Провідники духовності в Україні - Курас І. Ф. - ТЮТЮННИК Григір (Григорій) Михайлович

Український письменник

Народився 5 грудня 1931 р. у с. Шилівка Полтавської області. З шестирічного віку ріс на Донеччині. Під час війни пішки прийшов до рідного села, зазнавши в дорозі не лише фізичних, а й глибоких моральних страждань, що й відбилося на його творчості.

Військову службу відбував у Владивостоці, де навчався у вечірній школі; тоді ж і пробував писати. Значний вплив на його літературні смаки й уподобання справив його брат по батькові - український письменник Григорій Тютюнник.

Закінчив філологічний факультет Харківського університету (1962). Провчителювавши рік у Донбасі (1963-1964), переходить у редакцію газети "Літературна Україна", публікує там кілька нарисів та перші оповідання: "Дивак", "Рожевий морок" та ін.

1966 р. вийшла перша його книжка "Зав'язь", яка була одним із яскравих виявів посилення ліризму в малій прозі, - це враження і спогади про зруйноване повоєнне село.

У 1968 р. "Літературна газета" оголосила всесоюзний конкурс на краще оповідання. За оповідання "Деревій", яке дало назву збірці (1969), Г. Тютюнникові було присуджено першу премію. Його творам характерні простота й доступність.

У 70-ті роки в пресі з'являються нові твори письменника. У Таллінні виходить збірка його оповідань естонською мовою (1974). Журнал "Сельская молодежь" (1979) повідомляє, що його нагороджено медаллю "Золоте перо" за багаторічне творче співробітництво. Він один із перших побачив незворотні зміни в людському єстві, які закладалися тоді, коли всіма засобами у селянина витравлювали почуття господаря на землі. Показавши все це у своїх творах, він замислився також над важливістю моральних, духовних чинників, без яких ніякий матеріальний добробут не дасть повноцінного життєвого задоволення.

На початку 70-х років Г. Тютюнник пише твори для дітей, видає збірки оповідань "Ласочка" (1970), "Лісова сторожка" (1971), "Батьківські пороги" (1972), "Степову казку" (1973). Дитячі твори письменника побудовано як своєрідні діалоги між людиною і природою. У середині 70-х років побачили світ збірки його оповідань "Крайнебо" (1975), "Коріння" (1976).

За книжки "Климко" (1976; екранізовано 1983) і "Вогник далеко в степу" (1979) Г. Тютюнникові присуджено літературну премію ім. Лесі України (1980).

В останні місяці свого життя письменник працював над повістю "Житіє Артема Безвіконного", яка так і лишилася не завершеною.

У березні 1989 р. творчість Г. Тютюнника посмертно відзначено літературною премією ім. Т. Шевченка.

Трагічно загинув 3 березня 1980 р., похований у Києві.

Схожі статті




Провідники духовності в Україні - Курас І. Ф. - ТЮТЮННИК Григір (Григорій) Михайлович

Предыдущая | Следующая