як наука почала формуватись під впливом праць Г. Мюнстенберга "Психологія і ефективність...
-
Психологія праці - Баклицький І. О. - 1.3. Зв'язок психології праці з іншими науками
За кордоном психологію праці інколи називають "прикладною" або "практичною" психологією. З цим погодитися не можна. Кожна наука й окремі їх галузі, в...
-
Психологія праці - Баклицький І. О. - Організаційне планування
Потреба в ньому виникає тоді, коли вирішують нові виробничі завдання. З початком їх виконання, працівник усвідомлює мету, критично оцінює можливості та...
-
Психологія праці - Баклицький І. О. - Орієнтувальне планування
Потреба в ньому виникає тоді, коли вирішують нові виробничі завдання. З початком їх виконання, працівник усвідомлює мету, критично оцінює можливості та...
-
Психологія праці - Баклицький І. О. - Мнемонічні властивості
Важливу ділянку індивідуальних особливостей становить мовна характеристика людини (висота голосу, тембр, спектр). Мова й мовлення - поняття не тотожні....
-
Психологія праці - Баклицький І. О. - Увага
Важливу ділянку індивідуальних особливостей становить мовна характеристика людини (висота голосу, тембр, спектр). Мова й мовлення - поняття не тотожні....
-
Психологія праці - Баклицький І. О. - Етапи психологічної професіографіі
Перший етап. Ознайомлення з особливостями трудової діяльності. Професіографічний, отже, на підставі спостережень, вивчення документів, акцентування і...
-
Психологія праці - Баклицький І. О. - 6.1. Професіографія та її цілі
6.1. Професіографія та її цілі Професіографія - технологія вивчення вимог, які пред'являються професією до особистісних якостей і психофізичних...
-
Психологія праці - Баклицький І. О. - Розділ 6. ПСИХОЛОГІЧНЕ ВИВЧЕННЯ ПРОФЕСІЙ
6.1. Професіографія та її цілі Професіографія - технологія вивчення вимог, які пред'являються професією до особистісних якостей і психофізичних...
-
Психологія праці - Баклицький І. О. - Форма подання результатів дослідження, завершення
Завершення будь-якої дослідницької роботи - це подання результатів у тій формі, яка прийнята науковою спільнотою. Треба розрізняти дві основні форми...
-
Психологія праці - Баклицький І. О. - Мова і мовлення
Важливу ділянку індивідуальних особливостей становить мовна характеристика людини (висота голосу, тембр, спектр). Мова й мовлення - поняття не тотожні....
-
Психологія праці - Баклицький І. О. - 4.2. Індивідуально-психологічні властивості суб'єкта праці
4.1. Природні властивості індивіда Під суб'єктом праці в сучасній психології розуміють тісне поєднання властивостей індивіда й особистості. Під...
-
Психологія праці - Баклицький І. О. - 4.1. Природні властивості індивіда
4.1. Природні властивості індивіда Під суб'єктом праці в сучасній психології розуміють тісне поєднання властивостей індивіда й особистості. Під...
-
Психологія праці - Баклицький І. О. - 5.4. Перетворюючі методи в психології праці
Проблема перетворюючих або конструктивних методів психології праці вимагає спеціального грунтовного викладення, обговорення, логічного та морального...
-
Психологія праці - Баклицький І. О. - 5.3. Методи професійної психодіагностики
Психодіагностичний метод - це метод дослідження в психології праці. Він має відповідну специфіку стосовно традиційних методів дослідження психології...
-
Психологія праці - Баклицький І. О. - 5.2. Емпірико-пізнавальні методи
Біографічні методи в психології праці - це способи дослідження діагностики, корекції і проектування життєвого шляху особистості. Біографічний метод - це...
Психологія праці - Баклицький І. О. - 6.3. Особистісні методи професіографії