Психологія особистості - Столяренко О. Б. - 3. Вікові індивідні властивості та особистість
Вікові властивості - це всі властивості індивіда, що характеризують його розвиток у ході онтогенезу. Весь цикл життя людини поділяється на окремі своєрідні періоди. Поділ онтогенезу на періоди називають періодизацією розвитку. Періодизація розвитку людини як індивіда має власні закономірності, як і періодизація її психічного розвитку. В розвитку існує певна генетично задана послідовність появи органічних структур, функцій, систем, потреб, прагнень. Певні періоди розвитку є сприятливими для максимального розквіту тих чи інших як індивідних, так і особистісних утворень.
Сенситивними періодами Називають фази розвитку, у яких організм характеризується підвищеною чутливістю до певних зовнішніх і внутрішніх чинників. У цей період посилено розвиваються певні психічні функції. Якщо в сенситивний період не відбудеться їх формування, то психічний розвиток особистості ускладниться.
Критичні періоди В розвитку індивіда - це вікові інтервали, в контексті яких підвищується чутливість до певних впливів та знижується резистентність (опір) щодо них. Критичні періоди можна розглядати як періоди ризику, в межах яких з високою ймовірністю може бути порушено нормальний хід фізіологічного дозрівання. У критичні періоди відбувається перебудова психічного життя попереднього періоду і формується психологічна структура, яка визначатиме розвиток на подальшому етапі. Критичні періоди - це переходи на вищий рівень розвитку. У критичні періоди знижуються адаптаційні можливості організму, індивід стає більш вразливим. У віковій психології як критичний виділяють вік 3, 7, 12-13 років. Кризи дозрівання організму співпадають із кризами психічного розвитку, але однозначної відповідності між ними немає.
Тим іншими. В результаті цінності значною мірою будуть спільними, і люди краще зрозуміють один одного.
Позиція О. М. Меонтьєва. Поняття особистості та поняття індивіда відображають цілісність суб'єкта життя. Особистість - це цілісне утворення особливої природи, не зумовлене генотипом, тому в цьому значенні ми не можемо говорити про особистість немовляти, а лише про яскраві риси його індивідуальності (індивіда). Особистість визначається природою стосунків, які її зумовлюють, які е суспільними і до яких людина залучається через предметну діяльність. Хоча 6 якими різноманітними не були види діяльності, вони мають спільну внутрішню структуру і передбачають свідому регуляцію, тобто свідомість та самосвідомість суб'єкта. Основою особистості е діяльність.
Генетичні чинники особистості в світлі сучасних досліджень. За останні роки в психології з'явились нові дані, які засвідчують, що суттєві риси особистості мають велику генетичну спадкову компоненту. Для визначення частки генетичного чинника психологи порівнювали особистісні риси в ідентичних близнюків, які виховувалися в одній сім'ї разом, та тих близнюків, які виховувались нарізно. Отримані факти свідчать, що однояйцеві близнюки, які виховувались нарізно, так само схожі як і ті, що виховувались разом. Дослідження близнюків показують, що компоненти концепції власного "Я", до яких належать поняття про власну популярність, зовнішність, деякі абстрактні ідеї, поведінкові проблеми і тривожність, значною мірою генетично детерміновані. За останніми оцінками, частка спадковості в рисах особистості становить приблизно 0,40. Це означає, що 40 % індивідуальних відмінностей у рисах особистості пояснюється спадковістю. Генетична детермінація стосується не тільки поведінкових рис чи таких властивостей особистості, як, наприклад, час реакції, а навіть такої її характеристики, як релігійність. Отримані дані дозволяють говорити про те, що в основі успадкування різних рис особистості лежать специфічні біологічні механізми. Ставитися до цих результатів можна по-різному, але вони безумовно вказують, що пошук генетичних основ особистості може привести до вражаючих відкриттів. Разом з тим, дослідники так визначають можливі результати; "Подібно до того, як тисячі генів визначають фізичну структуру тіла, від кольору очей до папілярних ліній, так можуть і сотні чи тисячі генів впливати на формування психологічних структур на рівні такому тонкому, що його важко уявити".
Сучасні дослідження, як і досвід, переконують нас у тому, що люди, яких підтримують інші, фізично і психічно розвиваються краще, ніж ті, хто позбавлений соціальної підтримки. Однак підтримка зумовлена і забезпечується не тільки виключно оточенням. Генетичні дослідження свідчать, що спадковість певних осіб є більш сприятливою і робить їх більш вправними у пошуку соціальної підтримки. Тож не лише умови оточення, а й спадковість визначає те, що деякі люди отримують більшу соціальну підтримку.
3. Вікові індивідні властивості та особистість
Вікові властивості - це всі властивості індивіда, що характеризують його розвиток у ході онтогенезу. Весь цикл життя людини поділяється на окремі своєрідні періоди. Поділ онтогенезу на періоди називають періодизацією розвитку. Періодизація розвитку людини як індивіда має власні закономірності, як і періодизація її психічного розвитку. В розвитку існує певна генетично задана послідовність появи органічних структур, функцій, систем, потреб, прагнень. Певні періоди розвитку є сприятливими для максимального розквіту тих чи інших як індивідних, так і особистісних утворень.
Сенситивними періодами Називають фази розвитку, у яких організм характеризується підвищеною чутливістю до певних зовнішніх і внутрішніх чинників. У цей період посилено розвиваються певні психічні функції. Якщо в сенситивний період не відбудеться їх формування, то психічний розвиток особистості ускладниться.
Критичні періоди В розвитку індивіда - це вікові інтервали, в контексті яких підвищується чутливість до певних впливів та знижується резистентність (опір) щодо них. Критичні періоди можна розглядати як періоди ризику, в межах яких з високою ймовірністю може бути порушено нормальний хід фізіологічного дозрівання. У критичні періоди відбувається перебудова психічного життя попереднього періоду і сформується психологічна структура, яка визначатиме розвиток на подальшому етапі. Критичні періоди - це переходи на вищий рівень розвитку. У критичні періоди знижуються адаптаційні можливості організму, індивід стає більш вразливим. У віковій психології як критичний виділяють вік 3, 7, 12-13 років. Кризи дозрівання організму співпадають із кризами психічного розвитку, але однозначної відповідності між ними немає.
Гетерохронність Розвитку індивіда виявляється у нерівномірності дозрівання та росту різних структур, функцій і систем організму. Так само нерівномірно протікає і становлення психічних властивостей. Гетерохронність індивідного розвитку взаємодіє з процесами гетерохронності особистісного формування. Психічний та особистісний розвиток відображає основні закономірності поступального руху людини життєвим шляхом. За біологічним (генетичним) годинником у нас з'являються певні патерни індивідуального розвитку. Відповідно до біологічного годинника, у різних культурах визначають час для початку шкільного навчання, для одруження, для народження дітей, для виходу на пенсію, тобто відповідно до біологічного годинника "йде" і соціальний годинник. Крім цього, кожна людина має своєрідну вікові/ індивідуальність. Вікова індивідуальність перш за все характеризується певними темпами розвитку: в одних вона дуже стрімка, випереджувальна (як у юного Моцарта), в інших людей - сповільнена. Вікова індивідуальність людини проявляється у психологічній феноменології особистісного формування.
Вікові зміни охоплюють усі сфери особистості, однак взаємодія особистості з віковою індивідуальністю може відбуватись на різному рівні усвідомлення і з різними результатами. Деякі люди, незважаючи на зрілі роки, поводяться як безпорадні діти. Одні люди просто старіють, а інші, старіючи, стають "молодими", оскільки зберігають життєву енергію, прагнуть повноцінного особистого та соціального життя й залишаються енергійними, натхненними. Інші люди старіють "передчасно" - замолоду, переживають гіркоту та розчарування, безсилля та приреченість у життєвій боротьбі.
Коли людина відчуває невдоволення своїм хронологічним віком, у неї виникає потреба змінити свій Психологічний вік. Психологічний вік є мірою суб'єктивної реалізованості психологічного часу особистості і створює в будь-якому хронологічному віці можливість "вийти за межі "фатальної" визначеності, змінити своє положення у віковій градації" (Є. І. Головаха). Для розвитку особистості надзвичайно позитивним є інтерес особистості до майбутнього як до поля самореа-лізації: "Наявність усвідомленої життєвої перспективи дає людині могутні стимули до творчості, породжує оптимістичне самопочуття і протидіє психологічній старості" (О. Кроник).
Психологічна старість настає тоді, коли більшість найважливіших подій людина відносить до минулого та не розглядає їх як причини і засоби реалізації значимих подій у майбутньому. Тоді минуле стає не пов'язане із майбутнім, а людина психологічно збільшує свій вік, передчасно наближаючись до старості у своєму суб'єктивному відчутті. Психологічна старість є виявом песимістичного ставлення до власного часу життя, сприйняття домінування реалізованих відношень порівняно з актуальними та потенційними. Завищений психологічний вік (коли двадцятилітня людина вважає себе сорокарічною) свідчить про надмірний песимізм у ставленні до майбутнього та бідні життєві перспективи.
Психологічному віку особистості властиві специфічні особливості.
1. Психологічний вік - характеристика людини як індивідуальності, яка вимірюється у "внутрішній системі відліку" (є інтраіндивідуальною), а не шляхом інтеріндивідуальних порівнянь. Для визначення психологічного віку необхідно знати лише особливості власного психологічного часу особистості.
2. Психологічний вік принципово динамічний як у прямому, так і зворотному напрямку: тобто особистість у психологічному часі не лише старішає, а може помолодшати за рахунок зміни ставлення до минулого чи майбутнього.
3. Психологічний вік людини є багатовимірним і може не збігатися в різних сферах діяльності. Особистість може відчувати себе повністю реалізованою у сімейній сфері й одночасно відчувати свою нереалізованість у професійній.
Отже, процеси фізичного розвитку впливають на психологічні особливості опосередковано, вони поєднуються із соціальним контекстом, із ставленням особистості до своїх тілесних особливостей, впливами батьків, учителів і друзів. У результаті виникають різні варіанти особистісного становлення, які в психологічній літературі в емпіричних даних поки що представлені фрагментарно.
Схожі статті
-
Психологія особистості - Столяренко О. Б. - 3. Московська школа
Культурно-історична теорія Л. С. Виготського Л. С. Виготський (1896-1934) відомий як творець культурно історичної теорії розвитку психіки людини. Заслуга...
-
МОДУЛЬ І. ОСНОВНІ ПІДХОДИ ДО ВИВЧЕННЯ ОСОБИСТОСТІ В ПСИХОЛОГІЇ Тема 1.1 Особистість як об'єкт психологічних досліджень План 1. Основні напрями вивчення...
-
Психологія особистості - Столяренко О. Б. - 1. Основні напрями вивчення особистості
МОДУЛЬ І. ОСНОВНІ ПІДХОДИ ДО ВИВЧЕННЯ ОСОБИСТОСТІ В ПСИХОЛОГІЇ Тема 1.1 Особистість як об'єкт психологічних досліджень План 1. Основні напрями вивчення...
-
Психологія особистості - Столяренко О. Б. - Тема 1.1 Особистість як об'єкт психологічних досліджень
МОДУЛЬ І. ОСНОВНІ ПІДХОДИ ДО ВИВЧЕННЯ ОСОБИСТОСТІ В ПСИХОЛОГІЇ Тема 1.1 Особистість як об'єкт психологічних досліджень План 1. Основні напрями вивчення...
-
Психологія особистості - Столяренко О. Б. - Тема 1.5 Гуманістичний напрям у психології особистості
План 1. Загальна характеристика гуманістичного напряму 2. Теорія самоактуалізації Абрахама Маслоу 3. Феноменологічна теорія Карла Роджерса 4. Особистість...
-
Психологія особистості - Столяренко О. Б. - 2. Диспозиційна теорія особистості Гордона Оллпорта
План 1. Загальна характеристика диспозиційного напряму у теорії особистості 2. Диспозиційна теорія особистості Гордона Оллпорта 3. Теорія типів...
-
План 1. Загальна характеристика диспозиційного напряму у теорії особистості 2. Диспозиційна теорія особистості Гордона Оллпорта 3. Теорія типів...
-
Психологія особистості - Столяренко О. Б. - Тема 1.3 Диспозиційний напрям у психології особистості
План 1. Загальна характеристика диспозиційного напряму у теорії особистості 2. Диспозиційна теорія особистості Гордона Оллпорта 3. Теорія типів...
-
Поняття особистості належить до найбільш суперечливих і складних для визначення у сучасній психології. Єдиного, загальновизнаного визначення особистості...
-
Психологія особистості - Столяренко О. Б. - 5. Екзистенційна психологія Ролло Мея
Австрійський психолог і психіатр В. Франкл (1906-1998) вважав, що рушійною силою людської поведінки і розвитку особистості є пошук Логосу, сенсу життя,...
-
Психологія особистості - Столяренко О. Б. - 4. Особистість у логотерапії Віктора Франкла
Австрійський психолог і психіатр В. Франкл (1906-1998) вважав, що рушійною силою людської поведінки і розвитку особистості є пошук Логосу, сенсу життя,...
-
Психологія особистості - Столяренко О. Б. - 1. Загальна характеристика гуманістичного напряму
План 1. Загальна характеристика гуманістичного напряму 2. Теорія самоактуалізації Абрахама Маслоу 3. Феноменологічна теорія Карла Роджерса 4. Особистість...
-
Психологія особистості - Столяренко О. Б. - ТЕОРЕТИК КУРС
МОДУЛЬ І. ОСНОВНІ ПІДХОДИ ДО ВИВЧЕННЯ ОСОБИСТОСТІ В ПСИХОЛОГІЇ Тема 1.1 Особистість як об'єкт психологічних досліджень План 1. Основні напрями вивчення...
-
План 1. Загальна характеристика когнітивного підходу до особистості 2. Розвиток мислення в онтогенезі (теорія Жана Піаже) 3. Теорія особистісних...
-
Психологія особистості - Столяренко О. Б. - Тема 1.4 Когнітивний підхід до особистості
План 1. Загальна характеристика когнітивного підходу до особистості 2. Розвиток мислення в онтогенезі (теорія Жана Піаже) 3. Теорія особистісних...
-
Психологія особистості - Столяренко О. Б. - 6. Гуманістичний психоаналіз Е. Фромма
Найбільш "соціалізованим" ученням неофрейдизму визнається теорія відчуження Еріка Фромма (1900-1980), який стверджував, що проблема відчуження, яку...
-
Психологія особистості - Столяренко О. Б. - 1. Психоаналіз 3. Фрейда
План 1. Теорія особистості 3. Фрейда 2. Аналітична психологія К. Юнга 3. Індивідуальна психологія А. Адлера 4. Соціокультурна психологія Карен Хорні 5....
-
Тема 2.1 ІНДИВІДУАЛЬНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ВЛАСТИВОСТІ ОСОБИСТОСТІ План 1. Загальна характеристика властивостей людини як Індивіда 2. Погляди психологів на роль...
-
Тема 2.1 ІНДИВІДУАЛЬНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ВЛАСТИВОСТІ ОСОБИСТОСТІ План 1. Загальна характеристика властивостей людини як Індивіда 2. Погляди психологів на роль...
-
Психологія особистості - Столяренко О. Б. - МОДУЛЬ II. ПСИХОЛОГІЧНА ХАРАКТЕРИСТИКА ОСОБИСТОСТІ
Тема 2.1 ІНДИВІДУАЛЬНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ВЛАСТИВОСТІ ОСОБИСТОСТІ План 1. Загальна характеристика властивостей людини як Індивіда 2. Погляди психологів на роль...
-
Психологія особистості - Столяренко О. Б. - Тема 1.2 Концепції особистості фрейдизму і неофрейдизму
План 1. Теорія особистості 3. Фрейда 2. Аналітична психологія К. Юнга 3. Індивідуальна психологія А. Адлера 4. Соціокультурна психологія Карен Хорні 5....
-
Психологія особистості - Столяренко О. Б. - 1. Ленінградська школа
Концепція "людинознавства" Б. Г. Ананьєва В. Г. Ананьєв (1907-1972) виступав за цілісний підхід до проблем психіки, що дозволило йому переглянути...
-
Психологія особистості - Столяренко О. Б. - 6. Транзактний аналіз Еріка Берна
На противагу "безособистісній психології", що розвивалась у рамках гештальтпсихології, асоціативної психології, біхевіоризму, на початку XX ст. виникла...
-
Психологія особистості - Столяренко О. Б. - 5. Теорії особистості у французькій соціологічній школі
На противагу "безособистісній психології", що розвивалась у рамках гештальтпсихології, асоціативної психології, біхевіоризму, на початку XX ст. виникла...
-
На противагу "безособистісній психології", що розвивалась у рамках гештальтпсихології, асоціативної психології, біхевіоризму, на початку XX ст. виникла...
-
Психологія особистості - Столяренко О. Б. - 3. Основні етапи історії досліджень особистості
У СССР систематизовані спроби аналізу розвитку теоретичних уявлень про психологію особистості розпочинали Л. І. Анциферова, К. Обухівський, В. С. Мерлін,...
-
Позиція Карла Юнга. Юнгвважав, що Кожний індивід з'являється на світ з "певним особистісним ескізом", який потенційно наявний від самого народження,...
-
План 1. Погляди вітчизняних учених на психологічну структуру особистості 2. Ленінградська школа 3. Московська школа 4. Київська школа 1. Погляди...
-
Психологія особистості - Столяренко О. Б. - Тема 1.7 Особистість у радянській психології
План 1. Погляди вітчизняних учених на психологічну структуру особистості 2. Ленінградська школа 3. Московська школа 4. Київська школа 1. Погляди...
-
Психологія особистості - Столяренко О. Б. - 3. Теорія особистісних конструктів Джорджа Келлі
Джордж Келлі (1905-1965) - один із засновників когнітивного напрямку у психології особистості вважає, що кожна людина - дослідник, який контролює,...
Психологія особистості - Столяренко О. Б. - 3. Вікові індивідні властивості та особистість