Психологія особистості - Столяренко О. Б. - 2. Погляди психологів на розвиток особистості
Перші теорії дитячого розвитку з'являються у період Відродження. Особливу увагу привертають теорії Джона Локка та Жан Жака Руссо. Джон Локк вважав, що дитина - це tabula rasa, тобто "чиста дошка". Згідно його теорії, немовлята не мають ніяких властивостей чи здібностей і тому їх розвиток залежить лише від соціального оточення. Така філософія характеризує дітей як пасивних створінь, які мало що роблять для того щоб вплинути на свою долю.
Жан Жак Руссо пропонує нову теорію дитинства. Він вважає, що діти - це не чисті дошки для заповнення дорослих вказівок. На відміну від Локка, Руссо вважав, що дитина від природи наділена високоморальними почуттями і здатністю до впорядкованого, здорового розвитку. Виховні впливи дорослих, на думку Руссо, можуть тільки зіпсувати благородну душу дитини. Філософія Руссо включає дві важливі концепції: концепція стадіальності (вчений виділив чотири стадії розвитку дитини), та концепція дозрівання, що базується на генетично обумовленому розвитку особистості.
У наш час на уявлення про розвиток особистості дитини має вплив велика кількість різноманітних теорій, Своєрідні уявлення про те, як з'являється, розвивається і змінюється особистість дитини, склалися в руслі психодинамічного (психоаналіз і теорія рис), соціодинамічного (теорія ролей і теорія соціального навчання), інтеракціоністського (теорія соціальної взаємодії) і гуманістичного (теорія самоактуалізації і теорія пошуку сенсу життя) напрямів.
У Психоаналізі Початок формування особистості дитини пов'язується або з виникненням конфлікту між прагненням до задоволення біологічних потреб дитини, і соціально-культурними цінностями (традиційний фрейдизм), або з виникненням перших життєвих невдач у задоволенні важливих потреб, що призводить до появу комплексів (неофрейдизм). Як в першому, так і в другому випадках початок розвитку особистості драматично пов'язується з глибокою психологічною травмою і сильним емоційним переживанням - афектом, сліди якого зберігаються і залишаються протягом усього життя людини. Подальший розвиток дитини як особистості визначається тим, наскільки їй вдасться пережити відповідну травму і позбутися комплексів. Весь процес особистісного перетворення в рамках цього підходу подається як боротьба несвідомих потягів, породжуваних або органічними потребами (статева потреба, страх, агресивність), або комплексами. Особистісні новоутворення тут розглядаються саме як результат відповідної боротьби. Роль соціально-виховних впливів зводиться до формування захисних механізмів особистості.
Розуміння розвитку особистості в психоаналітичній традиції виходить з того, що здебільшого ми чітко не знаємо, або не в змозі визначити, чому люди діють так, а не інакше. Зародки поведінки вбачаються у "Воно" - несвідомому. Соціальним регулятором поведінки є "Над-Я". У процесі індивідуального розвитку дитини ці три рівні функціонування особистості - "Воно", "Я" і "Над-Я" не виникають одночасно. Онтогенетично першим, з моменту народження, з'являється "Воно". "Я" розвивається в процесі зростання зусиль дитини, спрямованих на задоволення її основних потреб у взаємодії з оточуючими людьми. Через декілька років з'являється "Над-Я", як своєрідне внутрішнє уявлення соціальних цінностей і норм. Шляхи розвитку "Воно", "Я" і "Над-Я" складним чином переплітаються зі стадіями дитячого психосексуального розвитку.
Теорія Рис особистості Акцентує увагу на формуванні і зміні цих рис у дитини. Особлива роль у ній відводиться ранньому дошкільному дитинству, коли організм дитини, її мозок ще досить пластичні і перебувають у стадії дозрівання. Риси особистості в цей час формуються й закріплюються дуже швидко. Життєва сталість як психофізіологічна система визначається тим, що риси особистості формуються в умовах численних впливів навколишнього середовища на мозок дитини, який знаходиться у процесі дозрівання. Особливий інтерес для дослідників, що дотримуються цього погляду, становлять періоди формування в дитини основних базисних рис особистості: екстраверсії, інтроверсії, тривожності, невротичності тощо. Вважається, що риси особистості починають формуватися досить рано, з дитинства, і до закінчення школи в основному є сформованими.
Основні, або базові, риси особистості - головні в кожній з груп особистісних рис, складаються в дошкільному віці і визначають подальший напрямок їх розвитку. Приблизно до початку навчання в школі виникає система базисних рис, що становлять індивідуальну своєрідність дитини. Ця індивідуальність закріплюється в підлітковому та юнацькому віці, зберігається протягом усього подальшого життя, що дозволяє шкільним товаришам і друзям упізнавати один одного як особистостей навіть через багато років після закінчення школи.
Відповідно до Теорії ролей, Розвиток особистості дитини починається тоді, коли вона стає здатною до рольової імітації. Кожна нова роль робить свій внесок у розвиток особистості дитини, і результат розвитку в кінцевому підсумку залежить від того, скільки і які різноманітні соціальні ролі людині в житті довелося зіграти. Оскільки різноманітність ролей задається умовами життя, розвиток особистості залежить від соціальних впливів і внутрішньо обмежений лише можливістю зміни поведінки і гнучкого пристосування до зовнішніх умов.
Теорія Соціального научіння Розглядає особистісний розвиток як набуття людиною певних звичок, умінь і навичок спілкування з людьми. Джерелом особистісного розвитку тут слугує зовні організована система підкріплення (заохочення і покарання). Завдяки їй можна формувати і змінювати особистість дитини протягом усього дитинства. Дана теорія велику роль у розвитку особистості відводить правильно організованому психолого-педагогічному вихованню і підтверджує, що особистість більше залежить від виховання, ніж від дозрівання, глибинних потягів або комплексів.
Гуманістична теорія Особистості узагальнена в поняттях самоактуалізації, мети і сенсу життя, окреслює процес особистісного розвитку дитини як знаходження людиною свідомого й високого сенсу існування, а також властивості бути і ставати особистістю. Початок особистісного розвитку тут припадає приблизно навік у три роки, а завершення процесу оформлення особистості відбувається до закінчення школи. В аналізі структури особистості акцент ставиться на мотиваційну сферу дитини, виникнення і функціонування в неї системи стійких ціннісних орієнтацій і моральних установок, а також подальше перетворення цієї системи під впливом умов життя. Головне питання, що тут ставиться і вирішується, полягає в тому, щоб з'ясувати, як відбувається засвоєння дітьми тих або інших моральних цінностей на різних етапах індивідуального розвитку залежно від соціальних умов.
Відповідно Діяльнісного підходу Розвиток особистості відбувається в процесі включення у різні види діяльності. Шляхи розв'язання проблеми розвитку особистості, які окреслили П. П. Блонський і Л. С. Виготський, розгорнув і поглибив О. М. Леонтьєв, який вказував на залежність розвитку психіки не від діяльності взагалі, а від провідної діяльності.
Безпосередньо-емоційне спілкування з дорослими є провідною діяльністю дитини першого року життя. На межі раннього дитинства відбувається перехід дитини до власне предметних дій. У дошкільному віці провідною діяльністю є рольова гра. Головне значення гри для дітей дошкільного віку полягає в тому, що завдяки особливим ігровим прийомам дитина моделює в ній стосунки між людьми. Рольова гра постає як діяльність, у якій відбувається орієнтація дитини у складових людської діяльності.
Л. С. Виготський висунув положення про те, що для розумового розвитку дітей шкільного віку основне значення має навчання. У процесі її здійснення дитиною відбувається інтенсивне формування інтелектуально-пізнавальної сфери. Провідне значення навчальної діяльності ще й у тому, що через неї опосередковується вся система взаємин дитини з навколишніми дорослими.
Особливі труднощі становить виокремлення основної діяльності в підлітковий період. Це пов'язано з тим, що провідною діяльністю продовжує залишатися навчальна діяльність. У підлітковому віці також виникає і розвивається особлива діяльність, яка полягає у встановленні інтимно-особистих відносин між підлітками. Цю діяльність названо інтимно-особистісним спілкуванням.
Схожі статті
-
План 1. Характеристика понять "розвиток" і "сформування" особистості 2 . Основні теорії розвитку особистості в дитинстві 3. Розвиток і формування...
-
Психологія особистості - Столяренко О. Б. - Тема 2.3 Розвиток і формування особистості
План 1. Характеристика понять "розвиток" і "сформування" особистості 2 . Основні теорії розвитку особистості в дитинстві 3. Розвиток і формування...
-
Психологія особистості - Столяренко О. Б. - 3. Московська школа
Культурно-історична теорія Л. С. Виготського Л. С. Виготський (1896-1934) відомий як творець культурно історичної теорії розвитку психіки людини. Заслуга...
-
План 1. Загальна характеристика когнітивного підходу до особистості 2. Розвиток мислення в онтогенезі (теорія Жана Піаже) 3. Теорія особистісних...
-
Психологія особистості - Столяренко О. Б. - 3. Вікові індивідні властивості та особистість
Вікові властивості - це всі властивості індивіда, що характеризують його розвиток у ході онтогенезу. Весь цикл життя людини поділяється на окремі...
-
Психологія особистості - Столяренко О. Б. - Тема 1.4 Когнітивний підхід до особистості
План 1. Загальна характеристика когнітивного підходу до особистості 2. Розвиток мислення в онтогенезі (теорія Жана Піаже) 3. Теорія особистісних...
-
Психологія особистості - Столяренко О. Б. - Тема 1.1 Особистість як об'єкт психологічних досліджень
МОДУЛЬ І. ОСНОВНІ ПІДХОДИ ДО ВИВЧЕННЯ ОСОБИСТОСТІ В ПСИХОЛОГІЇ Тема 1.1 Особистість як об'єкт психологічних досліджень План 1. Основні напрями вивчення...
-
МОДУЛЬ І. ОСНОВНІ ПІДХОДИ ДО ВИВЧЕННЯ ОСОБИСТОСТІ В ПСИХОЛОГІЇ Тема 1.1 Особистість як об'єкт психологічних досліджень План 1. Основні напрями вивчення...
-
Психологія особистості - Столяренко О. Б. - Тема 1.3 Диспозиційний напрям у психології особистості
План 1. Загальна характеристика диспозиційного напряму у теорії особистості 2. Диспозиційна теорія особистості Гордона Оллпорта 3. Теорія типів...
-
Психологія особистості - Столяренко О. Б. - 1. Соціально-когнітивна теорія особистості А. Бандури
План 1. Соціально-когнітивна теорія особистості Альберта Бандури 2. Теорія соціального научіння Джуліана Роттера 3. Психологія свідомості Вільяма Джемма...
-
Психологія особистості - Столяренко О. Б. - Тема 1.6 Теорії особистості психологів США і Європи
План 1. Соціально-когнітивна теорія особистості Альберта Бандури 2. Теорія соціального научіння Джуліана Роттера 3. Психологія свідомості Вільяма Джемма...
-
Психологія особистості - Столяренко О. Б. - 2. Розвиток мислення в онтогенезі (теорія Жана Піаже)
Швейцарський психолог Жан Піаже (1896-1980) вивчав закономірності розвитку мислення у дитини і прийшов до висновку, що когнітивний розвиток є результатом...
-
Психологія особистості - Столяренко О. Б. - 5. Епігенетична теорія розвитку особистості Е. Еріксона
Теоретичні формулювання Е. Еріксона (1902-1994) стосуються винятково розвитку Его, Хоча він і стверджував, що його ідеї не більш, ніж подальший...
-
Психологія особистості - Столяренко О. Б. - 1. Основні напрями вивчення особистості
МОДУЛЬ І. ОСНОВНІ ПІДХОДИ ДО ВИВЧЕННЯ ОСОБИСТОСТІ В ПСИХОЛОГІЇ Тема 1.1 Особистість як об'єкт психологічних досліджень План 1. Основні напрями вивчення...
-
Психологія особистості - Столяренко О. Б. - 2. Диспозиційна теорія особистості Гордона Оллпорта
План 1. Загальна характеристика диспозиційного напряму у теорії особистості 2. Диспозиційна теорія особистості Гордона Оллпорта 3. Теорія типів...
-
План 1. Загальна характеристика диспозиційного напряму у теорії особистості 2. Диспозиційна теорія особистості Гордона Оллпорта 3. Теорія типів...
-
Психологія особистості - Столяренко О. Б. - ТЕОРЕТИК КУРС
МОДУЛЬ І. ОСНОВНІ ПІДХОДИ ДО ВИВЧЕННЯ ОСОБИСТОСТІ В ПСИХОЛОГІЇ Тема 1.1 Особистість як об'єкт психологічних досліджень План 1. Основні напрями вивчення...
-
Психологія особистості - Столяренко О. Б. - 6. Гуманістичний психоаналіз Е. Фромма
Найбільш "соціалізованим" ученням неофрейдизму визнається теорія відчуження Еріка Фромма (1900-1980), який стверджував, що проблема відчуження, яку...
-
Психологія особистості - Столяренко О. Б. - 3. Феноменологічна теорія Карпа Роджерса
На відміну від більшості інших концепцій, у яких затверджується цінність майбутнього (Адлер) або вплив минулого (Юнг, Фрейд), американський психолог К....
-
Психологія особистості - Столяренко О. Б. - 1. Загальна характеристика гуманістичного напряму
План 1. Загальна характеристика гуманістичного напряму 2. Теорія самоактуалізації Абрахама Маслоу 3. Феноменологічна теорія Карла Роджерса 4. Особистість...
-
Психологія особистості - Столяренко О. Б. - 4. Поняття про мотивацію та її місце в структурі психіки
Під мотивацією в психології розуміють сукупність психологічних процесів, які спрямовують поведінку людини. Мотиваційні процеси лежать в основі активності...
-
Психологія особистості - Столяренко О. Б. - 1. Соціально зумовлені характеристики особистості
План 1. Соціально зумовлені характеристики особистості 2. Поняття про характер. Типологія характерів 3. Акцентуації характеру 4. Поняття про мотивацію та...
-
План 1. Соціально зумовлені характеристики особистості 2. Поняття про характер. Типологія характерів 3. Акцентуації характеру 4. Поняття про мотивацію та...
-
Психологія особистості - Столяренко О. Б. - Тема 1.5 Гуманістичний напрям у психології особистості
План 1. Загальна характеристика гуманістичного напряму 2. Теорія самоактуалізації Абрахама Маслоу 3. Феноменологічна теорія Карла Роджерса 4. Особистість...
-
Психологія особистості - Столяренко О. Б. - Тема 1.2 Концепції особистості фрейдизму і неофрейдизму
План 1. Теорія особистості 3. Фрейда 2. Аналітична психологія К. Юнга 3. Індивідуальна психологія А. Адлера 4. Соціокультурна психологія Карен Хорні 5....
-
Психологія особистості - Столяренко О. Б. - 1. Ленінградська школа
Концепція "людинознавства" Б. Г. Ананьєва В. Г. Ананьєв (1907-1972) виступав за цілісний підхід до проблем психіки, що дозволило йому переглянути...
-
Психологія особистості - Столяренко О. Б. - 1. Психоаналіз 3. Фрейда
План 1. Теорія особистості 3. Фрейда 2. Аналітична психологія К. Юнга 3. Індивідуальна психологія А. Адлера 4. Соціокультурна психологія Карен Хорні 5....
-
Психологія особистості - Столяренко О. Б. - Екзистенційні потреби особистості (Е. Фромм)
Мотиваційною силою особистості, на думку К. Юнга, виступає прагнення досягти кінцевої життєвої мети - повної реалізації свого "Я". Процес досягнення цієї...
-
Психологія особистості - Столяренко О. Б. - Індивідуація як мотиваційна сила особистості (К. Юнг)
Мотиваційною силою особистості, на думку К. Юнга, виступає прагнення досягти кінцевої життєвої мети - повної реалізації свого "Я". Процес досягнення цієї...
-
Психологія особистості - Столяренко О. Б. - ПЕРЕДМОВА
Проблема особистості - одна з найважливіших проблем, яка хвилювала людей як у глибоку давнину, так і в наш час. Людина, будучи частиною природи, вершиною...
Психологія особистості - Столяренко О. Б. - 2. Погляди психологів на розвиток особистості