Психофізіологія - Кокун О. М. - 5.3. Індикатори емоцій
До індикаторів емоцій, що зокрема використовується при їхньому вивченні, відносяться показники шкірно-гальванічної реакції (ШГР), серцево-судинної діяльності (частота серцевих скорочень, величина артеріального тиску), дихання, рухів очей, міміки, м'язової активності і температури поверхневих шарів шкіри, електроенцефалограми (ЕЕГ).
Уперше зв'язок ШГР з інтенсивністю емоційного переживання був показаний К. Юнгом у 1907 р. - чим сильніше емоційне переживання, тим сильніше виражена ШГР. Але при цьому можна визначити лише рівень емоційної напруги людини, а якісну характеристику пережитої емоції за ШГР установити практично неможливо (неможливо сказати, яку саме емоцію людина зазнає).
Лицьова експресія (особливості міміки при переживанні емоцій) служить одним з найбільш доступних і показових індикаторів прояву емоцій у людини. Різні емоційні вирази обличчя відповідають різним картинам активності лицьових м'язів. Тому, спостерігаючи за мімікою чи реєструючи розподіл активності лицьових м'язів за допомогою контактних електродів чи дистанційно методом відеозйомки в інфрачервоному діапазоні (локальна активність м'язів супроводжується локальною зміною температури шкіри), можна досить вірогідно судити про емоцію, яку зазнає людина. Наприклад, емоція щастя пов'язана з активністю великого скулового м'язу. А негативні емоції (гнів, сум) - із придушенням активності цього м'яза і зростанням активності м'яза насуплення.
Об'єктивними показником ступеня емоційної напруги людини є збільшення частоти серцевих скорочень (ЧСС). Використання цього показника передбачає дотримання двох умов: емоційне переживання повинне супроводжуватися сильною напругою і не повинне - фізичним навантаженням. Наприклад, сильна емоційна напруга викликає підвищення ЧСС до 140-160 і більше ударів на хвилину. Сильна емоційна напруга, як правило, супроводжується підвищенням і артеріального тиску.
Як індикатор переживання людиною емоцій можна ще використовувати показники електроенцефалограми. Одним із симптомів емоційного збудження є посилення тета-ритму, що супроводжує переживання як позитивних, так і негативних емоцій. При позитивних емоціях зростає амплітуда альфа-хвиль і посилюється тета-активність. Сильні позитивні емоції можуть супроводжуватися депресією альфа-ритму і посиленням бета-коливань. При негативних емоційних переживаннях спостерігається депресія альфа-ритму і наростання швидких коливань.
5.4. Психофізіологічні механізми емоцій
Виникнення і протікання емоцій тісно пов'язане з діяльністю різних модулюючих систем мозку. Вважається, що основну роль у цьому відіграє лімбічна система.
Основу лімбічної системи складає так зване "коло Папеца ". Ідея про існування в мозку особливої системи, відповідальної за емоції, була висловлена в 1937 р. американським невропатологом Дж. Папецом. Він припустив, що єдину систему керування емоціями у певній послідовності утворюють такі структури мозку: (1) гіпоталамус - (2) передньовентрикуляр - не ядро таламуса - (3) поясна звивина - (4) гіпокамп - (5) мамілярні тіла - (1) гіпоталамус.
На думку Дж. Папеца, будь-яка аферентація, що надходить у таламус, поділяється на три потоки: рухи, думки і почуття. Потік "почуттів" циркулює по вищевказаному "емоційну колу", створюючи фізіологічну основу емоційних переживань. Так, гіпоталамус забезпечує вираз емоцій і паралельно передає інформацію в таламус. Звідтіля вона надходить у поясну звивину, що є механізмом усвідомлення емоційних переживань. Гіпокамп, одержуючи сигнали від поясної звивини, здійснює інтеграцію цих та інших сигналів і далі передає інформацію до мамілярних тілець й гіпоталамуса. Результатом замикання цього кола є інтеграція суб'єктивно пережитої емоції на рівні кори мозку з "емоційними" керуючими командами гіпоталамуса.
До лімбічної системи, крім кола Папеца, також відносяться: мигдалеподібне тіло, нюхова луковиця, тракт і горбок, переднє і неспецифічне ядра таламуса, ретикулярна формація стовбура мозку. Її центральною частиною є гіпокамп. Лімбічна система бере участь у запуску переважно тих емоційних реакцій, що вже апробовані в ході життєвого досвіду. Нервові сигнали, що надходять від усіх органів чуття, передаються по нервових шляхах стовбура мозку в кору, проходять через одну чи декілька лімбічних структур - мигдалину, гіпокамп чи частину гіпоталамуса Сигнали, що виходять від кори, теж проходять через ці структури. Різні відділи лімбічної системи по-різному відповідають за формування емоцій.
Важливу роль у забезпеченні емоцій відіграє ретикулярна формація, волокна від нейронів якої йдуть у різні області кори великих півкуль. Більшість цих нейронів неспецифічні (можуть відповідати на різні за модальністю види стимулів) і передають сигнали від усіх органів чуття до структур лімбічної системи і кори великих півкуль. Деякі ділянки ретикулярної формації мають більш спеціалізовані функції. Наприклад, така частина ретикулярної формації, як "блакитна пляма" пов'язується із пробудженням емоцій. Інша її частина - "чорна субстанція" пов'язана з виділенням дофаміну, що сприяє виникненню приємних відчуттів.
З усіх відділів кори мозку у найбільшій мірі пов'язані з виникненням і усвідомленням емоційних переживань лобові частки. До них йдуть прямі нейронні шляхи від таламуса, ретикулярної формації й інших структур лімбічної системи. Різні травматичні ушкодження лобових часток мозку часто призводять до зміни в людини настрою (від ейфорії до депресії), порушення орієнтації в навколишньому середовищі, пов'язаної з втратою здатності до планування. Іноді зміни поведінки нагадують психопатичну поведінку (нестриманість у поведінці і мові, відсутність сприйнятливості до соціальних сигналів).
З активністю тім'яноскроневих відділів правої півкулі пов'язують інтенсивність емоційної напруги (безвідносно до її знаку), що надалі виявляється вже у вегетативних зрушеннях.
Система позитивного підкріплення (задоволення), згідно із сучасними уявленнями, включає ядра септума, глибокі шари мозочка і дорзо-латеральні області мигдалини. А система негативного підкріплення (покарання) - гіпокамп, медіальні ядра мигдалини, ядра глибоких шарів мозочка (в області палеоцере-белума) області покришки середнього мозку і поясну кору [5].
Формування і прояв емоцій також пов'язані із функціональною асиметрією головного мозку.
Емоційний стан людини сильніше відбивається на міміці лівої половини обличчя, що говорить про переважну активність правої півкулі. Сприйняття емоційних сигналів переважно знаходиться під контролем правої півкулі (її центральної скроневої області). Вважається, що ліва половина обличчя в більшому ступені відбиває негативні, права - позитивні емоції.
Права фронтальна кора переважно пов'язана з прагматичною інформацією, необхідною для задоволення потреби (яка здобута раніше і зберігається в пам'яті), а ліва фронтальна кора - з інформацією, наявною на даний момент (такою, що надійшла нещодавно). Більш емоціогенною є права півкуля. Вона переважно пов'язана із проявом негативних емоцій. Прояв позитивних емоцій більше пов'язаний із роботою лівої півкулі.
Питання для самоконтролю
1. Що являють собою емоції і які їх основні характеристики?
2. Якими є види та функції емоцій?
3. У чому полягає зміст основних теорій емоцій?
4. За якими індикаторами можна судити про наявність, ступінь виявлення та знак емоцій?
5. Які структури входять до складу лімбічної системи, і які за ними визнаються функції?
6. Як у формуванні і прояві емоцій виявляється функціональна асиметрія головного мозку?
Література
1. Блум Ф., Лейзерсон А., Хофстедтер Л. Мозг, разум и поведение / Пер. с англ. - М.: Мир, 1988. - 246 с.
2. Данилова Н. Н. Психофизиология: Учебник для вузов. - М.: Аспект Пресс, 2000. - 373 с.
3. Изард К. Психология эмоций. - СПб.: Питер, 2002. - 460 с.
4. Марютина Т. М., Ермолаев О. Ю. Введение в психофизиологию. - 4-е изд. - М.: Флинта, 2004. - 400 с.
5. Психофизиология: Учебник для вузов / Под. ред. Ю. И. Александрова. - 3-е изд. - СПб.: Питер, 2004. - 464 с.
6. Симонов П. В. Избранные труды: Т. 1. Мозг: эмоции, потребности, поведение. - М.: Наука, 2004. - 437 с.
Теми рефератів
1. Значення емоцій в життєдіяльності людини.
2. Емоції і спілкування.
3. Сучасні теорії емоцій.
4. Спостереження за проявом емоцій
Творче завдання
Подумайте, у яких випадках ті ж самі емоції є стенічними (сприяють досягненню мети поведінки чи діяльності людини), а у яких астенічними (перешкоджають досягненню мети)?
Схожі статті
-
Психофізіологія - Кокун О. М. - 5.2. Теорії емоцій
Еволюційна теорія емоцій Ч. Дарвіна. Перші уявлення про мозкові механізми емоцій формувалися під впливом еволюційної теорії Ч. Дарвіна. Проведений ним...
-
Психофізіологія - Кокун О. М. - 3.6. Сенсорна система шкіри
Вестибулярна система бере участь у просторовій орієнтації людини, допомагає орієнтуватися в просторі при активному і пасивному русі (просторове...
-
Психофізіологія - Кокун О. М. - 3.5. Вестибулярна система
Вестибулярна система бере участь у просторовій орієнтації людини, допомагає орієнтуватися в просторі при активному і пасивному русі (просторове...
-
Психофізіологія - Кокун О. М. - 4.4. Психофізіологія мислення
Мовлення - це історично сформована в ході діяльності людей форма спілкування, опосередкована мовою. Під мовленням розуміють як сам процес говоріння...
-
Психофізіологія - Кокун О. М. - 4.3. Психофізіологія мовлення
Мовлення - це історично сформована в ході діяльності людей форма спілкування, опосередкована мовою. Під мовленням розуміють як сам процес говоріння...
-
Психофізіологія - Кокун О. М. - 3.9. Сенсорна система нюху
Нюх так само, як і смак, заснований на хеморецепції. Але на відміну від смакових нюхові рецептори є дистантними і здатні збуджуватися на значній відстані...
-
Психофізіологія - Кокун О. М. - 5.1. Поняття, класифікація і функції емоцій
- Поняття, класифікація і функції емоцій. - Теорії емоцій. - Індикатори емоцій. - Психофізіологічні механізми емоцій. 5.1. Поняття, класифікація і...
-
Психофізіологія - Кокун О. М. - Розділ 5. Психофізіологія емоцій
- Поняття, класифікація і функції емоцій. - Теорії емоцій. - Індикатори емоцій. - Психофізіологічні механізми емоцій. 5.1. Поняття, класифікація і...
-
Психофізіологія - Кокун О. М. - 3.2. Нейрофізіологічні механізми сенсорних систем
Сенсорні системи - це анатомічно організована у структурах мозку система ядерних утворень і зв'язків, що слугує для віднайдення і кодування інформації...
-
Психофізіологія - Кокун О. М. - 2.1. Електроенцефалографія
- Електро - і магнітоенцефалографія. - Метод викликаних потенціалів. - Реєстрація електричної активності шкіри. - Реєстрація показників серцево-судинної...
-
Психофізіологія - Кокун О. М. - 4.1. Психофізіологія уваги
- Психофізіологія уваги. - Психофізіологія пам'яті. - Психофізіологія мовлення. - Психофізіологія мислення. 4.1. Психофізіологія уваги Спільна...
-
Психофізіологія - Кокун О. М. - Розділ 4. Психофізіологія пізнавальних процесів
- Психофізіологія уваги. - Психофізіологія пам'яті. - Психофізіологія мовлення. - Психофізіологія мислення. 4.1. Психофізіологія уваги Спільна...
-
Психофізіологія - Кокун О. М. - Розділ 2. Методи психофізіологічних досліджень
- Електро - і магнітоенцефалографія. - Метод викликаних потенціалів. - Реєстрація електричної активності шкіри. - Реєстрація показників серцево-судинної...
-
Психофізіологія - Кокун О. М. - 2.5. Реєстрація реакції очей
Викликані потенціали (ВП) - це зміни в сумарній біоелектричній активності мозку (біоелектричні коливання), що виникають у відповідь на різні види...
-
Психофізіологія - Кокун О. М. - 2.4. Реєстрація показників серцево-судинної системи
Викликані потенціали (ВП) - це зміни в сумарній біоелектричній активності мозку (біоелектричні коливання), що виникають у відповідь на різні види...
-
Психофізіологія - Кокун О. М. - 2.3. Реєстрація електричної активності шкіри
Викликані потенціали (ВП) - це зміни в сумарній біоелектричній активності мозку (біоелектричні коливання), що виникають у відповідь на різні види...
-
Психофізіологія - Кокун О. М. - 4.2. Психофізіологія пам'яті
Пам'ять - це психофізіологічна функція, що забезпечує закріплення, збереження і наступне відтворення людиною її досвіду. За допомогою пам'яті людина...
-
Психофізіологія - Кокун О. М. - 2.7. Дослідження нейродинамічних властивостей людини
Для виявлення динаміки емоційної напруги людини був створений спеціальний прилад - поліграф, що дозволяє одночасно реєструвати комплекс фізіологічних...
-
Психофізіологія - Кокун О. М. - 2.6. Поліграфні дослідження
Для виявлення динаміки емоційної напруги людини був створений спеціальний прилад - поліграф, що дозволяє одночасно реєструвати комплекс фізіологічних...
-
Психофізіологія - Кокун О. М. - 2.2. Метод викликаних потенціалів
Викликані потенціали (ВП) - це зміни в сумарній біоелектричній активності мозку (біоелектричні коливання), що виникають у відповідь на різні види...
-
Психофізіологія - Кокун О. М. - 1.1. Предмет та завдання психофізіології
Психофізіологія - галузь науки, яка дуже швидко розвивається. Результати психофізіологічних досліджень знаходять надзвичайно широке застосування у різних...
-
Психофізіологія - Кокун О. М. - Розділ 1. Психофізіологія на сучасному етапі розвитку
Психофізіологія - галузь науки, яка дуже швидко розвивається. Результати психофізіологічних досліджень знаходять надзвичайно широке застосування у різних...
-
Психофізіологія - Кокун О. М. - 3.4. Сенсорна система слуху
Система слуху є одним з найважливіших органів чуття людини. Роль слуху особливо сильно зросла в зв'язку з виникненням мови як засобу міжособистісного...
-
Психофізіологія - Кокун О. М. - 3.3. Сенсорна система зору
Зорова система є у людей одним з найважливіших органів чуття. Саме вона надає мозку понад 90% усієї сенсорної інформації. Зорова система сприймає видиме...
-
Психофізіологія - Кокун О. М. - 1.2. Психофізіологічна проблема
Мислителів у різні часи хвилювало те, яким чином матеріальне, фізичне (головний мозок), може породжувати ідеальне, духовне (думки, почуття, потяги тощо)....
-
Психофізіологія - Кокун О. М. - 3.1. Загальні властивості сенсорних процесів
- Загальні властивості сенсорних процесів. - Нейрофізіологічні механізми сенсорних систем. - Сенсорна система зору. - Сенсорна система слуху. -...
-
Психофізіологія - Кокун О. М. - Розділ 3. Психофізіологія сенсорних процесів
- Загальні властивості сенсорних процесів. - Нейрофізіологічні механізми сенсорних систем. - Сенсорна система зору. - Сенсорна система слуху. -...
-
Психофізіологія - Кокун О. М. - Шкалована самооцінка ПФС
Тест САН Самооцінка вважається визнаним методом оцінки психофізіологічного (функціонального) стану людини. У прикладних дослідженнях досить широко...
-
Психофізіологія - Кокун О. М. - 2.8. Самооцінка параметрів психофізіологічного стану
Тест САН Самооцінка вважається визнаним методом оцінки психофізіологічного (функціонального) стану людини. У прикладних дослідженнях досить широко...
-
Психофізіологія - Кокун О. М. - Вступ
Психофізіологія - галузь науки, яка дуже швидко розвивається. Результати психофізіологічних досліджень знаходять надзвичайно широке застосування у різних...
Психофізіологія - Кокун О. М. - 5.3. Індикатори емоцій